Goniec

Register Login

Sprawozdanie z dożynek w Parku im Ignacego J. Paderewskiego w Vaughan

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dozynki 01

22 września odbyły się Dożynki Harcerskie w parku Paderewskiego w Vaughan, już po raz drugi zorganizowane przez harcerzy ZHR w Kanadzie wspólnie z weteranami SWAP – Placówka 114 w Toronto.

O 13.30 ks. Jan Szkodziński, kapelan weteranów i miłośnik harcerzy, odprawił Mszę Świętą polową. Asystowali mu w tym harcerze oraz Kapela Góralska pana Andrzeja Lojasa, która w tym roku po raz pierwszy dołączyła się do Dożynek Harcerskich.

Po Mszy św. w obrzędzie dożynkowym kolorowy korowód poprowadziła komendantka dhna Elżbieta Łyszkiewicz. Wieniec dożynkowy nieśli harcerze przebrani w piękne ludowe stroje. W tegorocznym korowodzie, w asyście ubranych na ludowo zuchów oraz werblistów nadających tempo marszu, zaprezentowały się m.in. poczty sztandarowe harcerzy, delegacja lotników ze Skrzydła "Warszawa" – panowie Jan Kazimierz Gasztold oraz Eugeniusz Kus.

W dali słychać było motory "Riding Eagles", polskiego klubu motocyklowego, który już po raz drugi wsparł nasze dożynki. Motocykliści przyznają, że cieszą się, że mogą uczestniczyć w tak szlachetnej uroczystości, jaką są Dożynki Harcerskie.

Harcerze przekazali wieniec dożynkowy i trzy bochenki chleba starostom tegorocznych uroczystości, państwu Barbarze i Krzysztofowi Tomczakom, którzy ponownie objęli tę funkcję w uznaniu za ich wielki trud włożony w rozwój parku Paderewskiego.

W swoim przemówieniu przy dzieleniu chleba starosta wspomniał, że dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą, Boga i ludzi. Podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do podzielenia się nowym chlebem w myśl zasady czym chata bogata tym rada.

Bochny chleba, podzielone przez starostów, zostały przygotowane przez Universal Bakery, które zapoczątkowało tę tradycję w ubiegłym roku, oraz przez piekarzy z Jaśwoj Bakery i FINE Bakery, na których ręce składamy wielkie podziękowania. Wszyscy uczestnicy dożynek twierdzili, że trudno było zrobić klasyfikację, który bochen był piękniejszy i smaczniejszy, gdyż wszystkie były równie doskonałe, a za trud i pracę włożoną w ich przygotowanie właściciele piekarni otrzymają specjalne dyplomy z podziękowaniami.

Wielką radość sprawił również świeży smalec harcerski ze skwarkami i wielkie wiadro ogórków kiszonych polskiej firmy TYMEK'S, która zawsze wspiera naszą działalność.

W czasie całych uroczystości niezawodna kuchnia serwowała polskie dania, z których wszyscy chętnie korzystali. Gorąca strawa i herbata bardzo pomogła w tym wyjątkowo chłodnym dniu.

Po poczęstunku chlebem na scenie pojawiła się kapela ludowa "Stella Polonia" ze Scarborough. W czasie jej występu można było usłyszeć również przyśpiewki przygotowane przez dha Andrzeja Kawkę i solistkę Olę Węsierską, które rozgrzewały zmarzniętą publiczność. (...)

Po występach Kapel Ludowych odbył się pokaz tańca Kasi Szeligi i Mikołaja Gondzika, młodej pary złotych medalistów w Ontario w tańcach latynoskich.
Po ich pokazie, około godziny czwartej po południu, pałeczkę przejął zespół "Bella Vita Band", który często gości w parku Paderewskiego, i który zaprosił zgromadzonych na zabawę taneczną. W tym czasie w parku zostali już właściwie tylko sami dorośli uczestnicy, harcerze i zuchy wraz z rodzinami wrócili wcześniej do domów ze względu na doskwierający chłód.

Jako jeden z organizatorów wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc przy organizacji tegorocznych dożynek. Nasz cel został zrealizowany, pomimo niezbyt przychylnej pogody mieliśmy bardzo dużą frekwencję harcerzy i zuchów, dla których przede wszystkim organizujemy te uroczystości. Niestety nie było możliwości zrealizowania całego przygotowanego programu ze względu na niepewną pogodę.

Już teraz zachęcam wszystkich do udziału w przyszłych dożynkach, byśmy mieli szansę kontynuować i celebrować polskie tradycje i prezentować nasz dorobek kulturalny.

Serdeczne podziękowanie dla pani Ewy Elżbiety Deoniziak za wielką pomoc podczas uroczystości. Dziękuję również harcerzom za liczną frekwencję i przygotowanie.

Serdeczne podziękowanie dla SWAP Pl. 114 za wielkie zaangażowanie w przygotowanie tej tradycyjnej i niedochodowej imprezy.

Sezon w parku zakończony, przygotowujemy się do Święta Niepodległości Polski. Zachęcam wszystkich rodaków do współudziału we mszy i defiladzie, która jak co roku odbędzie się w najstarszym polskim kościele św. Stanisława przy Denison Ave., w niedzielę, 10 listopada 2013 roku. Jak co roku tej przepięknej uroczystości patronuje KPK Okręg Toronto.

Andrzej Kawka

Ostatnio zmieniany niedziela, 29 wrzesień 2013 18:20
Zaloguj się by skomentować