Goniec

Register Login

Doroczny bankiet KPK

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W sobotę wieczorem w Burlington odbył się doroczny obiad w celu zbierania funduszy na działalność KPK. Wcześniej w tym dniu odbyło się spotkanie sprawozdawcze tej organizacji. Korespondent Gońca zauważył na sali m.in. burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie, posła Władysława Lizonia, czy o. Mariana Gila. Wystąpiły zespoły folkorystyczne. Na sali prezentowano kilka wystaw.

--------

Od ponad 75 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej promuje polskie dziedzictwo, język, kulturę i polską historię. Reprezentuje Polonię we współpracy z rządem kanadyjskim i popiera sprawy naszych rodaków.

W roku 2017 przypada 150 rocznica istnienia Kanady. Osiągnięcia polskich imigrantów i ich potomków oraz ich wkład w budowę, kształtowanie i rozwój Kanady, stanowią ważną część jej historii.

Kongres Polonii Kanadyjskiej podjął inicjatywę udokumentowania osiągnięć naszych rodakow w Kanadzie i przedstawienia ich w postaci filmu, który ma być wyprodukowany na 150 rocznicę powstania Kanady.

Doroczny bankiet KPK z przeznaczeniem dochodu na zrealizowanie tego ambitnego zamierzenia miał miejsce 17 października 2015 w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Burlington. W bankiecie uczestniczyło wielu zaproszonych gości i ponad 200 osób, które odpowiedziały na apel kongresu o poparcie tego przedsięwzięcia.

Bankiet rozpoczął się powitaniem gości przez prezes KPK Teresę Berezowską i tańcem góralskim w wykonaniu dziecięcej grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” z Hamilton.

Następnie p. prezes przedstawiła obecnych na bankiecie członków Zarządu Głównego KPK, z których wielu pełni odpowiedzialne funkcje w innych organizacjach, np. wiceprezes ds. kanadyjskich, Ludwik Klimkowski jest przewodniczącym organizacji TTL (Tribute To Liberty), która buduje w Ottawie pomnik - miejsce pamięci ofiar komunizmu na całym świecie. Pełna lista członków Zarządu Głównego KPK oraz kolejno przedstawionych prezesów okręgów KPK, zamieszczona jest w broszurze wydanej na bankiet, oraz na stronie internetowej www.kpk.org. Przedstawieni zostali także prezesi organizacji centralnych zrzeszonych w KPK i innych organizacji wspierających kongres. Również zostali przedstawieni i wymienieni we wspomnianej broszurze, główni sponsorzy, Credit Union, Wawel Villa i inni.

Serdeczne podziękowanie skierowała pani Teresa Berezowska do tych, z którymi byla związana w ciągu dotychczasowych pięciu lat, jako prezes KPK i wyraziła głęboką wdzięczność za ogromne poparcie, jakie kongres otrzymuje od polskich parafii I księży W tym momencie przedstwiła o. Mariana Gila, Prowincjała Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i poprosiła o modlitwę przed obiadem.

Po obiedzie pokazała się grupa młodzieżowa zespołu „Polonez” z pieśnią i tańcami śląskimi, w pięknych, jak ich młodsi poprzednicy, barwnych kostiumach.

Nadszedł czas na przedstawienie oficjalnych gości, polityków i przedstawicieli władz miejskich, którzy wystąpili z krótkimi przemówieniami i życzeniami. Pierwszy przemawiał były prezes KPK, poseł federalny Władysłlaw Lizoń, a z nim Mike Wallace. Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski podkreślił zasługi i powody do dumy kongresu. Z pozdrowieniami od liderów swoich partii, w formie listu i filmu, wystąpili posłowie ontaryjscy, Partii Liberalnej, Eleanor McMahon I Yvan Baker, oraz Partii Konserwatywnej Jeff Yurek.

Przemówienia zawierały dozę humoru. Kto mógł, szczycił się polskimi korzeniami. Inni, którzy nie mieli tego przywileju, powoływali się na sąsiedztwo z ludźmi polskiego pochodzenia, od których nauczyli się polskich frazesów. „Siadaj, nie gadaj” radzili samym sobie, aby długo nie mówić. Bonnie Crombie, mer Mississaugi, jednego z największych skupisk polskiej społeczności, jako wychowanka swojej epokowej poprzedniczki Hazel, nie oprawiła dyplomu w ramkę, aby nie obciążać podatników kosztami. Rick Goldring podziękował za wybranie go na mera miasta Burlington, gdzie jest polski dom i polska szkoła, po czym udzielił sobie rady „be brief, be bright, be gone”. Przedstawiony został Dominic Campione prezes Canadian Ethnocultural Council i Iwona Bogorya Buczkowska.

Po przemówieniach prezes Berezowska skierowała uwagę gości na kilka godnych zainteresowania wystaw. W posiadaniu pana Jerzego Baryckiego są cztery wystawy: Jan Paweł II, Maria Skłodowska Curie, Casimir Gzowski i Aleksander Kieszkowski. Podczas bankietu dostępna była do obejrzenia część dużej wystawy z muzeum im. Bolesława Orlińskiego, znajdującego się w domu seniora „Wawel Villa” w Misssissaudze, pod opieką pana Jerzego Kowalczyka. Wystawa może być przewożona z miasta do miasta.

Najwiekszą ekspozycję stanowily ikony, pisane ręką znanego ikonografa Janusza Charczuka, który wraz z żoną był gościem honorowym wieczoru. Wystawionych bylo 16, z okolo 80 olśniewających złotem ikon dorobku artysty. Unikalne ikony pana Charczuka nie są tylko obiektem modlitwy. Są wytworem jego wyobraźni. Nie mają pierwowzorów, ale stworzone zostały w tradycji sięgającej stuleci, z zachowaniem kanonów i praw rządzących twórczością ikonograficzną. Każda ikona odzwierciedla jego własne przeżycia, doznania i przemyślenia.

Jedną z prezentowanych na bankiecie, była ikona Matki Boskiej Sybirskiej, zadedykowana ojcu artysty i jego rodzeństwu, którzy przeżyli oraz jego rodzicom, czyli dziadkom artysty, którzy stali się jednymi z anonimowych ofiar tej nieludzkiej ziemi, zwanej Golgotą Wschodu. Ikona jest też zadedydykowana tym wszystkim, którzy tam pozostali i tym, którzy przeżyli, żeby zaświadczyć.

Treść ikony opisał artysta słowami: “Matka Boska Sybirska z matczyną czułością tuli trzęsącego się z zimna Jezuska w świetle pięknych, ale jakże zimnych Zorzy Polarnych. W perspektywie ikony, proste krzyże, niczym ręce wyciągnięte do Nieba...”.

Prezes Berezowska odczytala przepiękny poetycki „List do Ojca”, napisany przez pana Charczuka i załączony do ikony. Wspomnienia jej wlasnych przeżyć rodzinnych, podobnych do przeżyć rodziny artysty, nie pozwoliły jej dokończyć czytania bez łez i załamanego głosu. Łzy popłynęły też z oczu gości i samego artysty.

Na stronie internetowej „Holy Icon Studio” można zobaczyć 60, z bogatego dorobku 80 ikon pana Janusza Charczuka.

Podsumowując część oficjalną, pani Berezowska przedstawila komitet powołany do zorganizowania bankietu. W skład komitetu wchodzili: Teresa Szramek, Irena Kremblewska, Bartłomiej Habrowski, Henry Sokolowski i Edyta Tobiasz. Wszyscy otrzymali bukiety kwiatów. Podziękowała gospodarzom domu za gościnę, paniom za przygotowanie obiadu i wszystkim obecnym za udział.

Resztę wieczoru spędzono na oglądaniu wystaw, słodkim poczęstunku i zabawie tanecznej przy muzyce zespołu „Gosia & Jacek Band”.


Krystyna Sroczyńska, rzecznik prasowy KPK.
Zdjęcia, Greg Dorożyński, media i web KPK oraz GONIEC

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 październik 2015 00:42
Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować