Goniec

Register Login

Piknik Rodziny Radia Maryja w parku Paderewskiego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Jeszcze kilka dni wcześniej nic nie zapowiadało, że niedziela, 9 czerwca, będzie tak pogodnym i ciepłym dniem. Dniem, w którym w Toronto i w okolicach odbywało się kilka ważnych dla życia polonijnego imprez. W parku Ignacego Paderewskiego odbywał się piknik z okazji XV-lecia Radia Maryja w Kanadzie.

W gościnę w pięknym parku Radio Maryja zostało przyjęte przez SWAP – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej. Bramę otwarto już od godziny 9 rano i właściwie od tego momentu zjeżdżały samochody, wiozące uczestników pikniku. Ludzie przybywali z Toronto, Scarborough, Etobicoke, Mississaugi, Oakville i Brampton – ale także i z Hamilton, London i Goderich. W sumie podczas dwunastogodzinnej imprezy w parku Paderewskiego bawiło się ponad tysiąc ludzi. A czas był dobry i na poważną refleksję, modlitwę, i na zabawę.

W homilii podczas uroczystej Mszy św., o. Jan Król, który na piknik przybył specjalnie z Polski, z Torunia, zwrócił uwagę, że dziś coraz trudniej o zdrowy rozsądek. Niechby tylko któryś z polskich biskupów "ośmielił się" przypomnieć o tym, co prawe i dobre, a już czeka go nagonka i fala oburzenia wyrażonego w protestacyjnych listach do najwyższych władz (jak miało to ostatnio miejsce w przypadku kardynała Stanisława Dziwisza). Kaznodzieja podkreślił także, iż miejsce, w którym się gromadzimy – park Ignacego Paderewskiego – jest jedną z niewielu ostoi polskości i wspiera nas w podtrzymywaniu naszej narodowej tożsamości.

Po Mszy św. ruszyła kuchnia. Organizatorzy nie starali się zaskoczyć jakimiś "wynalazkami". Postawili na dobre i wypróbowane polskie przepisy: schab z kapustą na słodko (przebój pikniku), kotlety z piersi kurczaka – ofiarowane na Radio Maryja przez Jana Gromadę, pierogi. Ewenementem była spora ilość ciasta, jakie uczestnicy pikniku przynieśli w darze dla Radia Maryja. Oczywiście i ono nie poleżało zbyt długo na stołach, gdyż bardzo szybko rozeszło się pośród biesiadujących. Można też było zapoznać się z ofertą polskich biznesów, które licznie pojawiły się na pikniku.

Rodzice emocjonowali się występami swych pociech podczas konkursów zorganizowanych przez panią Basię Świątek z Oakville: konkurs piosenki, poprowadzony przez opiekuna Radia Maryja w Kanadzie, o. Jacka Cydzika, oraz konkurs dziecięcej mody. Emocji i zabawy było co niemiara. A po konkursach wielu naszych milusińskich spędziło czas na dobrze wyposażonym placu zabaw.

Emocjonującym punktem pikniku była także loteria fantowa, którą w pięknym stylu poprowadził o. Jan Król. Troje szczęśliwców wyjechało do domu z zestawami do bezpłatnego oglądania TV TRWAM, a jedna z młodszych uczestniczek pikniku zabrała do domu rower.

O. Jan Król zaspokajał też zainteresowanie zebranych relacją z Torunia. Ciekawie opowiadał o bieżącej sytuacji TV TRWAM, o postępach budowy kościoła w Toruniu, o geotermii… Na scenie pojawiali się także komendant SWAP-u pan Krzysztof Tomczak, pan Janusz Stypka oraz prezes Family of Radio Maryja Canada pani Joanna Strzeżek, która dziękowała wszystkim wolontariuszom, bezinteresownie posługującym przy organizacji pikniku – takich wspaniałych osób było około trzydziestu.

Pogodny czas upływał nam w rytm muzyki zespołu "Impuls". Na betonowym "parkiecie" pod zadaszeniem tańczyły dzieci, pary młodsze i starsze. Tańcom nie było końca. Gdy kończyliśmy pracę, dyskretnie zwijając stoiska i robiąc porządek w kuchni, "Impuls" grał w najlepsze, a "parkiet" stale był oblegany.

Tak świętowaliśmy XV-lecie Radia Maryja w Kanadzie. Gorące podziękowania dla SWAP-u za nieodpłatne udostępnienie parku Paderewskiego i pomoc w organizacji pikniku, dla wspaniałych wolontariuszy, jacy bezinteresownie poświęcali swój czas i siły, dla Jana Gromady, który jak zwykle po mistrzowsku zasilił menu piknikowej kuchni, dla tych, którzy przynieśli pyszne ciasta – choć było ich wiele, na koniec nie zostało praktycznie nic: wszystko zostało wykupione, czyli uczestnicy pikniku wiedzieli co dobre. Dziękuję Gońcowi za zapraszanie na piknik oraz panu Andrzejowi Kumorowi za obecność i natychmiastową "internetową" relację z pikniku, a także innym mediom polonijnym. Dziękuję też polskim parafiom w GTA z ich proboszczami za pomoc w informowaniu Polonii o pikniku. Były to parafie: św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze, Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough, św. Teresy oraz Chrystusa Króla w Etobicoke, św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton oraz św. Antoniego w Oakville. Na koniec dziękuję wszystkim tym, którzy w słoneczną niedzielę, 9 czerwca, przybyli do parku Paderewskiego, by świętować, bawić się i wspierać Radio Maryja. Było wiele rodzin z dziećmi, trochę ludzi młodych, ale wszyscy przywieźli dobry nastrój, tworząc niezapomnianą atmosferę pikniku. Pozostaje tylko zaprosić… za rok oczywiście, ale wcześniej, bo już 18 sierpnia, do High Park na kolejny Piknik Radia Maryja. Do zobaczenia.

Joanna Strzeżek 

Po raz pierwszy w parku Paderewskiego w Vaughan należącym do placówki 114 SWAP odbył się piknik Rodziny Radia Maryja. 

Pogoda dopisała i na zabawę rodzinną do parku przyjechało ok. 1000 osób!

Piknik tradycyjnie zaczął się od Mszy św, którą koncelebrowali o. Jan Król z Radia Maryja w Toruniu oraz o. Jacek Cydzik, duchowy opieku kanadyjskiej rodziny Radia Maryja. Kuchnia była znakomita, do tańca grał zespół Impuls, zaś atmosfera panowała zupełnie rodzinna. Wielki entuzjazm wzbudził prowadzony przez o. Jacka Cydzika konkurs dziecięcy na piosenkę śpiewaną po polsku. Jak zwykle o. Jan Król opowiedział o bieżącej sytuacji radia, a podczas kazania przypomniał, że w Polsce trwa walka z Kościołem; atakuje się biskupów za głoszenie prawd Bożych. Wskazał na krytykowanie w mediach księdza kardynała Dziwisza, który "odważył się" powiedzieć, że prawo Boże jest nadrzędne wobec poraw ludzkich, czy też abpa Michalika, który skrytykował zapłodnienie in vitro.

Tak więc można mieć nadzieję, że ten piękny i bardzo udany piknik da początek tradycjji organizowania pikników Rodziny Radia Maryja parku Paderewskiego. Oczywiście, jak co roku tak i w tym odbędzie się w sierpniu piknik Radia Maryja w High Parku.

Andrzej Kumor

Ostatnio zmieniany niedziela, 16 czerwiec 2013 01:17
Zaloguj się by skomentować