Goniec

Register Login

Nowości w przepisach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowy rok jak zwykle niesie kilka zmian w prawie federalnym i przepisach prowincyjnych. Dla małych przedsiębiorców oznacza to obniżenie stawki podatku federalnego z 10,5 do 10 proc. W życie wchodzą też niestety przepisy utrudniające im dzielenie dochodu między członków rodziny. Przedsiębiorcy będą je musieli uwzględniać w swoich rozliczeniach podatkowych za rok 2018 składanych w roku 2019. Na szczeblu federalnym nieco zwiększone zostaną zwiększone wypłaty zasiłków z ubezpieczenia pracy (Employment Insurance). Canadian Taxpayers Federation liczy jednak, że przeciętny pracownik będzie musiał płacić składki o 6 dol. wyższe niż dotychczas, a przeciętny pracodawca – o 13 dol. Ottawa wprowadza też podwyżkę akcyzy na piwo, wino i mocne alkohole. Podatek akcyzowy ma być dostosowywany do inflacji, podwyżki zaczną się po 1 kwietnia.

W 2018 roku ponownie zostaje otwarty program sponsorowania starszych rodziców i dziadków, który był zawieszony ze względu na powstałe opóźnienia. Od aplikantów będzie wymagane jednak wypełnienie formularza "Interest to Sponsor". Następnie odbędzie się losowanie. Według Citizenship and Immigration Canada tak ma być sprawiedliwiej.

Jeśli chodzi o prowincje, to Ontario podnosi minimalną stawkę godzinową do 14 dol. za godzinę. Do tej pory najwyższa stawka obwiązywała w Albercie – 13,60 dol. Alberta wprowadzi stawkę 15 dol. za godzinę 1 października. Ontario znowu dogoni Albertę 1 stycznia 2019 roku. Dalej Ontario wdraża program refundacji leków dla osób poniżej 25 roku życia oraz znosi wymóg nakazujący pracownikom przedstawianie zaświadczenia lekarskiego podczas ubiegania się o zwolnienie chorobowe. Pracodawca nie może już wymagać takiego dokumentu.

Alberta podnosi podatek węglowy z 20 do 30 dol. za tonę. Mieszkańcy prowincji raczej nie odczują efektu podwyżki, benzyna zdrożeje o około 2 centy za litr. Do tego w prowincji funkcjonuje system rabatów, z których mogą korzystać rodziny zarabiające mniej niż 95 000 dol. rocznie.

Mieszkańcy Nowego Brunszwiku dostaną jeden dzień płatnego wolnego. Wolny będzie trzeci poniedziałek lutego – Family Day.

Quebec obniża stawkę podatku dochodowego dla osób z najniższego progu podatkowego z 16 do 15 proc. Do tego każda rodzina z dziećmi w wieku od 6 do 17 lat otrzyma po 100 dol. na każde dziecko w celu pokrycia kosztów związanych z powrotem do szkoły.

Stawka podatkowa wzrośnie z kolei dla najlepiej zarabiających mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej. Prowincja obniża o 50 proc. wysokość składek na usługi medyczne i ktoś musi za to zapłacić.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować