Goniec

Register Login

Wakacje u lobbysty wydawały mu się czymś naturalnym...

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ottawa Federalna komisarz ds. konfliktów interesów Mary Dawson orzekła, że premier Justin Trudeau wielokrotnie złamał prawo przyjmując zaproszenie Agi Khana na rodzinne wakacje na jego prywatnej wyspie w archipelagu Bahamów w grudniu 2016 roku. Pani komisarz wytknęła premierowi przelot prywatnym śmigłowcem Agi Khana. Stwierdziła, że premier zdawał sobie sprawę z jego powiązań z rządem federalnym. Trudeau nie potrafił zorganizować swoich prywatnych spraw w taki sposób, by uniknąć konfliktu interesów. Ani on, ani jego rodzina nie powinni spędzać urlopu na wyspie Agi Khana, stwierdziła Dawson.
Podczas zwołanej naprędce konferencji prasowej premier przepraszał i deklarował, że od tej pory wszystkie swoje prywatne wyjazdy będzie konsultował z komisarzem zajmującym się etyką. Podsumował, że powinien zastosować pewne środki ostrożności, a tego nie zrobił. Tłumaczył, że uznaje Agę Khana za przyjaciela (mimo że, jak stwierdziła Dawson, rzadko rozmawiają) i nie wydawało mu się, że skorzystanie z darmowych wakacji u przyjaciela będzie czymś niewłaściwym. Jednocześnie szukał spokojnego miejsca dla swojej rodziny.
Aga Khan Foundation, zarejestrowana organizacja charytatywna, prowadzi oficjalne działania lobbingowe w Izbie Gmin i w różnych agencjach rządowych. Od 1981 roku rząd przekazał na projekty fundacji prawie 330 milionów dolarów. Jeśli chodzi o osobiste czy prywatne kontakty premiera z Agą Khanem, to panowie prawdopodobnie nie mieli ze sobą kontaktu od 1983 do 2013 roku, z jednym wyjątkiem – podczas pogrzebu Pierre’a Trudeau w 2000 roku. W marcu 2014 roku Aga Khan zaprosił Trudeau na swoją prywatną wyspę, a ten przyjął zaproszenie w grudniu tego samego roku. Był wówczas liderem partii liberalnej. Potem na wyspie była jeszcze jego żona z dziećmi – w marcu 2016 roku.
Komisarz Dawson zwróciła uwagę, że fundacja figuruje na liście oficjalnych lobbystów biura premiera. Dlatego też wakacje Trudeau można rozpatrywać jako próbę wywierania wpływu na niego. Zaznaczyła jednak, że nic nie wskazuje na to, jakoby Trudeau rzeczywiście przyspieszył jakieś sprawy związane z Agą Khanem i jego organizacjami.
Teraz Trudeau mówi, że spędzi przerwę świąteczną bliżej domu, spędzi trochę czasu nad Harrington Lake, w oficjalnej rezydencji w Gatineau Hills, a także pojedzie w góry Skaliste.


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Zaloguj się by skomentować