Goniec

Register Login

Życie polonijne

piątek, 27 kwiecień 2012 11:37

Silna Polonia

Napisane przez

    6 maja 2012 Kongres Polonii Kanadyjskiej, jak co roku, organizuje obchody pamięci uchwalenia Konstytucji 3 maja.
    Jak przyjęto w tradycji i w zwyczaju, uroczystości rozpoczynają się Mszą Świętą w kościele Stanisława Kostki w Toronto przy Denison Ave. u zbiegu Queen o godz. 11.00. Po mszy następuje przemarsz pocztów sztandarowych, członków organizacji polonijnych, harcerzy, weteranów, organizacji kobiecych, przedstawicieli polskich biznesów oraz polskiej społeczności, manifestującej swoją przynależność do tak licznej grupy etnicznej w Kanadzie. Pochód kończy się uroczystym apelem przed frontem ontaryjskiego parlamentu, gdzie na centralnym maszcie w tym dniu reprezentowany jest nasz polski sztandar narodowy.

piątek, 27 kwiecień 2012 11:10

Nasza minisonda z nr. 17

Napisane przez

s17-1Edward - Rząd Ontario zwiększył podatki milionerom, takim którzy zarabiają powyżej 0,5 mln rocznie, czy ci ludzie powinni rzeczywiście mieć większą stopę podatku, czy też oni zawsze będą gdzieś tam z tymi pieniędzmi uciekać - lawirować i to nic nie da? - Zawsze będą uciekali, rząd tego nie znajdzie,  zawsze znajdą sobie gdzieś tam ujście.  Ta podwyżka to dla uspokojenia naszego społeczeństwa, dla pokazania, że jednak rząd coś robi. - Lepiej byłoby, jakby zmniejszyli podatki biedniejszym? - No, na pewno! Dla zwykłego człowieka to nic nie będzie z tego. Ten, co zarabia milion rocznie, zawsze sobie znajdzie adwokata czy innego urzędasa, który mu to załatwi, tak to wszędzie jest.

środa, 25 kwiecień 2012 14:36

Nasza minisonda z nr. 16

Napisane przez

1Marcin - Część środowisk imigracyjnych, zwłaszcza z Azji, stosuje tutaj w Kanadzie selektywną aborcję, pana zdaniem szpitale powinny informować, jaka jest płeć dziecka, podczas badań USG kobiet w ciąży, czy też zatajać? - Niekoniecznie - Powinny ukrywać? - To zależy od rodziców - Rodzice chcą się dowiedzieć, bo chcą chłopca, w związku z tym zabijają dziewczynki. - To uważam, że w takiej sytuacji nie powinno się mówić. - Sądzi Pan, że powinno się z tym jakoś walczyć? - No tak, przecież nie można dziecka zabijać! - Generalnie jest Pan przeciwko aborcji? - Tak.

wtorek, 24 kwiecień 2012 23:20

Nas wszystkich boli rana katyńska...

Napisał

15 kwietnia odbyły się w Toronto uroczystości poświęcone obchodom 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 2. rocznicy Tragedii Smoleńskiej, gdzie w katastrofie lotniczej zginęła para prezydencka oraz polscy politycy i najwyżsi dowódcy wojskowi. W intencji zamordowanych przez Sowietów polskich oficerów oraz ofiar katastrofy lotniczej odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Msza Święta.

Organizatorem uroczystości, których kulminację stanowiła manifestacja pod pomnikiem Katyńskim stojącym u krańca "polskiej" ulicy Roncesvalles, był Okręg Toronto Kongres Polonii Kanadyjskiej. Z inicjatywy tej organizacji oraz Gminy 1 ZNP wydrukowano ulotkę w dwóch językach "Kwiecień 1940 – Zbrodnia Katyńska".

piątek, 20 kwiecień 2012 23:05

Odsłonięcie tablicy w Brampton

Napisane przez

bramptonW niedzielę, 15 kwietnia, w kościele p.w. Eugeniusza de Mazenod w Brampton odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych w Katyniu oficerów polskich, a także ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie zebrani udali się przed kościół, gdzie odsłonięto specjalną płytę pamiątkową upamiętniającą tragedię smoleńską. Płyta wykonana została z tego samego kawałka kamienia i przez tego samego artystę, który wykonał sarkofag prezydenckiej pary na Wawelu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, w tym poseł do parlamentu federalnego Władysław Lizoń, burmistrz Brampton p. Susan Fennell, z Okręgu Mississauga KPK Stanisław Kulina, przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze, Koło Pań Nadzieja, Klub "Gazety Polskiej" w London i liczna rzesza Polaków.

piątek, 20 kwiecień 2012 11:33

Bankiet wielkanocny Rodziny Radia Maryja

Napisał

bakietsalaW minioną niedzielę, w święto Bożego Miłosierdzia, odbył się w sali Centrum Kultury im Jana Pawła II uroczysty Bankiet Wielkanocny rodziny Radia "Maryja". Spotkanie prowadził opiekun Rodziny Radia "Maryja" w Kanadzie, o. Jacek Cydzik.
Przybyli goście z Polski, m.in. o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor radia, oraz o. Jan Król, odpowiedzialny za działalność. Gościem szczególnym był biskup Aleksander Kaszkiewicz, pierwszy biskup nowo utworzonej diecezji grodzieńskiej, duchem i sercem jest to Wilnianin. Biskup serdecznie pozdrowił wszystkich od rodaków mieszkających nad Niemnem i Wilią, "Grodzieńszczyzna i Wileńszczyzna pozdrawia". Ksiądz Rydzyk podkreślił, że biskup Kaszkiewicz urodził się w Ejszyszkach.

wtorek, 17 kwiecień 2012 07:32

Strzelectwo: Historia spadochronu w Polsce i na świecie

Napisane przez

Historia spadochronu na świecie i w Polsce

witoldJasek copyLeonardo da Vinci w 1495 roku, jako pierwszy na świecie, zaprojektował spadochron, nieco podobny do spadochronu naszych czasów.
Były to jednak prawdopodobnie wyłącznie projekty i rysunki, gdyż nie ma przekazu o bezpiecznym używaniu jego prototypów latających, a wręcz przeciwnie, istnieje legenda o niecierpliwym uczniu, który chciał w tajemnicy przetestować wynalazek, co skończyło się dla niego tragicznie.
Kolejnym ogólnie uznawanym ogniwem w rozwoju spadochroniarstwa są Sebastian Lenormand oraz Jean Pierre Blanchard. Francuscy naukowcy, którzy skonstruowali działający spadochron po 1783 r. Pierwsze jednak spadochrony należy zawdzięczać inżynierowi weneckiemu osiadłemu w Polsce, Tytusowi Liviuszowi Boratiniemu.

poniedziałek, 16 kwiecień 2012 21:36

Wspomnienia repatrianta z Kazachstanu

Napisane przez

Tętent koni przez wieki

Anatol DiaczyskiNiedawno ukazała się kolejna książka Anatola Diaczyńskiego, który od roku 1995 mieszka na stałe w Polsce. Do Stalowej Woli przyjechał jako repatriant z dalekiego Kazachstanu, gdzie przez wiele lat pracował społecznie jako działacz polonijny.

Anatol jest absolwentem Instytutu Literackiego im. A.M. Gorkiego w Moskwie oraz autorem licznych książek wydanych po polsku, rosyjsku i ukraińsku – m.in.: Myśmy do stepów unieśli ojczyznę (1994), Legendy stepowe (1997), To my jesteśmy, Polsko (2000), Po kraju, którego już nie ma (2002) czy Nadchodzi wieczór, więc pożartujmy (2005). Diaczyński jest laureatem nagrody Złote Pióro ZLP za rok 2000 oraz członkiem Związku Literatów Polskich.

niedziela, 15 kwiecień 2012 11:15

Nasza minisonda z nr. 15

Napisał

photoEdward - Minęły dwa lata od katastrofy smoleńskiej, Pana zdaniem to był zamach czy katastrofa? - Ja to mówię, s...kinsyny strącili polski samolot i wszystko! - Nie ma Pan wątpliwości? - Nie mam. To był zamach! Mówię też, że może to w ogóle nie jest ten samolot. - Mogli podstawić? - Mogli podstawić, bo jak piszą w gazecie, nie wiem już której, to na polskim samolocie nie było na kadłubie szachownicy, a tutaj była namalowana. Panie, ja jestem im wrogiem i wszystko! Mojego ojca w Katyniu zamordowali.

 

turzanskaW niedzielę wielkanocną, 8 kwietnia, w Toronto Western Hospital zmarła Nelli Turzańska-Szymborska, współzałożycielka jednej z najważniejszych instytucji wspierających kulturę polska na obczyźnie.

Wedle Jana Pawła II, o wielkości i bogactwie człowieka decyduje nie to, co posiada, lecz to, kim jest i co potrafi przekazać innym. W przypadku pani Nelli słowa te sprawdzają się w pełni. Była wśród nas kimś wyjątkowym. Osiągnęła w życiu wszystko to, co prawy, wierny swoim przekonaniom, otwarty na sprawy innych ludzi człowiek osiągnąć może. Od wczesnej młodości po wiek dojrzały potwierdzała swoją wielkość ducha, przywiązanie do wartości podstawowych, szlachetność i odwagę. Takie imponderabilia, jak patriotyzm, wolność, niepodległość, uczciwość, bezinteresowna praca dla innych były dla niej obowiązującym imperatywem moralnym. Gdy w ich obronie trzeba było ryzykować najwyższą cenę, czyniła to bez wahania – w czasie wojny i okupacji, podczas Powstania Warszawskiego, a także w okresie ponurej rzeczywistości Polski komunistycznej lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Strona 75 z 75