Goniec

Register Login

Szkolna kampania przeciwko przywilejom białych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niektórych szkołach w Kolumbii Brytyjskiej pojawiły się antyrasistowskie plakaty piętnujące uprzywilejowanie białych. Znalazły się na nich hasła w rodzaju „Jesteś uprzywilejowany?” albo „Jeśli nie musisz o czymś myśleć, to masz przywilej”. Teresa Downs nadzorująca School District 74, do którego należą szkoły w Ashcroft, Clinton, Lytton, Lillooet, Cache Creek i Seton Portage tłumaczy, że kampania ma pokazać, że rasizm nie jest fikcją, a przez to, że występuje, niektórzy ludzie są poszkodowani. Podobna kampania była prowadzona w Saskatchewan. Downs dodaje, że wcześniej niektórzy uczniowie skarżyli się na przejawy rasizmu i uprzedzenia. Kuratorium rozmawiało z dyrektorami szkół i wszyscy zgodzili się uczestniczyć w akcji.

Części rodziców kampania się jednak nie podoba. Kansas Field Allen poprosiła swojego syna, by zrobił dla niej ich zdjęcia. Zamieściła je następnie w mediach społecznościowych i zapytała o zdanie innych rodziców. Mówi, że około 95 proc. osób – wszystkich ras – opowiedziało się za zdjęciem plakatów. Przypomina, że informacje o kampanii nie były w żaden sposób upublicznione, rodzice dowiedzieli się dopiero od dzieci, gdy plakaty już wisiały.

Kuratorium jest chętne do rozmowy z rodzicami, ale nie zamierza roztrząsać sprawy na forum publicznym, np. w mediach społecznościowych.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować