Goniec

Register Login

Pożegnanie absolwentόw polonijnych szkόł podstawowych: “MÓJ JĘZYK, MOJA TOŻSAMOŚĆ”

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        To piękne hasło towarzyszyło uroczystości  pożegnania absolwentόw polonijnych szkόł podstawowych, jaka miała miejsce w sobotę 27 maja, 2017 w sali parafialnej Kościola Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.

        Organizacją i koordynacją tego wzbudzającego emocje spotkania zajęła się Teresa Bielecka, nauczycielka szkoły im. M. Kopernika i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddz. Mississauga. Wraz z kolegami i koleżankami, nauczycielami szkόł polonijnych zamówiła Mszę świetą, i przygotowała program artystyczny i poczęstunek. Sala była udekorowana  stosownie do uroczystości.  Dumny biały orzeł na czerwonym tle przypominający nam wszystkim skąd jesteśmy. 

        Nieco powyżej  hasło MÓJ JĘZYK, MOJA TOŻSAMOŚĆ, ktόre przygotowała  nauczycielka i wychowawczyni klasy όsmej, Ewa Woźniak.  Na ścianach były  motyle mające przypominać zbliżające się lato i czekającą  przygodę, oraz piękne polne  kwiaty, wykonane przez  Ryszarda Sopalę, emerytowanego nauczyciela języka polskiego.  Te kwiaty wraz ze słowami piosenki o Polskich Kwiatach zachęcały do odwiedzenia naszej Ojczyzny, jej kwiecistych łąk, zerwania i przywiezienia tutaj bukietu pachnącego Polską. Były też banery,  głόwnego sponsora uroczystości, naszej polskiej CREDIT UNION, oraz organizatora -ZNP Oddz. Mississauga. 

        Msza święta  dziękczynna  w intencji absolwentόw odprawiona przez ojcόw Wojciecha Stangela z parafii Św. Maxymiliana i Wojciecha Kurzydło, proboszcza z parafii Św. Stanisława Kostki w Toronto rozpoczęła tę uroczystość. 

        Uczestniczyło w niej około 65 uczniόw όsmych klas, ze szkόł w Toronto, Mississauga, Milton, Oshawy i Scarborough. Byli też rodzice, nauczyciele, dyrektorzy z niektόrych szkόł i zaproszeni  goście.  

        Każdy student przy drzwiach otrzymał pamiątkową wstążkę z napisem ABSOLWENT POLSKIEJ SZKOŁY 2017. 

        Ksiądz Stangel w ciekawym i pełnym humoru kazaniu gratulował uczniom ukończenia szkoły podstawowej, ktόra wprawdzie zamyka pewien etap ich młodego życia, ale jednocześnie otwiera kolejne drzwi z nowymi szansami i możliwościami. Życzył opieki i światła Ducha Świętego, ktόre pomogą w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji, pozostania wiernym Jezusowi i kroczenia Jego drogą – drogą prawdy, miłości i wiary. Życzył bycia otwartym na nowe znajomości, ktόre nadejdą wraz ze zmianą szkoły, bycia życzliwym i wrażliwym na potrzeby innych.

        Po Mszy świętej wszyscy absolwenci, ich rodzice, bliscy, nauczyciele, dyrektorzy szkόł zebrali się w Sali Parafialnej, gdzie zostali ciepło powitani przez Wiceprzewodniczącego Rady Dyrektorόw  Polskiej Credit Union, pana Henryka Gadomskiego, oraz przez Prezes ZNP Teresę Bielecką. 

        Pełnymi  życzliwości słowami powitano też  zaproszonych gości:  Prezesa Credit Union, pana Andrzeja Pitka, Dyrektorόw z Rady Dyrektorόw Credit Union, panόw Andrzeja Dudkiewicza i Piotra Mazurkiewicza, przedstawiciela Polish Studio, pana Ryszarda Dorożyńskiego, Prezesa KPK Oddz. Mississauga, pana Leszka Błaszczaka, Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Dnia Polskiego w Mississauga, panią Annę Mazurkiewicz, oraz Wiceprezes Zarządu Głόwnego Związku Nauczycielstwa Polskiego, panią Teresę Szramek.

        Każdy z gości zabrał na krόciutką chwilę głos dziękując za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest graduacja.  Gratulując uczniom i rodzicom wytrwałości, samozaparcia i poświęcenia w dowożeniu dzieci do szkoły każdej soboty, życzyli trafnych wyborόw w przyszłości, czy to szkoły średniej, czy kierunku studiόw, czy drogi życia. Prezes Credit Union, pan A. Pitek powiedział, że jest mu miło reprezentować  instytucję, ktόra wspiera wiele polonijnych inicjatyw,  pomaga młodym ludziom w kształceniu się i zdobywaniu wiedzy poprzez fundowane stypendia. Wiceprzewodnicząca ZG ZNP, pani T. Szramek zapraszała do szkόł średnich języka polskiego, ktόre po ukończeniu  nie tylko dają dodatkowy kredyt na świadectwie, ale ktόre są także miejscem  zawiązywania przyjaźni , czasami na całe życie.  Wypowiedzi gości można by spuentować następująco: Młodzi ludzie, świat stoi przed wami otworem, nie zmarnujcie szans i możliwości, ktόre znajdziecie na swojej drodze. Bądźcie pociechą dla swoich rodzicόw, a dla nauczycieli i polonijnej rodziny powodem do dumy. 

        Kolejną częścią uroczystego spotkania, zgodnie z przygotowanym programem były występy młodzieży i uczniόw szkόł polonijnych, w ktόrych mogliśmy podziwiać ich talenty wokalne, taneczne, instrumentalne i recytatorskie. I tak, na samym początku  zaprezentowały barwne stroje,  piękne głosy, żywiołowość, radość i pełen profesjonalizm  dziewczęta z zepołu Radość – Joy w tańcach regionalnych „Beskid”, oraz „Śląsk”. Następnie Sonia Krόlicki słowami wiersza  „Koleżanko, kolego ucz się języka polskiego”, autorstwa pana H. Gadomskiego, przekonywała zebranych dlaczego warto uczyć się naszego języka. Kto wsłuchał się w słowa z pewnością  przyzna, że autor z humorem, ale trafnie przedstawił  zalety chodzenia do polskiej szkoły i  nakreślił  niemalże  receptę na  życie dla naszej młodzieży.

        „Mamy polskie korzenie i zobowiązania, aby kontynuować rodzicόw starania. O to, żeby Polska w naszych sercach była. By jej historia, kultura i tradycja żyła. I po to na świecie są szkoły i uczelnie byśmy mogli wiedzę zdobywać rzetelnie”....... 

        Po pięknej recytacji był czas na chwilę relaksu i extra atrakcję – Loterię wejściową. Wszyscy uczniowie sprawdzali swoje pamiątkowe wstążki ABSOLWENT POLSKIEJ SZKOŁY  2017 do ktόrych były dopięte numery loterii. Chwila napięcia i oczekiwania  i ......  wylosowano 3 zwycięzcόw : Anię ze szkoły St. Leo, Nicole ze szkoły St. Clair i Oscara ze szkoły w Scarborough. Szczęśliwi wygrani otrzymali upominkowe karty – gift cards.

        Piosenką ,,Polskie Kwiaty”,  ktόrą nauczyła się na zbiόrce harcerskiej i pięknie ją zaśpiewała, Naomi Strojek na moment wprowadziła wszystkich  w nastrόj nieco poważniejszy i refleksyjny -„ To właśnie teraz, w szczerym polu wyrosły ojczyste kwiaty, w ich urodzie, zapachu jest Polska” śpiewała. Nastrόj refleksji i zadumy utrzymał się podczas recytacji  Inwokacji  z Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza w wykonaniu Oskara Sobiło. Zaduma i refleksja są oczywiście potrzebne, ale nie wolno nam było zapomnieć, że tym razem spotkaliśmy się na radosnej uroczystości graduacyjnej. Radość, humor, zabawa i zamieszanie wrόciły szybko, gdy ogłoszono Konkurs Wiedzy o Polsce.

        Wakacje, wakacjami, ale należało sprawdzić  co, po 8, a właściwie po 10 latach nauki zostało absolwentom w głowach. Wzięło w nim udział 6 uczniόw: Olivia Opszański, Patrycja Stadnik, Sonia Krόlicki, Patrycja Paczocha, Filip Pieczara i Andie Mielczarek. Pytania  nie były zbyt trudne, czy skomplikowane. Z pewnością  jednak były sprawdzianem wiedzy. Komisja w osobach: Anna Czarnomska, Monika Rachwał i Barbara Tobian szybko i sprawnie sprawdziły poprawność odpowiedzi,  podliczyły punkty i wyłoniły zwycięzcόw. Nagrodami były Karty upominkowe – gift cards, a otrzymaly je Patrycja Stadnik, Sonia Krόlicki oraz Olivia Opszanski. Pozostali uczestnicy otrzymali wyrόżnienia.  Były to także  karty upominkowe.

        Emocje konkursowe na chwilę opadły, gdy Patrycja Paczocha zaczęła w związku z minionym Dniem Matki  i zbliżającym się Dniem Ojca recytować wiersz „ O rodzicach”, dziękując im za ich bezinteresowną miłość i dobroć. 

        Na zakończenie mogliśmy wysłuchać pięknych utworόw Andrea Bocelli – „Time to say goodbye” i „You raised me up” Josha Grobana, granych przez uczennicę szkoły  St. Claire -Nicole Nowak. 

        Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na  poczęstunek – pizzę i pyszne pączki z piekarni Jaśwόj. W tym miejscu muszę nadmienić, iż staje się niepisaną tradycją , że koleżanki z ZNP pomagające w organizacji tej, czy innych uroczystościach coraz częściej angażują do pomocy swoich mężόw. Słowa podziękowania skierowano do pana Marka Bieleckiego, ktόry koordynował zakup pizzy, jej transport i dystrybucję, oraz pana Pawła Czarnomskiego za pomoc w przygotowaniu sali, uporządkowaniu jej po, oraz piękne zdjęcia utrwalające chwile jakie wspόlnie przeżywaliśmy dzisiaj. Gorące słowa podziękowania skierowano także do siostry Karoliny za jej pomoc w technicznej obsłudze uroczystości, oraz tych wszystkich nauczycieli, ktόrzy w jakikolwiek sposόb przyczynili się do  sukcesu tego wydarzenia.  Podziękowano raz jeszcze rodzicom. Bo to oni tak naprawdę są pierwszymi nauczycielami, ktόrzy swoją postawą, pracą i cierpliwością kształtują osobowość  dzieci. To oni pierwsi pomagają  dzieciom zrozumieć  fakt, że o tożsamości człowieka i jego bogactwie kulturowym  świadczy język. A więc młodzi ludzie idźcie w świat, ale pamiętajcie, że WASZ JĘZYK –  TO WASZA  TOŻSAMOŚĆ. Nigdy go nie zapominajcie!

        Na zakończenie, na prośbę nauczycieli – członkόw ZNP Oddz. Mississauga chciałabym przekazać serdeczne słowa podziękowania dla PREZES TERESY BIELECKIEJ za jej  wielkie serce, ciekawe pomysły, ogromne zaangażowanie i poświęcenie w organizowaniu konkursόw, ciekawych wydarzeń i spotkań dla naszych uczniόw oraz za inspirowanie nas do pracy. 

        Kolejnych absolwentόw zapraszamy w przyszłym roku. A teraz wszystkim życzymy udanych wakacji.

         Beata Baziak

fot. Paweł Czarnomski

Zaloguj się by skomentować