Goniec

Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

piątek, 15 maj 2015 14:33

70 lat temu

Napisane przez

pruszynskiCBC nadało dobry program o końcu wojny. Pokazano kanadyjskich weteranów witanych w Holandii, bo oni sporą część jej wyzwolili, choć wcześniej Bredę wyzwolili Polacy gen. Maczka.

Po wojnie były same afronty wobec Polaków. Polskich generałów nie zaproszono ani na trybunę honorową, ani do udziału w defiladzie, bo "swych" Polaków miał przysłać Stalin. Gdy się okazało, że ich nie będzie, na dzień przed paradą zaproszono ich i nawet miano ze Szkocji przysłać po nich samoloty. Oczywiście głównodowodzący bodaj generał Bór-Komorowski odmówił.

piątek, 08 maj 2015 22:13

Wylew wazeliny

Napisane przez

pruszynskiNie wiem, czy kiedyś była w "Gazecie Koszernej" taka liczba nekrologów jak po śmierci pana Władysława Bartoszewskiego, gdzie przynajmniej połowa dających klepsydry tytułowała go niezgodnie z prawem "profesorem".

Nie da się ukryć, że był działaczem Rady Pomocy Żydom oraz wybitnym pisarzem. Ale sławienie go jako polskiego męża opatrznościowego to co najgrzeczniej przesada.

Ba, trzeba przypomnieć, że nie zareagował, gdy w jego obecności w parlamencie Izraela szkalowano Polskę oraz na inne tej samej kategorii ataki na Polskę.

pruszynskiWedle opozycji w Moskwie, w ostatnich wyborach prezydenckich zastosowano ciekawy system. Sporej liczbie ludzi wydano po kilkadziesiąt zaświadczeń – uprawnień do głosowania. Taki dokument może dostać każdy, kto w dniu wyborów nie będzie w miejscu zamieszkania, i na jego podstawie może głosować w dowolnym punkcie wyborczym. Potem takich "wyborców" pakowano w autobusy. Jeździli od punktu wyborczego do punktu wyborczego i "właściwie" oddawali głosy.

Inna metoda była taka, że wyborca był "zapraszany" do jakiegoś "miejsca" koło lokalu wyborczego. Tam dawano mu wypełniony "właściwie" biuletyn. Potem szedł do swego punktu wyborczego, brał biuletyn i szedł za przepierzenie. Nowy biuletyn wkładał do kieszeni, a otrzymany wypełniony biuletyn wrzucał do urny. Otrzymany od komisji biuletyn zanosił do wspomnianego miejsca i otrzymywał "dolę".

piątek, 24 kwiecień 2015 15:00

Kolejna potwarz

Napisane przez

pruszynskiSzef FBI, przemawiając w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie z okazji rocznicy zakończenia powstania w getcie w Warszawie, oskarżył Polaków o współudział w mordowaniu Żydów. Nic nowego, szczególnie gdy jego szefowi – Obamie – coś podobnego uszło na sucho.

Jankesom warto przypomnieć, że nie chcieli przyjąć więcej Żydów przed wojną, a podczas wojny nie chcieli zbombardować linii kolejowej do Oświęcimia.

Tą wypowiedzią zajęło się moc osób, zaczynając od imć Komorowskiego, który jest współwinny, bo słabiutko zadziałał po wypowiedzi Obamy – np. nie wezwał na dywanik ambasadora USA. Teraz Polacy, zwłaszcza kandydaci na prezydenta, powinni jednym głosem krzyczeć: tylko dymisja dupka z FBI może nas usatysfakcjonować.

Nic innego jak dymisja. Jeśli jej nie będzie, to spotykamy się pod ambasadami USA w niedzielę w południe od Tokio przez Moskwę, Warszawę, po Londyn i Ottawę.

piątek, 17 kwiecień 2015 15:41

Piąta rocznica

Napisane przez

pruszynskiKonfliktu nie było. Prezydent Komorowski w czwartek wieczór w drodze z Kijowa zatrzymał się w Krakowie i złożył wieńce przy grobie państwa Kaczyńskich na Wawelu.

Następnego dnia z imć Kopacz i innymi notablami był rankiem na cmentarzu Powązkowskim, gdzie przy asyście kompanii honorowej była mała uroczystość z minimalnym udziałem publiczności.

Natomiast od samego ranka na Krakowskim Przedmieściu roiło się od Rodaków. Najpierw była Msza św. w kościele radziwiłłowskim koło pałacu prezydenta.

pruszynskiTak miał powiedzieć Juliusz Cezar, kiedy ruszył na podbój Galii, czyli obecnej Francji. W Wielki Piątek, 3 kwietnia, w Mińsku ukazał się w opozycyjnym półtygodniku – "Narodna Wola" – mój list do prezydenta Łukaszenki, który w wersji polskiej załączam:

Szanowny Panie Prezydencie.

Chciałem Pana i obywateli Białorusi poinformować, że będę startować w nadchodzących wyborach prezydenckich. Nie tyle pragnę wygrać, bo to jest praktycznie niemożliwe, gdyby nawet na trzy zmiany pracował dla mnie patron spraw beznadziejnych św. Tadeusz Juda, który ma ołtarz w "Czerwonym Kościele" w Mińsku. Chcę nagłośnić pewne fakty, bo to, co mówi kandydat na prezydenta, jest dużo lepiej słyszane, niż gdyby to samo mówił najprzedniejszy profesor jakiegokolwiek naszego uniwersytetu.

czwartek, 02 kwiecień 2015 16:23

Z Mińska (nr 14/2015)

Napisane przez

pruszynskiZ Mińska

Pogoda najpierw była podobnie ciepła jak w Warszawie. Na krzakach widać pączki, choć na drogach w lasach widać było resztki śniegu. Młodzi już chodzą w kurtkach. Potem przyszło ochłodzenie i tak ma być do świąt.

Za mej nieobecności przyjechała druga osoba Stolicy Apostolskiej, czyli kardynał sekretarz stanu. Miał spotkania z prezydentem, uśmiechali się i oficjalnie zapowiedziano stworzenie w Mińsku Akademii Teologicznej im. Jana Pawła II. Różne komentarze mówią, że omawiano też wizytę na Białorusi Ojca Świętego, bo podczas swej wizyty w Watykanie Aleksander Grigorowicz zapraszał już Go do odwiedzenia naszego kraju.

piątek, 27 marzec 2015 15:44

Polski IPN

Napisane przez

pruszynskiPolski IPN

Od 2009 r. piszę do prezesa tej "dostojnej" instytucji, by przedrukowała książkę panów M. Arczyńskiego i W. Balcerka o "Żegocie", czyli Radzie Pomocy Żydom, którą wydał Czytelnik w 1979 i 1982 roku. Potem tylko, bez przypisów, sam ją wydałem w 150 egzemplarzach w 2009 r.

Od czterech miesięcy piszę znów do prezesa IPN, by był łaskaw mnie przyjąć. Wreszcie dr Andrzej Zawistowski odpisał mi, że trzeba by zająć się sprawą "Żegoty", by w oparciu o nowe materiały zrobić rozszerzone wydanie książki o niej. Ponadto dowiaduję się, że nie ma szansy, by w ciągu najbliższych dwóch tygodni prezes mnie przyjął.

piątek, 20 marzec 2015 13:32

Z Warszawy (12/2015)

Napisane przez

pruszynskiZ Warszawy

Cieplej jest niż w Mińsku, trawa zielenieje, a krzaki wypuszczają pączki. Na Nowym Świecie wystawiają już przed kawiarniami stoliki. Tylko niejeden boi się, że znów na Wielkanoc będziemy lepić bałwany ze śniegu.

piątek, 13 marzec 2015 15:12

Nowe mieszkanie

Napisane przez

pruszynskiPo ponad 20 latach czekania moja żona, pracująca w Bibliotece Narodowej Białorusi, dostała przydział dwupokojowego 50-metrowego mieszkania, ze sporą kuchnią oraz oszkloną dwumetrowej powierzchni loggią, gdzie będzie można składać wiele rupieci. Dom jest między dwoma lasami, czyli jest dobre powietrze.

Jest to mieszkanie na zasadach "komercyjnych" i będziemy płacić z 250 dolarów kanadyjskich, czyli tyle ile ona zarabia na pół etatu, i 35 proc. tego, co płaciliśmy niesympatycznemu synowi żydowskiego kagiebisty za trzy pokoje o 5 metrów większego mieszkania dwa przystanki metra bliżej centrum. Dodam, że gdyby nam przydzielono mieszkanie "komunalne", tobyśmy płacili za wszystko ze 100 dolarów kanadyjskich. Ale teraz już takich przydzielają bardzo mało.