Goniec

Register Login

Alkohol i kofeina - śmiercionośna mieszanka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę w związku ze śmiercią 14-latki z Laval, Que. wstrzymano produkcję napoju o podwyższonej zawartości alkoholu i kofeiny FCKD UP. Przyjaciel Atheny Gervais, które chce pozostać anonimowy, powiedział montrealskiej La Presse, że dziewczyna wypiła w czasie przerwy na lunch co najmniej jedną puszkę feralnego napoju. Potem zniknęła. Cztery dni później znaleziono jej ciało w strumieniu płynącym niedaleko szkoły. Policja na razie nie potwierdza informacji o spożyciu napoju i czeka na wyniki badań toksykologicznych.

Śmierć Atheny stała się przyczynkiem do kolejnej dyskusji na temat szkodliwości napojów określanych jako CABs (caffeinated-alcoholic beverages). Lekarze, politycy i pracownicy agencji zdrowia publicznego zwracają uwagę, ze tego typu napoje są szczególnie popularne wśród młodych ludzi. To poważny problem, mówi Martin Laliberté, specjalist ds. toksykologii z McGill University Health Centre.

CABs to mieszanki napojów energetycznych z alkoholem. Zawartość alkoholu wynosi przeważnie powyżej 9 proc. Są powszechnie sprzedawane w sklepach typu convenience i niestety najczęściej niedrogie. Eksperci zauważają, że kofeina będąca stymulantem, maskuje stany depresyjne występujące po nadużyciu alkoholu. Ludzie myślą, że są bardziej trzeźwi niż są w rzeczywistości. Alkohol nie powoduje u nich senności. Skutkiem tego wydaje im się, ze mogą wypić więcej.

Amerykańskie Center for Behavioral Health Statistics and Quality szacuje, że w latach 2007-11 dwukrotnie zwiększyła się liczba osób, które po wypiciu napojów o wysokiej zawartości kofeiny trafiły na ostry dyżur. Z tego od 13 do 16 proc. stanowili pacjenci, którzy pomieszali napój kofeinowy z alkoholem.

Dlaczego napoje kofeinowo-alkoholowe są dostępne na rynku. Tu istnieje luka prawna. Health Canada nie dopuszcza napojów kofeinowych zawierających alkohol, ale nie zakazuje, by napoje alkoholowe zawierały kofeinę (mogą zawierać składniki smakowe, w których jest kofeina). Dlatego FCKD UP jest dostępny w Quebeku. Zawiera dodatki o smaku guarany, a jest to roślina zawierająca stężoną kofeinę.

W sklepach z alkoholem w Albercie i Ontario nie można kupić napojów energetyzujących, co ma zniechęcać konsumentów do przygotowywania niebezpiecznych mieszanek.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować