Goniec

Register Login

Życie polonijne

W dniu Wszystkich Świętych ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za zmarłych członków rodziny, przyjaciół, a także bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem. Tak jest w Polsce. Na obczyźnie, najnowsza emigracja nie ma jeszcze grobów bliskich, te pozostały w kraju. Dlatego znicze płoną w tym dniu i w Zaduszki pod krzyżami przy polskich kościołach, w miejscach pamięci narodowej, pod pomnikami Papieża Polaka. Takie małe polskie symboliczne emigracyjne nekropolie.

        Wydawałoby się, że w Kanadzie naturalny bieg czasu przeniesie upamiętnianie zmarłych na miejscowe cmentarze. Ale nie, ilość zniczy przy kościołach nie zmniejsza się, zaskoczyła nas duża liczba modlących się młodych ludzi. Niezauważalna na co dzień emigracja Polaków trwa… Setki światełek paliło się w dniu Wszystkich Świętych przy pomniku Papieża Jana Pawła Setki światełek paliło się w dniu Wszystkich Świętych przy pomniku Papieża Jana Pawła II w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Mississaudze, największym skupisku Polaków w Kanadzie, przy kościele św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton, natomiast niewiele ich było przy pomniku Katyńskim w Toronto i przy tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej, a żałośnie mało przy pobliskim pomniku upamiętniającym hekatombę ponad miliona Polaków na Kresach. To też znak czasów, coraz mniej wśród nas potomków Kresowian, dawniej tak licznych w Toronto…

Joanna Wasilewska, Andrzej Jasińskiponiedziałek, 30 październik 2017 09:37

Modlitwy na cmentarzu Park Lawn

Napisane przez

Modlitwy na cmentarzu Park Lawn odbyły się z ostatnią niedzielę, 29 października, tradycyjnie o godzinie 15:00. Poprowadził je o. Wojciech Kurzydło, nowy proboszcz parafii św. Kazimierza w Toronto.

fot. K. Nowosielska-Aug.

czwartek, 26 październik 2017 19:57

Nie chwieje się już pszeniczka…

Napisane przez

        W naszym Brantford święto plonów odbyło się 23 września 2017 r. w siedzibie Gr. 10. ZPwK. Były to już 49. dożynki Gr. 10. i Koła Polek, a w przyszłym roku będziemy świętować 50-lecie.

        Przewodnicząca programu p. Joanna Wiatr przywitała licznie zebranych gości, jak również przedstawiła naszych starostów do wieńca dożynkowego. Byli nimi: prezes Koła Polek Danuta Azman-Zielińska i prezes ZPwK Gr. 10. Zbyszek Zaprucki.

        Następnie kordon dożynkowy z hucznym śpiewem wkroczył na salę z chlebem i wieńcem dożynkowym dla naszych starostów i gospodarzy dożynek.

        Trzeba nadmienić, że naszym celem jest kultywowanie naszej tradycji, podtrzymywanie polskości, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się polskiej mowy i kultury. Święto plonów to nie tylko zebranie plonów do naszych zagród, ale i plonów wszelkiej pracy organizacyjnej, bo wkład kultury polskiej do wielokulturowej mozaiki Kanady jest bardzo ważny.

czwartek, 26 październik 2017 19:35

200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki

Napisane przez

        22 października 2017 w sali ZPwK Gr. 2 w Hamilton odbył się odczyt na temat życia i dokonań polskiego bohatera obojga narodów TADEUSZA KOŚCIUSZKI z okazji 200. rocznicy Jego śmierci.

        Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Historii i Kultury Polskiej działający przy ZPwK Gr. 2, oraz przy współpracy FPwK Ogniwa 18 w Hamilton.

        Mając na uwadze wyjątkowość postaci naszego bohatera, Jego wyjątkowy wkład w walki wyzwoleńcze Stanów Zjednoczonych oraz nieugiętość  w walce o wyzwolenie Polski, organizatorzy przypomnieli zebranym wiele szczegółów z życia Tadeusza Kościuszki, jak się okazało z wypowiedzi wielu osób, nieznanych powszechnie wśród Polaków.

        Życie i działalność Tadeusza Kościuszki przypada na okres panowania ostatniego elekcyjnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, króla, za panowania którego doszło do trzech rozbiorów Polski, tym samym do wymazania jej z mapy świata.

czwartek, 26 październik 2017 19:31

Polskie Towarzystwo Wzajemnej Pomocy w Brantford

Napisane przez

        W dniu 14 października w sali Polskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy w Brantford odbył się uroczysty bankiet z okazji 90-lecia istnienia organizacji.

        Swoją obecnością zaszczycili nas goście: z parlamentu federalnego Phil McColeman MP, z rządu prowincyjnego Dave Levac MPP, miasto Brantford reprezentował Chris Friel, a z parafii St. Marys ks. Łukasz Kopaniak. 

        Lokalne organizacje były licznie reprezentowane, sympatycy i goście z sąsiednich miast dopisali i wspólnie celebrowano ten Jubileusz z wielką pompą. 

        Na zaproszenie przybył Władysław Lizoń, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który wygłosił przemówienie, podkreślając aktywność i jedność organizacji od 1927 roku.

        Wszyscy mówcy życzyli dalszego rozwoju i sukcesów w pracy organizacyjnej.

        Bankiet prowadził John Wdowczyk MC, a historię PTWP przedstawił John Król. Najstarszy działacz Polonii, Frank Wdowczyk, uhonorowany został medalem 150-lecia Kanady i Złotą Odznaką Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Jest prawdziwym ambasadorem polskości w mieście Brantford i wśród narodowej mozaiki. W Brantford używa się 195 języków, lecz Polonia jest dumna z ogromnego wkładu naszego dorobku kulturalnego w życie miasta.

Na zakończenie Rekolekcji Fatimskiech w kościele św. Maksymiliana Kolbe
w piątek ,całą noc był wystawiany Najświętszyy Sakrament.

Zdjęcia nadesłał nasz Czytelnik p. Roman Gdyczyński

OCT14 17REKOLEKC 14893-1

7 października w święto Matki Boskiej Różańcowej członkowie wspólnoty parafialnej św. Kazimierza włączyli się do akcji modlitewnej "Różaniec do Granic". Otoczyli kościół i z różańcami i świecami w dłoniach dawali świadectwo modląc się o łaskę wiary i jedności dla ojczyzny oraz o pokój dla świata. 

Modlitwa różańcowa to odpowiedź na wezwanie Matki Bożej wyrażone 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. 7 października 1571 roku miała miejsce bitwa morska pod Lepanto (nad morzem Jońskim) stoczona pomiędzy Imperium Osmańskim a Ligą Świętą, zakończona zwycięztwem chrześcijan. Papież Pius V przypisał zwycięstwo wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i ogłosił dzień 7 października świętem Matki Boskiej Zwycięskiej. Jego nastepca Grzegorz XIII zmienił je na święto Matki Bożej Różańcowej.

        W sobotę, 23 września 2017 r., Kongres Polonii Kanadyjskiej – Okręg Ottawa wraz z Polonią w Ottawie zorganizował uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 1050. rocznicę chrztu Polski.

         Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: Jego Ekscelencja, dr Andrzej Kurnicki, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie; Hon. Bob Chiarelli, MPP Ottawa West-Nepean; Jim Watson, burmistrz miasta Ottawa; pani Mary Pitt, były burmistrz Miasta Nepean; radny Rick Chiarelli, Ottawa; ks. dr Wojciech Kowal, parafia św. Jacka; pani Aleksandra Kucy, konsul, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie; Andrzej Ruta, prezes, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Kanady; pani Ewa Zadarnowska, prezes, Federacja Polek w Kanadzie.

         Uroczystość oficjalnie rozpoczął dr Piotr Nawrot, były prezes KPK – Okręg Ottawa i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Pan Wiesław Kuran, Wiceprezes KPK – Okręg Ottawa, powitał zebranych gości. Następnie pan José Semrau, członek Komitetu Organizacyjnego, przedstawił krótki zarys historii chrześcijaństwa w Polsce.

         Po zakończonej części powitalnej wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się do Centrepointe Park, gdzie członkowie Polskiej Grupy Tańca „Polanie” dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. 

        Następnie tablica została pobłogosławiona przez ks. dr. Wojciecha Kowala.

         Po powrocie do Ben Franklin Place, dr Andrzej Kurnicki, Hon. Bob Chiarelli, burmistrz Jim Watson oraz radny Rick Chiarelli wygłosili przemowy do zebranych gości. 

        Dr Piotr Nawrot zakończył oficjalną część uroczystości, dziękując wszystkim za przybycie. Wydarzenie zostało zwieńczone wspólnym poczęstunkiem.

piątek, 06 październik 2017 08:49

Igrzyska Polonijne - czas bardzo dobrze spędzony

Napisał

        Bracia Dawid i Mateusz Glazerowie urodzili się w Kanadzie, mimo to pięknie mówią po polsku. Ich pasją jest pływanie, podczas ostatnich Igrzysk Polonijnych w Toruniu, zdobyli wiele medali. W minionym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć ich w naszej redakcji wraz z ich mamą oraz działaczem sportu polonijnego Piotrem Lachem.

        Andrzej Kumor: Witam i gratuluję. Mama trzyma medale w rękach, proszę pokazać i przedstawić się.

        – Nazywam się Dawid Glazer.

        – Mateusz Glazer.

        – Bracia?

        – Tak        . 

        – Wróciliście teraz z igrzysk polonijnych w Polsce, od jak dawna jeździcie na olimpiady?

        Mateusz Glazer: To był nasz pierwszy raz.

        Andrzej Kumor: Znamy się wiele lat z targów Klubu „Troyak”, z wystawy, co Cię skłoniło, żeby otworzyć sklep? 

        Stan Kipa: Może nabycie większego doświadczenia w monetach i banknotach całego świata oraz to, że nadarzała się okazja; poprzedni właściciele poszli na emeryturę, więc była możliwość przejęcia biznesu, który już istnieje przez 15 lat i ma klientelę. Działa bardzo dobrze. 

        – Co tutaj można kupić, co można sprzedać? 

        – Można kupić monety z całego świata, banknoty z całego świata, szczególnie zwracamy uwagę na te z Polski oraz na monety i banknoty kanadyjskie, które są najbardziej popularne. Od początków Konfederacji, od początków Kanady do produktów, które wydaje Kanadyjska Mennica. Będziemy mieć też trochę polskich monet, banknotów. 

        Skupujemy też wszelakiego rodzaju kolekcje monet z całego świata; kanadyjskie, amerykańskie, polskie. Podobnie banknoty i produkty Royal Canadian Mint złote, srebrne... 

        – Czyli można tutaj kupić złoto i sprzedać złoto? 

        Można kupić, można sprzedać.