Goniec

Switch to desktop Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

W środę ontaryjska legislatura przegłosowała ustawę, która zasadniczo zmienia wiele zapisów prawa pracy. Najbardziej znany z nich to podniesienie płacy minimalnej do $14 na godzinę od 1 stycznia 2018 roku i $15 na godzinę od pierwszego stycznia 2019 roku.

Nowe prawo przynosi również wiele innych zmian które dotyczyć będą nie tylko średnich i wielkich przedsiębiorstw, ale również tych najmniejszych zatrudniających dwie, trzy osoby. Aby zrekompensować właścicielom tych firm dodatkowe koszty, rząd Partii Liberalnej zmniejszy stopę podatku korporacyjnego dla małych biznesów z 4,5% do 3,5%.

Co się więc zmieni?

Buty na wysokim obcasie. Zacznijmy od rzeczy dotyczących prawie wyłącznie pań. Ustawa nr 148 nowelizująca prawo pracy dodaje artykuł do ustawy o BHP, który zabrania pracodawcy zmuszania pracowników do noszenia butów na wysokim obcasie - chyba, że jest to podyktowane charakterem samej pracy czy też związane z jej bezpieczeństwem. Wyjątek dotyczy pracodawców, którzy zatrudniają wykonawców w przemyśle rozrywkowym, a także reklamowym.

Związki zawodowe. Ustawa ułatwi pracownikom zrzeszanie się w związki zawodowe, zezwalając na tak zwaną certyfikację na bazie kart, kiedy to pracownicy mogą przystąpić do związku już wówczas, jeśli wystarczająca ich liczba podpisze karty stwierdzające, iż chcą być tak reprezentowani. Dotychczas musiało być Metoda deklaracji na kartkach stosowana już jest w sektorze budowlanym, a obecnie obejmie również inne, jak usługi opieki nad ludźmi czy też agencje wynajmujące robotników tymczasowych.

Grzywny. Kolejna rzecz to zwiększenie maksymalnej kary za naruszenie prowincyjnego prawa pracy z 2000 dol. do 5000 dol. w przypadku osób fizycznych i z 25 000 dol. do 100 000 dol. w przypadku biznesów.

Czas pracy. Ustawa 148 wprowadza szereg zmian do przepisów regulujących to, w jaki sposób pracownik może być zatrudniany w systemie zmianowym. Pracownik będzie miał więcej do powiedzenia, gdy chodzi o godziny i wybór lokalizacji.
Według nowego prawa, pracownicy, którzy zazwyczaj pracują więcej niż 3 godziny dziennie, ale którzy przyjdą do pracy i dowiedzą się, że nie ma dla nich zajęcia, lub jest na mniej niż 3 godziny, będą musieli mieć zapłacone za minimum 3 godziny, a jeśli ich przełożony odwoła zmianę informując o tym w czasie mniejszym niż 48 godz. pracownik będzie musiał otrzymać wynagrodzenie co najmniej za 3 godz. pracy

Przysługujący urlop i dni wolne. Nowa ustawa wydłuża płatny urlop, w przypadku osób zatrudnionych w jednym miejscu co najmniej przez 5 lat do minimum trzech tygodni. Płatne wolne w przypadku choroby i nagłych zdarzeń osobistych, dotyczyć będzie obecnie wszystkich pracowników, a nie tylko tych zatrudnionych w biznesach zatrudniających ponad 50 osób. Ustawa 148 przyznaje wszystkim pracownikom w Ontario do 10 dni wolnych w ciągu roku, w tym 2 płatne. Pracodawca nie będzie mógł wymagać od pracownika przedstawienia zaświadczenia lekarskiego.

Równa płaca za równą pracę. Ustawa 148 stanowi że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, czasowo albo sezonowe muszą być opłacani tak samo, jak pracownicy pracujący na pełny etat, jeśli "zasadniczo" wykonują tę samą pracę dla tego samego pracodawcy.
Jeżeli pracownik nabierze podejrzeń, że nie otrzymuje równej płacy może poprosić pracodawcę o ponowne przeanalizowanie wynagrodzenia, po którym pracodawca dokona albo podniesienia wynagrodzenia albo też będzie musiał na piśmie wytłumaczyć dlaczego nie zgadza się z tym by wyższa płaca była zasadna. Ustawa gwarantuje, że w wyniku takiej prośby wynagrodzenie zatrudnionego pracownika nie może być obniżone.

Kontrola. Aby zapewnić właściwe wprowadzenie w życie nowych zasad, rząd zatrudni dodatkowo 175 kontrolerów przestrzegania warunków pracy, tak aby docelowo kontrolować co najmniej 10 proc. zakładów pracy.

Ostatnio zmieniany sobota, 25 listopad 2017 08:21

Na Kingu można łatwo zarobić mandat

Toronto W poniedziałek torontońska policja zapowiedziała, że nie będzie już patrzeć przez palce na kierowców, którzy nie stosują się do nowych zasad jazdy ulicą King. Zasady ujęte w projekcie pilotażowym są już egzekwowane bez wyjątku – poza kierowcami taksówek (i to też tylko w godzinach nocnych) nikt nie ma prawa przejechać prosto przez żadne ze skrzyżowań na King między Bathurst i Jarvis. W zeszłym tygodniu policja udzielała pouczeń. Funkcjonariusze zatrzymali około 2000 kierowców. Teraz mandat ma wynosić 110 dol. plus dwa punkty karne.

        Projekt pilotażowy, który potrwa rok, ma ułatwić jazdę tramwajom. Według TTC, każdego dnia tramwajem wzdłuż ulicy King jeździ 65 000 osób. 

        To najbardziej uczęszczana linia naziemna w całym torontońskim systemie komunikacji miejskiej.


Ćwiczenia na wypadek poważnego zdarzenia

Toronto 150 pracowników Metrolinksu wzięło udział w szkoleniu „Stop the Bleed”, podczas którego uczyło się, jak tamować krwotoki w nagłych sytuacjach. Wśród przeszkolonych znaleźli się zarówno pracownicy administracyjni, jak i ci zatrudniani przez agencje partnerskie czy kontraktorów. Z inicjatywą zorganizowania szkolenia wystąpili eksperci ds. urazów z Sunnybrook Health Sciences Centre. Program został przygotowany po masowych strzelaninach w Stanach Zjednoczonych. Główny menedżer Metrolinksu ds. bezpieczeństwa stwierdził, że dodatkowe umiejętności zatrzymywania krwotoków mogą uratować komuś życie, zanim ratownicy medyczni zjawią się na miejscu. Każdego dnia przez stację Union przewijają się tysiące osób, trzeba więc być przygotowanym. Człowiek może się wykrwawić w ciągu 5-8 minut. Najbardziej skuteczną metodą jest uciśnięcie rany rękami lub zastosowanie opaski uciskowej.

piątek, 24 listopad 2017 00:18

Najpierw płacisz, potem Ci włączają

Napisał

Ontaryjski monopolista energetyczny Hydro One rozważa możliwość oferowania klientom przedpłaconych liczników. Propozycja taka zawarta jest w podaniu jakie monopolista złożył w Ontario Energy Board, zwraca się w nim również o wzrost opłat za prąd o 0,5% w tym roku i 4,8% w roku przyszłym.
W uzasadnieniu podania stwierdza się, że przedpłacone liczniki na prąd pozwolą zminimalizować finansowe ryzyko wymagając od klientów, aby płacili za energię elektryczną z góry. Miałoby to dotyczyć szczególnie tych odbiorców, którzy uznawani są za ryzyko finansowe dla firmy. Zdaniem NDP, Hydro One usiłuje obejść w ten sposób zakaz odłączania niepłacących klientów jaki obowiązuje zimą. Producent prądu podkreśla że przedpłacone liczniki miałyby być oferowane na zasadach dobrowolności.
Minister Energetyki Glen Thibeault podkreślił że cała inicjatywa jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie i daleko do jakiejkolwiek decyzji.

czwartek, 23 listopad 2017 16:23

Dług kulą u nogi

Napisał

Jak podaje organizacja OECD, Kanadyjczycy są najbardziej zadłużonym narodem na świecie, organizacja ostrzega jednocześnie przed wzrastającym ryzykiem zadłużenia. Dług konsumencki przekroczył w Kanadzie 100% PKB. OECD ostrzegła w czwartek przed rosnącym zadłużeniem tak gospodarkach krajów wysoko rozwiniętych jak i krajów rozwijających się. Dług stwarza znaczne ryzyko dla wzrostu gospodarczego zwłaszcza w Kanadzie, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii które znajdują się na czele zadłużenia gospodarstw domowych. Zadłużenie gospodarstw domowych i korporacji wielu krajów wysoko rozwiniętych oraz wschodzących jest bardzo wysokie stwierdza w udostępnionym w czwartek rozdziale raportu Organizacja do spraw Współpracy Gospodarczej i Rozwoju; choć wysokie zadłużenie niekoniecznie oznacza problemy w bliskiej przyszłości to jednak zwiększa niebezpieczeństwo wstrząsów. Dług rośnie wciąż w krajach skandynawskich, Australii i Kanadzie informuje OECD. Zadłużenie konsumenckie przekroczyło 100% PKB w Kanadzie, a w południowej Korei i Wielkiej Brytanii znajduje się na poziomie powyżej 80%

czwartek, 23 listopad 2017 14:34

Będzie 15 dolarów za godzinę

Napisane przez

Klamka zapadła – w środę ontaryjski parlament przyjął ustawę o zmianach w prawie pracy. Tym samym podwyżka płacy minimalnej stała się faktem. Premier Wynne będzie miała o czym mówić podczas kampanii wyborczej.

Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 11,60 dol. i już 1 stycznia wzrośnie do 14 dol. za godzinę. Potem 1 stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać 15 dol. za godzinę. Nowa stawka ma dalej rosnąć razem z inflacją. Rząd i niektórzy ekonomiści przekonują, że podwyżka się zwróci, bo ludzie zarabiając więcej, będą też więcej wydawać.

Po głosowaniu minister pracy Kevin Flynn nie omieszkał wytknąć konserwatystą, że opowiedzieli się przeciwko ustawie. Stwierdził, że ich głosy „przeciw” to obelga dla ludzi pracy. Konserwatyści stwierdzili, że swoją decyzję oparli na analizach rynku pracy, z których jasno wynika, że wprowadzenie tak dużej podwyżki w tak krótkim czasie grozi zwolnieniami. Prowincyjne Financial Accountability Office szacowało, że pracę może stracić nawet 50 000 osób. Według TD Bank do 2020 roku liczba bezrobotnych może się zwiększyć nawet o 90 000. Keep Ontario Working Coalition podaje liczbę 185 000.

Wśród innych zmian wprowadzonych przez ustawę są: zrównanie stawek płaconych pracownikom zatrudnionym na pełny etat i na część etatu, zwiększenie wymiaru urlopu do 3 tygodni po przepracowaniu u danego pracodawcy 5 lat, rekompensaty za odwołanie zmiany, na którą miał przyjść pracownik, czy wydłużenie urlopu na żądanie do 10 dni rocznie, z których dwa mają być płatne.

Premier Justin Trudeau odpiera zarzuty dotyczące lekceważenia niebezpieczeństwa związanego z możliwymi powrotami z do kraju Kanadyjczyków, którzy wyjechali za granicę do Syrii, by wspierać terrorystów. W Izbie Gmin premier powiedział, że agencje bezpieczeństwa narodowego śledzą poczynania powracających, odbierają paszporty i stawiają zarzuty kryminalne. Przypomniał, że powstało krajowe centrum zaangażowania społecznego i przeciwdziałania przemocy (Canada Centre for Community Engagement and Prevention of Violence), które ma pomagać dżihadystom w „wyrwaniu się spod wpływu ideologii terrorystycznej”.
Konserwatywna krytyk ds. polityki imigracyjnej Michelle Rempel zapytała we wtorek o to, ile osób jest monitorowanych przez 24 godziny na dobę. W odpowiedzi minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale stwierdził, że nie może ujawniać takich „danych operacyjnych”.

Minister imigracji Ahmed Hussen powiedział, że rząd szykuje się do zmian w przepisach imigracyjnych, które dyskwalifikują osoby chore, niepełnosprawne lub takie, które stanowiłyby nadmierne obciążenie dla kanadyjskiego systemu opieki medycznej lub socjalnej. Przepisy mają 40 lat i kłócą się z naszą troską o osoby niepełnosprawne w kanadyjskim społeczeństwie, stwierdził Hussen. Podczas rozważania wniosków składanych przez imigrantów urzędnicy szacują, czy zakładane koszty opieki będą wyższe od przeciętnych kosztów usług medycznych i socjalnych na obywatela (w okresie 5-letnim) oraz czy przyjęcie aplikacji danej osoby wpłynie na wydłużenie czasu oczekiwania na usługi. Zgodnie z zasadami rozpatrywania wniosków gotowość imigrantado płacenia za leczenie nie jest brana pod uwagę, ponieważ system medyczny nie przewiduje takich płatności.
Zdaniem ministra przepisy pozwoliły na zaoszczędzenie około 135 milionów dolarów w ciągu 5 lat. Kwota oszczędności stanowi około 0,1 proc. wydatków prowincji i terytoriów na opiekę medyczną.

środa, 22 listopad 2017 16:15

Kanadyjski garnek podbija Amerykę

Napisane przez

Czy kanadyjski wynalazek pobije rekord sprzedaży w tegoroczny Czarny Piątek? Instant Pot to ciśnieniowy szybkowar elektryczny, który cieszy się niezwykłą popularnością na Amazonie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W lipcu podczas Amazon's Prime Day jednego dnia sprzedano 250 000 garnków. Lepszą sprzedaż osiągnęły tylko produkty firmowe Amazona, np. głośnik Echo.

Robert Wang z Ottawy, projektant szybkowara, przewiduje, że w Black Firday sprzedaż może być nawet dwa razy większa. Pięć miesięcy temu zamówił u swojego producenta w Chinach kilkaset tysięcy garnków. Jednego dnia z samego Amazona może wpłynąć nawet 500 000 zamówień, więc produkt musi być w magazynie. W końcu powinien być dostarczony w ciągu 48 godzin. Wang nie chce, by powtórzyła się sytuacja z Prime Day w 2016 roku, kiedy to po 23 godzinach magazyny były puste.

Carole Nelson Brown, szefowa kuchni, która prowadzi kursy z gotowania w Instant Pot, tłumaczy, na czym polega fenomen wynalazku. Mówi, że przygotowane w nim jedzenie jest zdrowe i wspaniale smakuje. Poza tym daje poczucie satysfakcji z samodzielnie przygotowanego posiłku. Zamrożone mięso może być gotowe do spożycia i aromatyczne w 30 minut.

Instant Pot pojawił się na rynku siedem lat temu. Wang i jego wspólnik Yi Qin pracowali wcześniej w sektorze zaawansowanych technologii, ale postanowili zająć się problemem z własnych domów. Stwierdzili, że wiele sprzętów kuchennych odpowiada stylowi życia ich rodziców i dziadków. Postanowili je przystosować do dzisiejszych czasów. Postawili na szybkość gotowania. Szybkowary starego typu musiały być nadzorowane, bo mogły nawet wybuchnąć. Dlatego Wang i Qin zastosowali wiele czujników, a do tego dodali Bluetooth, by garnkiem dało się sterować na odległość.

Instant Pot zaczął zyskiwać na popularności najpierw w Stanach, w 2012 roku, przede wszystkim dzięki blogerom i znanym osobom, które go używały.

środa, 22 listopad 2017 16:14

Popłyną bez kapitana

Napisane przez

Do niedalekiej przyszłości należą nie tylko samochody bez kierowców, ale też autonomiczne statki. Jedna z norweskich firm transportowych zapowiada, że w przyszłym roku zacznie używać kontenerowca z napędem elektrycznym, który do 2020 roku będzie w stanie pływać po norweskich rzekach bez kapitana. Operatorzy statków przyznają, że wprowadzenie tego typu jednostek pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów, poza tym ludzie nie musieliby podejmować ryzyka pływania w trudnych warunkach. Na naszych Wielkich Jeziorach szczególnie niebezpieczna okres właśnie się rozpoczyna. Mark Fisher, przewodniczący Council of the Great Lakes Region, agencji non-profit z Ottawy, przypuszcza, że najnowsze technologie mogłyby kiedyś zastąpić specjalistycznych pilotów, którzy wsiadają na statki i pomagają im w nawigowaniu przez Wielkie Jeziora. To jednak nie technologia jest problemem, ale przepisy prawne, kwestie odpowiedzialności i obecność odpowiedniej infrastruktury.

Gubernatorzy stanów i premierzy prowincji leżących w rejonie Wielkich Jezior i wzdłuż rzeki św. Wawrzyńca podczas ostatniej konferencji w Detroit i Windsor przyjęli rezolucję dotyczącą planowania infrastruktury niezbędnej do rozwoju automonicznego transportu wodnego. Podkreślano też konieczność zaangażowania organów zarządzających żeglugą – kanadyjskiej St. Lawrence Seaway Management Corporation i amerykańskiej St. Lawrence Seaway Development Corporation.

Algoma Central Corporation oświadczyła, że obserwuje postępy w dziedzinie autonomicznych statków, ale raczej nie będzie pierwszym przedsiębiorstwem, które je wdroży. Bardziej jest zainteresowana rozwiązaniami, które umożliwiłyby wydłużenie sezonu na kanale Welland, a nawet na całej trasie St. Lawrence Seaway.

Już od wiosny przyszłego roku Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzać zaczną na trasach do Toronto, Nowego Jorku i Chicago nowe Dreamlinery o zwiększonej pojemności.
Do tej pory lotowskie Dreamlinery przewozić mogły 252 pasażerów w 3 klasach, 18 w biznesowej, 21 premium economy i 213 w klasie ekonomicznej.
Na wiosnę przyszłego roku linie powinny otrzymać 3 powiększone Dreamlinery 787 – 9 Samoloty te będą mogły przewozić 294 pasażerów, również w 3 klasach; 24 w biznesowej 21 premium economy i 249 w klasie ekonomicznej. Polski przewoźnik zamówił łącznie 4 większe samoloty B787. 3 z nich rozpoczną służbę w roku 2018. A czwarty zacznie latać 2019. I tak loty Dreamlinerów a zwiększonej pojemności do Chicago rozpoczną się w marcu do Nowego Jorku na początku maja, i do Toronto z początkiem lipca. B787-9 liczy 63 m długości, jest 6 m dłuższy niż dotychczasowa odmiana 787 – 8. Samoloty te są wyposażone w nową generację silników Rolls-Royce Trent Ten.
Zasięg nowego modelu przekracza 13 350 km i jest około 700 km większy niż zasięg 787 – 8 Zwiększenie liczby pasażerów poważnie obniża koszt jednostkowy przewozu tym bardziej że pomimo większego zasięgu nowy model ma spalać mniej paliwa.