Goniec

Register Login

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kluby Gazety Polskiej Toronto-GTA oraz Związek Polaków w Kanadzie grupa 1 – 7 zorganizowały spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym w związku z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa przypominająca sylwetki niezłomnych oraz projektem filmu. Początkowo miał to być film „Wyklęty”, ale ostatecznie obejrzeliśmy film „Zapora” o losach oddziału mjra Dekutowskiego.
W tym roku spotkanie zaszczycił swą obecnością konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk.Uroczystość prowadził Jerzy Lizak przewodniczący klubu Gazety Polskiej, który podziękował panu Markowi Mąsikowi za udostępnienie sali w budynku Związku Polaków w Kanadzie przy Lake Shore.
Podczas spotkania po apelu poległych i krótkich wypowiedziach gości oficjalnych swoje losy przedstawiła córka jednego z „wyklętych” mieszkająca dzisiaj w Kanadzie, które teraz dopiero odkrywa niesamowitą historię swojego ojca skazanego przez komunistów na karę śmierci a następnie na wieloletnie więzienie. Aleksander Jamróz bratanek mecenasa Siły-Nowickiego zacytował wzruszające listy wuja z więzienia do żon. Władysław Siła-Nowicki aresztowany wraz z Hieronimem Dekutowskim „Zaporą”, jako jedyny ocalał w rezultacie wstawiennictwa swej ciotki spokrewnionej z Feliksem Dzierżyńskim.
- Ja sam przedstawiłem postać Tadeusza Kopańskiego który w latach czterdziestych został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za udział w niepodległościowej organizacji zbrojnej a który był znajomym mojej rodziny i którego losy powziąłem sobie przypominać przy każdej okazji aby pamięć o tych zwykłych uczestnikach powojennego ruchu oporu nie ginęła. Mój wywiad z Tadeuszem Kopańskim - dziś nie żyjącym - można przeczytać w archiwum internetowym „Gońca”.

 

Andrzej Kumor

Widziane od końca.

Strona: www.goniec.net/
Zaloguj się by skomentować