Goniec

Switch to desktop Register Login

Życie polonijne

piątek, 19 styczeń 2018 07:57

Sukcesy uczniów szkoły przy konsulacie

Napisane przez

       Uczniowie SPK Toronto osiągają sukcesy i rozsławiają dobre imię szkoły: Marek Widełka laureatem konkursu „Wojna polsko-bolszewicka 1919–1920, w obronie granic i niepodległości”

        Dobiegł końca III Konkurs Historyczny „Wojna polsko-bolszewicka 1919–1920 w obronie granic i niepodległości”  organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Edycja konkursu poprzedziła obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkursy uczniowskie organizowane przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego podejmują rokrocznie kluczowe zagadnienia dziejów Polski – odzyskiwanie niepodległości oraz budowanie niepodległego państwa. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem konkursu był Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Mając na względzie dotychczasowe zaangażowanie nauczycieli  i uczniów SPK Toronto, przewodniczący Komitetu Pamięci  rotm. Pileckiego, pan Bogdan Grzenkowicz zaproponował kierownikowi  szkoły, pani Sylwii Krupie, współorganizację bieżącej edycji konkursu. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

        W niedzielę, 14 stycznia 2018,  odbyło się Spotkanie Opłatkowe  Rodziny Radia Maryja w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississaudze, które było poprzedzone  uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Maksymiliana  M. Kolbego  pod przewodnictwem  o. Zbigniewa Pieńkosa z Chicago. Kazanie wygłosił o. Jan Król z Polski. W czasie Mszy św. pięknie śpiewał  zespół młodzieżowy „Majeranki“ z Polski, a kościół był wypełniony po brzegi. 

        Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się ok. godz. 16.00, przybyło bardzo dużo gości, obecnych było wielu księży na czele z proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego, o. Januszem Błażejakiem. Byli przedstawiciele organizacji polonijnych oraz mediów. Był jak zawsze „Goniec” w osobie  red. naczelnego p. Andrzeja Kumora. 

        Po niekończących się życzeniach i łamaniu opłatkiem, serwowany był smaczny, świąteczny obiad przygotowany przez p. Jana Gromadę. Koncert kolęd wykonali p. Bogusława Adamczewska  i p. Łukasz Wolski  przy akompaniamencie p. Janusz Bosaka. 

niedziela, 14 styczeń 2018 13:31

Noworoczne przyjęcie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Napisał

        W sobotę w budynku Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Toronto odbyło się tradycyjne przyjęcie noworoczne Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Przybyli m.in. ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki, burmistrz Toronto John Tory, poseł federalny Parkdale-High Park Arif Virani, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz wielu innych dostojnych gości, w tym wielu działaczy organizacji polonijnych wchodzących w skład Kongresu.

        Oczywiście obecność tak wielu znaczących polityków świadczy wyraźnie, że weszliśmy w rok wyborczy. Burmistrz Toronto John Tory, przemawiając bardzo nam schlebiał jako społeczności,  przypomniał również, że swoją kampanię, która zaprowadziła go na fotel mera miasta, rozpoczął właśnie w tej samej sali Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i radził swoim kolegom, aby również tutaj wynajmowali miejsce na początek kampanii, skoro jemu przyniosło to szczęście. 

        Spotkanie opłatkowe SIP Oddziału Toronto miało  miejsce w sobotę, 6 stycznia 2018. Mróz był trzaskający, a mimo to dolna sala domu SPK przy 206 Beverley St. szybko się zapełniła. 

        Najważniejszą częścią spotkania opłatkowego jest oczywiście łamanie się opłatkiem. Modlitwę przed opłatkiem odmówił o. Janusz Jajeśniak OMI, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, który niedawno przybył do Toronto z Ottawy. Prowadząca spotkanie, przewodnicząca SIP OT Krystyna Sroczyńska, zachęciła wszystkich do chodzenia do kościoła św. Stanisława, niezależnie od tego jak daleko mieszkają. Parafia św. Stanisława Kostki, powstała w 1911 r., jako pierwsza polska parafia w Toronto i okolicach, potrzebuje naszego wsparcia i uczestnictwa i tu możemy śpiewać polskie kolędy. 

piątek, 12 styczeń 2018 07:35

Tradycyjny opłatek w Gminie nr 1 ZNPwK

Napisane przez

        W niedzielę, 7 stycznia, uroczystości opłatkowe odbyły się w Gminie 1 Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie. Zebranych przywitał Bartłomiej Habrowski, prezes Gminy 1 ZNPwK, mówiąc m.in.:

        – Dzielę się z Wami naprawdę dobrą wiadomością, dostaliśmy życzenia od księdza Jerzego Skwierczyńskiego, kapelana, opiekuna duchowego naszych rodaków, naszych braci w Bykówce na Ukrainie. Nie wiem, czy pamiętacie moją wypowiedź sprzed kilku miesięcy, ojciec Jerzy miał spore problemy ze zdrowiem i z racji tego był z Polsce; wrócił teraz do Bykówki na Ukrainę, tak że może nawet uda nam się kontynuować tę akcję, którą rozpoczęliśmy jako Gmina 1 cztery lata temu; akcję pomocy naszym Polakom na Kresach.

        Kolejnych życzeń, bardzo ważnych, nie będę odczytywał całych, ale są też z serca płynące, od naszego przyjaciela z Polski, ojca Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który też u nas tutaj wielokrotnie gościł, i też miejmy nadzieję, że w tym roku znów nas ponownie tutaj odwiedzi, a my będziemy go wspierali nie tylko moralnie, nie tylko duchowo, ale również materialnie.

        Kapelan ojciec Tadeusz Porzuczek pobłogosławił wszystkich, mówiąc: Najważniejszy jest człowiek, który ma w swoim sercu miłość, miłość najpierw do dziecka, bo dziecko czuje prawdziwą miłość do drugiego człowieka w spojrzeniu. (...) Zapamiętajmy sobie te słowa, pokój i miłość, a w miłości odnajdujemy człowieka, w miłości odnajdujemy naród, w miłości odnajdujemy wszystko to, co jest w narodzie; bo powiedział poeta w ten sposób: jeżeli kochasz drugiego, to dobrze, jeżeli go miłujesz, to lepiej, a jeżeli chcesz być z nim szczęśliwy, to wtenczas nadasz wartość swojego własnego obcowania.                

         W trakcie uroczystości prezes Habrowski odebrał przyrzeczenie od nowego członka gminy I Związku Narodowych Polskiego bardzo wzruszonej Zofii Poradzisz.

(ak)


        Styczeń to w polskich organizacjach w Kanadzie tradycyjny miesiąc opłatkowy. W minioną sobotę miał miejsce w Domu SPK przy ul. Beverley w Toronto połączony tradycyjny opłatek Koła nr 20 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oraz Koła Pań „Nadzieja”. 

        W rozmowie z „Gońcem” przewodnicząca Koła Pań „Nadzieja” pani Aniela Gańczak powiedziała, że idea połączonego spotkania opłatkowego wzięła się stąd, że  weteranów jest coraz mniej i  ktoś musi przejąć pałeczkę. 

        – Chcielibyśmy podziękować za to, że nasze panie uczestniczyły we wszystkich wycieczkach; z tych wycieczek mamy pieniądze na pomoc dla dzieci w Polsce i tutaj, w Kanadzie. To był bardzo dobry rok, spokojny, bardzo dobry rok. Musimy podziękować wszystkim uczestnikom, którzy są naszymi członkami i sympatykami. Koło jest bardzo prężne, mamy około stu pań. Należymy do SPK i dlatego dzisiaj razem z panią Zosią Śliwińską, prezesem SPK, chciałyśmy połączyć nasze grono pań „Nadzieja” i weteranów.  Musimy pomagać i być tutaj w tym domu na Beverley. 

piątek, 05 styczeń 2018 09:50

Wieczerza wigilijna w Polskim Domu Kombatanta

Napisane przez

        W najpiękniejszy wieczór roku, 24 grudnia 2017 r., o godz. 18.00, w gościnnych progach polskiego Domu Kombatanta przy 206 Beverley St. w Toronto, miała miejsce wieczerza wigilijna dla samotnych, zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto przy współpracy Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koło 20 i działającego przy SPK Koła Pań „Nadzieja”.

        Wigilia Bożego Narodzenia to czas, kiedy Polacy w kraju i rozsiani po całym świecie zbierają się przy wspólnym stole, aby połamać się opłatkiem, spożywać wspólną wieczerzę i kolędować. Czas owiany niezwykle magiczną mocą, która poprzez biały opłatek kruszy wszystkie zatwardziałe serca.

        KPK Okręg Toronto w trosce o to, by nasza wyniesiona z kraju ojczystego tradycja nie zaginęła i była przekazywana z pokolenia na pokolenie, od lat organizuje wieczerzę dla samotnych, stwarzając okazję tym osobom do bycia razem, dzielenia się radością, miłością i pokojem, bo nikt w ten wieczór sam być nie może.

        Będąc 8 listopada w Kielcach razem z Grzegorzem Waśniewskim – komendantem Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego w Kanadzie – zostałem zaproszony przez dyrektora tamtejszego Wojewódzkiego Domu Kultury pana Jarosława Machnickiego do jego gabinetu. Zobaczyliśmy tam jako pierwsi dopiero co przywiezione z odlewni popiersie Marszałka,  które miało stanąć na kominku w sali balowej 5 grudnia br., w 150. rocznicę Jego urodzin. Zostaliśmy wtedy zaproszeni na tę uroczystość. Grzegorz musiał wracać do domu, ale za mną chodziła uporczywie myśl, aby w tej uroczystości wziąć udział i jego także reprezentować. A ponieważ w stolicy, gdzie mieszkam, nie było żadnej publicznej ceremonii złożenia kwiatów w tym tak pamiętnym dniu (mimo dwóch pomników: przy placu Jego imienia i przed Belwederem), postanowiłem skorzystać z zaproszenia i w gronie kieleckich przyjaciół (panów Ludwikowskiego, Tyszlera i Witkowskiego) przeżyć ten wzruszający wieczór.

Polska Inicjatywa Studentów w Kanadzie czyli PISK, tradycyjnie zaprosiła w sobotę 30 grudnia na kolędowanie wspólnie z pensjonariuszami Domu Opieki Copernicus Lodge w Toronto. Międzypokoleniowe kolędowanie, wśród ludzi, którzy nie mają już rodzinnych domów, to przepiękna inicjatywa polskiej młodzieży akademickiej.

wtorek, 26 grudzień 2017 16:05

Świąteczne Życzenia z Londonistanu

Napisane przez

 

Wszystkiego Najlepszego na Gwiazdkę I Nowy Rok!

Anglia odlatuje od normalności z prędkością światła i widać przesunięcie ku czerwieni – prawicowy UKIP, który zainicjował Brexit, nie ma reprezentacji w Parlamencie mimo ponad 4 milionów głosów, bo tu obowiązują JOWy – natomiast podobna ilość głosów na lewicującą SNP w Szkocji zapewniła ponad 50 posłów. Przywódcy Britain First, mimo tweetów Trumpa, idą do więzienia za protesty przeciw islamizacji Wysp. Konserwatyści to partia podczerwona – przeforsowali małżeństwa gejów i prowadzą politykę poprawności. Premier Teresa May prowadzi Brexit mimo że głosowała przeciw. Liderem Partii Pracy jest komunista, który zawdzięcza swoją popularność wystąpieniom na festiwalu Glastonbury i na Fakebooku.

Media - BBC jest gorzej niż lewe – podchwycili fałszywkę o rzekomych „faszystach i neonazistach” z wydawnictwa Independent dzień przed Marszem Niepodległości – z tym że wydawcy Independent, rosyjscy oligarchowie Alexander i Evgeny Lebedev, zaśmiecają codziennie Londyn darmowym i skrajnie lewicowym Evening Standard, który codziennie czyta 2 miliony ludzi. Jak w Londynie był wiec 50 000 angielskich kibiców z FLA przeciw ekstremistom i terrorystom, żadne angielskie media tego nie podały, bo obowiązuje cenzura. Ostatnio Telegraph podawał o próbach wprowadzenia gender w szkolnictwie – przedszkola i dla 10-latków; sprzeciwia się temu mała organizacja Coalition for Marriage, rozsyłając emaile. Londyński burmistrz, dawny obrońca zamachowców 9/11, zakazał anonsów w metrze zaczynających się od „Ladies and Gentlemen”, bo niepoprawne, jakiś czas temu jechałem autobusem z napisem „Subaru Allach”.

Sądownictwo jest skomplikowane, bo do 2004 najwyższą instancją prawną była Izba Lordów. Podczas kadencji Partii Pracy pod Tony Blair (broń masowej zagłady w Iraku, z przydomkiem Bliar) wprowadzono do Izby Lordów przez nadanie tytułów pełno lewaków i obcokrajowców – w pierwszej dziesiątce w liście alfabetycznej znajdujemy Lordów: Adebowale, Ahmad, Ahmed i Baronesę Afshar. W 2004 Parlament ustanowił osobny Sąd Najwyższy z siedzibą w Westminsterze. Podczas afery sprzedaży Fawley Court pozew przeciw odrzuciła sędzia Lady Hale, a w sądzie apelacyjnym Lord Neuberger. Jakiś czas potem Lord Neuberger awansował do pozycji prezydenta Sądu Najwyższego, teraz zastąpiła go Lady Hale. Sądy okręgowe skazują Polaków za niepoprawność i rzekomy faszyzm, właśnie toczą się procesy kibiców, którzy brali udział w anty-islamskiej demonstracji w Liverpool, już 3 wyroki po 2 latka.

Mimo zmian w Polsce dalej nazywamy polski Londyn „Nowym PRL-em”, bo tu takowych nie było. Nieruchomości, pieniądze i wg. Teresy May „polskie złoto” są w rękach platformersów. Owszem jest nowy Ambasador i był do niedawna nowy Konsul Generalny, który uczestniczył w wydarzeniach patriotycznych, ale został przeniesiony do Kanady. Zniknęły z powodu braku funduszów 2 portale niezależne, Nasze Strony i Polscott24, które atakowały lewicę londyńską przed wyborami. Czołowym wydawnictwem Londynu jest dalej Cooltura, która zamieściła w świątecznym wydaniu wywiad z x. „Armanim”, namaszczonym przez x. Adama Bonieckiego. X. „Armani” nawołuje do rozpoznawania Boga w „każdym człowieku, zwłaszcza w ubogim, chorym, potrzebującym naszej pomocy, uchodźcy” i odnosi się do spotkania x. Bonieckiego z Papieżem Janem Pawłem II. Te i inne wydawnictwa darmowe, utrzymujące się z reklam i dotacji nazywamy londyńską makulaturą, także Tydzień Polski; pojawia się patriotyczna Rota, ale w bardzo małym nakładzie. Na terenie Anglii działa dużo młodzieżowych organizacji patriotycznych, organizujących obchody rocznic narodowych, zaduszki i wolne imprezy, warto wspomnieć o Marszu Niepodległości w Peterborough i Targach Książki w Slough; w Londynie działa od lat Koło Myśli Niezależnej prowadząc spotkania patriotyczne z gośćmi z Polski, także Przyjaciele Radio Maryja.

W środowiskach emigranckich mówi się o Polexit, i o powrocie do Polski ze względu na dzieci. Nie chodzi o deportacje, lub odbieranie – Anglicy tez się na to skarżą, – ale o wpływ otoczenia.

Krzysztof Jastrzembski, Londyn

Strona 1 z 73