Goniec

Switch to desktop Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

piątek, 06 marzec 2015 22:55

W Mińsku (10/2015)

Napisane przez

pruszynskiW Mińsku

Po prawie miesiącu wróciłem do stolicy Białorusi. Tu też zimy w lutym nie było i nadal nie ma. Kilka razy spadło po centymetr śniegu i wiadomo, zaraz znikło, bo stale temperatura koło zera.

Niewiele się stało, a kurs dolarów i euro ustabilizowały się na poziomie sprzed mego wyjazdu.

Obrady w sprawie pokoju na Ukrainie zwane Mińsk II doprowadziły do kolejnego przerwania walk. Ciężki sprzęt obie strony odsuwają z linii przerwania ognia, ale mało kto wierzy, że konflikt się zakończył. Na ogół wszyscy przewidują, że Rosjanie uderzą za miesiąc – dwa, by zająć port Marianopol, który jest wygodny do zaopatrywania Krymu.

piątek, 27 luty 2015 11:58

Dziwny luty

Napisane przez

pruszynskiDziwny luty

W Toronto zima jak za dawnych lat, a praktycznie wiosna w Polsce. Cały miesiąc nie było nawet 4 stopni mrozu i tylko pytanie, czy nie będzie zimy w maju?

Zlot patriotów

W sobotę, 21 lutego, organizatorzy Krucjaty Różańcowej zwołali do Częstochowy rodaków, którzy chcą uczciwych wyborów. Zebranie powołało Ruch Kontroli Wyborów, który będzie robił, co się tylko da, by wyborów prezydenta i parlamentarnych nie fałszowano.

piątek, 20 luty 2015 14:40

Ost Front: Dziwna zima

Napisane przez

pruszynskiDziwna zima

Gdy w Toronto ponad 20 stopni mrozu, śniegu po łydki, w Warszawie i reszcie Polski słonecznie, ciepło, rzadko dochodzi do minus jednego.
Jaki z tego morał? Pewnie będzie znów zima na Wielkanoc.

piątek, 13 luty 2015 15:02

Kiedy wreszcie… kontratak

Napisane przez

pruszynskiProfesor Żaryn, jeden z dyrektorów Instytutu Pamięci Narodowej, wydał w grudniu książkę pt. "Polacy ratujący Żydów, historie niezwykłe", której recenzja ukazała się ostatnio w tygodniku "Do rzeczy".

Wspomina się tam też o organizacji Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, który współpracuje z Archiwum Akt Nowych. Niestety, mimo upływu dwóch miesięcy książki nie udało mi się znaleźć w księgarni w Krakowie.

Czerpiąc wiedzę o niej z samej recenzji, jest to kolejna książka mówiąca, ile dla Żydów zrobili Polacy.

piątek, 06 luty 2015 15:40

Kto na prezydenta

Napisane przez

pruszynskiKto na prezydenta

W środę prezydent Komorowski ogłosił datę wyborów prezydenckich. Mają się one odbyć 10 maja i już wiadomo, że do walki staną oprócz imć Komorowskiego: Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Duda z ramienia PiS-u, Adam Słomka z KPN-u, Anna Ogórek z SLD.

Co ciekawe, żaden z tych kandydatów nie prowadzi jeszcze naprawdę ostrej kampanii wyborczej.

piątek, 23 styczeń 2015 23:20

Święto chrztu Pańskiego

Napisane przez

pruszynskiŚwięto chrztu Pańskiego

Cerkwia prawosławna 19 stycznia obchodzi rocznicę chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Kapłani nad przeręblami święcą wodę, a moc ludzi zanurza się po trzy razy w lodowatej wodzie, a zawsze tego dnia jest co najmniej lekki mrozek.

piątek, 16 styczeń 2015 16:37

Sukces… niebywały

Napisane przez

pruszynskiSukces… niebywały

Co najmniej cztery lata temu odwiedziłem biuro Fundacji Kościoła Opatrzności Bożej, która zajmuje się finansowaniem budowy tego kościoła.

Zaproponowałem im, by rozpoczęto zbieranie funduszy poprzez sprzedaż "cegiełek" w postaci medali i nawet załączyłem do mego listu taki "medal".
W świątecznym numerze "Idziemy" był apel o datki na dokończenie budowy tego kościoła, co kosztuje około 14 mln złotych, a kto przyśle na ten cel co najmniej 30 złotych, dostanie taki "medal".

Zapomniano niestety o elemencie mej propozycji sugerującym, by zbierano też datki wśród Polonii USA i Kanady.

Cieszę się niezmiernie, że moja propozycja, choć po tak długim czasie, trafiła do przekonania możnym z tej fundacji.

piątek, 09 styczeń 2015 16:22

Noworoczna Warszawa

Napisane przez

pruszynskiOd Starego Miasta hen za Belweder i na innych głównych ulicach jest bardzo odświętnie. Na latarniach wiszą spore girlandy z małych żarówek przypominające parasole, a nad ulicami banery świetlne, na dodatek jest mnóstwo światełek na różnych drzewach. Moc ludzi spacerowało po Trakcie Królewskim wieczorami przed Nowym Rokiem i po Nowym Roku, a kawiarnie wszędzie na nim były pełne.

Telewizja publiczna nadawała programy noworoczne, występy na wielkich scenach w Krakowie, Wrocławiu i innych miastach, gdzie darli się różni śpiewacy. Pokazano też fragmenty uroczystości noworocznych, gdzie Gomułka całował się z... Moczarem, a Gierek z kimś tam innym.
Potem przyszedł koniec starego roku, ale nie odegrano na Nowy Rok hymnu narodowego. Nie wiem też, czy odegrano go w TV Trwam i TV Respublika.
Muszę przyznać, że wolałem imprezy noworoczne, jakie transmitowała TV w Moskwie, gdzie przed północą z zasady występował na tle Kremla Putin, a potem grano hymn Rosji. Podobnie zresztą było godzinę potem, gdy Nowy Rok zbliżał się do Mińska, o godzinę później niż w Moskwie.

sobota, 03 styczeń 2015 00:21

Wpadka

Napisane przez

pruszynskiŻyczenia

Przede wszystkim, drodzy czytelnicy, MOC, MOC wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i oczywiście na Nowy Rok, który może przynieść wiele, wiele zmian. Oby jak najlepszych.

piątek, 19 grudzień 2014 14:57

Wielki weekend

Napisane przez

pruszynskiW piątek jaśnie oświecona i złapana na kłamstwach pani premier Kopacz, która za komuny należała do ZSL, wystąpiła w TV. Nie tylko ona prowadziła kampanię przeciwko zapowiedzianemu na sobotę marszowi, ale uprzedzano, że na nim będą burdy, wszystko, by zniechęcić ludzi do uczestnictwa.

Pierwsza demonstracja była pod Belwederem w piątek, 12 grudnia, o 21. Przybyło z 30 osób i przemawiał wódz odradzającego się KPN-u, były poseł Słomka, potępiając prezydenta, który przeszedł do porządku dziennego nad fałszowaniem wyborów. Nad zebranymi był transparent ze słowami: Niezłomni – AK – WIN – KPN – SMW – SW.