Goniec

Register Login

Chór „Symfonia” - Koncert z okazji 150. urodzin Kanady

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

      Chór Symfonia uczcił pięknym koncertem 150. urodziny Kanady, w Domu Polskim w Hamilton 14 października 2017 roku!

„They All Call it Canada but I call it Home

My Country is my Cathedral  

The Northern Sky its dome!

They all call it Canada 

But I call it Home”!

        Kanadyjskimi patriotycznymi pieśniami Chór „Symfonia” rozpoczął tę jakże piękną i doniosłą uroczystość z okazji 150. urodzin Kanady.  Pieśń  „This land is your land this land is my land” była bardzo wymowna i oddająca treść tej uroczystości. Pieśń dotyczy nas wszystkich, imigrantów przybyłych do Gościnnej Ziemi Kanadyjskiej. Utwór ten wprowadził słuchaczy w dobrą atmosferę świętowania 150. rocznicy urodzin Kanady.

        Chór „Symfonia” pod dyrekcją pani dyrygent Marii Leśniak przygotował na tę specjalną uroczystość kilka kanadyjskich pieśni, aby wraz z nieocenioną młodzieżą z Katolickiej Szkoły Średniej oraz Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Hamilton, móc zaprezentować swój program. Pieczę nad przygotowaniem młodzieży miała ich nauczycielka, pani Monika Karpińska, która wykonała dające superefekty pracę!  

        Pięknie udekorowana sala w kolorach bieli i czerwieni wraz z małymi flagami kanadyjskimi i polskimi w ozdobnych wazonach na stołach robiła wrażenie, pokazując patriotyczne znaczenie obchodów 150-lecia Kanady.

        Uroczystość otworzyła prezes Chóru „Symfonia”, pani Janina Mazuń, witając wszystkich przybyłych gości i poszczególne organizacje. Następnie poprosiła młodzież z Katolickiej Szkoły Średniej w Hamilton o przejęcie dalszego prowadzenia programu.

        Fakt, że organizatorzy powierzyli bardzo ważną funkcję MC – prowadzących całą uroczystość, młodzieży z Polskiej Katolickiej Szkoły Średniej z Hamilton: Laurze Boruch w języku angielskim i Tomaszowi Kromka w języku polskim, udowodnił, że na naszej młodzieży nie można się zawieść, wywiązali się świetnie! Bardzo starannie byli przygotowani, pięknie i czytelnie przekazywali przygotowane wiadomości, jak również poszczególne części programu. Wielkie brawa dla pięknej i mądrej polskiej młodzieży!  

{gallry}150Kanada{/gallery}

        Na ten wyjątkowy Koncert 150. urodzin Kanady byli zaproszeni przedstawiciele władz miasta Hamilton, jak również przedstawiciel Polskiego Konsulatu w Toronto, przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz wiele organizacji polonijnych. Koncert ten był jedynym w swoim rodzaju ze względu na bogaty program, poruszający wiele tematów dotyczących 150-lecia Kanady. Był dobrze zorganizowany i na wysokim poziomie artystycznym. Owocna współpraca pani Moniki Karpińskiej z Polskiej Katolickiej Szkoły Średniej w Hamilton oraz Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II w kooperacji z panem Kazimierzem Chrapką oraz panią Janiną Mazuń dała bardzo widoczne i satysfakcjonujące wszystkich efekty.

        Wiersz „Hołd Konstytucji” recytowany z wielkim wyczuciem przez Jessicę Małek był bardzo wzruszający. Następnie „Historia Kanady” przygotowana i opowiedziana przez dwie uczennice, Gabrielę Golec oraz Claudię Modelską, została nagrodzona gromkimi brawami słuchaczy, jak również wiersz „Miłość podzielona”, który pięknie  recytował  Michał Sękowski. Następnie Jessica Małek wykonała pieśń „Let There Be Peace on Earth”. Zaśpiewała ją swoim pięknym delikatnym, aksamitnym głosem, wywołując radość i zachwyt na twarzach słuchaczy. Jako całość występów tej jakże utalentowanej polskiej młodzieży, musimy podsumować, że był to popis: dobrej pracy, zaangażowania, ambicji i bardzo dobrego wychowania przez rodziców i szkołę. 

        Młodzież Polska z Hamilton, udowodniła, że słowa Jana Pawła II: „Wy jesteście solą tej ziemi, Wy jesteście światłością świata” są ciągle aktualne, i my, starsze pokolenie, możemy na tę młodzież liczyć jako na nową generację Polaków, która będzie niosła kaganek polskiej tradycji i kultury w przyszłe pokolenia!

        Następnie trzeba wymienić naszych solistów z Chóru „Symfonia”, a więc Martę Pączkowski, która wraz Tadeuszem Cieklińskim wykonała przepięknie bardzo znaną pieśń na ziemi amerykańskiej; „Amaizing Grace”. Tadeusz Ciekliński swoim pięknym barytonem wykonał także „This Land is Your Land”.

        Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim solistom za uświetnienie naszego koncertu.

        Chór „Symfonia” wykonał następujące pieśni:

                Hymn kanadyjski oraz polski

                They All call it Canada

                Amazing Grace

                Toronto/Hamilton in Bloom

                This Land is Your Land

                Ojczyzno Ty ma Ty Kraju mój 

        Pieśni te zostały bardzo ładnie wykonane, gdyż były bardzo dobrze przygotowane przez naszą wymagającą panią dyrygent, Marię Leśniak. Chór więc zebrał gromkie brawa. 

        Chórowi akompaniował młody, wykształcony muzyk, Artur Kapron z Hamilton.

        Zanim opiszemy działalność Chóru „Symfonia”, należy zaprezentować krótką historię Fundacji im. W. Reymonta, czyli działalność naszego współorganizatora koncertu.       

        A więc Fundacja ta służy całej Polonii poprzez pracę w szerzeniu kultury i oświaty wśród polskiej grupy etnicznej w Kanadzie. Jednym z zaszczytnych celów Fundacji jest pobudzenie poczucia dumy z polskiego pochodzenia wśród dorastającej tu młodzieży, dlatego Fundacja organizuje konkursy recytatorskie, udziela pomocy finansowej szkołom, organizacjom i zespołom polonijnym, sponsoruje wiele imprez związanych z utrzymaniem i szerzeniem polskości w Kanadzie.

        Główny organizator koncertu, najstarszy w Ontario, Polonijny Chór „Symfonia”, działa bardzo prężnie, służąc Polonii przez ostatnie 65 lat. Odnosił wiele sukcesów w Kanadzie, jak i poza jej granicami, w USA oraz w Polsce. Chór „Symfonia” kilkakrotnie zdobywał pierwsze nagrody w konkurencjach z innymi polonijnymi chórami, jak również dwa razy zdobył najwyższą nagrodę chórów polonijnych, czyli Puchar Przechodni Kardynała Hlonda.

        Trzeba też tu zaznaczyć, że Chór „Symfonia” od roku 1953 jest członkiem Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce Północnej z siedzibą w Buffalo. Co roku jeździmy do Buffalo, aby prezentować nasze polskie kolędy, spotykamy się na koncertach kolęd z chórami amerykańskimi w Buffalo oraz na koncertach w Kanadzie. Prezes  ZŚPwA, pani  Mary Lou Wyrobek, zaszczyciła nas swoją obecnością, przyjeżdżając z Buffalo na nasz koncert, czym sprawiła nam dużą radość!  Pani Mary Lou była bardzo zadowolona i gratulowała nam tak dobrze zorganizowanego koncertu!        

        Świetną inicjatywą pana K. Chrapki było zaproszenie bardzo interesującego guest speeker z Windsor, pana Jakuba Rybaczuka. Pan Jakub był znakomicie przygotowany i w bardzo interesujący sposób przedstawił nam Wielkich Polaków oraz  ich wkład w mozaikę Kanady. Podczas krótkiej prelekcji dowiedzieliśmy się o postaciach wybitnych Polaków, którzy zapisali się w sposób bardzo chwalebny na ziemi kanadyjskiej. Pan Jakub przywiózł też wystawę z wybitnymi postaciami Polaków i w sposób bardzo interesujący przedstawił ich osiągnięcia na ziemi kanadyjskiej, za co należy mu się wielkie uznanie. Serdecznie więc dziękujemy Panu Jakubowi oraz Panu Kazimierzowi Chrapce za bardzo dobrze trafioną inicjatywę.

        Jedną z wybitnych postaci przedstawionych przez pana J. Rybaczuka w jego prelekcji był Polak, Alecandre-Edouard Kierzkowski, który został pierwszym członkiem parlamentu kanadyjskiego. Niesamowicie barwna i wybitna postać! Aleksander Kierzkowski, uczestnik Powstania Listopadowego, po  jego upadku w roku 1831, musiał opuścić Polskę ze względu na represje carskie i udać się na emigrację. Kierzkowski, imigrując do Francji, przedostał się w roku 1842 do Kanady, do prowincji Quebec, gdzie został zatrudniony jako Civil Engineer, Military Man and Advocate of a New Land Credit System. W sytuacji, kiedy w Kanadzie został uchwalony Akt Konstytucyjny Kanady, Kierzkowski został wybrany do Nowego Gabinetu House of Commons w roku 1867 jako liberalny członek parlamentu, reprezentując okręg wyborczy St. Hyacinthe. Urząd ten sprawował aż do śmierci, czyli do 1870 roku. 

        Następną przedstawioną bardzo znaczącą osobistością w historii Kanady był sir Casimir Gzowski. Sir Gzowski był jednym z najbardziej wybitnych inżynierów w Ameryce. To on opracował i wykonał Niagara Falls Park. Sir Gzowski pracował również jako Lieutanant Governor of Ontario.  

        Kolejna bardzo wybitna postać przedstawiona przez pana Jakuba to Franciszek Poleski, który w roku 1919 zaciągnął się do Polskiej Armii w Chicago, a następnie trenował żołnierzy polskich w obozie im. T. Kościuszki w Niagara-on-the-Lake, przygotowujących się do przerzutu do armii gen. J. Hallera do Francji. Żołnierz, który też walczył w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.  

        Wymieniając te znaczne osoby, trzeba nie zapominać o żołnierzu II wojny światowej, marynarzu Franku Bielickim, który brał udział w słynnej operacji D-Day na O.P.K.J. na okręcie „Joseph Conrad”. Ostatnim komandorem na „J. Conrad” był wybitny kapitan Romuald Nałęcz-Tymiński. W 1942 był on komandorem na okręcie wojennym „Ślązak”, kiedy to nie wykonując wojennego rozkazu, uratował 85 żołnierzy kanadyjskich z Royal Regiment of Canada. Ci wybitni ludzie to Polscy Bohaterowie, o których nie wolno nam zapomnieć! My dzisiaj, możemy poszczycić się ich wielkimi zasługami dla Kanady, z czego jesteśmy bardzo dumni, i właśnie dlatego też pragniemy to podkreślać przy takich uroczystościach jak 150.  rocznica urodzin Kanady.

        Na zakończenie występów artystycznych pani prezes Janina Mazuń podziękowała uczestnikom za wspaniałą ucztę duchową, po czym zaprosiła do uczty cielesnej – czyli obiadu. Zanim rozpoczęto obiad, pani Jasia poprosiła pana prezesa Kazimierza Chrapkę o odmówienie krótkiej modlitwy. Pan Kazimierz zrobił to bardzo pięknie i profesjonalnie, wyrażając słowa dziękczynienia dla naszego Stwórcy za to, że żyjemy w dostatku i mamy możliwość wszelkiego rozwoju własnego oraz naszych dzieci na tej pięknej kanadyjskiej ziemi!  

        Dziękujemy, Panie Kazimierzu, za pomoc przy każdej okazji, bo kiedy tylko „Symfonia” potrzebuje Pana wsparcia, to je zawsze otrzymuje. Kończąc swoje wystąpienie, bardzo ładnie podsumował ten piękny koncert pan Chrapka, prezes Fundacji im. W. Reymonta z Hamilton, mówiąc te oto słowa: „Tego wszystkiego by nie było i nie moglibyśmy doznawać tak wzniosłych przeżyć, gdyby nie nasza kochana  Pani Jasia Mazuń, prezes Chóru Symfonia. To jej wielki wysiłek, który możemy dzisiaj oklaskiwać”. Tymi oto słowami pan Kazimierz wyraził uznanie dla naszej pracowitej, nieocenionej Pani Prezes Chóru „Symfonia”. Po tych słowach wszyscy bili gromkie brawa, gdyż było to odczucie każdego uczestnika uroczystości, tego jakże dobrze i pomysłowo zorganizowanego koncertu na cześć 150. urodzin Kanady!

        Wyśmienity obiad, podczas którego emocje można było ostudzić lampką wina, okazał się smakowity, pachnący, świeży i bardzo smaczny.  Nad przygotowaniem tych pyszności trudziła się nasza koleżanka z chóru, Zosia Sydor, której asystowały i pomagały następujące osoby: Wanda Piątek, Ula Walker, Halina Eliasz. Zrobiłyście, Panie, naprawdę wyjątkowo smaczny obiad, który był chwalony przez uczestników tej imprezy.  Pani Zosia Sydor prezentuje wyjątkowe zdolności kulinarne, robiąc obiady supersmaczne, a w dodatku po bardzo niskich kosztach!

        Następną bardzo ważną sprawą dotyczącą tego koncertu była dekoracja stołów i sali. Była to artystyczna praca i pomysły Danusi Bednarowskiej i Marysi Chrobak. Osobami pomagającymi byli: Jasia Mazuń, Janek Sydor, Rysiu Ziemba, Jan Sydor, Waldek Milewski, Gieniu Ziółkowski. Serdecznie wszystkim dziękujemy. Koncert ten można określić jako jeden wielki sukces, który nieczęsto się zdarza w środowisku polonijnym.

        Odbyła się także loteria fantowa przygotowana przez naszą nieocenioną Danusię Bednarowską. W przeprowadzeniu loterii pomagała Ula Hyrcza oraz Ula Walker. Loteria ta miała wiele cennych nagród  dla zwycięzców, którzy wylosowali szczęśliwe numery. 

        Następnym punktem programu była zabawa taneczna przy muzyce DJ, która dowiodła, że środowisko polonijne nie tylko potrafi dobrze pracować, ale także dobrze wspólnie się bawić! Tak więc cały wieczór tańczyliśmy i śpiewaliśmy w pełni dobrego humoru.

        Wszyscy goście oraz organizatorzy bawili się bardzo ładnie, wyrażając zadowolenie z dobrej atmosfery w gronie wspaniałych ludzi, którzy w ten wieczór świętowali 150. urodziny Naszej Drugiej Ojczyzny, Kanady! Zatem wszystkim Uczestnikom Koncertu, Młodzieży, Chórzystom, Solistom, Dyrygentce oraz Osobom przygotowującym tę jakże udaną imprezę w imieniu Zarządu Chóru „Symfonia” serdecznie dziękuję.

        Osoby, które lubią i kochają śpiewać, zapraszamy do wstępowania w nasze śpiewacze szeregi.

        Górą Pieśń Polska!

Opracowała: Zosia Poradzisz

Editing: Maria Chrobak

Zaloguj się by skomentować