Goniec

Register Login

Mary Wagner zachowa przed sądem milczenie

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

W piątek 16 stycznia o godzinie 10.00 w College Park Courts w centrum Toronto, róg College i Yonge, odbyło się przesłuchanie aresztowanej Mary Wagner w celu wyznaczenia kaucji (bail hearing).
Przed sądem stanęła skazana witana przez 8-osobową publiczność.
Mary postanowiła, że rezygnuje z pomocy prawnej i będzie się sama reprezentować przed sądem.
Jej stanowisko wyjaśnił prawnik reprezentujący ją w poprzednim procesie Charles Lugosi. Przytoczył wyrok i zarzuty z poprzedniego procesu, od którego Mary złożyła apelację, i na którego uzasadnienie strony wciąż czekają. Uznał, że obecne oskarżenie jest niemal identyczne i dlatego jego klientka podjęła decyzję, że nie skorzysta z pomocy prawnej i będzie milczeć.
Adwokat zwrócił się do sędziny by pozwoliła Mary Wagner odczytać list do sądu. Sędzina zgodzila się mimo protestów prokuratora, który również przeciwstawiał się wstępnemu wystąpieniu mecenasa Lugosi, twierdząc, że narusza przyjęte reguły postępowania procesowego. Mecenas Lugosi odparł, że zna prawo, gdyż je od lat wykłada i jest to zarzut niesłuszny. Prokurator zdołał zastrzec, że list Mary nie będzie traktowany jako materiał dowodowy.
Mary odczytała swe przesłanie, w którym oświadczyła, że została aresztowana za to, co robiła i będzie robić - próbę ratowania przed mordowaniem niewinnych i nie posiadających głosu istot ludzkich. Uznała, że kanadyjski system prawny przykłada do tej zbrodni ręki i dlatego podobnie jak nieme są ofiary, ona również pozostanie niema, zachowując milczenie.
Po zakończeniu odczytywania listu Mary Wagner przestala odpowiadać na pytania sądu. Sędzina dwukrotnie powtórzyła, jak Mary Wagner - już w tym momencie reprezentująca sama siebie - zamierza procedować. Nie uzyskując odpowiedzi zwróciła się do prokuratora, a ten uznał, że na sformułowanie oskarżenia potrzebuje 2 - 3 tygodni w związku z czym termin kolejnej rozprawy przed tym samym sądem wyznaczono na 5 lutego 2015 roku.
Po zakuciu w kajdanki Mary Wagner została wyprowadzona z sali przy okrzykach "God Bless you Mary" z ław publiczności. (ak)
Na zdjęciu stoją przed salą rozpraw: Linda Gibbons. John Bulsza i mecenas Charles Lugosi

W niedzielę 18 stycznia o godz 12.30 Goniec zaprasza do Centrum Kultury Polskiej im Jana Pawła II w Mississaudze, obok kościoła Maksymiliana Kolbego na premierę filmu Grzegorza Brauna "Nie o Mary Wagner". Obecny będzie reżyser.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 styczeń 2015 00:21
Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować