Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

środa, 14 luty 2018 00:29

Marihuana na appsie Shopify

Napisane przez

Ontario Cannabis Retail Corporation (OCRC), rządowa spółka podlegająca LCBO, która zajmie się wyłączną dystrybucją marihuany przeznaczonej do celów rekreacyjnych w Ontario, podpisała umowę na wykorzystanie oprogramowania z Shopify Inc., którego centrala mieści się w Ottawie. Sklep internetowy z marihuaną i jego mobilna wersja zostaną opracowane w oparciu o oprogramowanie stworzone przez Shopify. Dyrektor naczelny LCBO tłumaczył, że podstawą jest prowadzenie odpowiedzialnej sprzedaży, a Shopify zapewnia rozwiązania światowej klasy. Oprogramowanie będzie też wykorzystywane w tradycyjnych sklepach do obsługi transakcji i wyświetlania na dużych ekranach informacji o produkcie. Zgodnie z przepisami federalnymi konsumenci muszą mieć dostęp do informacji o sposobie użycia i odpowiedzialności społecznej. Ponadto rozwiązania Shopify znajdą zastosowanie w zarządzaniu inwentarzem, księgowości i zarządzaniu personelem.

Dzięki innowacyjnym terapiom kanadyjscy pacjenci żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek. Dr Roger Tiedemann zaczynał pracę w hematologii 20 lat temu, gdy pacjentom, u których stwierdzono szpiczaka – jeden z rodzajów nowotworów układu krwiotwórczego, dawano najczęściej nie więcej niż trzy lata życia. Jedyną opcją leczenia była chemioterapia złożona z trzech leków, której skutkiem ubocznym było potężne uczucie zmęczenia.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Dwa z tamtych trzech leków zostały zastąpione nowszymi skuteczniejszymi. Pacjenci z chorobą żyją prawie dwa razy dłużej niż kiedyś. Dr Tiedemann pracuje w torontońskim Princess Margaret Cancer Centre, a także w laboratorium naukowym w Ontario Cancer Institute. Mówi, że prowadzi badania nad nowymi lekami i wyniki testów są obiecujące. W pewnym momencie zaczął szukać przyczyny, dlaczego wszystkie dotychczas stosowane terapie zawodzą, i tak w 2013 roku stwierdził, że u większośći pacjentów występuje rzadka niedojrzała forma komórek rakowych. Podejrzewa, że te komórki inaczej odpowiadają na leczenie i mogą być odpowiedzialne za nawroty choroby. Mówi, że jedną z najbardziej obiecujących terapii wydaje się być CAR-T (chimeric antigen receptor T-cell) polegająca na pobieraniu od pacjenta komórek układu odpornościowego, modyfikowanie ich przy pomocy inżynierii genetycznej tak, by rozpoznawały i zwalczały komórki rakowe, i wstrzykiwaniu ich pacjentowi z powrotem.
Inwestowanie w innowacyjną medycynę opłaciło się w przypadku wielu chorób. Obecnie 20-latek zarażony wirusem HIV noże dożyć siedemdziesiątki, Wirusowe zapalenie typu wątroby typu C jest uleczalne, a dwie z trzech osób, u których wykrywa się raka, żyją dłużej niż 5 lat (1964 roku była o jedna na trzy osoby).

wtorek, 13 luty 2018 14:39

Polacy pamiętali o Mary

Napisane przez

12 lutego, w dzień 44 urodzin Mary Wagner, Polacy pikietowali przed kanadyjską ambasadą w Warszawie. Od południa do godziny 14:00 trwały modlitwy i przemówienia. Wcześniej zebrani uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Przemysław Sycz z Fundacji PRO – Prawo do Życia powiedział, że w demonstracji wzięło udział około 50 osób.

W styczniu „Gość Niedzielny” zachęcał swoich czytelników do wysyłania listów i kart pocztowych do Mary Wagner. Mary została aresztowana 8 grudnia, przebywa w więzieniu w Vanier (adres: Vanier Center for Women, 655 Martin St., Milton, ON L9T 5E6). Przed sadem stanie 5 i 7 marca.

Sąd w Nowej Szkocji uznał, że David Honcoop z Ontario został bezprawnie przeszukany w maju 2016 roku przed wejściem na pokład promu płynącego na Nową Fundlandię, wobec czego konfiskata znalezionych u niego dwóch kilogramów kokainy również była bezprawna, a stawiane mu zarzuty muszą być odrzucone. Sędzia Patrick Murray wytłumaczył, że prawa Honcoopa wynikające z Karty Praw i Swobód oraz zapisy mówiące o ochronie przed nieuzasadnionymi przeszukaniami zostały złamane. Podkreślił, że Controlled Drugs and Substances Act wymaga, by osoba wyraziła wyraźną zgodę na przeprowadzenie przeszukania. Oskarżony mówił, że nie wiedział o narkotykach znajdujących się w jego walizce i że nie zgadzał się na rewizję. Sędzia stwierdził, że Honcoop w tej sytuacji nie zdawał sobie sprawy, czym może grozić przeszukanie, i nie był świadomy tego, że w świetle prawa może odmówić. Komisarz, który go przeszukiwał, zeznał, że ontaryjczyk się nie sprzeciwiał, ale też przyznał, że nie poinformował go o możliwości odmowy. Przepisy wewnętrzne Marine Atlantic mówią, że strażnicy muszą pytać pasażerów o zgodę na przeszukanie ich rzeczy.

Sędzia Murray zauważył, że prawo mówi co innego niż tablice w terminalu promowym. W Controlled Drugs and Substances Act jest jasno napisane, że nikt nie jest zobligowany do wyrażenia zgody na przeszukanie jego własności. Tymczasem w terminalu wywieszona jest tablica mówiąca o tym, że wejście na ten teren jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przeszukanie i kontrolę bezpieczeństwa.

W styczniu – pierwszym miesiącu po podwyżce płacy minimalnej – w Ontario zlikwidowano 59 300 miejsc pracy na niepełny etat. Tym samym było ich o 3,4 proc. (46 100) mniej niż w tym samym miesiącu 2017 roku. Jednocześnie utworzono około 8500 nowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin, podaje Statistics Canada przedstawiając dane o sytuacji na rynku pracy w styczniu.

Ekonomiści są ostrożni w ocenie i twierdzą, że trzeba jeszcze trochę poczekać. Część uważa, że po podwyżce stawki minimalnej część pracodawców rzeczywiście zmniejszyła liczbę godzin, podkreślając, że 24 000 zlikwidowanych etatów było zajmowanych przez osoby w wieku od 15 do 24 lat. Inni twierdzą, że decyzja rządu nie wpłynie na zatrudnienie w dłuższej perspektywie czasowej. Ci zwracają uwagę, że w Kanadzie średni wzrost płac w styczniu wyniósł 3,3 proc. (w skali roku). Podwyżkę stawki minimalnej odczuło ponad 20 proc. ontaryjskich pracowników.

W skali kraju w styczniu liczba etatów (pełnych i niepełnych) netto zmniejszyła się o 88 000. To największy spadek od czasu ostatniej recesji. Tak jak w Ontario likwidowano przede wszystkim stanowiska niepełnoetatowe. Miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin było o 137 000 mniej niż w grudniu, przybyło za to 49 000 pełnoetatowych stanowisk.

Bezrobocie wrosło do 5,9 proc., ale i tak utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie.

poniedziałek, 12 luty 2018 14:30

Co spowodowało wybuch?

Napisane przez

W poniedziałek rozpoczęło się śledztwo w sprawie wybuchu, do którego doszło w niedzielę o 7:30 rano w budynku handlowym w okolicu Hurontario i Dundas niedaleko TL Kennedy Secondary School. Budynek częściowo został zrównany z ziemią, a trzy osoby trafiły do szpitala. 39-letni mężczyzna odniósł poważne obrażenia, ale lekarze mówią, że jego życie nie jest zagrożone. 43-letnia kobieta i 6-letni chłopiec byli tylko lekko ranni. Na miejscu udzielono także pomocy 50-letniemu mężczyźnie i jednemu dziecku. Strażacy przez większość dnia gasili pożar, który wybuchł po eksplozji. Potem dołączyli do nich członkowie zespołu Heavy Urban Search and Rescue, którzy pomagali w przeszukiwaniu gruzowiska. Od 50 do 70 osób mieszkających w okolicy musiało opuścić swoje domy i strażacy nie potrafili na początku określić, kiedy będą mogli do nich wrócić. Zamknięta była też ulica Hurontario w obu kierunkach na odcinku od Dundas Street do Hillcrest Avenue.

Korki sporo nas kosztują

Toronto Region Board of Trade wyliczył, że przeciętne gospodarstwo domowe z GTA traci rocznie 125 dolarów z powodu korków na drogach. Szacuje się, że korki na autostradach w regionie Toronto kosztują gospodarkę od 500 do 650 milionów dolarów rocznie. Drogami na linii Toronto-Waterloo każdego dnia transportuje się towary o wartości 3 miliardów dolarów. Opóźnienia sprawiają, że ich ceny są potem wyższe.

Rada sugeruje, że pomocne mogłoby być rozpowszechnienie inteligentnej sygnalizacji, której działanie opiera się na zastosowaniu kamer i czujników wbudowanych w powierzchnię jezdni. Dzięki temu wskazania mogą być dostosowywane do aktualnie panującego natężenia ruchu. W sygnalizacji świetlnej można na przykład przeskoczyć światło dla skręcających w lewo, jeśli akurat nikt nie czeka do skrętu, albo wydłużyć czas świecenia się światła zielonego, jeśli skręcają ciężarówki i potrzebują więcej czasu, by zjechać ze skrzyżowania. Wśród innych propozycji pojawiło się dopuszczenie jazdy po utwardzonych poboczach w godzinach szczytu i szybkie reagowanie w razie wypadków, by jak najszybciej usunąć uszkodzone pojazdy z drogi. OPP w regionie Halton korzysta z dronów i filmuje miejsca wypadków. Czas „sprzątania po wypadku” udało się skrócić z 1-2 godzin do 15 minut. Kolejna propozycja to zachęty finansowe dla firm przewozowych, by więcej ciężarówek jeździło autostradą 407. Do tego dochodzi ulepszenie transportu publicznego, żeby jak największa liczba mieszkańców zostawiała swoje auta w domu.


Sabotażysta z polskim nazwiskiem

Toronto Policja postawiła 16 zarzutów 48-letniemu Pawłowi Grodkowskiemu, który unieruchomił zwrotnice na stacji metra Royal York i odciął zasilanie od sygnalizatora lotniczego niedaleko Sherway Gardens.

        2 lutego, czyli w zeszły piątek, policjanci odpowiedzieli na wezwanie z TTC. Okazało się, że ktoś wszedł do tunelu i umyślnie zepsuł dziesięć zwrotnic. Skutkiem tego stacja była zamknięta przez kilka godzin. Awarię wykryto około 5:30 rano. Między Jane i Kipling TTC uruchomiło autobusową komunikację zastępczą. Szkody usunięto około południa. Grodkowiskiego aresztowano kilka godzin później, miał przy sobie narzędzia, których prawdopodobnie użył do uszkodzenia zwrotnic. Incydent z sygnalizatorem lotniczym miał miejsce 8 stycznia. Grodkowski wszedł na ogrodzony teren w okolicy The East Mall i The Queensway, i przeciął kable zasilające urządzenie. Sygnalizator przestał działać.

        Grodkowski mieszka w Toronto, ma też drugi adres w Mississaudze. Usłuszał zarzuty związane z powodowaniem szkód, stwarzaniem sytuacji zagrożenia życia, posiadania narzędzi służących włamaniu i włamania z zamiarem popełnienia przestępstwa.

W zeszłym tygodniu dreamliner australijskiej linii Quantas przeleciał ze Los Angeles do Australii na biopaliwie lotniczym produkowanym przez firmę Agrisoma Biosciences Inc. z Gatineau. Paliwo zostało zrobione z ziaren gorczycy. Gotowe niczym nie różni się od konwencjonalnego, ale podczas spalania emisja gazów cieplarnianych jest o 77 proc. niższa niż w przypadku paliw kopalnych. Dyrektor Agrisomy Steve Fabijansky mówi, że firma ma w planach dalszą współpracę z australijską linią. Chwali Quantasa za otwartość na nowe technologie i troskę o środowisko. Mówiąc o paliwie podkreśla, że gorczyca wykorzystywana do produkcji jest uprawiana tylko na terenach, które nie kwalifikują się pod inne uprawy, lub w czasie, gdy nie prowadzi się upraw w celach spożywczych. Część plonów wykorzystywana jest do produkcji paliwa lotniczego, a pozostała jako pasza dla zwierząt.

Agrisoma i Quantas mają zachęcać także australijskich farmerów do uprawy gorczycy. Celem długoterminowym jest prowadzenie upraw na 400 000 hektarach ziemi i produkcja ponad 200 milionów litrów biopaliwa. Pozwoliłoby to na zaspokojenie 30-50 proc. zapotrzebowania linii. Quantas mógłby rutynowo latać na biopaliwie już za dwa lata.

czwartek, 08 luty 2018 14:40

Na rynku pracy całkiem nieźle

Napisane przez

W piątek Statistics Canada ma przedstawić dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w styczniu. Wielu ekonomistów spodziewa się, że po dobrym ubiegłym roku teraz przyjdzie czas spowolnienie. W trzecim kwartale 2017 roku liczba etatów w Kanadzie zwiększyła się o 173 700, w samym listopadzie i grudniu – o 145 000.

Nick Exarhos z CIBC liczy, że w styczniu przybyło około 13 000 nowych miejsc pracy. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to uda się utrzymać bezrobocie na rekordowo niskim poziomie 5,8 proc. Przy tak niskim bezrobociu trudno liczyć na drastyczne zmiany w zatrudnieniu. Scotiabank podaje liczbę około 10 000, BMO – 20 000. TD z kolei spodziewa się spadku o 12 000 etatów i jako jedną z przyczyn odwrócenia trendu wskazuje podwyżkę płacy minimalnej w Ontario. Ekonomiści banku przewidują, że zwiększenie stawki minimalnej spowoduje likwidację 90 000 etatów.

środa, 07 luty 2018 14:22

Dobry okres dla azylantów

Napisane przez

Kto chciałby się ubiegać o azyl w Kanadzie, powinien jak najszybciej składać wniosek – odsetek akceptowanych aplikacji jest obecnie najwyższy od prawie 30 lat. Z analizy danych dotyczących 90 000 wniosków złożonych w okresie od stycznia 2013 do września 2017 roku wynika, że akceptowano aż 70 proc. aplikacji, które wpłynęły w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku. Ostatni raz taki wynik odnotowano w 1991 roku. Dla porównania azylu udzielono 44 proc. wnioskodawców, którzy złożyli dokumenty w roku 2013.

Rzecznik prasowy Immigration and Refugee Board of Canada tłumaczy, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Eksperci zajmujący się imigracją podkreślają, że pod koniec 2012 roku wprowadzono zmiany w systemie, na którym bazuje IRB. Proces został przyspieszony, a większość uchodźców miała być przesłuchiwana do 60 dni od złożenia dokumentów. Członkowie IRB spodziewali się, że będą otrzymywać z wnioskami najważniejsze dowody świadczące o tym, że uchodźca naprawdę potrzebuje azylu, tymczasem zdaniem prawników takie podejście było z założenia błędne. Niektórych dokumentów po prostu nie da się otrzymać w dwa miesiące (np. wyciągów z kartotek policyjnych niektórych krajów). Prawo nakazuje, by w przypadku niepewności IRB decydował na korzyść uchodźcy, nic więc dziwnego, że ilość pozytywnych decyzji wzrosła.

Do tego w 2013 roku zmieniono program szkoleń dla członków IRB, co mogło pozytywnie wpłynąć na ich wydajność w pracy i lepsze zrozumienie problemów uchodźców. Zmieniono też sposób rekrutacji członków rady, którzy wcześniej byli wyznaczani, a od 2013 roku o pracę może ubiegać się każdy wykwalifikowany urzędnik federalny.

Uchodźcy ubiegający się o azyl najczęściej twierdzili, że uciekają przed kryminalistami lub są ścigani przez gangi. Powód ten należał jednak do najrzadziej uznawanych przez IRB. Największe szanse na przyjęcie mieli prześladowani ze względu na religię i poglądy polityczne.

W okresie od 2013 do 2017 roku najwięcej wniosków złożyli Chińczycy, chociaż liczba ubiegających się o azyl spadła po 2015 roku. Jest to związane z dwoma czynnikami: po pierwsze zmalała liczba aplikantów praktykujących Falun Gong, po drugie – ze zniesieniem w 2016 roku prawa jednego dziecka. Zmniejszyła się też liczba osób ubiegających się o azyl pochodzących z Węgier – z 2000 w 2013 do 400 w 2017 roku. Tutaj powodem była mniejsza liczba wniosków składanych przez Romów. W ostatnim roku z kolei wnioski o azyl zaczęli składać Nigeryjczycy (złożyli więcej podań niż uchodźcy z Chin), często jako powód podając prześladowanie ze względu na orientację seksualną. Wzrosła też liczba wniosków obywateli Turcji, którzy najczęściej skarżyli się na prześladowanie ze względu na poglądy polityczne lub kurdyjskie pochodzenie.