Goniec

Register Login

Remembrance Day w Brantford

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

11 listopada z okazji Remembrance Day Polonia w Brantford zakończyła obchody stulecia odzyskanie niepodległości Polski. 

        W hali Polskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Polonia pokazała swój patriotyzm i zaangażowanie w pielęgnowaniu tradycji polskich. Akademię poprzedziły modlitwy na cmentarzu świętego Józefa, gdzie pod pomnikiem koła SPK złożono wieńce i nastąpił apel poległych. 

        Również w centrum miasta pod „polskim” pomnikiem wieńce złożyła delegacja SPK, która również brała udział w obchodach Remembrance Day organizowanych przez miasto Brantford. 

        Zebranych na akademii powitała Halina Wdowczyk, wiceprezes ptwp, a po wprowadzeniu sztandarów MC przejął Adam Sikora.

        Program  na wideo przygotowany przez S. Dobrowolskiego i Z. Misiaka prezentował historyczne wydarzenia. Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika wystąpiła pod dyrekcją Lucyny Sycz, która wygłosiła okolicznościowy referat. 

        Dzieci i młodzież popisały się wspaniałą polszczyzną w deklarowanych wierszykach i piosenkach solowych za co otrzymały zasłużone brawa. 3 listopada na bankiecie stulecia i 11 listopada Polonia zapełniła całą salę ptwp Dawno nie widziano tak udanej imprezy. 

krol-4818

        W roku przyszłym 2019 koło SPK Brantford będzie współorganizatorem pielgrzymki – wycieczki z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa z Kitchener do Italii/Rzymu na uroczystości 75 lecia bitwy pod Monte Cassino, przewidziane są inne atrakcje. Wyjazd planowany  jest 13 maja, a powrót 23 maja. Po po o informację prosimy dzwonić pod numer 519- 759 – 6560 John, wkrótce ukaże się dokładne ogłoszenie. Staramy się także o prywatną audiencję dla polskiej grupy u Ojca Świętego. 

        Halina Wdowczyk wiceprezes ptwp i MC Adam Sikora prezes SPK koła nr 4 podziękowali za trud organizacji ptwp, która co roku użycza hali, Szkole Polskiej, wszystkim sponsorom, komitetowi organizacyjnemu SPK oraz dyplomatom RP i parlamentarzystom kanadyjskim 

opracowanie i foto J. Krol 

        Historyczny zarys roli Polonii Brantford w odrodzeniu niepodległości Polski 

        Początek niepodległości to rok 1918. Polonia Brantford, jako zorganizowana siła nie istniała. Dopiero w latach trzydziestych powstała parafia świętego Józefa, Polskie Towarzystwo Wzajemnej Pomocy i Związek Polaków. 

        Pierwsze wzmianki o relacjach z rządem polskim pochodzą ze Zjazdu Polonii w 1938 roku w Warszawie i od tej pory zaczynają się wzajemne relacje z Polską. 

        Wojna przekreśliła dynamiczny rozwój państwa polskiego, a potrzeby wojenne Polski pochłonęły narodowy budżet. Po wojnie 1946 roku napływ emigracji do Brantford mobilizuje organizacje do pomocy odradzającej się Polsce. W 1941 roku Polonia w Brantford wysyła ambulans i pomoc finansową dla osób poszkodowanych działaniami wojennymi i politycznymi. 

        Dla odradzającego się państwa z Brantford wysłano kilkanaście  tysięcy dolarów poprzez Czerwony Krzyż. 

        Powstaje koło SPK nr 4, które z ptwp organizuje różne formy pomocy. 

        W akcję pomocy dla Polski włącza się cała Polonia po stanie wojennym. Sponsoruje się ponad 800 osób i udziela się im pomocy w osiedleniu w Kanadzie. 

        Dużą sumę przeznaczono na powodzian a niektóre szpitale otrzymują pieniądze na wyposażenie. Do dzisiejszego dnia ta pomoc tam wędruje. Wolność Polski jest ograniczona członkostwem w Unii Europejskiej i różnych paktach, jednak cieszymy się z tego że Ojczyzna nadal buduje suwerenność. 

        Ojczyzna to jest wiano od Boga abyśmy byli narodem, który ma własną tożsamość i własne korzenie. My Polacy tutaj w Brantford zamieszkali nadal będziemy wspierać wszelkie wysiłki celem budowy niepodległej Polski. 

Zaloguj się by skomentować