Goniec

Register Login

Przegląd tygodnia, piątek 22 grudnia 2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

TTC bez budek

Toronto Kasy na stacjach torontońskiego metra już wkrótce mogą odejść do lamusa. Proces rezygnacji z przeszklonych budek kasjerów rozpoczął się w niedzielę na stacjach Sheppard West i Wilson. W ciągu przyszłego roku kasy na wszystkich stacjach mają być zamknięte na stałe. Oznacza to, że podróżni nie będą mogli kupić na stacji tokenów, biletów czy metropassów, ale wciąż będą mogli używać ich do odbycia przejazdu. Można będzie też płacić gotówką, ale trzeba będzie mieć dokładnie odliczoną kwotę. Pracownicy obsługi klienta przebywający na stacjach będą odpowiadać na pytania podróżnych i sprzedawać karty Presto. TTC mówi, że wyeliminowanie kas jest częścią przechodzenia na system Presto. Działania zmierzające do wycofania tokenów i biletów ogłoszono już w 2015 roku. Karty Presto mają być sprzedawane na wszystkich stacjach.

 

Ludzie bawią się śmiercią

Toronto Kanadyjska agencja zdrowia publicznego podała, że w pierwszej połowie 2017 roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło co najmniej 1460 osób. Dwie trzecie przypadków to mężczyźni, przy czym największą grupę – 28 proc. – stanowią ci w wieku 30-39 lat. Liczby te mogą wzrosnąć, jako że nie wszystkie prowincje przekazały ostateczne dane. Muszą je uzupełnić Ontario, Quebec i Manitoba. Patrząc na tendencje z innych rejonów, może się okazać, że do końca roku liczba zgonów przekroczy 4000. W zeszłym roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło 2861 osób. 

        Przedstawiciele służby zdrowia mówią o krajowym kryzysie w dziedzinie zdrowia publicznego. Głównym czynnikiem jest tu dostęp do nielegalnego fentanylu, który jest przyczyną 75 proc. zgonów. Dla porównania, w zeszłym roku było to 53 proc. Lekarze podkreślają, że narkotyk jest tak toksyczny, że zażywający go nie ma drugiej szansy. Można umrzeć już po pierwszym zażyciu.

 


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować