Goniec

Register Login

Życie polonijne

niedziela, 13 styczeń 2019 01:51

Spotkanie opłatkowe Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Napisał

Z udziałem przedstawicieli kanadyjskiej polityki szczebla federalnego prowincyjneg oraz przedstawicieli władz polskich w sobotę 12 stycznia 2019 roku w siedzibie SPK przy Beverley w Toronto odbyło się noworoczne opłatkowe spotkanie Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Fot. Hieronim Teresiński

Panie Andrzeju, piszę do Pana, żeby poinformować, że bardzo zasłużony członek naszej torontońskiej Polonii będzie obchodził 97. urodziny 15 stycznia 2009 r. Pan Stefan Podsiadło, więzień NKWD, Sybirak, żołnierz armii gen. Andersa, weteran bitwy o Monte Cassino, wieloletni prezes Weteranów 2. Korpusu, inicjator budowy pomnika Monte Cassino, prowadzący coroczne obchody Bitwy o Monte Cassino i dnia Żołnierza Polskiego w Parku imieniem Ignacego Paderewskiego.
Podczas obchodów 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino we Włoszech Pan Podsiadło spotkał Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i wskazał miejsca na wzgórzu, gdzie rozprowadzał przewody łącznościowe. Moment ten jest widoczny na załączonej fotografii.
Doceniając jego oddanie w krzewieniu chwalebnej historii oręża polskiego i długoletniej służbie dla weteranów i Polonii chciałbym zaproponować, by uczcić w jakiś sposób jego urodziny w programie GoniecTv.
Życzę do Siego Roku oraz dalszych sukcesów w 2019 r. Herbert Niepalla

 

Odpowiedź redakcji: Tak jest! Cześć i Chwała Bohaterom. Mamy ten honor, że Pan Podsiadło jest przyjacielem naszej redakcji!

W najbliższą sobotę w Islington United Church wystawione zostanie oratorium Emmanuel, tydzień wcześniej rozmawialiśmy z Artystami podczas próby w kościele św. Antoniego w Oakville...

Goniec: Panie Wojciechu, muzyka sławiące Boga, to taki wybór życiowy? Jaka była droga do tego?

Wojciech Bochenek: Zawsze imponowały mi te rzeczy, dlatego że one niosą w sobie głębszą wartość niż tylko nuty, śpiew i tzw. good time. Zawsze podobała mi się muzyka, która pozostaje ludziom w sercach, i która potrafi wywrzeć jakieś głębsze wrażenie na osobowości, która potrafi zostawić jakiś ślad i nieraz wpłynąć pozytywnie na nas.

piątek, 21 grudzień 2018 14:16

Polski artysta reprezentuje Kanadę…

Napisane przez

        Po raz szósty  w Tokyo organizowane jest Międzynarodowe Mini-print Triennale, które ma charakter konkursu. Triennale to impreza cykliczna odbywająca się co trzy lata. Na wystawę wpłyneło 1927 grafik z 91 państw. Komisja kwalifikacyjna wybrała 529 prac.

        Otwarcie wystawy odbyło się 3 listopada w Tama University Museum, na które przybyło wielu artystów zarówno nagrodzonych, jak i tych, których prace były wystawiane. W Japonii bardzo ceni się grafikę, a zwłaszcza miniaturową, gdyż Japończycy mają ogromną tradycję w tej dziedzinie,  zwłaszcza w drzeworycie zwanym ukiyo-e.

24 listopada 2018 uczniowie, harcerze i harcerki z Polskiej Szkoły im. Stanisława Staszica w Scarborough przyłączyli się do wspólnego świętowania Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości organizując akademię szkolną zatytułowaną „Polska Niepodległa 1918- 2018”. Naszą uroczystość zarejestrowaliśmy w rządowym projekcie Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, którego hasłem przewodnim jest ”Niepodległa dla wszystkich”. 

Doniosłość naszej uroczystości podkreślili swoje obecnością konsul RP w Toronto Andrzej Szydło, Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polskiej ks. Adam Bobola oraz Kapitan Zdzisław Stachowicz reprezentujący Związek Byłych Więźniów Politycznych. Naszych gości powitała kierownik szkoły Jolanta Wojtowicz. Głos zabrali konsul RP w Toronto Andrzej Szydło oraz ks. Proboszcz Adam Bobola. W  swoich przemówieniach zarówno konsul RP jak i  ks. Proboszcz podkreślali doniosłość jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

"Niech nie zabraknie nam w sercach Tej Miłości, 

która ożywia to, co zdaje się być już martwe,

wzmacnia to , co wydaje się zbyt słabe,

budzi nadzieję pośród ciemności i zwątpienia.”

        Tymi słowami rozpoczęli prowadzący spotkanie koncertowe uczniowie kl. 6 (p. Małgorzaty Kapeli). Zgromadzonych na sali gimnastycznej zaproszonych gości, rodziców, opiekunów, przyjaciół szkoły, nauczycieli i uczniów Polskiej Szkoły im. M. Kopernika w Mississaudze przywitał ( w języku polskim ) dyrektor placówki pan Tamer Botros. Jego starania zostały nagrodzone  brawami. Podziękował w swoim wystąpieniu za trud przygotowania koncertu, pracę jaką wkładają nauczyciele w przygotowanie ciekawych zajęć lekcyjnych, które nie tylko uczą języka, ale także przybliżają kulturę polską, historię i obyczaje. Ciepłe słowa popłynęły w stronę  rodziców. Dyrektor podziękował im za współpracę  i złożył życzenia świąteczne. Następnie ojciec Paweł z Parafii św. Maksymiliana Kolbego  pomodlił się ze zgromadzonymi na sali i udzielił błogosławieństwa. 

czwartek, 06 grudzień 2018 11:05

O Polsce w naszej parafii

Napisał

        W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości Polski Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga zorganizowała 1 grudnia konferencję: „100-lecie Niepodległości Polski - wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych”.

        Przybyła delegacja z Lublina:

        Prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski

        Prof. Mieczysław Ryba, KUL

        Prof. Jacek Gołębiowski, KUL

        Jerzy Sadel, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie

        Ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, KUL Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Dr Jarosław Jęczeń z KUL-u powiedział że często mówi się o Polonii amerykańskiej, a pomija kanadyjską - ja wtedy protestuję - zapewnił - bo tak kanadyjska miała niesamowity wpływ, jeśli chodzi o rozbudowę bazy naukowej naszego uniwersytetu i dla studentów i dla naszych pracowników. Przez wiele lat korzystaliśmy z pomocy Polonii, a dzisiaj przyjeżdżamy po to, aby powiedzieć takie proste staropolskie „Bóg zapłać” i dziękuję tym wszystkim, którzy tworzyli 100 lat historii naszego uniwersytetu.

Wszędzie tam, gdzie żyją i mieszkają Polacy, w ciągu mijającego roku na wiele różnych sposobów celebrowano 100 – lecie niepodległości naszej Ojczyzny.

        Swoją cegiełkę do szerokiej gamy imprez na naszym kanadyjskim gruncie dorzuciła wraz  z dziećmi szkół polonijnych grupa nauczycieli  zrzeszonych w ZNP Oddz. Mississauga. Wiedzieli, że będzie to konkurs plastyczny, bo takowe, owocujące piȩknymi pracami i dające niezapomniane przeżycia, organizują od 16 lat. Debatowali jednak długo nad wyborem tematu, który godnie uczciłby tȩ jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną rocznicę. Debatowali też nad techniką. Chcieli bowiem, aby praca uczestnika konkursu prezentowała indywidualną wizjȩ niepodległej Polski wraz z dokonującymi siȩ na przestrzeni lat  zmianami. Świetnie sprawdził siȩ collage.

czwartek, 29 listopad 2018 16:13

Remembrance Day w Brantford

Napisane przez

11 listopada z okazji Remembrance Day Polonia w Brantford zakończyła obchody stulecia odzyskanie niepodległości Polski. 

        W hali Polskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Polonia pokazała swój patriotyzm i zaangażowanie w pielęgnowaniu tradycji polskich. Akademię poprzedziły modlitwy na cmentarzu świętego Józefa, gdzie pod pomnikiem koła SPK złożono wieńce i nastąpił apel poległych. 

        Również w centrum miasta pod „polskim” pomnikiem wieńce złożyła delegacja SPK, która również brała udział w obchodach Remembrance Day organizowanych przez miasto Brantford. 

        Już po raz 48. fundacja imienia Władysława Reymonta w Kanadzie wręczała stypendia, tym razem na rok akademicki 2017/2018. Przyznano 25 stypendiów oraz 3 zapomogi.  W uroczystości wziął udział między innymi Jesse Flis i Barbara Warszawska należący do założycieli tej prężnie działającej instytucji polonijnej sprawnie kierowanej ostatnimi czasy przez pana Kazimierza Chrapkę. 

Strona 1 z 83