Goniec

Register Login

Ruszyły prace nad organizacją tegorocznej pielgrzymki do Wojskowego Cmentarza Żołnierzy Generała Józefa Hallera w Niagara-on-the-Lake

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        Zbliża się kolejna rocznica Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej i z tej racji Doroczna Pielgrzymka do Grobów Żołnierzy Generała Józefa Hallera w Niagara-on-the-Lake w Ontario. Tradycyjnie uroczystość odbywa się w drugą niedzielę czerwca i znana jest jako „Polska Niedziela w Niagara-on-the-Lake”; w tym roku będzie obchodzona 10 czerwca pod hasłem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

        Na uroczystości najliczniej przybywają Amerykanie i Kanadyjczycy o polskich korzeniach, by oddać hołd i zamanifestować żywą pamięć o ponad 22 tysiącach polskich ochotników, którzy ruszyli na pomoc Ojczyźnie, w czasie gdy Polska stanęła przed szansą odzyskania niepodległości po ponad wiekowej niewoli. Tu, w NOTL, w latach 1917–1919 znajdował się Polski Wojskowy Obóz Szkoleniowy („Obóz Kościuszki”), gdzie młodzi ochotnicy z USA i Kanady odbywali szkolenie wojskowe, by móc dołączyć do Błękitnej Armii Hallera we Francji, a następnie walczyć w obronie Polskiej Ziemi oraz kształtu jej granic. Nie wszystkim jednak dane było zrealizować swoje marzenia o walce za Ojczyznę i spełnić sen o Wolnej i Niepodległej Polsce. Wielu z nich nie przetrwało trudów obozowych; 40 rekrutów zmarło na panującą w okolicach Niagary grypę hiszpankę, w tym 25 z Nich zostało pochowanych na cmentarzu w NOTL, dokąd co roku pielgrzymujemy.

        To unikatowe miejsce nie tylko ściąga polonusów na Doroczne Pielgrzymki, ale jest w ciągu całego roku licznie przez nią, a także przez Polaków zamieszkałych w kraju i wizytujących Kanadę odwiedzane, łącznie z polskimi władzami. 

        Ten skromny cmentarzyk zwraca także uwagę setek turystów różnej narodowości odwiedzających urocze, historyczne miasteczko Niagara-on-the-Lake. Dlatego jest przysłowiowym oczkiem w głowie i dużym wyzwaniem dla kolejnych zarządów KPK Okręgu Niagara, które opiekują się cmentarzem i organizują doroczne pielgrzymki. Na pewno nikt nie ma wątpliwości, jaki to duży wysiłek Zarządu, aby podołać temu zadaniu. Są to nie tylko przygotowania pielgrzymek, ale inwestycje, takie jak drobne i większe remonty kaplicy, nagrobków, ogrodzenia, a także bieżące sprzątanie czy oprowadzanie i przyjmowanie gości zwiedzających, druki materiałów historycznych, zakup zniczy itp.

        Jak co roku tak i w tym  pewne przygotowania już są poczynione, bo przecież musimy na czasie uzyskać odpowiednie zezwolenia, prosić policję i służbę zdrowia o asystę oraz wykonać wiele innych urzędowych czynności, z dochowaniem terminów; z tego tytułu także ponosimy pewne obciążenia finansowe. 

        Ważnym punktem naszych przygotowań jest coroczne marcowe zebranie organizacyjne Delegatów Kanadyjskich i Amerykańskich Organizacji Polonijnych w sprawie pielgrzymki, na którym ustala się i szczegółowo omawia plan uroczystości oraz wybiera przedstawicieli polonijnych organizacji do pełnienia honorowych funkcji w czasie jej trwania. 

        Na zakończenie pragnę przekazać od pani Prezes i Zarządu KPK Okręgu Niagara gorące podziękowania i wdzięczność  za każdy gest poparcia idei upamiętniania Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej i Kanadyjskiej oraz historycznego miejsca, jakim jest Cmentarz Wojskowy z grobami Hallerczyków w Niagara-on-the-Lake.

        W szczególny sposób dziękujemy wszystkim Kombatantom i Weteranom Wojska Polskiego biorącym udział w tej niezwykłej o charakterze wojskowym uroczystości, która jest także swego rodzaju hołdem i ukłonem w kierunku Tych, którzy na przestrzeni wieków walczyli „za Waszą Wolność i Naszą”, za Ich bohaterstwo, przelaną krew i ofiarę życia.

Franciszka Kazimiera Majerska

Press Secretary 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany niedziela, 25 luty 2018 18:36
Zaloguj się by skomentować