Goniec

Register Login

Thanksgiving w Kanadzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kanadyjskie Święto Dziękczynienia zawsze związane było z zakończeniem okresu żniw, który w Kanadzie zaczyna się wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych. Jedna z teorii mówi, że Dziękczynienie pochodzi od francuskich osadników, którzy przybyli do Kanady na początku XVII wieku i pragnęli podziękować za swe żniwa w kolonii, którą wtedy nazywano Nową Francję. W 1879 r. święto zostało formalnie uznane za święto państwowe i jednocześnie religijne. Jak wynika z publikacji tygodnika Time w 1859 roku grupa pastorów protestanckich zaczęła monitować władze kolonii, aby wyznaczyć oficjalny dzień świąt dla podziękowania Panu za obfitość plonów, "co jest dowodem że Bóg istnieje". Kanadyjczycy byli również wdzięcznie i za ocalenie od rozlewu krwi jaki dotknął Stany Zjednoczone w wojnie secesyjnej.
Mniej więcej w tym czasie Kanada miała stać się oddzielnym krajem tak więc protestanckie obchody ogólnokrajowe stanowiły część tworzenia nowej tożsamości kanadyjskiej.
Święto Dziękczynienia obchodzono oficjalnie w Kanadzie po raz pierwszy 6 listopada 1879 r. Wielu uważa że prawdziwą przyczyną Thanksgiving jest europejski obyczaj dożynek, jaki przynieśli ze sobą europejscy osadnicy w wieku XIX.

 


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować