Goniec

Register Login

Zanim wyjedziesz na March Break

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Część osób już myśli o pakowaniu walizek na ferie marcowe, warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich ciepłych krajach jest bezpiecznie. W ostatnim czasie głośno było o przypadku mężczyzny z Richmond Hill, który został obrabowany podczas wakacji w Meksyku. Meksyk znajduje się na liście państw, co do których rząd federalny wydał ostrzeżenia.

Każdego roku do Meksyku wyjeżdża 2,1 miliona Kanadyjczyków. Większość nie przywozi przykrych wspomnień. Według rządu federalnego w Meksyku odnotowuje się wysoki poziom przestępczości, a do tego zdarzają się nielegalne blokady dróg. Należy unikać północnych i zachodnich części tego kraju. W lutym na turystyczny promie Quintana Roo w Playa del Carmen zdetonowano ładunek wybuchowy. 20 osób zostało rannych. 1 marca na innym promie także znaleziono bombę. Kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek, a nawet napady z bronią są na porządku dziennym. Do tego obcokrajowcy padają ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej. Napastnikami w niektórych przypadkach są pracownicy hoteli lub taksówkarze. Na koniec warto wspomnieć, że Meksyk znajduje się na liście krajów, w których istnieje ryzyko zarażenia wirusem Zika.

Drugi popularny cel podróży to Bahamy. Rząd zaleca szczególną ostrożność zwłaszcza podczas wyjazdów do Nassau i Freeport. Dochodzi tam do coraz większej liczby rabunków, włamań do domów i przypadków przemocy seksualnej (najczęściej w pobliżu hoteli, w pokojach hotelowych, kasynach, na plaży i na statkach wycieczkowych).

Podczas podróży na Kubę wystarczy „zwykła” ostrożność. Oznacza to, że ryzyko nie jest zwiększone. W rejonach turystycznych, na plażach czy w miejscach, gdzie zbiera się dużo ludzi, można stać się ofiara kradzieży lub przemocy. W przypadku Meksyku federalna agencja zdrowia ostrzega przed wirusem Zika.

Kolejne miejsce to Republika Dominikany – tu może być niebezpiecznie ze względu na wysoką przestępczość. Należy zawsze pilnować kieszeni i torebek. Do kradzieży dochodzi w hotelach, ośrodkach turystycznych, na lotniskach i w transporcie publicznym. Częstym celem są tez samochody z wypożyczalni. Złodzieje mają jeszcze inną taktykę – jeżdżą motocyklami i wyrywają wartościowe rzeczy przechodniom. Najwięcej incydentów ma miejsce w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy i karnawału. Do tego dochodzi zagrożenie Ziką.

Niebezpiecznie jest tez na Jamajce. W St. James Parish, na terenie której leży Montego Bay, ze względu na znaczy wzrost brutalnych przestępstw ogłoszono stan wyjątkowy. Sytuację stabilizuje wojsko. W dużych miastach takich jak Kingston, Spanish Town i Montego Bay dochodzi do brutalnych rabunków i morderstw. Napastnicy często mają broń palną. W miejscach turystycznych nagminnie dochodzi do kradzieży, a dodatkowym zagrożeniem są oszustwa związane z kartami kredytowymi. Na Jamajce też jest Zika.

Grunt to po prostu wiedzieć, gdzie się jedzie i być świadomym zagrożeń. Wiadomo, że okazja czyni złodzieja, czyli należy pamiętać o podstawowych środkach bezpieczeństwa – nie brać przypadkowych taksówek (lepiej zarezerwować taksówkę z hotelu), nie nosić przy sobie dużych ilości gotówki i zabierać na miasto tylko jedną kartę płatniczą, wycieczki rezerwować przez hotel, a nie korzystać z przypadkowych przewodników, zadbać o szczepienia, no i przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie podróżne.


Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu subskrypcji. Kup tutaj!

Zaloguj się by skomentować