Goniec

Register Login

Dobry okres dla azylantów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kto chciałby się ubiegać o azyl w Kanadzie, powinien jak najszybciej składać wniosek – odsetek akceptowanych aplikacji jest obecnie najwyższy od prawie 30 lat. Z analizy danych dotyczących 90 000 wniosków złożonych w okresie od stycznia 2013 do września 2017 roku wynika, że akceptowano aż 70 proc. aplikacji, które wpłynęły w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku. Ostatni raz taki wynik odnotowano w 1991 roku. Dla porównania azylu udzielono 44 proc. wnioskodawców, którzy złożyli dokumenty w roku 2013.

Rzecznik prasowy Immigration and Refugee Board of Canada tłumaczy, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Eksperci zajmujący się imigracją podkreślają, że pod koniec 2012 roku wprowadzono zmiany w systemie, na którym bazuje IRB. Proces został przyspieszony, a większość uchodźców miała być przesłuchiwana do 60 dni od złożenia dokumentów. Członkowie IRB spodziewali się, że będą otrzymywać z wnioskami najważniejsze dowody świadczące o tym, że uchodźca naprawdę potrzebuje azylu, tymczasem zdaniem prawników takie podejście było z założenia błędne. Niektórych dokumentów po prostu nie da się otrzymać w dwa miesiące (np. wyciągów z kartotek policyjnych niektórych krajów). Prawo nakazuje, by w przypadku niepewności IRB decydował na korzyść uchodźcy, nic więc dziwnego, że ilość pozytywnych decyzji wzrosła.

Do tego w 2013 roku zmieniono program szkoleń dla członków IRB, co mogło pozytywnie wpłynąć na ich wydajność w pracy i lepsze zrozumienie problemów uchodźców. Zmieniono też sposób rekrutacji członków rady, którzy wcześniej byli wyznaczani, a od 2013 roku o pracę może ubiegać się każdy wykwalifikowany urzędnik federalny.

Uchodźcy ubiegający się o azyl najczęściej twierdzili, że uciekają przed kryminalistami lub są ścigani przez gangi. Powód ten należał jednak do najrzadziej uznawanych przez IRB. Największe szanse na przyjęcie mieli prześladowani ze względu na religię i poglądy polityczne.

W okresie od 2013 do 2017 roku najwięcej wniosków złożyli Chińczycy, chociaż liczba ubiegających się o azyl spadła po 2015 roku. Jest to związane z dwoma czynnikami: po pierwsze zmalała liczba aplikantów praktykujących Falun Gong, po drugie – ze zniesieniem w 2016 roku prawa jednego dziecka. Zmniejszyła się też liczba osób ubiegających się o azyl pochodzących z Węgier – z 2000 w 2013 do 400 w 2017 roku. Tutaj powodem była mniejsza liczba wniosków składanych przez Romów. W ostatnim roku z kolei wnioski o azyl zaczęli składać Nigeryjczycy (złożyli więcej podań niż uchodźcy z Chin), często jako powód podając prześladowanie ze względu na orientację seksualną. Wzrosła też liczba wniosków obywateli Turcji, którzy najczęściej skarżyli się na prześladowanie ze względu na poglądy polityczne lub kurdyjskie pochodzenie. 


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować