Goniec

Register Login

Przegląd tygodnia, piątek 9 lutego 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Korki sporo nas kosztują

Toronto Region Board of Trade wyliczył, że przeciętne gospodarstwo domowe z GTA traci rocznie 125 dolarów z powodu korków na drogach. Szacuje się, że korki na autostradach w regionie Toronto kosztują gospodarkę od 500 do 650 milionów dolarów rocznie. Drogami na linii Toronto-Waterloo każdego dnia transportuje się towary o wartości 3 miliardów dolarów. Opóźnienia sprawiają, że ich ceny są potem wyższe.

Rada sugeruje, że pomocne mogłoby być rozpowszechnienie inteligentnej sygnalizacji, której działanie opiera się na zastosowaniu kamer i czujników wbudowanych w powierzchnię jezdni. Dzięki temu wskazania mogą być dostosowywane do aktualnie panującego natężenia ruchu. W sygnalizacji świetlnej można na przykład przeskoczyć światło dla skręcających w lewo, jeśli akurat nikt nie czeka do skrętu, albo wydłużyć czas świecenia się światła zielonego, jeśli skręcają ciężarówki i potrzebują więcej czasu, by zjechać ze skrzyżowania. Wśród innych propozycji pojawiło się dopuszczenie jazdy po utwardzonych poboczach w godzinach szczytu i szybkie reagowanie w razie wypadków, by jak najszybciej usunąć uszkodzone pojazdy z drogi. OPP w regionie Halton korzysta z dronów i filmuje miejsca wypadków. Czas „sprzątania po wypadku” udało się skrócić z 1-2 godzin do 15 minut. Kolejna propozycja to zachęty finansowe dla firm przewozowych, by więcej ciężarówek jeździło autostradą 407. Do tego dochodzi ulepszenie transportu publicznego, żeby jak największa liczba mieszkańców zostawiała swoje auta w domu.


Sabotażysta z polskim nazwiskiem

Toronto Policja postawiła 16 zarzutów 48-letniemu Pawłowi Grodkowskiemu, który unieruchomił zwrotnice na stacji metra Royal York i odciął zasilanie od sygnalizatora lotniczego niedaleko Sherway Gardens.

        2 lutego, czyli w zeszły piątek, policjanci odpowiedzieli na wezwanie z TTC. Okazało się, że ktoś wszedł do tunelu i umyślnie zepsuł dziesięć zwrotnic. Skutkiem tego stacja była zamknięta przez kilka godzin. Awarię wykryto około 5:30 rano. Między Jane i Kipling TTC uruchomiło autobusową komunikację zastępczą. Szkody usunięto około południa. Grodkowiskiego aresztowano kilka godzin później, miał przy sobie narzędzia, których prawdopodobnie użył do uszkodzenia zwrotnic. Incydent z sygnalizatorem lotniczym miał miejsce 8 stycznia. Grodkowski wszedł na ogrodzony teren w okolicy The East Mall i The Queensway, i przeciął kable zasilające urządzenie. Sygnalizator przestał działać.

        Grodkowski mieszka w Toronto, ma też drugi adres w Mississaudze. Usłuszał zarzuty związane z powodowaniem szkód, stwarzaniem sytuacji zagrożenia życia, posiadania narzędzi służących włamaniu i włamania z zamiarem popełnienia przestępstwa.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować