Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

czwartek, 15 listopad 2018 06:52

Zatrzymał się na słupie

Napisane przez

Dwadzieścia siedem osób, w tym kierowca, trafiło do szpitala po tym, jak autobus TTC wjechał na słup elektryczny przy skrzyżowaniu Bathurst Street i Davenport Road, tuż przy TTC Hillcrest Complex. Wypadek miał miejsce w środę około 3 po południu. Na miejsce przyjechała karetka i policja, która wstrzymała ruch na obu ulicach. W autobusie znajdowało się 45 osób. Trzy doznały niewielkich obrażeń. Wraz z 24 innymi drugim autobusem TTC w eskorcie karetki pojechały do szpitala. Reszta pasażerów odmówiła pomocy lekarskiej. Davenport w kierunku wschodnim była nieprzejezdna od Christie, a w kierunku zachodnim samochody były kierowane objazdem na północ. Bathurst zamknięto od Dupont do Nina Street. Policja ostrzegała, że do czasu naprawy na skrzyżowaniu nie będzie działać sygnalizacja świetlna. Radziła kierowcom, by traktowali jej jak „all way stop”. Przyczyna kolizji nie jest znana.

czwartek, 15 listopad 2018 05:37

eBay obawia się strat w Black Friday

Napisane przez

eBay wzywa rząd federalny do podjęcia interwencji w sprawie strajku pocztowców. Podkreśla, że z powodu strajku poczty handlowcom grożą olbrzymie straty w Black Friday i Cyber Monday. Menedżer eBaya ds. sprzedaży internetowej na Kanadę i Amerykę Łacińską Andrea Stairs w liście adresowanym do premiera pisze, że mali i średni przedsiębiorcy starają się dopasować do panujących warunków, aby uniknąć opóźnień w dostawie, ale ich wysiłki okazują się niewystarczające.

czwartek, 15 listopad 2018 05:35

Kanadyjczycy na Księżyc

Napisane przez

Jim Bridenstine, szef National Aeronautics and Space Administration (NASA), mówi, że chciałby kontynuować współpracę amerykańsko-kanadyjską i chce zaangażować Kanadyjczyków do prac w projekcie Lunar Gateway. NASA chce zbudować stację kosmiczną nowej generacji, która miałaby zacząć krążyć wokół Księżyca w 2021 roku. Umożliwiłaby regularne wysyłanie sprzętu i kosmonautów na Księżyc. Kanadyjczycy mieliby uczestniczyć w pracach z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki. Na stacji Lunar Gateway mogłaby być zainstalowana nowa wersja zdalnie sterowanego manipulatora Canadarm. Kanadyjczycy mieliby też możliwość eksplorowania powierzchni Księżyca.

Bridenstine podkreślał, że powrót na Księżyc przybliża nas do lotów na Marsa, które mogłyby się ruszyć w ciągu najbliższych 20 lat.

Policja z regionu Peel podaje, że ostrzeżenie rozpowszechniane w mediach społecznościowych dotyczące okradania kobiet-kierowców, jest fałszywe. W wiadomości można przeczytać, że w Mississaudze doszło do 10 rabunków. Za każdym razem do samochodu prowadzonego przez kobietę od strony pasażera wsiadał mężczyzna i, grożąc kierowcy nożem, żądał podwiezienia w określone miejsce lub pieniędzy. Wpis nie jest opatrzony żadną datą. Krąży od niedawna na fejsbuku i reddit. Policja zajęła się nim po tym, jak otrzymała kilka pytań i próśb o weryfikację. Funkcjonariusze uspokajają, że gdyby rzeczywiście dochodziło do takich rabunków, policja na pewno by o nich wiedziała. Tymczasem nic podobnego nie było zgłaszane.

środa, 14 listopad 2018 17:39

Kłody pod nogi liberałów

Napisane przez

Rząd Ontario zamierza podwyższyć liczbę posłów reprezentujących daną partię w parlamencie, pozwalającą ugrupowaniu na uzyskanie statusu „partii oficjalnej”. Nowy próg ma być ujęty w jesiennym zestawieniu o stanie gospodarki, które zostanie opublikowane jeszcze w tym tygodniu. Będzie wynosił 10 proc. wszystkich miejsc w parlamencie – czyli 12. Obecnie jest to 8.

Decyzja wydaje się być wymierzona przeciwko partii liberalnej, która po ostatnich wyborach ma jedynie siedmiu reprezentantów. Lider partii konserwatywnej w parlamencie Todd Smith odpiera ten zarzut twierdząc, że rząd po prostu realizuje to, czego oczekują ludzie. A ci w dniu wyborów pokazali, że chcą zmniejszyć reprezentację liberalną i odebrać dawnej partii rządzącej status partii oficjalnej. Wyborcy nigdy się nie mylą, dodał Smith.

Tymczasowy lider liberałów John Fraser powiedział, że posunięcie rządu jest niesprawiedliwe wobec ponad miliona ontaryjczyków, którzy jednak zagłosowali na jego partię.

Utrata statusu partii oficjalnej oznacza np. utratę dofinansowania na działania badawcze i pensje pracowników biura oraz ograniczone możliwości działań w parlamencie.

środa, 14 listopad 2018 17:05

Nie chcą igrzysk

Napisane przez

Mieszkańcy Calgary stwierdzili, że nie chcą być gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2026 roku. W mieście zorganizowano plebiscyt i według wstępnych wyników 56,4 proc. uczestników zakreśliło odpowiedź „Nie”. Ostateczne wyniki mają być podane w piątek. Głosy oddało 304 774 mieszkańców – 171 750 przeciwników i 132 832 zwolenników igrzysk. Z możliwości wcześniejszego głosowania skorzystało 46 620 osób, a 8001 przesłało swój głos drogą pocztową. Sprawa wzbudziła spore zainteresowanie i dla porównania warto podać, że frekwencja podczas ostatnich wyborów samorządowych, gdy do urn poszło 387 582 mieszkańców Calgary, wynosiła 58 proc. Głosowanie nie było wiążące, ale rada miasta pewnie weźmie pod uwagę jego wynik. W poniedziałek najprawdopodobniej podejmie decyzję o rezygnacji z ubiegania się o organizację igrzysk.

Burmistrz Naheed Nenshi stwierdził, że mieszkańcy dobitnie i jasno wyrazili swoje zdanie. Przyznał, że osobiście jest zawiedziony wynikiem plebiscytu.

Prowincyjny minister kultury i turystyki Ricardo Miranda oświadczył, że prowincja przyjmie z szacunkiem decyzję mieszkańców Calgary. Mary Moran, szefowa Calgary 2026 Bid Corporation – organizacji, która miała zajmować się przygotowaniami do konkursu – powiedziała, że korporacja zacznie przygotowywać końcowe sprawozdania finansowe, a także zestawienia materiałów, które mogą się przydać w przyszłości, jeśli miasto znów zacznie snuć plany olimpijskie. Wykorzystano 10 z 30 milionów, które na przygotowania do konkursu przeznaczyły rządy miasta, prowincji i kraju.

W tym momencie o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku ubiegają się tylko Sztokholm i włoskie miasta Mediolan i Cortina d'Ampezzo. Zgłoszenia będą przyjmowane w styczniu, a Komitet Olimpijski ogłosi zwycięzcę w czerwcu.

Ponad 20 zabójców dzieci zostało przeniesionych po 2011 roku do ośrodków resocjalizacyjnych dla ludności rdzennej, wynika z danych Public Safety Canada. Co najmniej 14 skazanych za zabicie dziecka przebywało w takich ośrodkach w czasie, gdy władzę sprawowali konserwatyści. Rząd sięgnął do tych danych, gdy zaczęły narastać kontrowersje wokół obniżenia rygoru odbywania kary przez Terri-Lynne McClintic. Zabójczyni 8-letniej dziewczynki została przeniesiona do ośrodka w południowym Saskatchewan w grudniu ubiegłego roku. W zeszłym tygodniu wróciła do „tradycyjnego” więzienia w Edmonton.

Sekretarz prasowy ministra Ralpha Goodale’a mówi, że na dzień 23 września 2018 roku w ośrodkach resocjalizacyjnych przebywało 11 osób skazanych za zabójstwo pierwszego stopnia osoby nieletniej. W latach fiskalnych od 2011-12 do 2018-19 było to 22 skazanych. W latach od 2011-12 do 2014-15 (gdy ministrami bezpieczeństwa publicznego byli konserwatyści Vic Toews i Steven Blaney) do ośrodków trafiło 10 nowych przestępców, a po 2015 roku, czyli po przejęciu władzy przez liberałów, co najmniej 4. Trzy osoby zostały przeniesione w roku 2015-16, ale nie wiadomo, czy premierem był wówczas Stephen Harper, czy Justin Trudeau. Niektórzy skazani przebywali w ośrodkach tylko przez jakiś czas.

Minister Goodale stwierdził, że nie ma możliwości prawnych, by interweniować w konkretnych przypadkach. Decyzje są podejmowane przez urzędników z uwzględnieniem tego, co jest najlepsze dla więźnia, jeśli chodzi o jego resocjalizację, oraz dla bezpieczeństwa publicznego. W zeszłym tygodniu minister ogłosił zaostrzenie zasad przenoszenia kobiet do ośrodków resocjalizacyjnych dla ludności rdzennej. Według nowych przepisów transfery będą zatwierdzane przez wicekomisarza krajowych służ penitencjarnych ds. kobiet, a w proces przygotowywania rekomendacji przenosin zostanie zaangażowana ludność rdzenna.

Canada Post przyznała, że z uwagi na brak postępów w rozmowach z CUPW i przedłużający się strajk nie może gwarantować funkcjonujących do tej pory czasów dostawy. Zaznaczyła przy tym, że ze względu na akcję strajkową w największych sortowniach w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej opóźnienia mogą być jeszcze większe niż obecnie. Przed zakładami czekają ciężarówki pełne przesyłek. We wtorek w Toronto było ich ponad 180. Poczta stwierdziła, że mimo trzech rund mediacji, składania rozmaitych propozycji związkowcom, nie udało się dojść do żadnego porozumienia.

We wtorek od pracy odstąpili pocztowcy z centrum dystrybucyjnego w Scarborough. W poniedziałek z kolei akcja strajkowa objęła Nową Szkocję, m.in. Halifax.

Rząd Ontario przyznaje, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie kolejki LRT, która ma połączyć stację Port Credit GO z Gateway Terminal w Brampton. Krytyk ds. transportu z ramienia NDP, Jessica Bell, poruszyła sprawę LRT podczas wtorkowej sesji pytań. Stwierdziła, że po ostatnim spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa transportu poważnie niepokoi się o przyszłość 1,5-miliardowego projektu, który miał być oddany do użytku w 2022 roku. Zarzuciła rządowi, że nie kwapi się, by zdementować plotki na temat rezygnacji z budowy kolejki i elektryfikacji linii GO.

Ostatnio zmieniany piątek, 16 listopad 2018 07:39

Podczas niedzielnego forum pokojowego w Paryżu premier Justin Trudaeu podkreślał, jak ważne dla rozwoju demokracji są wolne i niezależne media. „Jeśli demokracja rzeczywiście ma funkcjonować, społeczeństwo powinno być dobrze informowane.

Ostatnio zmieniany środa, 14 listopad 2018 12:45