Goniec

Register Login

XXII Spotkanie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor - Młoda Polonia jest widoczna w działaniu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

        24 listopada 2017 roku, już po raz 22., Windsor stało się centrum zainteresowania władz tego miasta, członków parlamentów federalnego i ontaryjskiego oraz Polonii. Gospodarka tego kluczowego miasta, z największym przejściem granicznym z USA oraz planowaną budową nowego mostu w 2018, jest na kolejnym etapie rozwoju. Obecne statystyki wskazują, że nasz region ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Kanadzie. Więcej, niektóre lokalne firmy już poszukują wykwalifikowanych pracowników poza Kanadą, w krajach Unii Europejskiej. Właściciele kanadyjsko-polskich biznesów chętnie zatrudnią elektryków, operatorów maszyn, a nawet piekarzy czy cukierników. Dlaczego cukierników? Ponieważ jesteśmy przekonani, że Windsor jest stolicą pączków w Kanadzie!

        Tradycyjnie, przed rozpoczęciem dorocznej kolacji biznesmenów, odbyło się spotkanie z VIP-ami. Była to możliwość poznania obecnych posłów federalnych, prowincyjnych, przedstawicieli miasta, dyplomacji z właścicielami biznesów polskiego pochodzenia, liderami Polonii oraz liczną grupa młodych profesjonalistów i studentów. Pojawiła się również tegoroczna Miss International Canada, Magda Stepień, urocza Polka z Windsor. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej z Detroit, liderzy lokalnych organizacji etnicznych oraz młodzi członkowie ZG KPK. 

        Jerzy Barycki, prezes Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor, przywitał ponad stu uczestników spotkania, podkreślając, że w obecnym roku obchodzimy wiele ważnych rocznic, takich jak 700-lecie naszego miasta partnerskiego Lublina, 150-lecie Kanady, 125-lecie Windsor oraz 100-lecie naszej polskiej parafii św. Trójcy. Przypomniał, że Stowarzyszenie, chcąc połączyć wątki rocznic Kanady, Polski i Polonii, przygotowało, we współpracy z Leddy Library Uniwersytetu w Windsor oraz innymi partnerami, gigantyczna kolekcję 9 wystaw – KANADA 150. Nadmienił, że w tym roku została też podpisana umowa Kanady z UE (CETA), która otwiera nowe możliwości współpracy gospodarczej, w tym również dla Polski. Prezes przedstawił grupę ok. 20 przedstawicieli młodego pokolenia. Promowanie i sponsorowanie młodych liderów Polonii od wielu lat jest jednym z najważniejszych działań naszego Stowarzyszenia. 

        Następnie przedstawił prowadzącego spotkanie, Jakuba Rybaczuka, młodego profesjonalistę z Windsor, członka Zarządu naszego Stowarzyszenia. Jakub, na wstępie, poinformował obecnych o kolekcji wystaw KANADA 150, która składa się z 3 grup tematycznych. Pierwsza, to wybitni Kanadyjczycy polskiego pochodzenia: Gzowski, Kierzkowski, oraz członkowie Parlamentu Federalnego (MPs) polskiego pochodzenia. Druga, to nasza wdzięczność dla Kanady: Skarby Wawelskie, przechowywane w Kanadzie, 1939–1961, obóz szkolenia Wojska Polskiego w Niagara-on-the-Lake, 1917–1919, oraz stacja rekrutacyjna Wojska Polskiego w Windsor, 1941–1942 (SRWP). Ostatnia, to wybitni Polacy świata: papież Jana Pawła II, M. Skłodowska-Curie, F. Chopin. Podkreślił, że udało się włączyć młodych ludzi w tworzenie części wystaw prezentowanych tego wieczoru, np. MPs – Julia Zalewska, a SRWP – Peter Sawicki, obydwoje studenci Uniwersytetu w Windsor. Jest to przykład, że młoda Polonia jest zainteresowana dziedzictwem swoich przodków. 

        Przed kolacją, goście przekazali pozdrowienia, zaczynając od Pani Natalii Iwaszko, wicekonsul RP ds. handlowych. Pogratulowała Stowarzyszeniu aktywnego działania. W swoim wystąpieniu zachęcała do współpracy z Polską w oparciu o umowę CETA, która zniosła 98 proc. taryf celnych pomiędzy Kanadą i UE. Uważa, że UE jest dobrym globalnym partnerem dla Kanady (w tym dla Polski), z ogromnym, 500-milionowym rynkiem zbytu. Pani Konsul miała możliwość nawiązania kontaktów z uczestnikami spotkania zainteresowanymi współpracą z Polską. Tracey Ramsey, posłanka federalna okręgu Essex, podkreśliła, że prezentacja działalności naszej organizacji przez Anię Barycką (absolwentkę prawa w 2017) przed Komisją Międzynarodowego Handlu, parlamentu federalnego w Ottawie wypadła bardzo dobrze. Było to jednocześnie dużym wyróżnieniem dla naszego Stowarzyszenia. Pani Ramsey jest też wiceprzewodniczącą tej Komisji oraz członkiem Kanadyjsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej. Widzi dużą przyszłość we współpracy Kanady z Polską w oparciu o umowę CETA.  Posłanka prowincjonalna Windsor-West Lisa Gretzki, (jej mąż jest bliskim kuzynem Wayne’a Gretzky’ego) jest zainteresowana współpracą z Polonią w Windsor.  Na ekranie pokazano jej wystąpienie na forum parlamentu ontaryjskiego mówiącą o tegorocznym pokazie wystaw KANADA 150 na Uniwersytecie w Windsor w kwietniu br. Polonia zdecydowanie potrzebuje takiej promocji wszędzie tam, gdzie działa. Pani Barbara Lemecha z Detroit, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Stanu Michigan, odczytała list gratulacyjny od prezes Ann Bankowski ze słowami uznania dla pracy naszej organizacji oraz podkreśleniem, że  stanowimy dobry przykład do naśladowania dla Polonii amerykańskiej.

        W czasie kolacji, spożywając smaczne polskie potrawy, uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć filmy promocyjne o Lublinie oraz sprawozdanie Polish Studio TV z Toronto z XXI kolacji Stowarzyszenia. Przy kawie przedstawiono specjalnych gości, prezesów organizacji polonijnych oraz honorowych członków naszego Stowarzyszenia. 

        Nasz główny mówca, burmistrz Windsor  Drew Dilkens (był z wizytą w Lublinie w 2010 i 2015 roku), mówił o sukcesach miasta oraz planach na przyszłość. Nawiązał do historii Kanady i Polonii  oraz wkładu Polonii w rozwój naszego miasta. Wspomniał o tegorocznych rocznicach Windsor, Lublina oraz Kanady. Dodał, jak bardzo ważne są międzynarodowe imprezy organizowane przez miasto, i podkreślił, że zeszłoroczne światowe mistrzostwa pływackie FINA w Windsor stały się nie tylko sukcesem promocji naszego miasta na arenie międzynarodowej, ale również ekonomicznym. Dla przypomnienia dodajemy, że polska 3-osobowa reprezentacja zdobyła złoty i brązowy medal. Mazurek Dąbrowskiego dumnie zabrzmiał w Windsor, ku wielkiej radości obecnej Polonii. Następnym mówcą był Gerry Koski, prezes Polonia Centre (Windsor) Inc. Pan Prezes w krótkim zarysie przedstawił działalność organizacji od czasu jej powstania w 1978 roku. Ogłosił, że w tym roku suma dotacji dla Polonii i miasta Windsor przekroczyła magiczną kwotę 1.035.000.00 dol. – burzą oklasków nagrodzono tę wiadomość. Niewiele organizacji polonijnych w Ontario, czy nawet w Kanadzie, może poszczycić się takim osiągnięciem. Należy dodać, że wiele projektów naszego Stowarzyszenia jest dofinansowywanych przez Polonia Centre i tę pomoc wysoko cenimy. Kolejnym mówcą był William Anderson, dyrektor Cross-Border Institut (CBI) na Uniwersytecie w Windsor. Przedstawił on zarys działalności Instytutu i niedawno podpisaną partnerską umowę z Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie Lubelskim. Stwierdził, że tak dobrze wyposażonego laboratorium inżynieryjnego na uczelni (m.in. szkoli pilotów), nie widział na całym świecie. Podkreślił, że CBI jest zainteresowany wykorzystaniem umowy CETA w dalszej współpracy. Ostatnim mówcą była Ania Barycka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Quo Vadis – Young Polonia Leaders Conference,  Burlington 2017. Przeprowadziła obecnych przez historię powstania konferencji Quo Vadis w Kanadzie od 2009 roku w Ottawie, aż do roku 2017 w Burlington. Ostatnie QV odbyło się pod patronatem Komisji Młodzieżowej ZG KPK i stało się wielkim sukcesem. Już są plany na QV 2018, więc jest to przykład planowanej aktywności młodej Polonii.

        W następnej części programu wręczenie odznaczeń poprowadził sprawnie dr Frank Simpson, członek Zarządu Stowarzyszenia oraz przewodniczący Komisji Nagród. W tym specjalnym roku 100-lecia Parafii św. Trójcy w Windsor, Złoty Medal 100-lecia Polonii w Windsor otrzymał ks. proboszcz Zbigniew Sawicki. Złota, Odznakę Honorową KPK otrzymał nasz burmistrz Drew Dilkens. Taką samą otrzyma wkrótce nasz zasłużony dla Polonii poseł, Brian Masse, MP, Windsor-West. Następnie przedstawiono kolejne dwie młode osoby, Julię Zalewską oraz Michelle Gajewski, które wstąpiły do naszego Stowarzyszenia. W ten sposób liczba członków młodej generacji w naszym Stowarzyszeniu przekroczyła 25 proc., w tym 2 osoby są członkami Zarządu. To jest bardzo istotne, że młoda generacja włącza się w działalność polonijną.

        Reasumując, doroczna kolacja Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor, wg ilości otrzymanych gratulacji i pozytywnych komentarzy, okazała się jedną z najbardziej udanych. Bilety wyprzedane były na wiele dni przed imprezą. Jednak najwięcej słów uznania Stowarzyszenie otrzymało za wspieranie i włączanie do pracy młodego pokolenia. Jak widać, nasza wieloletnia proaktywna praca z młodzieżą przynosi dobre rezultaty. Jakub Rybaczuk, prowadzący po raz pierwszy nasze spotkanie (MC), został nagrodzony zasłużonymi brawami. Jakub podziękował za wspieranie młodego pokolenia przez naszą organizację. Na zakończenie podkreślając 150-lecie Kanady, stwierdził, że powinniśmy być wdzięczni, że mieszkamy w Kanadzie – jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych miejsc do życia na tej planecie.  

        Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Tatry”, młodzieży w pięknych ludowych strojach, śpiewających i tańczących tańce rzeszowskie i nowosądeckie, zakończył XXII spotkanie biznesowe. W przerwie między tańcami pokazano dwa krótkie filmy: pierwszy z obchodów 700-lecia Lublina, a drugi promocyjny M. Romaniuka „Help Us Tell Your Story” przygotowany dla KPK. Obydwa filmy wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników. 

        Tradycyjnie, na zakończenie zrobiono grupowe zdjęcie, które pojawi się na okładce kolejnego XXIII Programu w 2018 roku. Nasi goście i młodzież jeszcze długo prowadzili rozmowy, wymieniano wizytówki, umawiano się na kolejne spotkania. Być może nawiązane kontakty znajdą swoje ścieżki zainteresowań. Kończąc, warto nadmienić, że wkrótce po spotkaniu dostaliśmy kolejne zgłoszenia na wypożyczenie wystaw i filmów. Są też plany pokazania części wystaw KANADA 150 w Polsce w 2018 roku. 

        Szczególne zainteresowanie jest obozem Wojska Polskiego „Kosciuszko” w Niagara-on-the-Lake, 1917–1919. Ten temat będzie ponownie aktualny na 100-lecie „Naszej Niepodległej” w 2018.

Jerzy Barycki

Ostatnio zmieniany piątek, 08 grudzień 2017 08:10
Zaloguj się by skomentować