Goniec

Register Login

“Polska Niepodległa 1918 – 2018” – Uroczysta Akademia w Polskiej Szkole im. Stanisława Staszica w Scarborough

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

24 listopada 2018 uczniowie, harcerze i harcerki z Polskiej Szkoły im. Stanisława Staszica w Scarborough przyłączyli się do wspólnego świętowania Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości organizując akademię szkolną zatytułowaną „Polska Niepodległa 1918- 2018”. Naszą uroczystość zarejestrowaliśmy w rządowym projekcie Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, którego hasłem przewodnim jest ”Niepodległa dla wszystkich”. 

Doniosłość naszej uroczystości podkreślili swoje obecnością konsul RP w Toronto Andrzej Szydło, Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polskiej ks. Adam Bobola oraz Kapitan Zdzisław Stachowicz reprezentujący Związek Byłych Więźniów Politycznych. Naszych gości powitała kierownik szkoły Jolanta Wojtowicz. Głos zabrali konsul RP w Toronto Andrzej Szydło oraz ks. Proboszcz Adam Bobola. W  swoich przemówieniach zarówno konsul RP jak i  ks. Proboszcz podkreślali doniosłość jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po 123 latach niewoli wolna Polska powróciła na mapę świata i wszystko to było możliwe nie tylko poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa na polach bitew, ale dzięki codziennej pracy nauczycieli, księży i zwyczajnych Polaków, którym sprawa polskości, patriotyzmu i wolnej ojczyzny leżała na sercu. Siła jest w silnych rodzinach przekazujących poszanowanie godności, tradycji, wiary, patriotyzmu i ważności słów Bóg, Honor i Ojczyzna. Nasi mówcy podkreślali, że Niepodległość nie jest nam dana na zawsze, trzeba jej strzec i walczyć o nią bo łatwo ją stracić.

Niezmiernie cieszymy się, że naszą akademię uświetnił swym występem dziecięcy zespół wokalny „Nazeretańskie Nutki”, który działa już od 14 lat pod przewodnictwem Pani Danuty Dworaczek i Pana Mariusza Walfisz przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Przygotowali oni wiązankę pieśni i piosenek patriotycznych z różnych okresów historii Polski. Niejednemu z naszych gości zakręciła się łza w oku. Zachwycały nie tylko anielskie głosy, ale również kunszt aktorski członków zespołu.

Do udziału w naszej akademii zaprosiliśmy także uczniów kursu Kredytowego Języka Polskiego prowadzonego w St. Theresa Shrine przez panią Agnieszkę Machurę. Młodzież zachwyciła nas i gości dostojnym „Polonezem”. Podziwialiśmy nie tylko kunszt taneczny, nad którym pracował p. Kazimierz Człapiński, ale również przepiękne tradycyjne polskie stroje, które udostępnił nam ks. Proboszcz Adam Bobola.

No i oczywiście nasi niezwykle uzdolnieni uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny „Polska Niepodległa 1918-2018”. Był on przepełniony historią, wzruszającymi tekstami w którym nie zabrakło utworów muzycznych jak i śpiewanych. Nad przebiegiem uroczystości czuwały Olivia Sobolewski i Patrycja Sajda, uczennice klasy 7-ej. Hymn polski na rozpoczęcie uroczystości odśpiewali, wraz z cała salą, uczniowie: Gabrysia Osowski, Iza Sajda, Michał Samuel. Teksty przedstawienia recytowali uczniowie: Dominik Kościółek, Stella Trent, Michał Samuel, Faustyna Bielus, Hugo Trent, Gabrysia Osowski, Adam Sterling, Gabryś Sawicki, Emilia Nawrot, Patrycja Sajda, Olivia Sobolewski, Olivia Witalis, Veronika Kotynia, Veronika Karczewski i Julia Stankov. Iza Sajda wraz z uczniami kl. 1/2 recytowała wiersz „Katechizm polskiego dziecka - Kto ty jesteś?” Władysława Bełzy. Udział w przedstawieniu brali również uczniowie: Valentyna Lustanski, Chrystian Kłosowski i Ewelina Monastyrska. Fantastyczną wokalną interpretacją dziecięcej „Roty” Tadeusza Rucińskiego zachwyciła nas Kasia Malik. Rodzeństwo Faustyna i Maksymilian Bielus wykonali pieśń „Szara Piechota”.

Nasze maluchy z klasy przedszkolnej zaprezentowały piękną żołnierską piosenkę „Serce w Plecaku”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, gronu pedagogicznemu, rodzicom i miłośnikom naszej szkoły za niezwykły wkład w przygotowania i przebieg akademii oraz naszym wyśmienitym gościom za uświetnienie tak ważnej uroczystości.

Podkreślić należy, że nasze serca przepełnione pozostają wdzięcznością dla Ojcow Niepodległości - Józefa Piłsuckiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszynskiego, dzięki którym mamy dziś Niepodległą Polskę.

Jolanta Wojtowicz

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2018 18:19
Zaloguj się by skomentować