Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

niedziela, 01 lipiec 2018 00:39

W Toronto trup ściele się gęsto

Napisał

Połowa roku tuż tuż a torontońska policja potwierdziła że w mieście od 1 stycznia miało miejsce co najmniej 48 morderstw, czyli ponad 2 razy czy tyle, co o tej porze zarejestrowano w ubiegłym roku.
Tylko w ciągu minionego weekendu zabitych zostało 5 osób, z czego 4 rezultacie strzałów z broni palnej. Burmistrz Toronto John Tory przyznał że są to szokujące doniesienia. W związku ze wzrostem przemocy w mieście Nowy rząd konserwatywny Ontario obiecuje przywrócenie rozwiązanej jakiś czas temu specjalnej grupy zadaniowej policji, która będzie zajmowała się nad zwalczaniem gangów i przestępczości przy użyciu broni palnej.
Co ciekawe, statystycznie, liczba morderstw w Toronto jest obecnie wyższa niż w Nowym Jorku, gdzie odnotowano do tej pory 130 przypadków na 8,6 mln ludności, gdy tymczasem populacja Toronto wynosi niespełna 3 mln.

niedziela, 01 lipiec 2018 00:36

Trudeau przestał być piękny?

Napisał

Wyniki najnowszych sondaży nie są zbyt radosne dla premiera Kanady Justina Trudeau. W przededniu kanadyjskiego święta państwowego Canada Day okazuje się że poparcie dla Partii Liberalnej wynosi nieco ponad 35%, zaś dla opozycyjnej partii konserwatywnej trochę ponad 34%. Poparcie dla nowych Demokratów to 19%. Jeszcze rok temu o tej samej porze liberałowie mieli 16 procentowe prowadzenie nad konserwatystami.

niedziela, 01 lipiec 2018 00:35

Nowy rząd Ontario idzie do pracy

Napisał

W miniony piątek zaprzysiężony został nowy rząd Ontario wyłoniony w rezultacie wyborów zwycięskich dla partii konserwatywnej. Towarzyszyła temu - po raz pierwszy od 30 lat - publiczna ceremonia przed budynkiem legislatury. W swojej pierwszej przemowie na stopniach legislatury premier Doug Ford stwierdził, że z pokorą przyjmuje zaufanie, jakim został obdarzony przez ludność Ontario; dodał, że jego wizja polityczna zakłada "nadzieję i prosperity nie tylko dla uprzywilejowanej mniejszości, ale dla każdej osoby w Ontario".

Obiecał, że jego rząd zawróci prowincję ze złej drogi i naprawi to, co jest do naprawienia. Poinformował, że rządzący szybko wzięli się do roboty eliminując podatek od emisji węglowych, co stanowi pierwszy krok na drodze do obniżenia cen benzyny. Wdrożono też pełny audyt rządowych wydatków, co powinna zaowocować miliardami oszczędności dla mieszkańców prowincji.

Byli konkurenci Forda z kampanii o stanowisko lidera partii konserwatywnej Christine Elliott oraz Caroline Mulroney otrzymały stanowiska ministerialne. Elliott została wicepremierem oraz ministrem zdrowia i opieki długoterminowej, a Mulroney ministrem spraw wewnętrznych odpowiedzialnym też za sprawy frankofońskie. Lisa MacLeod zwolenniczka aborcji została ministrem do spraw dzieci i usług socjalnych, zaś Lisa Thompson ministrem oświaty.

W nowym rządzie znalazły się też osoby pochodzenia polskiego John Yakabuski został ministrem transportu - John Yakabuski jest potomkiem pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie. Innym ministrem mającym polskie korzenie jest Jeff Yurek minister zasobów naturalnych i leśnictwa.

sobota, 30 czerwiec 2018 16:49

Ukryte przed wzrokiem fiskusa

Napisane przez

Bogaci Kanadyjczycy ukryli na zagranicznych kontach nawet 240,5 miliarda dolarów i każdego roku z kraju odpływają kolejne 3 miliardy, szacuje federalny urząd skarbowy. CRA po raz pierwszy podjęła próbę oszacowania ukrywanych kwot. Inne organizacje, które wcześniej próbowały ocenić wielkość procederu unikania opodatkowania, podawały różne kwoty do 20 miliardów dol. rocznie. Agencja podatkowa porównała, ile podatku powinno wpłynąć do federalnej kasy, jeśli każdy uczciwie płaciłby tyle, ile powinien, a ile rząd rzeczywiście pobiera.

Do tego Kanadyjczycy uczciwie zadeklarowali, że trzymają 429 miliardów dolarów za granicą, najczęściej w formie nieruchomości, akcji i obligacji. Większość pieniędzy inwestowanych w ten sposób za granicą trafia do Stanów Zjednoczonych i Chin.

CRA podaje, że coraz lepiej sobie radzi z wykrywaniem lokowania majątku za granicą. W ciągu ostatnich trzech lat potwierdzono ukrywanie kwoty 284 milionów dolarów, a 1100 audytów wciąż jest prowadzonych. W tym roku około 100 krajów - wśród nich Kanada - zaczęło się dzielić informacjami na temat obcokrajowców posiadających konta bankowe w obrębie ich granic. Szacuje się, że na całym świecie w zagranicznych papierach wartościowych i na zagranicznych kontach ukrytych jest od 6,3 do 9,1 biliona dolarów, przy czym majątek Kanadyjczyków stanowi od 1,2 do 2,6 proc. tej kwoty - czyli od 75,9 do 240,5 miliarda. Gdyby pieniądze te były wykazywane w rozliczeniach podatkowych, fiskus mógłby pobrać od 800 milionów do 3 miliardów podatków.

Na tym jednak nie koniec ukrywanych za granicą kwot - urząd skarbowy pracuje jeszcze nad oszacowaniem nieujawnianego majątku firm. CRA zgrubnie ocenia, że utracone wpływy podatkowe (z niezapłaconych podatków krajowych oraz majątku ukrywanego za granicą przez osoby indywidualne i przedsiebiorstwa) mogą w sumie wynosić nawet 14,6 miliarda dolarów, co stanowi 5,3 proc. dochodu federalnego. Kwota ta wystarczyłaby do likwidacji deficytu budżetowego przewidywanego na przyszły rok.

Każdego roku do Wielkich Jezior trafiają tworzywa sztuczne o łącznej wadze ponad 22 milionów ton. Mississauga będzie się starała ograniczyć ilość plastikowych śmieci, mając na uwadze, że jezioro Ontario jest głównym źródłem wody pitnej mieszkańców. Miasto przyjęło uchwałę o ograniczeniu używania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Ma też wystąpić do rządu federalnego z wnioskiem o opracowanie narodowej strategii w tej sprawie. Burmistrz Bonnie Crombie powiedziała, że radni Mississaugi chcą być liderami w trosce o ochronę środowiska.

Według założeń zawartych w przyjętej uchwale do 2030 roku wszystkie jednorazowe plastikowe opakowania mają być poddawane recyklingowi lub odzyskiwane. Do 2040 powinny całkowicie zniknąć z wysypisk śmieci.

Uchwała jest odpowiedzią na 44. szczyt G7 w Quebeku, podczas którego pięć państw przyjęło dokument Ocean Plastic Charter.

piątek, 29 czerwiec 2018 17:08

Rzuciła się pod metro

Napisane przez

Policja ujawniła więcej szczegółów dotyczących kobiety, która zginęła pod kołami metra 16 czerwca około 8:30 wieczorem. Zdarzenie miało miejsce na stacji Pape. Policjanci początkowo uważali, że to wypadek, ale później śledczy potwierdzili, że kobieta popełniła samobójstwo. Nie miała przy sobie żadnych dokumentów ani rzeczy, które pozwalałyby na identyfikację.

Kobieta miała około 25-30, 163 cm wzrostu, ważyła około 65 kg, była biała, miała brązowe włosy do ramion. W momencie samobójstwa nosiła czarną koszulkę bez rękawów, czarne rajstopy/legginsy i czarne buty na wysokim obcasie. Na lewym ramieniu miała tatuaż ze słowem "Love", a w górnej części pleców - z napisem “I love you Kevorkian Dejanovic & Coculuzzi”. Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu jej.

Minister finansów Bill Morneau rozpoczął podróż po kraju, podczas której ma bacznie słuchać przedsiębiorców. Ministerstwo zastanawia się, co zrobić, by zwiększyć konkurencyjność Kanady. Obecnie Stany Zjednoczone, po ostatniej obniżce podatku korporacyjnego z 35 do 21 proc., są bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Zmniejszenia podatku płaconego przez przedsiębiorców i wprowadzenia zachęt do inwestowania domagają się takie organizacje jak Canadian Manufacturers and Exporters, Canadian Chamber of Commerce i National Business Council. Ich przedstawiciele zauważają, że mamy konkurencję nie tylko w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, lecz także w Azji i Europie.

Łączna stawka podatku płaconego przez kanadyjskich przedsiębiorców jest różna w zależności od prowincji, ale przekracza 25 proc. Morneau mówi, że nie wyklucza obniżki podatku, ale chce też posłuchać, co o tym myślą przedsiębiorcy. Nie do pominięcia są też takie czynniki jak prawo pracy, stawki podatku dochodowego od osób fizycznych i wszelkie zachęty inwestycyjne.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 czerwiec 2018 17:16
piątek, 29 czerwiec 2018 17:01

W Mali nie będzie łatwo

Napisane przez

Kanadyjski szef obrony gen. Jonathan Vance mówi, że misja pokojowa w Mali nie będzie ani typowa, ani łatwa. Sytuacja w tym kraju jest szczególnie zagmatwana i niestabilna. Vance wraz z grupą wyższych dowódców poleciał do Gao przed żołnierzami, żeby zobaczyć, w jakich warunkach będzie przebiegać misja, a także by porozmawiać z innymi obecnymi tam wojskami. Pierwszy kanadyjski samolot wylądował na dopiero budowanym pasie startowym, przy terminalu zniszczonym podczas ataków rakietowych.

250 kanadyjskich żołnierzy ma polecieć do Mali 2 sierpnia. Misja potrwa rok. Wraz z żołnierzami zostaną dostarczone dwa śmigłowce Chinook i cztery uzbrojone śmigłowce Griffon. ONZ skrytykowała kanadę w kwietniu, że angażuje się za słabo. Gen. Vance powtarza, że w Mali są jeszcze inne kraje i przede wszystkim pojawiały się pytania o śmigłowce. Vance uważa, że misja na stan obecny jest kompletna.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 czerwiec 2018 17:18

Prowincyjny trybunał ds. standardów zatrudnienia w Kolumbii Brytyjskiej nakazał właścicielom indyjskiej restauracji w Surrey wypłacenie 32 702 dolarów zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami kucharzowi sprowadzonego do Kanady w ramach programu pracy czasowej. Brijesh Mohan pracował jako kucharz przygotowujący Tandoori od listopada 2016 do lutego 2017 roku po 12 godzin przez sześć dni w tygodniu. Pracodawca nie płacił mu za pracę w regularnych godzinach, za nadgodziny, za pracę w święta statutowe i za wakacje. Trybunał nakazał wypłatę 32 702 dolarów plus 3000 dol. kosztów administracyjnych, ale właściciele restauracji złożyli odwołanie. Twierdzili, że trybunał niesłusznie nie przyjął części dowodów i był stronniczy. Apelacja została ostatecznie odrzucona w maju. Szef restauracji Shailendra Bitton proszony przez dziennikarzy o komentarz powiedział tylko, że decyzja trybunału jest wielce niesprawiedliwa.

Syed Hassan, koordynator stowarzyszenia Migrant Workers Alliance for Change, mówi, że program pracy czasowej pozwala na wykorzystywanie ludzi. Pracownicy traktowani są jak towar. Do tego nierzadko, żeby wejść na kanadyjski rynek pracy, płacą pośrednikom olbrzymie sumy równe nawet ich dwuletnim zarobkom. Zadłużają się, a potem boją się narzekać, bo nie chcą być odesłani do swojego kraju z długiem. Z kolei zmiana pracodawcy wymaga zmiany pozwolenia na pracę, a to wiąże się z koniecznością przedstawienia nowego dokumentu oceny rynku pracy. Pracodawca musi zapłacić 1000 dol. za wykazanie, że nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Ofiarami programu są najsłabiej zarabiający imigranci.

Rozpoczęły się prace nad rewitalizacją torontońskich Port Lands. W tym tygodniu ciężarówki zwożą gruz i ziemię do powiększenia i ukształtowania nabrzeża pod realizację projektu. Do zasypania jest 7,5-metrowy fragment jeziora przy Cherry Street. Powstanie tu park z widokiem na miasto. Zwożony gruz pochodzi z innych miejscowych placów budowy, m.in. z placu wokół starego budynku Globe and Mail przy Front St. i Spadina.

W ramach przebudowy Port Lands powstaną parki, budynki mieszkalne i handlowe. Projekt obejmuje teren o powierzchni podobnej do centrum Toronto, który jest oddalony zaledwie 5 minut od serca miasta. Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie terenu przed podtopieniami. Jesienią zaczną się prace nad rzeką Don.