Goniec

Register Login

Grypa atakuje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do szpitali w regionie Peel trafia coraz więcej osób z grypą. Dr Naveed Mohammad z William Osler Health System spodziewa się, że szczyt sezonu nastąpi za jakieś 2-4 tygodnie. Dodaje, że wiele wskazuje na to, że ten sezon może być rekordowy. Wszystkie szpitale z grupy William Osler – Brampton Civic Hospital, Etobicoke General Hospital i Peel Memorial Centre for Integrated Health and Wellness – mają zwracać szczególną uwagę na procedury związane z kontrolą zakażeń. Personel zachęcano do szczepień, a osoby, które się nie zaszczepiły, podczas kontaktów z pacjentami muszą nosić maski. W ramach przygotowań do przyjęcia zwiększonej liczby pacjentów w Brampton Civic dodano 37 łóżek, a w Etobicoke General – 22.

W tym roku mamy do czynienia z sytuacją, gdy dominują dwa szczepy wirusa, a nie jeden. W poprzednich latach występowały one na zmianę. Do tego grypa zaatakowała tym razem dość wcześnie. W sezonie 2016-17 w regionie Peel odnotowano ponad 1400 przypadków, najwięcej w styczniu 2017 roku.

Prognozując, jakie szczepy wirusa będą dominować w danym sezonie, lekarze zawsze zwracają uwagę na wcześniejszą sytuację w Australii i Nowej Zelandii, a także w krajach azjatyckich. A tam zachorowań było dużo więcej niż zwykle, wyjątkowo dużo osób wymagało również hospitalizacji. Podobnie jak we wcześniejszych latach na południowej półkuli szczepionka okazała się niezbyt skuteczna. Wirus prawdopodobnie zdążył przejść mutację i uodpornić się.

Mimo tego lekarze z William Osler i Trillium Health Partners mówią, że to właśnie szczepionka pozostaje najlepszą ochroną przed zarażeniem. Osoby które obserwują u siebie objawy grypy, powinny raczej pozostać w domu, by nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania się choroby.


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Zaloguj się by skomentować