Goniec

Switch to desktop Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

piątek, 25 kwiecień 2014 10:52

Wielkanoc w Mińsku

Napisane przez

pruszynskiW mieście zielono już prawie jak w Warszawie, a tego roku Wielkanoc nasza i prawosławna są w tym samym czasie. Po ulicach ludzie chodzą ubrani do "figury", a widać też panie ubrane w długie letnie kiecki. Na głównych ulicach pod restauracjami otwierane są ogródki, gdzie jeszcze mało ludzi.

Na targu moc sztucznych kwiatów, bo za osiem dni po Wielkanocy prawosławnej jest Radnica, czyli Zaduszki prawosławnych, kiedy idą oni na groby krewnych i tam nie tylko zostawiają kwiaty, ale jest poczęstunek, naturalnie z kieliszkiem.

czwartek, 17 kwiecień 2014 14:46

Zielona Warszawa

Napisane przez

pruszynskiJeśli pogoda się nie popsuje, to Wielkanoc będzie zielona, bo drzewa są już z małymi liśćmi, i ciepła, ale...

 

Uczucia

Tu i tam sprzedaję swą "ukraińską" książkę i widzę jak na dłoni, że Polacy mają Ukraińców dość i wcale nie są zachwyceni popierającymi ich mediami, ba, twierdzą, że one kłamią.

Pewna dość zarozumiała Pani twierdziła, że wszystko wie o tym, co się tam dzieje, więc zadałem jej pytanie, kto na konflikcie w Kijowie zyskał.
Rosjanie – powiedziała bez zająknięcia.

Nie, bo przed konfliktem mieli za niską cenę bazy na Krymie i dobre stosunki z Zachodem. Teraz mają więcej baz, ale koszt przejęcia Krymu jest już spory i będzie niemały. Popsucie stosunków z Zachodem też już kosztuje, a może jeszcze kosztować więcej.

Ukraińcy stracili co najmniej 500 ludzi i mają piramidalny chaos. Naturalnie straciła UE. Bo do nowej Ukrainy będzie musiała dopłacać, a zapewne też dopłaci z kieszeni polskich podatników.

Dziewczyna z Kijowa, która mi pisać książkę pomagała, donosi, że rząd tam nic nie robi, a kraj po kawałku przejmują Ruscy. No cóż, jakie władze, takie rezultaty.

piątek, 11 kwiecień 2014 13:17

Wiosenna Warszawa

Napisane przez

pruszynskiJuż zielono i zasadniczo ciepło, jeszcze nie ma liści, ale pełno pąków, a nawet kwiatków. Chyba pogoda nie zrobi nam zeszłorocznego kawału choć teoretycznie po słabej zimie powinna być słaba, czyli zimna wiosna.


Targi książek katolickich

W pasażu pod Zamkiem Królewskim odbyły się XX targi wydawców katolickich, w tym też był reprezentowany krakowski "Tygodnik Powszechny", często przezywany "Żydownikiem Powszechnym", ale nie było koło niego wielu ciekawych. Było stoisko "Niedzieli" z Częstochowy, "Jedności" z Warszawy i "Gościa Niedzielnego" z Katowic, który jest najbardziej poczytnym polskim tygodnikiem.

czwartek, 03 kwiecień 2014 22:41

Oferta Żyrinowskiego

Napisane przez

pruszynskiW piśmie do polskiego MSZ wiceprzewodniczący Rosyjskiej Dumy Państwowej Władimir Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do Polski w pięciu zachodnich obwodach Ukrainy: wołyńskim, lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i równieńskim. 

Być może takie referendum by Polska wygrała nie ze względu na to, że jest tam przewaga Polaków, ale że wejście do Polski oznacza wejście do Europy i nadzieje na lepsze życie. Podobną "ofertę" dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część.

piątek, 28 marzec 2014 13:48

Ciężka praca

Napisane przez

pruszynskiKończę poprawiać książkę o Majdanie. Powinna być wydrukowana za osiem dni w przyszły piątek, więc brakuje mi czasu na zaspokajanie ciekawości czytelników w Kanadzie. Proszę o darowanie.

piątek, 21 marzec 2014 13:28

Zazdroszczę Putinowi

Napisane przez

pruszynskiWedług informacji podanych przez "Rosyjskie Wieści", rumuńskie siły zbrojne są gotowe wkroczyć na terytorium Ukrainy w przypadku wybuchu wojny domowej na terytorium tego państwa. Obecnie na Ukrainie przebywają rumuńscy emisariusze mający za zadanie przygotować odpowiednie warunki pod potencjalną interwencję zbrojną. Z kolei portal internetowy "Nowiny Zakarpacia" informuje o możliwości inwazji armii węgierskiej w przypadku dalszego zaostrzenia kryzysu ukraińskiego.

piątek, 14 marzec 2014 14:15

Z Kijowa

Napisane przez

pruszynskiWychodzący angielskojęzyczny "Kiev Kurjer" podał w piątek listę 23 ludzi, z byłym premierem Janukowyczem na czele, którzy są teraz poszukiwani jako ci, co spowodowali przelew krwi, w tym śmierć już rozpoznanych 100 ludzi, dwóch nierozpoznanych oraz do 300 zaginionych. Ponadto zginęło 20 zomowców i nieznana ich liczba leży w szpitalu MSW.

Pan Bóg sprzyjał 8 marca paniom w dniu ich święta, które jest dniem wolnym od pracy na Białorusi i Ukrainie. W Kijowie było od tego dnia coraz cieplej, słonecznie, a wszędzie widać było kwiaty. Niosły je panie i nieśli je mężczyźni, paradujący po mieście coraz mniej odziani.

piątek, 07 marzec 2014 13:31

1 marca

Napisane przez

pruszynskiOd lat mówię Unii Kredytowej św. Stanisława i św. Kazimierza oraz SKOK-om w Polsce, by zorganizowały przesyłkę pieniędzy między Kanadą a Polską. Niestety, TY mów, a on zdrów, a przecież można by na tym sporo zarobić – tak zarabiają obcy.

piątek, 28 luty 2014 14:08

Już nie ten sam Majdan

Napisane przez

pruszynskiCzwartek. Już jest praktycznie czwarta miesięcznica Majdanu i jest na Majdanie poczucie zwycięstwa, bo przecież odszedł zbabrany krwią premier i w chwili, gdy to piszę, nikt nie wie, gdzie jest.

Pod tytułem "Kamikadze" darmowa gazeta Kijowa przedstawia kandydatów na ministrów; ich zadanie będzie nie do pozazdroszczenia. Premierem ma zostać pan Arsenij Jaceniuk, zastępca pani Tymoszenko, która wyszła z więzienia, ale jest schorowana; ta partia była dotąd w opozycji. Był marszałkiem parlamentu, ministrem spraw zagranicznych. Są też cztery kandydatury na wicepremierów z różnych partii, w tym z nacjonalistycznej antypolskiej Swobody. Jest 16 kandydatów na ministrów, a ministrem spraw wewnętrznych ma być oligarcha Ormianin Awachow, a spraw zagranicznych fachowiec bezpartyjny, były urzędnik OBWE Andrej Deszcica. Nie było jeszcze w czwartek wiadomo, kto będzie ministrem obrony.

piątek, 21 luty 2014 13:08

Dziwna zima

Napisane przez

pruszynskiJuż połowa lutego, a praktycznie zimy nie było. Kilka dni po 10 stopni i po kilka centymetrów śniegu, a ruscy meteorolodzy z "uprzejmości" uprzedzali Polaków, że będzie mocna. No jak im teraz wierzyć.


Hej, kto Polak do Madziarów

Śladem poprzednich dwóch lat "Gazeta Polska" organizuje wyjazd do Budapesztu na Dzień Niepodległości 15 marca. Pojedzie wielki specjalny pociąg, ale też sporo autobusów, i tylko trzeba by zamówić u św. Judy lepszą niż w zeszłym roku pogodę.