Goniec

Register Login

Życie polonijne

czwartek, 14 marzec 2019 12:46

POLSKIE UCZELNIE Z WIZYTĄ W SPK TORONTO

Napisane przez

W sobotę 2 marca, br., przedstawiciele polskich uczelni, w tym Uniwersytetów Medycznych z Warszawy, Łodzi, Wrocławia oraz Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia po raz kolejny gościli w SPK Toronto wraz z przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Toronto panem konsulem Andrzejem Szydło oraz panią Natalią Łabuz. Przedstawiciele polskich uczelni przybyli do Kanady na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Toronto, gdzie co roku biorą udział w największych targach edukacyjnych w Kanadzie Study and Go Abroad w Toronto. 

poniedziałek, 11 marzec 2019 17:40

Samolot Naczelnego Wodza powrócił do Polski

Napisane przez

Hangar 17. Skrzydła RCAF w Winnipegu skrywa ważną dla Polaków pamiątkę historyczną. To samolot DC-3, który przez lata leżał na polu służąc za schronienie dla myszy i szczurów, o znaczącej nazwie Spirit of Ostra Brama.

czwartek, 07 marzec 2019 10:40

Rozpoczął się Wielki Post

Napisał

        Rozpoczął się Wielki Post, w Środę Popielcową, w kościele Maksymiliana Kolbego w Mississaudze, w największej polonijnej parafii na świecie tysiące osób uczestniczyły w nabożeństwie. Homilię na Mszy św. o godzinie 10.00 wygłosił proboszcz, ojciec Janusz Błażejak; wezwał do wyrzeczenia się złych nawyków i radosnego przeżywania okresu Wielkiego Postu, powiedział że księża w parafii w tym czasie powstrzymują się od potraw mięsnych i alkoholu. W wypowiedzi dla czytelników Gońca ojciec Błażejak powiedział: 

        Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Post, to jest okres, który ja w życiu najbardziej lubię, te 40 dni najbardziej mnie motywują; najbardziej mnie zbliżają, również jako kapłana, do Pana Boga, odkrywam ciągle na nowo jego Mękę, odkrywam to, co On dla nas zrobił. 

Motto:

        „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

        W ramach obchodów Lutowych Dni Języka Polskiego w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto zorganizowane zostały  konkursy, lekcje biblioteczne, warsztaty czytelnicze oraz  gry i potyczki językowe.

        W minioną niedzielę odbyły się targi zorganizowane przez klub numizmatyków i filatelistów polskiego pochodzenia, Troyak. Jeszcze kilka lat temu była to wystawa prezentująca polską historię zaklętą w znaczkach, dokumentach, monecie i  banknocie polskim, dzisiaj to raczej giełda, ale nadal jest bardzo ciekawa. Niegdyś targi odbywały się w sobotę, a w niedzielę była wystawa. Wstęp był wolny i każdy mógł obejrzeć nieprawdopodobny dorobek polskiej kultury  i historię Polski przedstawiane przez znaczki dokumenty i monety.

VII Londyńskie Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przed  Pomnikiem Lotników (Polish War Memorial) 

        Negocjacje z zarządem miejskim trwały prawie do ostatniej chwili, po zamknięciu Pomnika w ubiegłym roku. Tradycyjnego Marszu Wyklętych do Pomnika nie dało się zorganizować, mimo tego Patriae Fidelis zorganizowała godne i wzniosłe upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, z udziałem kombatantów: major Sergiusz Papliński z Armii Krajowej, ostatni Żołnierz Wyklęty na Wyspach, st. Strzelec Antoni Grudzień, żołnierz II Korpusu Gen. Andersa, Stanisław Guścin – Przewodniczący Związku Kombatantów i Junaków z Leeds oraz Przewodniczący Royal British Legion Polish Branch No. 1, por. Marzena Schejbal, prezes Armii Krajowej w Wielkiej Brytanii. W uroczystości uczestniczyła delegacja Węgrów i Pauline Down, przewodniczka w Bentley Priory Museum (centrum dowodzenia pilotów podczas II wojny św.), przemawiając po angielsku.  Odśpiewano Rotę i Hymn Narodowy.

czwartek, 07 marzec 2019 10:12

Kongres 60 Milionów

Napisane przez

Integracja i sposoby na zjednoczenie biznesów Polaków z całego świata –  kolejny Kongres 60 Milionów  – Globalny Zjazd Polonii w Miami za nami

W dniach 07-10 lutego br. w Miami odbyła się czwarta edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres 60 Milionów - Globalny Zjazd Polonii. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne z punktu widzenia Polaków z kraju oraz Polonii z całego świata, tematy. 

        Jakie są kierunki rozwoju polskiej marki na mapie świata? Co należy wiedzieć o inwestycjach na rynku nieruchomości i jak on wygląda na Florydzie i w Polsce? Jakie szanse niesie za sobą rozwijająca się logistyka i handel między Polską, USA oraz krajami Ameryki Łacińskiej? Jak skutecznie promować polską kulturę poza granicami kraju? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzieli uczestnicy Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii - reprezentanci środowisk polonijnych z Florydy, Chicago, Nowego Jorku, Los Angeles, Denver, Virginii i wielu innych. 

Wsparcie kampanii na dofinansowanie wyjazdu na Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie figurowym

 

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie kampanii na wyjazd polskiej reprezentantki Olivii Rybickiej-Oliver (16) na Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie figurowym. Olivia jest tancerką na lodzie jeżdżącą w kategorii juniorów, na co dzień mieszkającą w Barrie, Ontario. W lutym wraz z partnerem zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata.

Wyjazd na Mistrzostwa Świata Juniorów do Zagrzebia, które będą miały miejsce 4-10 marca 2019 to ogromne wyzwanie i wyróżnienie dla Olivii oraz nagroda za ciężką pracę. Jednak zakwalifikowanie się do MŚJ było niespodziewane i pociąga za sobą duże dodatkowe koszty treningów i podróży dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o dofinansowanie, pomoc w pokryciu kosztów dodatkowych treningów oraz uczestnictwa pary i ich trenera w Mistrzostwach Świata Juniorów.

Dofinansowanie z Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego jest niemożliwe ponieważ nie było przewidziane w budżecie. Także Miejski Klub Łyżwiarski w Łodzi, który reprezentuje Olivia, nie jest w stanie pokryć kosztów i wysłać pary na te prestiżowe zawody. Ze względu na brak odpowiedniego zaplecza w Polsce, para co dzień trenuje w renomowanym ośrodku szkoleniowym Mariposa International Training Center w Barrie, Ontario, w Kanadzie. Koszty wszystkich treningów pary zagranicą i koszty podróży ponoszą w całości rodzice Olivii. Jednak przygotowanie pary i udział w Mistrzostwach Świata Juniorów to ogromny wydatek dlatego prosimy o wsparcie dla pary. Każda kwota przybliża ich do celu.

Bardzo prosimy o opublikowanie kampanii gofoundme przygotowanej dla Olivii na Państwa stronie internetowej oraz Facebooku.

https://www.gofundme.com/worldjuniorfigureskatingchampionships-for-olivia

Dodatkowo, w załączniku przesyłam szczegółową informację i historię łyżwiarki.
Z poważaniem,

Paulina Cieluch

Team Olivia

tel: +48 604 219 119

email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://oliviarybickaoliver.org

        W piątek 1 marca przed Pomnikiem Katyńskim w Toronto odbyły się zorganizowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej, Oddział Toronto uroczystości obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Wziął w nich udział konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk oraz przedstawiciele kilku organizacji polonijnych w tym Towarzystwa Warszawskiego, Koła Pań „Nadzieja”, Polonia dla PiS, ZNPwK.

        Bart Habrowski witając zebranych powiedział m.in.: chcielibyśmy upamiętnić święto stosunkowo nowe, które powinna być od dawna celebrowane. Ci patrioci którzy nawet po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, bo chcieli żyć w Polsce wolnej niezależnej suwerenny. (...) Cieszę się, że z opóźnieniem, ale jednak i w Polsce, i tutaj, i na całym świecie, tam gdzie Polonia myśli o tych sprawach, ten dzień jest obchodzony. Bart Habrowski przypomniał również te wszystkie osoby, które zostały skazane na długoletnie więzienia, a gdy z nich wychodziły to byli to ludzie schorowani, których potem szykanowano. 

        Konsul Grzelczyk odnotował w swym przemówieniu, że w Polsce premier Mateusz Morawiecki otworzył w tym samym dniu uroczyście Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce; -Tak że forma upamiętniania tych, którzy nie złożyli broni po roku 45. i kontynuowali walkę o niepodległą Polskę jest coraz bardziej trwała.

        Juliusz Kirejczyk z ZG KPK powiedział m.in.: żołnierze wyklęci wpisują się w szereg pokoleń Polaków, którzy nie mogli i nie godzili się z panowaniem obcych nad naszym narodem. Ta historia jest długa, rozpoczyna się bardzo dawno, miejmy nadzieję, że żołnierze wyklęci będą tym pokoleniem, które zamknie tę walkę. Miejmy nadzieję, że Polska po wsze czasy nadal będzie wolna i niezawisła. 

        Władysław Dziemiańczuk ze Związku Ziem Wschodnich powiedział, że mało się mówi o żołnierzach wyklętych z Kresów i trzeba ich przywracać pamięci Polaków, wskazał również na to, że obecnie nasi sojusznicy każą nam, jako bohaterów uznawać tych, z którymi żołnierze wyklęci walczyli i wspierają kampanię roszczeń żydowskich pod adresem Polski. Wezwał do upamiętnienia żołnierzy wyklętych, którzy walczyli również na polskich Kresach z reżimem sowieckim na terenie obecnej Białorusi, Ukrainy czy państw bałtyckich. 

        Jan Cytowski z KPK powiedział między innymi, proszę państwa, ciągle, kiedy jestem na tych polonijnych uroczystościach zastanawiam się, że mogłoby nas tutaj być jeszcze więcej, warto żebyśmy się wszyscy zastanawiali, wszyscy Polacy mieszkający tutaj w Kanadzie. I może pomyślmy o tym w kategoriach tych słów, które tuż przed wykonaniem wyroku powiedziała Inka: „powiedzcie mojej babci że zachowałam się jak trzeba”. Może warto by było żebyśmy my też zadawali sobie to pytanie.                

(ak) 

piątek, 01 marzec 2019 21:12

Marsz Wyklętych w Warszawie

Napisane przez

Byłam, widziałam i było mi smutno. Mało nas do pieczenia chleba. Marsz Polonii w centrum Toronto większy. Obstawa policyjna była wielokrotnie liczniejsza niż uczestnicy marszu. Nawet nagłośnienie im szwankowało, choć tyle lat doświadczenia mają. Byli panowie Winnicki, Korwin-Mikke, Bąkiewicz, Tumanowicz. Przejść przez rejon Warszawy, gdzie są same ambasady, biura i urzędy, żywego ducha o tej porze nie uwidzisz, trochę bezsensu. Obywatele RP stawili się na służbę, pod hasłem "Babcie przeciw faszyzmowi", policja ich sprawnie usunęła. Zresztą obstawa policyjna była kilka razy liczniejsza, a tam gdzie marsz przechodzi przez ulicę, gdzie byli ludzie, skutecznie go zasłoniła sukami, żeby czasem ktoś nie zobaczył, kto idzie. Tyle, że sobie pokrzyczałam nowe hasła, na przykład, "Żadnej wojny za Izrael!" To tyle.

 

Joanna Wasilewska  Warszawa

 

Strona 1 z 85