Goniec

Register Login

Życie polonijne

piątek, 05 maj 2017 15:18

Polski Dzień w parlamencie ontaryjskim

Napisane przez

        We wtorek, 2 maja 2017, w południe, w parlamencie ontaryjskim odbyło się przyjęcie z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto. 

        Wśród szerokiego grona gości znalazła się premier Ontario Kathleen Wynne, posłowie ontaryjscy, przedstawiciele Polonii i delegacja z Polski z posłem na Sejm, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jackiem Boguckim.

        Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 r. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony w 2004 r. 

        Uroczystość rozpoczęła się hymnami państwowymi. Spotkanie poprowadził konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto Grzegorz Morawski. Po przywitaniu i przedstawieniu gości wyjaśnił znaczenie i podniosłość obchodzonego Dnia i wyraził wielkie uznanie dla Polonii za wierność, przywiązanie i kultywowanie polskości. W podobnym duchu wystąpił deputowany do parlamentu prowincji Ontario Peter Milczyn, który udzielił wsparcia temu wydarzeniu. 

        Poseł Jeff Yurek odczytał list z życzeniami od swojego przywódcy Patricka Browna. Życzenia od Andrei Horwath przekazał poseł Percy Hatfield.

        Serdeczne i obszerne przemówienie, tłumaczone na żywo na język angielski, wygłosił gość z Polski Jacek Bogucki z MRiRW, który po raz pierwszy spędził ten uroczysty dzień poza krajem. 

        Poczęstunek i rozmowy towarzyskie wypełniły pozostały czas. W przyjęciu wzięli też udział weterani, do których podczas przemówień kierowano specjalne słowa uznania. 

        Krystyna Sroczyńska, 

Komisja Informacji KPK OT

        Po raz kolejny wysłaliśmy paczki dla dzieciaków z Domu Dziecka. Oprócz odzieży dzieci otrzymały słodycze, przybory szkolne, piłki, łyżwy, rolki.  W sumie wysłaliśmy już 990 kg.  

        Tym razem paczki dotarły do Domu Dziecka w Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu, Legnicy, Katowicach i Kłobucku.  

        Dzieci z Domu Dziecka dziękują za każdy gest, jaki dla nich Drodzy Państwo robicie.  

        Całą naszą akcję w większości sponsoruje ATLANTIC EXPRESS przy dużej pomocy Pani Arlety Ziembańskiej.  

        Mamy nadzieję, że nasza akcja będzie się nadal rozwijała dzięki Wam, Drodzy Państwo.  

 

        Ogromnie dziękujemy tym wszystkim Darczyńcom, którzy po raz kolejny włączyli się w naszą akcję. Dziękujemy tym wszystkim, którzy potrafią się dzielić, którzy pamiętają zawsze o innych. Naszą akcję wsparły finansowo i rzeczowo następujące osoby: 

        Włodzimierz Kolber z Brampton, Beata Kacperek, Maria Stołowska, Alicja Kaniewska, Kasia Stołowska, Dorota Łysiak, Grzegorz Zalewski, Andrzej Młynarycz, Grażyna Czauderna, Agnieszka Wrona, Krystyna, Elżbieta Palka z Brantford, Małgorzata Treszczyńska, Halina Słodzińska, Iwona Kaleta, Natalia Kaleta, Agnieszka Wyszyńska, Sławomir Pęczkowski, Karina Kate, Alan i Tina Walker, Karolina Szłapa, Nancy, Antonette Magri, Sou Tajik, Renata Kucharski, Anette Winslow, Trish i Andy Aziz, Sontie Nussbaum, Magda Karolin, Edyta i Jade, Zofia Wielomska, Iwona Wojewódzka, Maria Rusin, Maria Gniotek, Kasia i Krzysztof Chrzan, Ewa Witecka, Collin Zarrillo, Hanna Wasiljew, Antonette Magri.

        Za Wasze dobre serce otrzymamy od dzieciaków ciepły uśmiech, jaki możemy zobaczyć na dołączonym zdjęciu, i podziękowanie,  które można obejrzeć na filmikach na YouTube, wpisując: 

        Polonia z Kanady Pomaga Dzieciom z Domu Dziecka, oraz 

        Paczki Świąteczne Dla Dzieci z Domu Dziecka w Kłobucku

        Nasza akcja przynosi nam osobistą satysfakcję.  

        Osoby chętne do współpracy z nami proszone są o kontakt przy następnej zbiórce w pierwszym tygodniu października, pod numerem telefonu 416-826-0704.

        Dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

klob2

Małgosia Peczkowska, Monika Syguda-Maleszyk, Kamil Maleszyk

piątek, 05 maj 2017 14:52

Nie być na takim koncercie?

Napisane przez

        Mój bliski znajomy opowiedział mi po koncercie taką historię, która wydarzyła się w jego domu: on miał bilety, ale córka z chłopakiem odmówiła pójścia na ten koncert, ot, taka kobieca fobia. Żona, jak to feministka, źle się z chwili na chwilę poczuła, on powiedział, że zadzwoni wobec tego do synowej. Żona powiedziała, żeby tego nie robił, bo ostatnim razem, kiedy zaproponowano synowej wspólne pójście, ta powiedziała, że nie pójdzie na koncert, gdzie śpiewają po polsku....

        No i cóż tu robić? Ten koncert zorganizowany przez Andrzeja Rozbickiego z okazji 150. rocznicy urodzin Kanady miał tylko kilka utworów wykonanych w języku polskim. Cóż więc za paradoks dla tych, którzy niechętni są językowi polskiemu i temu, że mówi się w ich obecności po polsku. Inna sprawa, że koncert, chociaż zorganizowany dzięki determinacji Andrzeja Rozbickiego, to odbył się przy udziale ludzi dobrej woli, bo sponsorów, w tym i przy udziale polskiego rządu, Polskich Linii Lotniczych LOT oraz wielu osób indywidualnych. Przy czym ci ostatni w znakomitej większości to przedstawiciele polonijnego środowiska. Konsul Grzegorz Morawski na początku koncertu wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie, w którym powiedział, dlaczego i dla kogo ten koncert został zorganizowany. 

        W Okręgu Niagara Kongresu Polonii Kanadyjskiej z siedzibą w St. Catharines już przed rokiem zrodził się pomysł upamiętnienia Jubileuszu 150. Rocznicy Urodzin Kanady i 100-lecia założenia Ćwiczebnego Obozu Wojskowego Polskich Wolontariuszy im. Tadeusza Kościuszki w Niagara-on-the-Lake.  W sobotę, 22 kwietnia 2017 r., w budynku Royal Canadian Legion Br. 418 w St. Catharines miała miejsce I część celebracji tych wydarzeń – Wielka Gala Jubileuszowy Bankiet. W pięknie udekorowanej sali już od wczesnych popołudniowych godzin panował podniosły nastrój, odbywała się próba przed mającym odbyć się koncertem. Tuż obok przygotowywano związaną z Jubileuszami wystawę, której autorami byli p. Jerry Barycki, przewodniczący Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej, i Tomasz Bakalarz, sekretarz generalny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, równocześnie kustosz Muzeum Wojskowego Koła nr 20 SPK w Toronto.

        Już od godz. 3. po południu zaczęli przybywać zaproszeni Honorowi Goście, a także uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia. W holu budynku zapanował duży ruch, bo jeszcze w ostatniej chwili niezdecydowani próbowali dostać się na Bankiet, nie zawsze z sukcesem, bo bilety poszły w przedsprzedaży. Sala bankietowa zapełniała się gośćmi, tymi z bliska i tymi z daleka. Krótko po godzinie 4. w wypełnionej po przysłowiowe „brzegi” sali pojawili się Honorowi Goście, co było sygnałem rozpoczęcia imprezy. Prezes Okręgu p. Zofia Soja serdecznie przywitała wszystkich obecnych, dziękując za liczne przybycie, przedstawiła mistrza ceremonii Michała Ilnickiego i jemu przekazała dalsze prowadzenie. Po odśpiewaniu hymnów kanadyjskiego, amerykańskiego i polskiego, chwilą ciszy uczczono zmarłych i poległych Hallerczyków oraz wszystkich Bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski, po przeszło 100-letniej niewoli.

        W tym roku Walne Zebranie Kuratorów Funduszu Milenium odbyło się 29 kwietnia w gościnnych progach kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze.

        Członkami Fundacji jest 27 kuratorów, dziewięciu z nich delegowanych przez Zarząd Główny Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Także dziewięciu jest delegowanych przez Konferencję Polskich Księży w Kanadzie. Pozostałych dziewięciu to przedstawiciele Okręgów KPK powołani przez Zarząd Główny KPK i w uzgodnieniu z Konferencją Polskich Księży Katolickich w Kanadzie spośród kandydatów wybranych na Walnych Zebraniach Okręgów KPK. Każda z tych grup wybiera spośród siebie dyrektorów, po trzech z każdej grupy, w sumie dziewięciu. Dyrektorzy nie mogą pobierać za swoje czynności żadnego wynagrodzenia. Zarząd  Funduszu tworzą:

Prezes – Marek Malicki 

1. Wiceprezes Stanisław Reitmeier 

2. Wiceprezes Ojciec Jacek Nosowicz 

Sekretarz Generalny Zofia Soja 

Skarbnik Zbigniew Berezowski 

Dyrektorzy: 

Ojciec Janusz Błażejak 

Ojciec Wojciech Blach 

Halina Sandig

KsChmurzynskiKanada        W jednym ze swoich ostatnich listów do swego ucznia, późniejszego pierwszego biskupa Efezu i świętego, zwanego Tymoteuszem, święty Paweł tak pisał:

        „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego”.

        Takimi słowami wyraził święty Paweł swoją pewność z właściwego wyboru drogi życia i radość wytrwania w swoim powołaniu. Cieszy się także z dobrze spełnionej pracy ewangelizacyjnej, dzięki której strzeżone przez niego ziarno wiary wzrastało.   

        W tych wymownych słowach świętego Pawła można znaleźć także odbicie sześćdziesięciu lat posługi kapłańskiej księdza Czesława Chmurzyńskiego, człowieka, który w kapłaństwie odnalazł swoje własne powołanie. W tym kapłaństwie wytrwał.  „Zawody”, czyli pracę ewangelizacyjną i oddanie swego życia Bogu, uważał za coś, „po co warto było żyć”.  Służba Bogu dawała mu radość, szczęście i nadzieję.  Ksiądz Czesław Chmurzyński poprzez codzienną posługę kapłańską i pracę duszpasterską strzegł i zasiewał ziarna wiary w naszych sercach. 

Grzempa        W dniu 26 kwietnia 2017, superior generalny o. Louis Lougen OMI wraz z Radą Generalną mianował nowym prowincjałem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, prowincji Wniebowzięcia – o. Alfreda Grzempę. Wiadomość ta dotarła do nas w tym czasie kiedy o. Alfred uczestniczył w De Mazenod Experience w Aix-en-Provence we Francji. 

        Oficjalne objęcie urzędu nowego prowincjała odbędzie się 16 czerwca 2017 roku podczas dorocznych rekolekcji misjonarzy oblatów w Mississaudze. 

        O. Alfred Grzempa urodził się 31 maja 1964 roku w Chojnicach w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, w pobliżu Jeziora Charzykowskiego i Borów Tucholskich. Rodzinna miejscowość jest jedną z najpiękniejszych oraz największych gmin w Polsce, będąc – w ujęciu historycznym – częścią Pomorza Gdańskiego.

        O. Alfred urodził się jako czwarte i ostatnie dziecko. Ma dwóch braci i jedną siostrę, którzy założyli swoje rodziny i mieszkają w rodzinnym mieście. Rodzice zmarli, zanim został księdzem. 

        W roku 1971 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Chojnicach. Po ukończeniu edukacji podstawowej zapragnął być maszynistą pojazdów kolejowych. Marzenie to urzeczywistniło się w momencie rozpoczęcia nauki w rodzinnym mieście w szkole kolejowej. Trzecia klasa to czas, kiedy zaczął odczuwać w głębi swojego serca wołanie: „pójdź za mną”. Zapragnął zostać misjonarzem w krajach Trzeciego Świata. W roku 1982 rozpoczął naukę i formację duchową w Niższym Seminarium Misjonarzy Oblatów w Markowicach na Kujawach, zaś egzamin maturalny zdał w roku 1985. W tym samym roku rozpoczął nowicjat w klasztorze Misjonarzy Oblatów M.N. na Świętym Krzyżu. Rok później złożył pierwsze śluby zakonne i podjął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Misjonarzy Oblatów w Obrze. 

        W roku 1992 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka. Zaraz po święceniach kapłańskich przełożeni skierowali go do pracy w Poznaniu, gdzie przez osiem lat sprawował posługę duszpasterską. Przez pierwsze dwa lata był misjonarzem ludowym, zaś przez sześć kolejnych lat pracował dla czasopisma „Misyjne Drogi”. W październiku 2000 roku udał się do Kanady. Pierwsze kroki w Kanadzie oraz nauka języka angielskiego miała miejsce w Surrey blisko Vancouveru oraz w Melville w prowincji Saskatchewan. 

        10 października 2002 roku rozpoczął swoją posługę w parafii św. Eugeniusza De Mazenod w Brampton. 1 sierpnia 2005 roku został proboszczem parafii św. Kazimierza w Toronto i służył tam do 1 sierpnia 2008 roku, kiedy został proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w St. Catharines. Od 1 września 2014 roku posługuje jako proboszcz w parafii św. Ducha w Winnipegu. 

        Wzorem do naśladowania jest dla niego św. Jan Maria Vianney – proboszcz z Ars, który jest przykładem silnej woli dla tych, którzy sprawują posługę kapłańską. 

        Jako hobby, ojciec Alfred lubi wczytywać się w żywoty świętych, geografię i poznawać inne kultury.

niedziela, 23 kwiecień 2017 22:33

Ojciec Tadeusz Rydzyk w Toronto i Mississaudze

Napisał

Bankiet Wielkanocny Rodziny Radia Maryja w Kanadzie to już wieloletnia tradycja – prawdziwe spotkanie w rodzinie, spotkanie starych znajomych.

        W tym roku obecnością podczas bankietu zaszczycili zebranych arcybiskup częstochowski Wacław Depo oraz dyrektor Radia Maryja i Tv Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Nie było natomiast o. Jana Króla, który zmaga się z chorobą.

        Przybyło oczywiście wielu innych zacnych gości, księży i przedstawicieli organizacji polonijnych. Z Torunia przyjechał także znany słuchaczom i widzom o. Alojzy Mol, z Chicago – jak zwykle był o. Zbigniew Pieńkos. Nad wszystkim czuwali o. Jacek Cydzik i p. Joanna Strzeżek zawiadujący Rodziną Radia Maryja w Kanadzie. Jak zwykle też w spotkaniu uczestniczył o. Janusz Błażejak z pobliskiej parafii Maksymiliana Kolbego.

        W prawdziwie świątecznej atmosferze zebrani zjedli wyjątkowo smaczny posiłek (warkocz z polędwicy i udka kurze z morelami) przygotowany przez mistrza Jana Gromadę (byłego kucharza z „Batorego”), który w tym roku obchodził będzie 60-lecie „wejścia do kuchni”, i obejrzeli koncert wielkanocny w wykonaniu Karoliny Podolak (koncert bardzo podobał się o. Tadeuszowi Rydzykowi).

        Oczywiście, też jak zawsze goście z Polski mówili o sytuacji mediów, o dziełach związanych z toruńskimi redemptorystami. Padło też zaproszenie na pielgrzymkę do amerykańskiej Częstochowy. 

        O. Tadeusz Rydzyk, nawiązując do publikacji prasowych opisujących jego rzekomy wielomilionowy majątek, po raz kolejny oświadczył, że ludzie, którzy głoszą takie opinie, nie wiedzą, co mówią. On zaś jest zakonnikiem i nie ma żadnego majątku.

        Bankiet zakończyła loteria fantowa na dofinansowanie Radia Maryja i Tv Trwam.

23 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w parafii Maksymiliana Kolbego w Mississaudze odprawiona została uroczysta Msza św. z procesją eucharystyczną poprzedzona uroczystością poświęcenia pomnika ofiar aborcji oraz eutanazji, ustawionego przy wejściu do kościoła. Figurę pomnika oraz Matki Boskiej Fatimskiej oraz nowo wybudowane wejście do świątyni poświęcił arcybiskup Częstochowy Wacław Depo, obecny był również dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Proboszcz parafii Maksymiliana Kolbego o. Janusz Błażejak OMI przypomniał, że jako katolicy jesteśmy powołani do obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W uroczystościach uczestniczyli m.in. burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie oraz radny z okręgu 4 John Kovac (który w wyborach uzupełniających 2015 roku pokonał Antoniego Kantora), prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysław Lizoń oraz konsul generalny RP w Toronto Grzegorz Morawski. 
Mszę św koncelebrowali m.in. o. Marian Gil prowincjał zakonu oblatów, o. Zbigniew Pieńkos CSsR, o.Jacek Cydzik, i wielu ojców oblatów.
W swej homilii bp Depo przypomniał o konieczności powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni, bez czego niemożliwa jest jakakolwiek odnowa.