Goniec

Register Login

Zaniżają odszkodowania i zarabiają krocie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Większość z nas doświadczyła niepokoju związanego z oczekiwaniem na bagaż lotniczy. Na szczęście w większości wypadków bagaż dociera w miejsce przeznaczenia razem z jego właścicielem, co się jednak dzieje, gdy ostatnie walizki są odbierane, a my dalej stoimy z pustymi rękami?

Gabor Lukacs, założyciel strony airpassengerrights.ca, walczący o prawa pasażerów, twierdzi, że linie lotnicze zyskują setki tysięcy dolarów na nieświadomości pasażerów, którym podają niejasne informacje. Lukacs mówi, że w przypadku połączeń krajowych osoby latające WestJetem są uprawnione do odszkodowania w wysokości do 2000 dol. Muszą wykazać, że poniosły określone koszty związane z opóźnieniem bagażu i podać uzasadnienie wypłaty odszkodowania. Przepisy istnieją, ale nie są egzekwowane.

Lukacs przywołuje przykład Pauli Cziranki, która przyleciała z rodziną 15 grudnia z Cambridge Bay, Nunavut, do Toronto. Jej dwie walizki dotarły na miejsce po 7 wieczorem następnego dnia. Cziranka musiała kupić leki dla syna, kilka niezbędnych kosmetyków i ubranie, ponieważ następnego dnia jej rodzina była umówiona na spotkanie. WestJet napisał jej, że przysługuje jej tylko odszkodowanie w wysokości 100 dol. za walizkę, czyli 200 dol. łącznie. Lukacs mówi, że to jawne oszustwo. Linia nie bierze pod uwagę decyzji Canadian Transportation Agency (CTA) z listopada 2010 roku, że ograniczenie odpowiedzialności finansowej linii do 250 dol. na pasażera „za zdarzenie, uszkodzenie, utratę lub opóźnienie bagażu w czasie lotu krajowego jest nieuzasadnione”. Chodziło wówczas o sprawę Lukacsa. Regulator nakazał WestJetowi dokonanie przeglądu taryfikatora stosowanego w przypadku połączeń krajowych i podniesienie limitu do 2000 dol. Na stronie WestJeta rzeczywiście można znaleźć zapis mówiący o rekompensatach do tej kwoty. Linia tłumaczy, że w przypadku Cziranki nie ma sobie nic do zarzucenia, a największe rekompensaty przysługują, gdy bagaż znajduje się po 20 dniach lub później.

Pasażerowie, którzy twierdzą, że linia nie wypłaciła im odpowiedniego odszkodowania, mogą składać skargę do CTA. Każda linia ma swój własny limit odpowiedzialności finansowej za zaginiony, uszkodzony lub opóźniony bagaż. W przypadku Air Canada wynosi on 1500 dol.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować