Goniec

Register Login

Krzyż Wolności i Solidarności dla Janusza Szepietowskiego z Kitchener

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        W minioną niedzielę w kościele Świętej Agnieszki w Waterloo przy 74 Bluevale St. N. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności Janusz Szepietowski; w kościele, ponieważ odznaczony odmówił udania się do Konsulatu Generalnego RP po odbiór. 

        Jak stwierdził, nigdy go nikt nie przeprosił za to, co kiedyś po przyjeździe do Kanady robiła mu agentura PRL. Ludzie się teraz zmienili, ale w tym budynku duch pozostał – powiedział. 

        Bardzo podniosła uroczystość, zwieńczona Mszą Świętą dziękczynną odprawioną przez pallotyna, księdza Piotra Machnackiego, znanego z fal Radia o Późnej Porze, zebrała przyjaciół i rodzinę odznaczonego. 

        Janusz Szepietowski od 1984 roku jest w Kanadzie na emigracji, nie przestaje jednak działać. Dzisiaj w obronie dzieci nienarodzonych. Miałem go honor poznać na korytarzach sądów, gdzie toczyły się rozprawy Mary Wagner; był jednym z organizatorów zbiórki podpisów do parlamentarzystów kanadyjskich w sprawie Mary Wagner i obrony życia; jest człowiekiem zasad i czynu.

        Po kilkudziesięciu latach, od kiedy zdecydował się opuścić Ojczyznę, Prezydent RP przyznał mu odznaczenia za działalność na rzecz wolności. 

        Janusz Kazimierz Szepietowski, ur. 24 VI 1950 w Giżycku. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Olsztynie (1970). W 1970–1981 zatrudniony w Giżycku: w Zakładach Aparatury Oświetleniowej, Lidze Obrony Kraju, PGR Giżycko oraz PGR Wydminy jako główny specjalista ds. bhp i ppoż.

        Od X 1980 w „S”, założyciel „S” w PGR Wydminy, uczestnik prac Branżowej Komisji Pracowników PGR szczebla regionalnego i ogólnopolskiego.

        14 XII 1981 rozpowszechniał w Wydminach ulotkę nawołującą do strajku generalnego, z listą internowanych z Regionu; zatrzymany, zwolniony. 16 XII 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Suwałkach, 7 I 1982 aresztowany, 11 I 1982 przewieziony do AŚ w Giżycku, tam pobity, 21 I 1982 skazany przez Sąd Wojewódzki w Suwałkach na 3 lata więzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych, osadzony w ZK w Bartoszycach, od 8 VI 1982 w Braniewie, od 25 VIII w AŚ w Suwałkach (świadek w procesie), od 20 X 1982 ponownie w ZK w Braniewie, 18 XII 1982 – IV 1983 przerwa w odbywaniu kary, zwolniony na mocy aktu łaski; w I 1982 zwolniony z pracy, od IV 1983 właściciel prywatnego zakładu wyrobu zabawek. Inwigilowany, wielokrotnie przesłuchiwany, wielokrotne rewizje w mieszkaniu, kilkakrotnie zatrzymywany prewencyjnie. Od V 1984 na emigracji w Kanadzie.

        Dziękując, odznaczony wspominał więzienną poniewierkę i pokazał swoją „relikwię”, krzyż wykonany w więziennej celi z drewna odszczypanego od szafki na „platery”. Opowiedział, jak podczas najgorszych kipiszów, kiedy atanda demolowała całą zawartość, nikt tego krzyża mu nie ważył się ruszyć.

        Spotkanie zakończył poczęstunek i wspomnienia.

Andrzej Kumor 

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować