Goniec

Register Login

Noworoczne przyjęcie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        W sobotę w budynku Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Toronto odbyło się tradycyjne przyjęcie noworoczne Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Przybyli m.in. ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki, burmistrz Toronto John Tory, poseł federalny Parkdale-High Park Arif Virani, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska oraz wielu innych dostojnych gości, w tym wielu działaczy organizacji polonijnych wchodzących w skład Kongresu.

        Oczywiście obecność tak wielu znaczących polityków świadczy wyraźnie, że weszliśmy w rok wyborczy. Burmistrz Toronto John Tory, przemawiając bardzo nam schlebiał jako społeczności,  przypomniał również, że swoją kampanię, która zaprowadziła go na fotel mera miasta, rozpoczął właśnie w tej samej sali Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i radził swoim kolegom, aby również tutaj wynajmowali miejsce na początek kampanii, skoro jemu przyniosło to szczęście. 

        Polski ambasador Andrzej Kurnicki apelował do nas wszystkich, abyśmy stawali się liderami w swoich środowiskach i w ten sposób sprzyjali budowie nowych relacji między Kanadą a Polską, przypomniał również, że Polacy budowali Kanadę od samego początku, od czasów, zanim jeszcze powstała, a pierwszymi osadnikami byli jeńcy brytyjscy po wojnach napoleońskich sprowadzeni tutaj przez Brytyjczyków do służby wojskowej. 

        Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej pan Władysław Lizoń uhonorował obecnych na sali weteranów II wojny światowej, a w angielskojęzycznej części przemówienia powiedział o konieczności obrony dobrego imienia Polski w kontekście nadanego niedawno przez państwową telewizję CBC filmu o Polsce, który przypominał agitkę propagandową szkalującą nasz kraj. Protest w tej sprawie wystosował Kongres Polonii Kanadyjskiej i jak obiecuje prezes Lizoń, sprawa będzie monitorowana. Inni goście, jak poseł Arif Virani, mówili o tym, z jakim podziwem patrzą na naszą społeczność. 

        Pogoda była mroźna i może tym należy tłumaczyć fakt, że nie wszystkie miejsca były zajęte, co w przypadku obecności tak znaczących polityków lokalnych można uznać za pewien zgrzyt. Zdarzyło mi się też siedzieć przy stoliku z panią, która reprezentowała Kongres Ukraiński i była pozostawiona sama sobie, co chyba również było pewnym niedopatrzeniem.

        W rozmowie ze mną prezes Lizoń powiedział między innymi, że jest reakcja na protest KPK do CBC: Dostaliśmy odpowiedź. Oczywiście tłumaczą się wolnością prasy, wolnością wypowiedzi i tak dalej. Nasze stanowisko jest niezmienne, nasze stanowisko jest takie, że oczywiście my nie jesteśmy przeciwko wolności wypowiedzi, wolności ekspresji, ale myślę, że profesjonalizm każdego dziennikarza wymaga, żeby rzeczy traktować profesjonalnie, to znaczy żeby zachować pewien balans. Program ten dla mnie jest typowym programem propagandowym. To nie jest program publicystyczny, to jest program propagandowy zrobiony na czyjeś zamówienie. Tak ja to oceniam i tak to zawsze będę oceniał, bo ja nie myślę, że wszystkie opinie o Polsce powinny być pozytywne. Mogą być negatywne, ale muszą się opierać na faktach i nie można faktów fabrykować, a w tym programie są fakty sfabrykowane. 

        Oceniając miniony rok, prezes dodał: Po każdym roku mam pewną porcję niedosytu. Tak zawsze jest, ale myślę, że jak będziemy robić wspólnie te rzeczy, to co trzeba zrobić, to jest zawsze krok do przodu. 

        Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska zaprosiła wszystkich na konferencję polonijną organizowaną przez rząd Polski we wrześniu: Rząd Polski wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska organizuje wraz z Radą Polonii Świata Zjazd Polonii i Polaków zza granicy od 20 do 23 września w tym roku. Zapraszam wszystkich, będzie bardzo szczególny zjazd, nie będzie to tylko zjazd dla delegatów, będzie to zjazd otwarty dla innych i mamy mieć różne warsztaty czy panele i referaty, które będą inne tym razem. Teresa Berezowska wyraziła też zdumienie brakiem świadomości Polaków w Polsce, czym jest Polonia i co robi. Opłatek zakończyło wspólne kolędowanie 

(ak)

Ostatnio zmieniany piątek, 19 styczeń 2018 08:01
Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować