Goniec

Switch to desktop Register Login

Życie polonijne

        Uroczystości upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zorganizowane przez Okręg Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej, odbyły się w niedzielę 7 maja 2017. 

        O godz. 11.00 w kościele św. Stanisława Kostki odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Biało-czerwone flagi, powiewające przed wejściem do kościoła, i kwiaty w tych barwach na ołtarzu, wskazywały, że dzień ten był wyjątkowy. Sztandary organizacji polonijnych, Rycerze Kolumba i chór kościelny dopełniły jego znaczenia. Święto 3 Maja przypadło w tym roku w Niedzielę Dobrego Pasterza. Wewnętrzny spokój, jaki niesie podążanie za Bogiem, Dobrym  Pasterzem, i oddanie Ojczyźnie to były treści zawarte w bogatej homilii, wygłoszonej przez proboszcza parafii o. Wojciecha Kurzydłę OMI, który przewodniczył Mszy św.    

piątek, 12 maj 2017 00:08

Widma zapomnianych Polaków

Napisane przez

        Stan Skrzeszewski to człowiek zarażony polskością, syn Polaka i Szkotki, poeta, filozof, historyk, myśliciel, którego polskość przyciągnęła fantazją i kolorytem, i od której nie potrafi się oderwać. We wtorkowy wieczór w polskim konsulacie  Toronto Canadian Polish Research Institute zaprosił na wykład i prezentację najnowszej książki Stanisława Skrzeszewskiego pt. „Polscy żołnierze w obronie Kanady”, o Polakach walczących po stronie brytyjskiej podczas wojny amerykańsko-brytyjskiej w 1812 roku. Fascynujące losy, przywracanie pamięci o Polakach, którzy kładli fundament pod Kanadę. 

        Jak się znaleźli w armii brytyjskiej? Walcząc po stronie Francji pod Napoleonem, dostali się do niewoli brytyjskiej, osadzeni w nieludzkich warunkach na okrętach-więzieniach, poszli na służbę brytyjską i zostali wysłani do kolonii. Tu, na ziemiach kanadyjskich, walczyli przeciwko zbuntowanym Amerykanom, a następnie osiedlali się nad Red River. Stan Skrzeszewski uważa, że Polacy wpłynęli nawet na indiańskie wzornictwo. 

        A więc mieliśmy piękny wieczór, wspaniałą odbudowę wizerunku Polaków w Kanadzie. Jak to podkreślił na samym wstępie prelegent – Polacy nie są dobrymi specjalistami pijaru i efekt jest taki, że dzisiaj niewiele osób tu, w Kanadzie, zna nasze osiągnięcia i wie, jak bardzo przyczyniliśmy się do budowy tego kraju.

        Autor wydanej w dwu językach „Polish Soldiers in Defense of Canada The War of 1812”, dziękował Annie Łabieniec  z Soonie Project, Wawel Villa oraz Jurkowi Kowalczykowi z Muzeum Orlińskiego przy Wawel Villa. 

        Wspaniała to i bardzo cenna książka.

        We wstępie czytamy: książka oparta jest na przesłaniu, że w każdej sprawiedliwej wojnie, która miała miejsce po eliminacji Polski z map Europy w 1795 roku, uczestniczyli Polacy. (...) Polacy, jak też Indianie i Murzyni nie pasowali do wielkiej narracji wojny roku 1812. Zatem ich rola została zdeprecjonowana i strywializowana. Niniejsza praca jest formą sprzeciwu w stosunku do lekceważącego przedstawiania zdarzeń oraz próbą oddania właściwych proporcji historycznych. (...) Jako Kanadyjczyka z polskimi korzeniami, prześladują mnie widma zapomnianych Polaków. Niniejszy esej stara się wydobyć na światło dzienne zagubione duchy i uwolnić je od potrzeby dopominania się prawdy. Już tylko z samej ciekawości, chciałbym znaleźć się na polu Bitwy pod Fort Erie i dowiedzieć się, dlaczego SETKI Polaków, którzy tu walczyli, zostało całkowicie zapomnianych. Dlaczego nie ma żadnego znaczenia, nawet dla Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, fakt, że pochowani są tutaj polscy żołnierze? Jednakże przeszłość nigdy nie umiera. Zapomniana przeszłość definiuje, kim jesteśmy dla siebie i dla innych...

piątek, 05 maj 2017 15:25

Wesoły nam dzień dziś nastał!

Napisane przez

        Czas wielkanocnej radości w Rodzinie Radia Maryja obfitował w wiele pięknych i głębokich przeżyć. Tym razem radość większa, gdyż wraz z nami byli o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i TV TRWAM, o. Grzegorz Moj z Radia Maryja z Torunia oraz o. Zbigniew Pieńkos, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Pielgrzymowaliśmy do Wilna na Kanadyjskich Kaszubach. Jak wspomniał o. Janusz Błażejak – w tym roku padł rekord liczby uczestników uroczystości. 

        Dziesięć zorganizowanych autokarów – w tym autokar Radia Maryja – wielu pielgrzymów indywidualnych ze wschodnich i zachodnich zakątków prowincji Ontario. Rekord frekwencji to jedynie to, co możemy zobaczyć i zmierzyć „szkiełkiem i okiem”. Jakie „rekordy” w sercach ludzi padały na polu modlitwy i konfesjonału – to wie tylko Miłosierny Jezus z wileńskiego obrazu. Dość wspomnieć, iż o. Tadeusz Rydzyk wyjechał z Wilna urzeczony głębią i żarliwością modlitwy zgromadzonych pielgrzymów. Serdecznie przyjęty został też Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, który przybył z Częstochowy, aby przewodniczyć uroczystościom w kanadyjskim Wilnie.

        RELACJA Z II EDYCJI  KONKURSU GEOGRAFICZNEGO ZORGANIZOWANEGO DLA UCZNIÓW POLONIJNYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ŚREDNICH.

        W słoneczne, sobotnie popołudnie, 22 kwietnia 2017, w sali nowego Centrum Katechetycznego przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze odbył się po raz drugi Konkurs Geograficzny. Podobnie jak w roku ubiegłym opracowała go pani Agnieszka Jurzysta, nauczycielka ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie w Toronto  i członek Zarządu ZWIąZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO ODDZIAŁ MISSISSAUGA, który cały konkurs organizował. Sponsorami nagród byli KONSULAT RP i Pan Konsul Andrzej Szydło, oraz Pan Janusz Drzymała.

        Zainteresowani uczniowie mogli zgłosić swój udział poprzez elektroniczne wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub bezpośrednio do swojego nauczyciela w szkole. Zagadnienia tematyczne umożliwiające przygotowanie się do konkursu były dostępne dla wszystkich po rejestracji. Uczestnicy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych – klasy 4, 5, 6, klasy 7, 8 i szkoły średnie – klasy 9, 10, 11, 12.

piątek, 05 maj 2017 15:18

Polski Dzień w parlamencie ontaryjskim

Napisane przez

        We wtorek, 2 maja 2017, w południe, w parlamencie ontaryjskim odbyło się przyjęcie z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizowane przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto. 

        Wśród szerokiego grona gości znalazła się premier Ontario Kathleen Wynne, posłowie ontaryjscy, przedstawiciele Polonii i delegacja z Polski z posłem na Sejm, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jackiem Boguckim.

        Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 r. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony w 2004 r. 

        Uroczystość rozpoczęła się hymnami państwowymi. Spotkanie poprowadził konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto Grzegorz Morawski. Po przywitaniu i przedstawieniu gości wyjaśnił znaczenie i podniosłość obchodzonego Dnia i wyraził wielkie uznanie dla Polonii za wierność, przywiązanie i kultywowanie polskości. W podobnym duchu wystąpił deputowany do parlamentu prowincji Ontario Peter Milczyn, który udzielił wsparcia temu wydarzeniu. 

        Poseł Jeff Yurek odczytał list z życzeniami od swojego przywódcy Patricka Browna. Życzenia od Andrei Horwath przekazał poseł Percy Hatfield.

        Serdeczne i obszerne przemówienie, tłumaczone na żywo na język angielski, wygłosił gość z Polski Jacek Bogucki z MRiRW, który po raz pierwszy spędził ten uroczysty dzień poza krajem. 

        Poczęstunek i rozmowy towarzyskie wypełniły pozostały czas. W przyjęciu wzięli też udział weterani, do których podczas przemówień kierowano specjalne słowa uznania. 

        Krystyna Sroczyńska, 

Komisja Informacji KPK OT

        Po raz kolejny wysłaliśmy paczki dla dzieciaków z Domu Dziecka. Oprócz odzieży dzieci otrzymały słodycze, przybory szkolne, piłki, łyżwy, rolki.  W sumie wysłaliśmy już 990 kg.  

        Tym razem paczki dotarły do Domu Dziecka w Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu, Legnicy, Katowicach i Kłobucku.  

        Dzieci z Domu Dziecka dziękują za każdy gest, jaki dla nich Drodzy Państwo robicie.  

        Całą naszą akcję w większości sponsoruje ATLANTIC EXPRESS przy dużej pomocy Pani Arlety Ziembańskiej.  

        Mamy nadzieję, że nasza akcja będzie się nadal rozwijała dzięki Wam, Drodzy Państwo.  

 

        Ogromnie dziękujemy tym wszystkim Darczyńcom, którzy po raz kolejny włączyli się w naszą akcję. Dziękujemy tym wszystkim, którzy potrafią się dzielić, którzy pamiętają zawsze o innych. Naszą akcję wsparły finansowo i rzeczowo następujące osoby: 

        Włodzimierz Kolber z Brampton, Beata Kacperek, Maria Stołowska, Alicja Kaniewska, Kasia Stołowska, Dorota Łysiak, Grzegorz Zalewski, Andrzej Młynarycz, Grażyna Czauderna, Agnieszka Wrona, Krystyna, Elżbieta Palka z Brantford, Małgorzata Treszczyńska, Halina Słodzińska, Iwona Kaleta, Natalia Kaleta, Agnieszka Wyszyńska, Sławomir Pęczkowski, Karina Kate, Alan i Tina Walker, Karolina Szłapa, Nancy, Antonette Magri, Sou Tajik, Renata Kucharski, Anette Winslow, Trish i Andy Aziz, Sontie Nussbaum, Magda Karolin, Edyta i Jade, Zofia Wielomska, Iwona Wojewódzka, Maria Rusin, Maria Gniotek, Kasia i Krzysztof Chrzan, Ewa Witecka, Collin Zarrillo, Hanna Wasiljew, Antonette Magri.

        Za Wasze dobre serce otrzymamy od dzieciaków ciepły uśmiech, jaki możemy zobaczyć na dołączonym zdjęciu, i podziękowanie,  które można obejrzeć na filmikach na YouTube, wpisując: 

        Polonia z Kanady Pomaga Dzieciom z Domu Dziecka, oraz 

        Paczki Świąteczne Dla Dzieci z Domu Dziecka w Kłobucku

        Nasza akcja przynosi nam osobistą satysfakcję.  

        Osoby chętne do współpracy z nami proszone są o kontakt przy następnej zbiórce w pierwszym tygodniu października, pod numerem telefonu 416-826-0704.

        Dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

klob2

Małgosia Peczkowska, Monika Syguda-Maleszyk, Kamil Maleszyk

piątek, 05 maj 2017 14:52

Nie być na takim koncercie?

Napisane przez

        Mój bliski znajomy opowiedział mi po koncercie taką historię, która wydarzyła się w jego domu: on miał bilety, ale córka z chłopakiem odmówiła pójścia na ten koncert, ot, taka kobieca fobia. Żona, jak to feministka, źle się z chwili na chwilę poczuła, on powiedział, że zadzwoni wobec tego do synowej. Żona powiedziała, żeby tego nie robił, bo ostatnim razem, kiedy zaproponowano synowej wspólne pójście, ta powiedziała, że nie pójdzie na koncert, gdzie śpiewają po polsku....

        No i cóż tu robić? Ten koncert zorganizowany przez Andrzeja Rozbickiego z okazji 150. rocznicy urodzin Kanady miał tylko kilka utworów wykonanych w języku polskim. Cóż więc za paradoks dla tych, którzy niechętni są językowi polskiemu i temu, że mówi się w ich obecności po polsku. Inna sprawa, że koncert, chociaż zorganizowany dzięki determinacji Andrzeja Rozbickiego, to odbył się przy udziale ludzi dobrej woli, bo sponsorów, w tym i przy udziale polskiego rządu, Polskich Linii Lotniczych LOT oraz wielu osób indywidualnych. Przy czym ci ostatni w znakomitej większości to przedstawiciele polonijnego środowiska. Konsul Grzegorz Morawski na początku koncertu wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie, w którym powiedział, dlaczego i dla kogo ten koncert został zorganizowany. 

        W Okręgu Niagara Kongresu Polonii Kanadyjskiej z siedzibą w St. Catharines już przed rokiem zrodził się pomysł upamiętnienia Jubileuszu 150. Rocznicy Urodzin Kanady i 100-lecia założenia Ćwiczebnego Obozu Wojskowego Polskich Wolontariuszy im. Tadeusza Kościuszki w Niagara-on-the-Lake.  W sobotę, 22 kwietnia 2017 r., w budynku Royal Canadian Legion Br. 418 w St. Catharines miała miejsce I część celebracji tych wydarzeń – Wielka Gala Jubileuszowy Bankiet. W pięknie udekorowanej sali już od wczesnych popołudniowych godzin panował podniosły nastrój, odbywała się próba przed mającym odbyć się koncertem. Tuż obok przygotowywano związaną z Jubileuszami wystawę, której autorami byli p. Jerry Barycki, przewodniczący Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej, i Tomasz Bakalarz, sekretarz generalny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, równocześnie kustosz Muzeum Wojskowego Koła nr 20 SPK w Toronto.

        Już od godz. 3. po południu zaczęli przybywać zaproszeni Honorowi Goście, a także uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia. W holu budynku zapanował duży ruch, bo jeszcze w ostatniej chwili niezdecydowani próbowali dostać się na Bankiet, nie zawsze z sukcesem, bo bilety poszły w przedsprzedaży. Sala bankietowa zapełniała się gośćmi, tymi z bliska i tymi z daleka. Krótko po godzinie 4. w wypełnionej po przysłowiowe „brzegi” sali pojawili się Honorowi Goście, co było sygnałem rozpoczęcia imprezy. Prezes Okręgu p. Zofia Soja serdecznie przywitała wszystkich obecnych, dziękując za liczne przybycie, przedstawiła mistrza ceremonii Michała Ilnickiego i jemu przekazała dalsze prowadzenie. Po odśpiewaniu hymnów kanadyjskiego, amerykańskiego i polskiego, chwilą ciszy uczczono zmarłych i poległych Hallerczyków oraz wszystkich Bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski, po przeszło 100-letniej niewoli.

        W tym roku Walne Zebranie Kuratorów Funduszu Milenium odbyło się 29 kwietnia w gościnnych progach kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze.

        Członkami Fundacji jest 27 kuratorów, dziewięciu z nich delegowanych przez Zarząd Główny Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Także dziewięciu jest delegowanych przez Konferencję Polskich Księży w Kanadzie. Pozostałych dziewięciu to przedstawiciele Okręgów KPK powołani przez Zarząd Główny KPK i w uzgodnieniu z Konferencją Polskich Księży Katolickich w Kanadzie spośród kandydatów wybranych na Walnych Zebraniach Okręgów KPK. Każda z tych grup wybiera spośród siebie dyrektorów, po trzech z każdej grupy, w sumie dziewięciu. Dyrektorzy nie mogą pobierać za swoje czynności żadnego wynagrodzenia. Zarząd  Funduszu tworzą:

Prezes – Marek Malicki 

1. Wiceprezes Stanisław Reitmeier 

2. Wiceprezes Ojciec Jacek Nosowicz 

Sekretarz Generalny Zofia Soja 

Skarbnik Zbigniew Berezowski 

Dyrektorzy: 

Ojciec Janusz Błażejak 

Ojciec Wojciech Blach 

Halina Sandig

KsChmurzynskiKanada        W jednym ze swoich ostatnich listów do swego ucznia, późniejszego pierwszego biskupa Efezu i świętego, zwanego Tymoteuszem, święty Paweł tak pisał:

        „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego”.

        Takimi słowami wyraził święty Paweł swoją pewność z właściwego wyboru drogi życia i radość wytrwania w swoim powołaniu. Cieszy się także z dobrze spełnionej pracy ewangelizacyjnej, dzięki której strzeżone przez niego ziarno wiary wzrastało.   

        W tych wymownych słowach świętego Pawła można znaleźć także odbicie sześćdziesięciu lat posługi kapłańskiej księdza Czesława Chmurzyńskiego, człowieka, który w kapłaństwie odnalazł swoje własne powołanie. W tym kapłaństwie wytrwał.  „Zawody”, czyli pracę ewangelizacyjną i oddanie swego życia Bogu, uważał za coś, „po co warto było żyć”.  Służba Bogu dawała mu radość, szczęście i nadzieję.  Ksiądz Czesław Chmurzyński poprzez codzienną posługę kapłańską i pracę duszpasterską strzegł i zasiewał ziarna wiary w naszych sercach.