Goniec

Register Login

Wiadomości kanadyjskie

Wiadomości kanadyjskie

Informacje i wydarzenia

czwartek, 23 sierpień 2018 06:47

Rząd grozi dyscypliną

Napisane przez

We wrześniu w Ontario rozpoczną się obszerne konsultacje dotyczące programu edukacji seksualnej i innych zagadnień związanych ze szkolnictwem. Rząd ostrzegł, że wobec nauczycieli, którzy mimo decyzji rządu będą prowadzić lekcje według programu wprowadzonego przez liberałów, zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. „Nie będziemy tolerować wykorzystywania dzieci jako pionków w grze politycznej”, mówił Doug Ford. „Nie miejcie wątpliwości – jeśli dowiemy się, że ktoś źle wykonuje swoją pracę, zaczniemy działać”. Rząd uruchomił stronę internetową, na której rodzice mogą zgłaszać zastrzeżenia.

Największy w Ontario związek zawodowy nauczycieli stwierdził, że będzie bronił tych, którzy zdecydują się kontynuować naukę według liberalnego programu. Jego szef przypomniał, że nauczyciele są zatrudnieni nie przez rząd, tylko przez kuratoria i to właśnie kuratoria oraz Ontario College of Teachers mogą ich dyscyplinować.

Premier powiedział, że w ramach konsultacji m.in. zostanie uruchomiona ankieta internetowa. Mieszkańcy prowincji będą mieć tez możliwość przysyłania szczegółowych propozycji zmian. Oprócz edukacji seksualnej rząd chce poznać opinie rodziców w takich sprawach jak wyniki testów matematycznych, używanie przez uczniów telefonów komórkowych, nauka rachunkowości i wprowadzanie zagadnień finansowych, przygotowanie uczniów do wchodzenia na rynek pracy i kształcenie umiejętności przydatnych w pracy.

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 sierpień 2018 06:53

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ponowił we wtorek ataki na premiera Trudeau w związku z umową na zakup śmigłowców, z której sam się wycofał. Filipiny miały kupić od Kanady 16 śmigłowców. Transakacja została odwołana po tym, jak Duterte dowiedział się, że Ottawa wzięła pod lupę potencjalny sposób wykorzystania maszyn i ma zastrzeżenia w kwestii przestrzegania praw człowieka. Rząd Trudeau postawił dodatkowy warunek 300-milionowego kontraktu – śmigłowce nie mogą być używane do walki. Tymczasem w lutym bieżącego roku Duterte zaoferował 500 dolarów za każdego komunistycznego rebelianta zabitego przez siły rządowe.

We wtorek prezydent Duterte wygłaszając przemówienie w mieście Cebu obwiniał Trudeau za „opóźnienia” w realizacji umowy. Powiedział, że kanadyjski premier nie rozumie historii świata i geopolityki. „Twierdzi, że będziemy używać śmigłowców przeciwko swoim obywatelom. Na miłość boską, panie Trudeau, moi obywatele buntują się, zabijają żołnierzy, policjantów i cywilów!”, przemawiał Duterte. Dalej kwestionował, czy Trudeau w ogóle nadaje się na premiera. Dodał, że jego rząd chciałby kupić śmigłowce, kontrakt był podpisany na śmigłowce bojowe, a teraz Kanada „udaje pokojową”.

Global Affairs Canada oświadczyło, że komentarze Duterte są „bardzo niepokojące”, a Kanada będzie „bronić swoich wartości”.

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 sierpień 2018 06:53
czwartek, 23 sierpień 2018 02:51

Prowincja nie zapłaci za jego piersi

Napisane przez

Mężczyzna, który chciałby być kobietą, złożył skargę na departament zdrowia w Nowej Szkocji, że odmawiając mu sfinansowania operacji wstawienia implantów piersi łamie jego prawa człowieka. “Serina” Slaunwhite zauważa, że prowincja płaci za usuwanie piersi kobiet, które chcą być mężczyznami, ale za wstawianie implantów piersi już nie. Rząd broni się twierdząc, że kosmetyczne powiększanie piersi – czy to u kobiet, czy u mężczyzn – nie jest konieczne z punktu widzenia medycyny. Operacje są refundowane tylko w przypadku poważnych asymetrii i rekonstrukcji po nowotworach piersi. Rzecznik prasowy ministerstwa dodał, że mężczyźni mogą przyjmować leki hormonalne, które powodują rozwój piersi. Terapia hormonalna jest dostępna w ramach prowincyjnego programu refundacji leków. Usuwanie piersi u kobiet zmieniających płeć musi być przeprowadzone chirurgiczne, dlatego prowincja to refunduje. Refunduje natomiast usunięcie piersi, jajników, penisa, jąder, falloplastykę i waginoplastykę.

Implanty piersi mogą kosztować tysiące dolarów. Slaunwhite, 54 l., otrzymał decyzję odmowną o refundacji w kwietniu. Wcześniej przez trzy lata przyjmował leki hormonalne. Jego prawnik twierdzi, że hormony nie zawsze powodują wzrost piersi do rozmiaru, który pozwala mężczyźnie czuć się kobietą.

czwartek, 23 sierpień 2018 02:50

Wybuch w Kitchener

Napisane przez

Jedna kobieta zginęła podczas wybuchu domu w Kitchener, a mężczyzna w stanie krytycznym został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Do eksplozji doszło tuż po 8 rano w środę przy Sprucedale Crescent między Claycroft Crescent i Blackwell Drive. Ofiary przebywały w tym czasie w ogródku za domem. Początkowo policja nie potrafiła ich zidentyfikować.

Pożar ogarnął trzy domy. Mieszkańcy kilku sąsiednich budynków zostali ewakuowani. Przyczyna wybuchu na razie nie jest znana.

Rząd federalny wraca do pomysłu przeniesienia ambasady w Moskwie do nowego budynku, który jest utrzymywany przez ponad 10 lat, co kosztowało Kanadę 26 milionów dolarów. Teraz Ottawa wraca do sprawy przeprowadzki w czasie, gdy relacje kanadyjsko-rosyjskie są napięte, a oba kraje wydaliły po czterech dyplomatów strony przeciwnej. Przyczyną konfliktu są działania Rosji na Ukrainie.

Poprzedni rząd konserwatywny w 2008 roku podpisał 20-lenią umowę o wynajęciu budynku przy ulicy Kursovoy pod numerem 4. Urzędnicy mieli się do niego przenieść w niedługim czasie. Kanada rozbiła się jednak o mur rosyjskiej biurokracji. Z rozliczeń Global Affairs Canada wynika, że przez ponad 10 lat utrzymanie budynku kosztowało kanadyjskich podatników 25 895 422 dol. Jest to przede wszystkim koszt czynszu, a także 289 000 dol. za prąd, wodę itp. oraz 300 000 dol. opłat za naprawy i utrzymanie. Dla porównania w tym samym czasie utrzymanie obecnie używanej ambasady przy ulicy Starokonyushenny 23 pochłonęło 13 223 983 dol. Obecna ambasada mieści się w budynku z 1898 roku, Kanada korzysta z niego od początku drugiej wojny światowej. Budynek wymaga poważnych remontów.

W październiku 2017 roku minister finansów Bill Morneau ogłosił, że w ciągu sześciu lat przeznaczy 760 milionów dolarów na wsparcie placówek dyplomatycznych.

Przed rozpoczęciem przeprowadzki do nowej lokalizacji, Kanada musi dostać zgodę na prace modernizacyjne i remontowe. W ambasadzie pracuje 41 Kanadyjczyków.

środa, 22 sierpień 2018 19:36

Ziemia drżała w Vancouverze

Napisane przez

W środę tuż po 1:30 w nocy pod mieszkańcami zachodniego wybrzeża Kanady i Stanów Zjednoczonych zatrzęsła się ziemia. Najsilniejsze wstrząsy oceniane na 6,2 stopnia w skali Richtera odnotowano ponad 264 kilometry od wybrzeża Oregonu, podało United States Geological Survey (USGS). Mieszkańcy Vancouveru i Vancouver Island odczuli delikatne wstrząsy. Znajdowali się prawie 700 kilometrów od epicentrum. Dwie godziny później wystąpił wstrząs wtórny o sile 3,5 stopnia. Trzęsienie ziemi nie spowodowało powstania fali tsunami. Nie było doniesień o rannych i uszkodzeniach mienia.

Sejsmolodzy podali, że trzęsienie ziemi wystąpiło wzdłuż płyty tektonicznej Juan de Fuca, która próbuje się wsunąć pod płytę północnoamerykańską. Wcześniej we wtorek o 6:10 rano u wybrzeży Vancouver Island odnotowano wstrząs o sile 4,8 stopnia.

środa, 22 sierpień 2018 02:09

Jak dmuchniemy, to go przegonimy

Napisane przez

Zachodnia Kanada zmaga się z pożarami lasów, a dym nie zna granic państw i przedostaje się również do Stanów Zjednoczonych. Grupa mieszkańców Spokane w stanie Waszyngton stwierdziła, że tak być nie może i tym powinien wrócić tam, skąd przyszedł. Amerykanie stwierdzili, że jeśli każdy mieszkaniec 550-tysięcznego miasta wystawi na dach swojego domu co najmniej pięć wentylatorów i ustawi je na Kanadę, uda się przepędzić dym. Twierdzą, że wyliczyli to metodami matematycznymi, matematyka jest nauką ścisłą, a praca zespołowa czyni cuda.

Nic Huber, jeden z organizatorów, stwierdził w lokalnych mediach, że akcja jest raczej żartem. Do wtorku na fejsbuku zainteresowanie udziałem w wydarzeniu wyraziło około 2000 osób. Odpędzanie dymu planowane jest na piątek po południu. Niektórzy komentowali, że w tym momencie Kanadyjczycy powinni włączyć odkurzacze.

Spokane leży około 200 kilometrów od granicy z Kanadą.

środa, 22 sierpień 2018 02:07

Koniec z biedą

Napisane przez

Rząd federalny twierdzi, że do 2030 roku może pomóc w wyjściu z biedy 2 milionom Kanadyjczyków, i to bez żadnych nowych wydatków. Minister ds. rozwoju społecznego Jean-Yves Duclos ogłosił we wtorek w Vancouverze nową rządową strategię „Opportunity for All — Canada's First Poverty Reduction Strategy”. Jeśli liberałom uda się osiągnąć zakładany cel, odsetek obywateli żyjących poniżej granicy ubóstwa będzie najniższy w historii. Ma być to zrealizowane poprzez łączenie programów federalnych takich jak zasiłki na dzieci, zasiłki pracownicze czy Guaranteed Income Supplement, na które zarezerwowano kwotę 22 miliardów dolarów.

Rząd chce, by w 2020 roku liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa zmniejszyła się o 20 proc. względem statystyk z roku 2015. Oznaczałoby to, że do końca przyszłego roku poprawi się byt 650 000 Kanadyjczyków, a do końca 2020 – łącznie prawie 850 000. Do 2030 roku liczba biednych ma się zmniejszyć o połowę, czyli o 2,1 miliona osób, w tym ponad 534 000 dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Ustawa zobowiązująca przyszłe rządy do osiągnięcia celu ma być przedstawiona w dalszej części bieżącego roku.

Wyznaczanie granicy ubóstwa opiera się na wycenie koszyka dóbr i usług nabywanych przez konsumentów w celu utrzymania podstawowego poziomu życia. Wskaźnik jest wyliczany dla 50 różnych regionów i miast, dzięki czemu odzwierciedla różne koszty utrzymania w zależności od poleżenia geograficznego. Według Statistics Canada w 2015 roku poniżej granicy ubóstwa żyło 4,2 miliona osób, rok później – 3,7 miliona.

środa, 22 sierpień 2018 02:06

Ofiary zamachu chcą odszkodowania

Napisane przez

Sześć z piętnastu ofiar zamachu bombowego w restauracji Bombay Bhel w Mississaudze złożyło pozwy przeciwko właścicielom lokalu. Każda z sześciu osób domaga się odszkodowania w wysokości 1 miliona dolarów. Prawnik ofiar mówi, że sprawcami wybuchu byli konkurenci i szefostwo Bombay Bhel wiedziało lub powinno wiedzieć, że restauracja jest zagrożona.

W chwili zamachu w restauracji odbywały się dwa przyjęcia urodzinowe, w których uczestniczyło co najmniej 30 osób. Dwaj zamaskowani sprawcy weszli do lokalu i zdetonowali bombę domowej roboty. Uciekli samochodem. 15 obecnych w restauracji zostało rannych. Jak dotąd nikt nie został aresztowany.

Ontario zamroziło opłaty za prawa jazdy i egzaminy niedługo przed planowanymi jeszcze przez poprzedni rząd podwyżkami, które miały wejść w życie 1 września. Premier Doug Ford stwierdził, że mieszkańcy prowincji mają dość, gdy za każdym razem muszą płacić więcej i więcej.

Odnowienie pięcioletniego prawa jazdy miało kosztować 97 dolarów, ale dalej będzie obowiązywać stawka 90 dol. Za wszystkie testy drogowe kategorii A, B, C, D, E i F w dalszym ciągu będziemy płacić 96,75 dol., a nie 100,25. Egzaminy teoretyczne na te same kategorie będą kosztować 23,25 dol. (cena miała wzrosnąć do 24 dol.).

Zamrożenie opłat oznacza dla rządu stratę 1,6 miliona dolarów.