Goniec

Switch to desktop Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

piątek, 14 listopad 2014 11:39

Z Warszawy (46/2014)

Napisane przez

pruszynskiWyjechałem z Mińska w płaszczu z podpinką, a w stolicy inna pogoda. Liście jeszcze na drzewach i można było chodzić, wedle systemu angielskiego, tylko w marynarce z szalikiem. Ludzie wieczorami spacerują po Nowym Świecie, gdzie nadal są otwarte "ogródki", tylko są tam grzałki, bo wieczorem trochę chłodniej. Stolica i okolice obwieszone plakatami wyborczymi. Zastanawiam się, kto za to płaci, bo przecież nikt za darmo ich nie drukuje i nie rozwiesza.

Na SGH miejscowi narodowcy zorganizowali wystawę poświęconą narodowej demokracji i panel na temat Kresów, gdzie głównie byli studenci. Wystąpił na niej ksiądz Isakowicz-Zaleski oraz pani Siemaszko, która z ojcem napisała wstrząsającą książkę o mordach na Wołyniu. Wielebny ksiądz musiał niestety powiedzieć sporo gorzkiej prawdy o szefie "Gazety Polskiej", panu Sakiewiczu, że on kocha PiS, to pół biedy, ale zaczyna mieć bardzo złe zwyczaje, bo jak kto nie kocha nad życie Ukraińców, to won z jego organu. Ta impreza, w której wzięli udział też mniej cenieni ludzie, jak człowiek, co położył dziennik PAX-owski "Słowo Powszechne" – przypominała mi ser szwajcarski. Wcale niezły, ale ma zwykle sporo dziur. Wobec czego pozwoliłem sobie, wbrew woli głównych "genialnych" prowadzących, uzupełnić ich wypowiedzi, za co zostałem nagrodzony brawami większymi niż ktokolwiek z panelistów dostał.

czwartek, 06 listopad 2014 14:15

Sprawiedliwość

Napisane przez

pruszynskiSprawiedliwość

23 października br. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu – przewodniczy pani sędzia Renata Wajda – przystąpił do rozpatrzenia zażaleń Mariusza Szewczyka (sygn. II Kp 882/14) i Zygmunta Miernika (sygn. II Kp 881/14) na bezprawie policji, która rozbiła wiec patriotów pod pomnikiem Sowietów w Nowym Sączu 23 września br. Sąd utajnił posiedzenia, a nawet uzasadnienie orzeczenia, co skłoniło Zygmunta Miernika do złożenia wniosku o odsunięcie sędzi. Zebrani przeprowadzili przed sądem pikietę, znów rozbitą przez policję. Dodać warto, że burmistrzem Nowego Sącza jest członek PiS-u, który podczas zjazdu PiS w Krakowie siedział w prezydium obok imć Kaczyńskiego.

piątek, 31 październik 2014 14:06

Pogoda i...

Napisane przez

pruszynskiW Mińsku jest słonecznie, liście spadły z drzew, był malutki śnieg oraz jest lekki mrozek. Ludzie już chodzą w puchowych kurtkach, a dzieci opatulone jak na Sybir.

Odwiedziłem dwór Prószyńskich, dawniej na skraju miasta, a teraz w mieście. Jeszcze sam dwór do końca nieodnowiony, ale już robiono tam porządek w parku i mikromuzeum w domu przy dworze, gdzie pokazują różne domowe rupiecie z przełomu XIX i XX wieku, w tym samowary, maszyny do szycia oraz sanki i kolaski.

piątek, 24 październik 2014 14:11

Znów u siebie

Napisane przez

pruszynskiW Warszawie będzie nowy ambasador Ukrainy, były minister spraw zagranicznych. Okazało się, że śpiewał z kibicami dość wulgarną nową piosenkę o prezydencie Putinie i minister SZ Rosji zapowiedział, że z takim nie będzie nigdy pertraktował.

Remontują tory między Warszawą a Małkinią i na trasie z Warszawy do Białegostoku kursują autobusy, nawet wygodne i ciut szybciej niż pociągi. Wszystkiego było nas 28 osób na 46 miejsc, więc trzeba się zastanowić, czy nie lepiej puścić po szynach autobusy.

Na przystanku autobusowym za miastem złapałem szybko okazję na Białoruś. Dzięki uprzejmości władz polskich, jako że jechałem z prezentami do szkoły w Wołkowysku, pojechaliśmy poza kolejką. Tak oszczędzili co najmniej czterech godzin stania.

czwartek, 16 październik 2014 22:24

Piękne samobójstwo

Napisane przez

pruszynskiPod takim tytułem w "Gazecie Warszawskiej" opublikował tekst pan Maciej Hałaś, gdzie ubolewa, że choć jest jego zdaniem siedmiu kandydatów po prawicy, żaden nie jest dość charyzmatyczny i dość znany. Co gorsza, do tych "poważnych" kandydatów po prawicy nie wlicza Janusza Korwin-Mikkego czy Marcina hr. Zamoyskiego, którzy mogą walczyć o prezydenturę. Jest chyba nawet oczywiste dla pana Hałasia, że jeśli tylko nawet dwóch z nich stanie do walki, to żaden nie wygra.

Już z 14 lat temu ks. Maj, proboszcz parafii na Służewcu w Warszawie, próbował, z cichym poparciem śp. Jana Pawła II, pogodzić kilku kandydatów prawicowych, by z nich wyłonić jednego, który by w imieniu prawicy stanął do walki z imć Kwaśniewskim.

niedziela, 05 październik 2014 22:35

List otwarty do Kongresu

Napisane przez

pruszynskiList otwarty do Kongresu

Jak wszystkim powinno być wiadomo, Kongres Polonii Kanadyjskiej, jak też Kongres Polonii Amerykańskiej powstały w 1944 r., kiedy sprawy polskie stały źle i zadaniem ich było walka o pamięć Polski i jej niepodległość.

Niby mamy już wolną Polskę, więc trochę ten główny jej cel odszedł, ale warto zastanowić się, co naprawdę oba Kongresy powinny robić.

Mym nieskromnym zdaniem organizować promocję kultury polskiej. Taką formą najprostszą jest organizowanie cyklów odczytowych wybitniejszych Polaków. By w Kanadzie jechali oni od Montrealu, poprzez Ottawę, Toronto, Mississaugę, London, może nawet do Thunder Bay, Winnipegu, Edmonton i Vancouveru.

piątek, 26 wrzesień 2014 14:10

Ukraina - co robić, co dalej?

Napisane przez

pruszynskiUkraina - co robić, co dalej?

Zaczęła się ostra dyskusja w sprawie Ukrainy. Jedni wspominają o ich bestialstwach, inni mówią o celach strategicznych, o obronie Polski dzięki Ukraińcom, co dziś stawiają się Rosji.

Ci chcą pomocy i dawać im broń i co tylko zechcą. Czy w historii ostatnich 115 lat coś zrobili Ukraińcy względem Polaków, tylko mordowali i żądali pomocy, gdy było im źle.

Jak wiadomo, nie kocham Jarosława Kaczyńskiego, ale wnioskowałem, by go Ukraińcy odznaczyli i g... Są tacy, którzy mówią: najlepiej, by się Ukraińcy mocno pobili z Ruskimi, bo wtedy jedni i drudzy będą słabsi.

sobota, 20 wrzesień 2014 15:03

Z Mińska (nr 38/2014)

Napisane przez

pruszynskiZ Mińska

Po trzech miesiącach nieobecności na Białorusi pierwsze zły znak to metro podskoczyło z 3300 rubli do 4000, czyli około 40 centów USA. Dalej, od nowego roku klasy w szkołach mają mieć minimum 24 dzieci, a dotąd było maksimum 24. Coraz więcej dzieci rodzice ślą do prywatnych szkół, a te kosztują po 600 dolarów, przy tym w Polsce zwykle 1000 zł, czyli 300. I tak jak było, ceny na Białorusi wyższe, a zarobki niższe niż w Polsce.

W ten weekend było święto miasta Mińsk. Różne kiermasze i festiwale w parkach, a na sztachetach ogrodzenia parku Czeluskincow wielkie plakaty przedstawiające kościoły, cerkwie i pałace Białorusi. Tych ostatnich jest najmniej, bo większość z pozostałych nieodnowiona. Oczywiście nie wspominano o wielkim burmistrzu Mińska, hrabim Hutten-Czapskim.

piątek, 12 wrzesień 2014 12:21

Kompromitacja

Napisane przez

pruszynskiKompromitacja

9 maja była demonstracja pod ambasadą Rosji z poparciem dla niej. Było ze 20 osób.

Podobna demonstracja z tymi samymi ludźmi była pod ambasadą Ukrainy 6 września. Przeciwnikom Ukrainy media zrobiły wielką łaskę, nie pokazując ich w wiadomościach; było tam łyso, z 30 ludzi i kilka transparentów. Nie wiem, czy demonstranci wiedzą, jak traktują Polaków potomkowie Bandery, a to trzeba nagłaśniać i nie próbować udawać, że wszystko jest tam cacy, jak to robi "Gazeta Polska".

Konflikt na wschodzie to jedno, a traktowanie Polaków we Lwowie to drugie, i to trzeba nagłaśniać.

piątek, 05 wrzesień 2014 14:09

Bez euforii i nadziei

Napisane przez

pruszynskiBez euforii i nadziei

Uzyskanie przez imć Tuska stanowiska przewodniczącego Rady UE nie wzbudziło w Warszawie entuzjazmu. Już wiadomo, że na swe miejsce wystawił wicepremiera imć Kopacz, która będzie miała sporo niewdzięcznej roboty.

1 września

Niewielkie były manifestacje, jedna pod pomnikiem płk. Kuklińskiego na placu Zamkowym, a druga pod ambasadą RFN. Tę organizowała Reduta Obrony Dobrego Imienia Polski, której przewodzi Maciej Świrski, a w której zarządzie zasiada między innymi Janek Pietrzak i kandydat na premiera PiS-u, pan Gliński.