Goniec

Register Login

Poroszenko prosi o dostęp do kanadyjskich satelitów zwiadowczych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak poinformowała kanadyjska telewizja CBC, Ukraina zwróciła się do Ottawy o ponowne udostępnienie obrazów satelitarnych pozwalających na monitorowanie rosyjskich i rebelianckich oddziałów na wschodzie, gdzie trwa konflikt. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział że jest przekonany, iż premier Trudeau jest otwarty na możliwość wysłania kanadyjskich żołnierzy sił pokojowych do jego kraju.
Informacje tu zawarte zostały w wywiadzie, jakiego Poroszenko udzielił dziennikarce CBC Rosemary Burton. Zdaniem ukraińskiego prezydenta, zapatrzenie Kijowa w kanadyjskie zdolności kosmiczne pozwoliłoby na lepsze wcielanie w życie porozumienia mińskiego, ponieważ dostarczałoby dowodów na ruchy wojsk, również wojsk rosyjskich, czołgów, systemów artyleryjskich i innych.


Nie jest to pierwszy, raz kiedy Ukraina zwraca się z taką prośbą do Kanady. Poroszenko w 2012 roku Kijów poprosił ówczesnego byłego premiera Stephena Harper o przekazywanie obrazów uzyskiwanych z systemu satelitarnego Radarsat – 2. Canada zgodziła się na to przez okres roku od początku marca 2015, co kosztowało to 9,5 mln dol., ale z chwilą objęcia władzy przez nowy liberalny gabinet na wiosnę 2016 r. inicjatywa ta nie została odnowiona. Ponadto, obrazy te były bardzo precyzyjnie redagowane, tak by ograniczały się jedynie do terytorium uznawanego międzynarodowo za ukraińskie, a wykluczały wszelkie punkty oraz tereny na zewnątrz tej strefy geograficznej. Miało to bardzo duże znaczenie ponieważ Ukraińcy nie uzyskiwali informacji o jakichkolwiek ruchach rosyjskich po drugiej stronie granicy. Obecnie miałoby być inaczej.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować