Goniec

Register Login

Trump zabrał, Trudeau wyrówna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Hojny kanadyjski rząd federalny, chcąc zapełnić lukę finansową powstałą po decyzji Donalda Trumpa o zaprzestaniu finansowania aborcji za granicą, przeznaczy na ten cel 20 milionów dolarów. Pieniądze będą przekazywane pięciu organizacjom, w tym International Planned Parenthood Federation, w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Minister rozwoju międzynarodowego Marie-Claude Bibeau ogłosiła, że fundusze będą przeznaczone na upowszechnianie antykoncepcji, planowania rodziny, edukację seksualną i dostęp do opieki poaborcyjnej. Oczywiście dodała, że każda kobieta ma prawo decydować, czy chce mieć dzieci, i ile.

Pani minister w czwartek wzięła udział w zorganizowanej w Brukseli konferencji "She Decides". Na spotkanie przybyli przedstawiciele 50 krajów, którzy stawiają sobie za cel zebranie 600 milionów dolarów, czyli tyle, ile brakuje po wycofaniu się USA.

W Kanadzie póki liberałowie nie doszli do władzy, rząd federalny też nie chciał finansować aborcji za granicą. Trudeau zniósł ten zakaz, ale i tak na pomoc międzynarodową przeznacza za mało. Kanada wydaje na ten cel 0,3 proc. PKB, a ONZ nakazuje 0,7 proc.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować