Goniec

Register Login

Święto Niepodległości w Mississaudze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polacy w kraju i Polacy rozsiani po całym świecie świętowali 98. rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów. Obchody w Mississaudze i w Toronto odbyły się jak co roku w niedzielę. W Mississaudze tradycyjnie organizuje je miejscowy okręg Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę odprawiona w wypełnionym po brzegi kościele św. Maksymiliana Kolbego przez proboszcza parafii ojca Janusza Błażejaka OMI. Przed ołtarzem z tej okazji pojawiła się skromna, ale jakże wymowna dekoracja, symboliczne brzozowe krzyże i lampka z białym orłem.

Po mszy przemaszerowano pod pomnik Patrioty przy Centrum Kultury im. Jana Pawła II, gdzie pani Anna Mazurkiewicz, prezes Okręgu Mississauga KPK, rozpoczęła tę część obchodów, przypominając, że 11 listopada to także kanadyjskie święto Remembrance Day, i przekazała prowadzenie uroczystości panom Leszkowi Błaszczakowi i Erykowi Szustakowi, którzy przypomnieli historię polskiego oraz kanadyjskiego święta i przywitali dostojnych gości: ojca Janusza Błażejaka, weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - lotnika Dywizjonu 303 pana Bolesława Fujarczuka, weteranów Armii Krajowej panów Bolesława Rybkę, Andrzeja Łysakowskiego oraz Zbigniewa Gądka, członków zarządu, prezesów organizacji członkowskich Okręgu Mississauga KPK, zespół „Radość-Joy”, Rycerzy Kolumba, Klub Seniora, zespół Polonia Brass Band oraz wszystkich przedstawicieli organizacji polonijnych z Mississaugi, a także panią Halinę Sandig, przewodniczącą zarządu ZHP Okręgu Mississauga. Harcerska młodzież i dzieci zawsze licznie stawiają się na patriotycznych uroczystościach, nadając im piękną oprawę.

Na wspólne świętowanie przybyli także kanadyjscy goście. Przemawiała Bonnie Crombie, burmistrz Mississaugi. Przywołała postać swojego dziadka Polaka, który służył w polskiej dywizji we Francji, był jeńcem wojennym, a po zakończeniu II w.św. przybył do Kanady; przemawiał poseł do parlamentu federalnego z okręgu Mississauga-East Cooksville Peter Fonseca, który odczytał list do Polonii od premiera Justina Trudeau. Posłanka do parlamentu prowincji Ontario z okręgu Mississauga-East Cooksville, wiceminister zdrowia Dipika Damerla przekazała życzenia od premier Ontario Kathleen Wynne. Przemawiała także posłanka parlamentu Ontario z okręgu Mississauga-Brampton South Ambit Mangat. Kanadyjscy goście kurtuazyjnie wplatali w swoje przemówienia zwroty po polsku i wyrażali podziw dla polskiej walki o niepodległość.

Głos zabrał także konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto do spraw Polonii i promocji pan Andrzej Szydło. Konsul rozpoczął swoje wystąpienie po angielsku, ale poprosił obecnych o zrozumienie, że dalszą jego część, z powodów emocjonalnych, wygłosi do rodaków po polsku. Jako ostatni zabrał głos nowo wybrany prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, były poseł do parlamentu federalnego z Partii Konserwatywnej, Władysław Lizoń. Pan Lizoń poprosił o pamięć w tym dniu także o Polakach, którzy w czasie I w.św. oddali życie jako żołnierze siłą wcieleni do zaborczych armii, a których groby rozsiane są po całej Europie.

Następnie odczytano krótki poemat „Act of Remembrance”, harcerze wciągnęli flagi polską, papieską i kanadyjską na maszt, a zespół Polonia Brass Band odegrał „Last Post”. Wieńce pod pomnikiem Patrioty złożyli: konsul Rzeczpospolitej Polskiej, w imieniu rządu kanadyjskiego Peter Fonseca, burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie, Fundacja Maksymiliana Kolbego, w imieniu rządu Ontario Ambit Mangat i Dipika Damerla, Koło Przyjaciół Harcerstwa, Klub Seniora, Zespół „Radość-Joy”, Rycerze Kolumba, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich, Stowarzyszenie Gdańszczan, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Polaków w Kanadzie Grupa 95, Stowarzyszenie Weteranów Skrzydło „Warszawa” nr 430.

Oficjalne uroczystości zakończyło odegranie hymnów kanadyjskiego i polskiego, Frekwencja dopisała, piękna, słoneczna pogoda nam sprzyjała. Kanadyjscy goście zostali jeszcze jakiś czas, by porozmawiać z polskimi weteranami i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a orkiestra Polonia Brass Band uprzejmniała grą popołudnie. Można było przy okazji zrobić zakupy w polskim warzywniaku i odwiedzić ciekawą wystawę monet i medali Polskiego Klubu Numizmatycznego „Troyak” w Centrum Kultury.


Joanna Wasilewska
Andrzej Jasiński

Zaloguj się by skomentować