Goniec

Register Login

Jubileuszowy Bankiet upamiętniający 150. Rocznicę Urodzin Kanady i 100-lecie Obozu Kościuszko w Niagara-on-the-Lake

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

        W Okręgu Niagara Kongresu Polonii Kanadyjskiej z siedzibą w St. Catharines już przed rokiem zrodził się pomysł upamiętnienia Jubileuszu 150. Rocznicy Urodzin Kanady i 100-lecia założenia Ćwiczebnego Obozu Wojskowego Polskich Wolontariuszy im. Tadeusza Kościuszki w Niagara-on-the-Lake.  W sobotę, 22 kwietnia 2017 r., w budynku Royal Canadian Legion Br. 418 w St. Catharines miała miejsce I część celebracji tych wydarzeń – Wielka Gala Jubileuszowy Bankiet. W pięknie udekorowanej sali już od wczesnych popołudniowych godzin panował podniosły nastrój, odbywała się próba przed mającym odbyć się koncertem. Tuż obok przygotowywano związaną z Jubileuszami wystawę, której autorami byli p. Jerry Barycki, przewodniczący Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej, i Tomasz Bakalarz, sekretarz generalny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, równocześnie kustosz Muzeum Wojskowego Koła nr 20 SPK w Toronto.

        Już od godz. 3. po południu zaczęli przybywać zaproszeni Honorowi Goście, a także uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia. W holu budynku zapanował duży ruch, bo jeszcze w ostatniej chwili niezdecydowani próbowali dostać się na Bankiet, nie zawsze z sukcesem, bo bilety poszły w przedsprzedaży. Sala bankietowa zapełniała się gośćmi, tymi z bliska i tymi z daleka. Krótko po godzinie 4. w wypełnionej po przysłowiowe „brzegi” sali pojawili się Honorowi Goście, co było sygnałem rozpoczęcia imprezy. Prezes Okręgu p. Zofia Soja serdecznie przywitała wszystkich obecnych, dziękując za liczne przybycie, przedstawiła mistrza ceremonii Michała Ilnickiego i jemu przekazała dalsze prowadzenie. Po odśpiewaniu hymnów kanadyjskiego, amerykańskiego i polskiego, chwilą ciszy uczczono zmarłych i poległych Hallerczyków oraz wszystkich Bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski, po przeszło 100-letniej niewoli.

        Następnie MC przedstawił i krótko scharakteryzował Orkiestrę „Toronto Sinfonietta” i Chór „Novi Singers” oraz poprosił o prowadzenie koncertu dyrektora i dyrygenta Maestro Macieja Jaśkiewicza. Zespół muzyczny w liczbie ponad 60 wykonawców i solistów w profesjonalny sposób i z wielkim kunsztem i smakiem zaprezentował program muzyki poważnej, przeplatanej pieśniami ułańskimi i legionowymi oraz muzyką rozrywkową. W bogatym repertuarze nie zabrakło takich wielkich polskich nazwisk, jak Chopin, Wieniawski i oczywiście Ignacy Paderewski, największy orędownik i opiekun Hallerczyków, jeden z twórców Ćwiczebnego Obozu Kościuszko w NOTL w 2017 r. Koncert zakończono pięknym akcentem patriotycznym, pieśnią Karola Kurpińskiego „Cześć Ci Polsko” i Rotą, „Nie rzucim ziemi” Feliksa Nowowiejskiego. Spotkał się też z dużym aplauzem publiczności i uznaniem organizatorów.

        W przerwie przed obiadem dużym zainteresowaniem cieszyła się profesjonalnie przygotowana wystawa, o której wyżej wspomniałam i która w dużym stopniu przybliżyła upamiętniające – w tym dniu – historyczne wydarzenia. W ruch poszły aparaty fotograficzne, aby uwiecznić unikatowe historyczne zdjęcia i eksponaty, z których większość nigdy dotąd nie była prezentowana. Przyszedł czas na obiad i oddech po wcześniejszych emocjach i przed dalszą częścią imprezy. Po modlitwie i toastach wzniesionych ku czci i hołdzie: Królowej Elżbiety II – przez prezesa ZG KPK Władysława Lizonia, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – przez prezes Okręgu Niagara Zofię Soję oraz Kanadyjskich, Amerykańskich i Polskich Weteranów – przez Teda Opitza, byłego posła federalnego, zaserwowano bardzo smaczny z oryginalnymi daniami obiad. Został on przygotowany przez wspaniałą ekipę kuchni Placówki 418 RCL, Chyba nikt nie mógł narzekać na jego obfitość i różnorodność oraz walory smakowe.

        Wkrótce po obiedzie przystąpiono do oficjalnej części programu uroczystości. Michał Ilnicki MC kolejno przedstawiał Honorowych Gości, których lista jest długa i wygląda następująco: Chris Bittle – Member of Federal Parlament, Natalia Iwaszko – konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Jim Bradley – Member of Provincial Parlament, Walter Sendzik – mer St. Catharines, Władysław Lizoń – prezes ZG Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Sam Oosterhoff – poseł, w imieniu Lidera Opozycji Patricka Browna, Jerzy Barycki – przewodniczący Rady KPK, prezes Okręgu Windsor KPK, Andrzej Ruta – prezes ZG Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Zbigniew Gondek, Kawaler Virtuti Militari – dyrektor WarAmps na Kanadę, Ryszard Ślisiński – prezes Zarządu Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie, Krzysztof Tomczak – ZG SWAP, komendant SWAP Placówki 114 w Toronto, Stanisław Iwanicki – ZG Związku Polaków w Kanadzie, wiceprezes, Jim Lawicki – prezes Polsko-Amerykańskiego Kongresu, Zachodni Okręg NY, Ted Opitz – były poseł federalny.

        MC przedstawił również prezesów organizacji polonijnych w St. Catharines: Iwona Głowacki – Polscy Weterani – Royal Canadian Legion Br. 418, Maria Turczyniak – Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie, Franciszka K. Majerska – Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło nr 27.

        Kolejnym punktem programu była tematyczna prelekcja pt. „Historia Obozu Ćwiczebnego w Niagara-on-the-Lake”, w wykonaniu Stanisława Skrzeszewskiego, poety, eseisty, autora kilku historycznych opracowań, prezentowanych kanadyjskiej i polonijnej publiczności, syna śp. zasłużonego prezesa Placówki 418 RCL, weterana II wojny światowej. Stanisław słowne interpretacje poparł „poglądem”, używając rzutnika, w czym pomocna była asystentka, harcerka Angelika Trojan, która tym urządzeniem operowała. W swoim materiale przedstawił wiele faktów historycznych i oryginalnych zdjęć, zupełnie dotychczas nieznanych. Można powiedzieć, że była to bardzo dobra i ciekawa lekcja historii, przedstawiona w doskonały sposób, na pożądany temat. W nagrodę otrzymał uznanie publiczności, w postaci niekończącego się aplauzu i oklasków na stojąco.

        Przyszedł czas na życzenia i gratulacje. W pierwszej kolejności zostały odczytane nadesłane życzenia i listy od zaproszonych Gości, którzy z różnych powodów nie mogli zaszczycić swoją obecnością. Sekretarz Okręgu Niagara KPK Franciszka K. Majerska odczytała list z Polski od senator Marii Koc, w którym przekazała życzenia, gratulacje oraz wyraziła podziw i podziękowanie dla Okręgu Niagara i całej Polonii za kultywowanie i utrwalanie pamięci o bohaterskich czynach żołnierzy Hallera. Michał Ilnicki MC odczytał następne listy z gratulacjami i życzeniami od: Justina Trudeau – premiera Kanady, Jima Bradleya – MPP, Andrzeja Pitka – Polish Credit Union, i Haliny Sandig - ZHP. Osobiście życzenia i gratulacje złożyli: Natalia Iwaszko – konsul RP, Władysław Lizoń – prezes ZG KPK, Sam Oosterhoff – poseł, Andrzej Ruta – prezes ZG SPK w Kanadzie, Stanisław Iwanicki – wiceprezes Związku Polaków w Kanadzie.

        Michał Ilnicki MC poprosił prezes Zofię Soję o zamknięcie imprezy. Zanim to uczyniła, poprosiła organizatorów tego przedsięwzięcia na podium, w osobach: Stanisław Majerski i Jan Komor, wiceprezesi Okręgu Niagara, Franciszka Majerska, Wiktoria Nawrot i Wanda Komor – członkinie Zarządu. Prezes serdecznie podziękowała za wysiłek i wspaniałą współpracę, wręczając Paniom wiązanki kwiatów. Następne podziękowania i drobne upominki otrzymali Jerzy Barycki i Tomasz Bakalarz – organizatorzy wystawy, oraz Stanisław Skrzeszewski – prelegent. W imieniu Zarządu Okręgu Niagara gorące i zasłużone podziękowanie dla Pani Prezes skierowali Jan

Komor i Wiktoria Nawrot, wręczając bukiet kwiatów. W tym momencie zareagowała publiczność na sali, która zgotowała organizatorom Bankietu na czele z Panią Prezes, wielkie owacje na stojąco. Trzeba dodać, że impreza była imponująca, dostarczyła wielu artystycznych wrażeń i emocji, a także historycznej treści, co doceniała i równocześnie wykazała swoją wrażliwość wspaniała publiczność. Zamykając imprezę, Prezes podziękowała: Gościom Honorowym, organizacjom polonijnym i ich prezesom oraz wszystkim bez wyjątku obecnym na jubileuszowej gali, za udział i poparcie.

        Ze swojej strony pragnę przypomnieć, że wkrótce odbędzie się II część jubileuszowych uroczystości, a mianowicie JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA w Niagara-on-the-Lake, z datą 11 czerwca 2017, w której swój udział zapowiedziało wielu znakomitych gości: delegacje kanadyjskiego i polskiego rządu oraz parlamentu, politycy, organizacje pozarządowe w Polsce oraz polonijne w Kanadzie i Ameryce. Nas, Polonii, też nie powinno zabraknąć, taka okazja nie powtórzy się!

Franciszka Kazimiera Majerska

Zaloguj się by skomentować