Goniec

Register Login

Przegląd tygodnia, piątek 2 lutego 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chętnych na mandat nie brakuje

Mississauga Do ratusza w Mississaudze zaczęły już napływać dokumenty od osób, które chciałyby zająć miejsce zmarłego 15 stycznia radnego okręgu 1 Jima Toveya. W takich wypadkach radni najczęściej wyznaczają kogoś, kto już wcześniej zasiadał w radzie. Tym razem wszystko wskazuje na to, że będą mieli większy wybór.

        Jednym z kandydatów jest Ron Duquette, przewodniczący i założyciel Legends Row Mississauga, organizacji non-profit, która zajmuje się propagowaniem osiągnięć byłych i obecnych mieszkańców miasta. Co roku staje na czele grupy organizującej festiwal bluesowo-jazzowy South Side Shuffle. Duquette mieszka na południu Mississaugi od 45 lat. Rozważał kandydowanie w 2010 roku, ale wtedy stwierdził, że nie będzie zabierał głosów Toveyowi i wolał pracować na rzecz jego kampanii.

        Zarejestrowanie swojej kandydatury rozważa Don McVie, przewodniczący Port Credit Community Foundation, dyrektor i konsultant Synercom Strategies Inc. Mówi, ze trudno będzie zastąpić Toveya, ale trzeba się starać o kontynuowanie jego prac. Zaznacza, że nie startowałby w następnych wyborach do rady, ubiegałby się tylko o 8-miesięczną kadencję przejściową. O coś takiego apelowali radni. Uważali, że osoba, która potem startowałaby w wyborach, byłaby na niesłusznie uprzywilejowanej pozycji.

        Swoją rejestrację potwierdził były radny Dave Cook. Cook reprezentował okręg 7 w latach 1980-88. Od lat mieszka w okręgu 1, jest autorem czterech książek o historii Mississaugi i również podkreśla, że nie ma aspiracji, by startować w wyborach. Podkreśla przy tym, że ma już doświadczenie w pracy w ratuszu.

        Wśród potencjalnych następców Toveya wymienia się jego przyjaciela, emerytowanego architekta krajobrazu i profesora projektowania przestrzeni miejskich z UofT Johna Danahy. Danahy pomagał Toveyowi rozwijać jego wizję zagospodarowania terenach po Lakeview.

        Miasto przyjmuje aplikacje kandydatów do 9 lutego.


Prawdziwy seryjny morderca

Toronto W dniu aresztowania Bruce’a McArthura policja znalazła w mieszkaniu zabójcy związanego młodego mężczyznę. Policjanci wcześniej śledzili McArthura. Zwrócili uwagę, że 18 stycznia do jego mieszkania wszedł mężczyzna i zaczęli obawiać się o jego bezpieczeństwo. Mężczyzna został uwolniony. Nie jest ranny. Policja postawiła Bruce’owi McArthurowi (66 l.), ogrodnikowi z Toronto, trzy dodatkowe zarzuty zabójstwa pierwszego stopnia. Seryjny morderca jest już oskarżony o zabicie pięciu mężczyzn: Selima Esena, Andrew Kinsmana, a teraz jeszcze Majeeda Kayhana, Sorousha Mahmudiego i Deana Lisowicka. Śledczy mówią, że ofiar może być więcej i zachodzą w głowę, ile więcej.

        Esen i Kinsman zaginęli w 2017 roku, Kayhan – w październiku 2012, Mahmudi – w sierpniu 2015, a Lisowick – w 2016 lub 2017. Szczątki ofiar znaleziono w dużych donicach podczas przeszukiwania domu przy Mallory Crescent w centrum Toronto. Zdaniem policji to fragmenty ciał co najmniej trzech osób. Karen Fraser, właścicielka domu, mówi, że McArthur trzymał swoje narzędzia w jej garażu. Dogadała się w tej sprawie z jego siostrą. O McArthurze miała do tej pory dobre zdanie.

        Przed aresztowaniem McArthura na jego fejsbuku można było znaleźć filmy z przepisami kulinarnymi, zdjęcia kotów i tropikalnych ptaków, odnośniki do artykułów krytykujących Donalda Trumpa, zdjęcia dzieci i wnuków seryjnego zabójcy, a także jego samego w przebraniu świętego mikołaja (w ten sposób pracował w okresie świątecznym w jednym z centrów handlowych). Na niektórych fotografiach – z wakacji czy życia nocnego – pojawiali się młodsi od niego mężczyźni wyglądający na pochodzących z Bliskiego Wschodu lub południowej Azji.

        McArthur, którego pełne imię i nazwisko to Thomas Donald Bruce McArthur, chodził do Fenelon Falls Secondary School w rejonie Kawartha Lakes. W 1986 roku był już żonaty i wraz z żoną Janice kupił dom na przedmieściach Oshawy. Mieli dwoje dzieci – syna i córkę. Pod koniec lat 90. McArthur wpadł w kłopoty finansowe. Najpierw w 1997 roku wziął kredyt hipoteczny pod zastaw domu, a dwa lata później złożył oświadczenie o niewypłacalności. Dom został sprzedany w 2000 roku. Z dokumentów wynika, że McArthur był jeszcze wtedy żonaty.

        W 1999 roku zaczął urzymywać kontakty z członkami społeczności gejowskiej w Toronto, mówi Kevin Nash zaprzyjaźniony z Skandarajem Navaratnamem, homoseksualistą, który zaginął w 2010 roku. Według Nasha McArthur pojawił się w życiu Navaratnama w 1999 roku, mężczyźni mieli pozostawać w romantycznym związku do co najmniej 2008 roku.

        W 2001 roku w halloween McArthur przy pomocy metalowej rury zaatakował mężczyznę, za co w 2003 roku został skazany na dwa lata w zawieszeniu. Sąd zakazał mu przyjmowania azotynu amylu (potoczna nazwa – poppers, substancja wykorzystywana do zwiększania przyjemności seksualnej), przebywania w towarzystwie męskich prostytutek i w określonych rejonach Toronto (m.in. Gay Village). Z dokumentów związanych ze sprawą wynika, że w 2003 roku McArthur mieszkał w wieżowcu przy Don Mills Road przy Thorncliffe Park, zaledwie 10 minut od mieszkania przy Thorncliffe Drive, które zajmował w czasie aresztowania 18 stycznia 2018 roku.

        McArthur prowadził firmę ogrodniczą o nazwie “Artistic Design”. Miał wielu klientów. W poniedziałek policja podała, że sprawdza około 30 posesji, na których pracował.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować