Goniec

Register Login

Maestro Andrzej Rozbicki zaprasza:Warsaw Concerto

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Maestro Andrzej Rozbicki zaprasza:

Celebrity Symphony Orchestra już od dwudziestu lat zaprasza na wielkie widowiska, promujące polską muzykę i polskich najlepszych solistów. Tym razem zapraszamy do Living Arts Centre 25 października 2014 w Mississaudze na wielki galowy koncert warszawski "Warsaw Concerto". Tytułowym utworem koncertu będzie Koncert warszawski (oryg. Warsaw Concerto) – utwór skomponowany przez Richarda Addinsella w 1941 roku na fortepian i orkiestrę do filmu Niebezpieczne światło księżyca (oryg. Dangerous Moonlight, w USA znany jako Suicide Squadron). Kompozytor muzyki do filmu Richard Addinsell w utworze Warsaw Concerto (Koncert warszawski) zawarł liczne motywy oparte na muzyce Fryderyka Chopina. Utwór ten zyskał ogromną popularność. Od chwili premiery w 1941 do kwietnia 1944 w Wielkiej Brytanii sprzedano ponad 800 000 egzemplarzy płyt i wydania nutowego Warsaw Concerto. W kwietniu 1944 kompozytor utworu Richard Addinsell został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez premiera Stanisława Mikołajczyka.

Film Niebezpieczne światło księżyca, z którego pochodzi Koncert warszawski, opowiada historię polskiego pianisty i pilota Stefana Radeckiego (Anton Walbrook) w czasie II wojny światowej. Radecki komponuje swój koncert w czasie bombardowania Warszawy w 1939. Stefan Radecki zakochuje się w Amerykance Carol. Bohater wyrusza do Wielkiej Brytanii, aby walczyć w bitwie o Anglię jako pilot Dywizjonu 303.

Koncert warszawski wraz z orkiestra wykona 25 października 2014 r. pianista Adam Żukiewicz. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych wokalistów, solistów Teatru Wielkiego Opery Narodowej z Warszawy. Będą sopran koloraturowy Katarzyna Dondalska, baryton Zbigniew Macias i tenor Rafał Bartmiński. W koncercie wezmą udział również utalentowane gwiazdy torontońskiej estrady: Kaja Cyganik, Anna Cyzon, Ilona Kowalik i Irmina Somers.

Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy, jest finalistką i laureatką wielu Międzynarodowych Konkursów Wokalnych: Musikwettbewerb der ARD – w Monachium, Francesco Vinas – w Barcelonie, Sylwia Geszty – w Luksemburgu, Cardiff Singer of the World Festival – w Cardiff w U.K., Voise Competition s'Hertogenbosch – w Holandii. Jest znana z wielu występów w telewizjach: BBC, NBC, ARD, BR, SWR.

Występuje w prestiżowych teatrach i salach koncertowych na całym świecie: Grand Opera Houston/ Teksas, USA, Welsh National Opera Cardiff/ Wales U.K., Stadttheater Linz/ Austria, Stadttheater Mainz, Darmstadt, Kalsruhe, Mannheim, Heidelberg, Augsburg, Duesseldorf, Dortmund, Koelner Philharmonie, Konzerthaus Berlin, Alte Oper Frankfurt, Carl Orff Saal Gasteig Munchen, Konigin – Elisabeth Saal Antwerpen, Walt Disney Concert Hall Los Angeles/ California, Orchestra Hall Symphony Center Chicago/ Illinois, San Diego Symphony Orchestra, Orchestra des SWR Kaiserslautern, Orchestre Philharmonique du Luxemburg, Haydn Symphonieorchester Bolzano – Trento, B.S.O. Berlin, RSO Berlin.

W 2004 została wydana jej pierwsza płyta DEBUT LIVE, o której napisał znany polski krytyk muzyczny – Józef Kański "... solistka jest obdarzona sopranem koloraturowym o imponującej, niespotykanej rozpiętości skali... o pełnym i ciepłym brzmieniu. Można też podziwiać lotność, precyzję koloraturowych pasaży oraz swobodę w atakowaniu najwyższych dźwięków... nawet trzykreślne b (be)".

Katarzyna Dondalska w 2011 roku otrzymała tytuł doktora nauk w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Tenor, Rafał Bartmiński, urodził się w Lublinie. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

W 2001 roku został laureatem trzeciego miejsca XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2007 roku zdobył drugie miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Już w trakcie pierwszego roku studiów rozpoczął intensywną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadlers Wells w Londynie, Operze w Wilnie, na festiwalu Peralada w Hiszpanii i podczas tournée po Japonii. Głównymi jego rolami w Teatrze Wielkim w Warszawie były m.in.: Tamino w Czarodziejskim flecie, Ismaele w Nabucco Verdiego, Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga, Boris w Katia Kabanova Janáčka, Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Stefan w Strasznym dworze i Jontek w Halce Moniuszki.

W 2009 roku zadebiutował w moskiewskim Teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova, a także w Operze Krakowskiej jako Don Ottavio w Don Giovannim. W 2011 roku zadebiutował na Wexford Opera Festival w Irlandii.

Artysta stale współpracuje z większością najlepszych polskich orkiestr i filharmonii, m.in.: Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Sinfonią Varsovią oraz Filharmonią Krakowską.

Zbigniew Macias, ukończył Łódzką Akademię Muzyczną w 1982 roku, gdzie studiował śpiew pod kierunkiem Zdzisława Krzywickiego. Jeszcze jako student debiutował w łódzkim Teatrze Muzycznym. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru Wielkiego w Łodzi, współpracował z Operą Wrocławską i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Jest laureatem Festiwalu Arii i Pieśni im. Jana Kiepury w Krynicy i Konkursu im. Marii Callas w Atenach. W 1992 roku związał się na trwałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W bogatym repertuarze artysty znalazły się partie: Escamilla w Carmen Bizeta, Hrabiego de Sirieux w Fedorze Giordana, Alfia w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego, Janusza w Halce i Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, role tytułowe w Weselu Figara i Don Giovannim Mozarta, Apostoła Piotra w Quo vadis Nowowiejskiego, Sharplessa w Madame Butterfly i Scarpii w Tosce Pucciniego, Bartola w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Faninala w Kawalerze srebrnej róży i Johannana w Salome Richarda Straussa, prapremierowego Orestesa w Elektrze Theodorakisa, Amonasra w Aidzie, Anckarströma (Renata) w Balu maskowym, Rodriga w Don Carlosie, Don Carlosa w Ernanim, partie tytułowe w operach Macbeth, Nabucco, Rigoletto i Germonta w Traviacie Verdiego, aż po rolę tytułową w Holendrze tułaczu i Amfortasa w Parsifalu Wagnera.

Śpiewał Don Giovanniego w Sao Paulo (Brazylia), Sharplessa w Pretorii (RPA) i Miecznika w Buffalo (USA), Germonta w Tokio, Nabucco w Pekinie. Występował na festiwalach operowych w Carcassonne (Tosca), Bregenz (Parsifal), Wexford (Siberia Giordana i Straszny dwór), Xanten (Nabucco). Śpiewał w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii i na Martynice. Ma również w swoim dorobku role musicalowe: Don Kichota w Człowieku z La Manchy, za którą to rolę otrzymał nagrodę Złotej Maski, tytułowego Zorbę w musicalu Kandera i Tewiego w Skrzypku na dachu na scenach Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Zbigniew Macias nagrywał z orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi i Krakowie. Artysta jest dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.

Zapraszam Państwa na ten niezwykły koncert w wykonaniu rewelacyjnych solistów o światowej sławie, na chwile wspomnień z piosenkami o Warszawie z czasów Powstania Warszawskiego, jak i tymi współczesnymi: Pałacyk Michla, Piosenka o mojej Warszawie, Warszawskie dzieci czy Sen o Warszawie. W drugiej części programu usłyszymy w najlepszym możliwie wykonaniu dwie najpiękniejsze arie ze Strasznego dworu St. Moniuszki, arię Stefana i arię Miecznika, Wokalizę z filmu Ogniem i mieczem K. Dębskiego oraz popularne światowe przeboje, będzie również okazja wspólnego śpiewu z solistami i orkiestrą. Próba przed koncertem już o 19.00, oczywiście w LAC. Zaproście Państwo swoich kanadyjskich znajomych na tę wielką galę w jubileuszowym roku 20-lecia Celebrity Symphony Orchestra z udziałem rewelacyjnych solistów. Ten koncert trzeba koniecznie zobaczyć.

Andrzej Rozbicki

Warsaw Concerto, 25 października 2015, Living Arts Centre w Mississaudze. Bilety (45-65 dol.): Piast, Pegaz-Wisła, Pegaz-Starsky II, Husarz, Polimex, LAC: 905-306-6000 lub online poprzez stronę: www.rozbicki.com.

Ostatnio zmieniany niedziela, 05 październik 2014 23:16
Zaloguj się by skomentować