Goniec

Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

piątek, 02 sierpień 2013 12:33

Z Budapesztu

Napisane przez

pruszynskiPogoda dopisała i żar z nieba lał się jak trzeba. Tanią linią WizzAir doleciałem za 160 zł z Warszawy, a na lotnisku wziąłem autobusik za 45 złotych, który mnie dowiózł do Domu Polskiego. 

Jest tak doskonały dojazd metrem linii nr 2, gdzie się do przystanku Stadion jedzie autobusem 95, który staje przed Domem Polskim, przylegającym do polskiego kościoła. Co zresztą najprzyjemniejsze, że ludzie po 65. roku życia nie płacą za transport i jeździłem tu i tam do woli. Kupiłem też tutejszego czipa i mogłem dzwonić, choć dzwonienie tu droższe niż w Polsce.

piątek, 26 lipiec 2013 21:11

Zamość

Napisane przez

pruszynskiNigdy nie byłem w tym wspaniałym mieście na południe od Lublina. Wiele lat temu opowiadał mi o nim zmarły kilka lat temu przedostatni ordynat Jan hr. Zamoyski. Jego wielki praszczur w ciągu pięciu lat kazał zbudować zupełnie nowe miasto wedle projektu architekta włoskiego w latach 1595–1600.

Było ono też otoczone murami i była to jedna z ważniejszych warowni broniącej Rzeczpospolitej. Wiele razy połamali sobie o nie zęby obcy, między innymi Chmielnicki, a Szwedzi nawet nie przystąpili do zdobywania miasta, bo ocenili, że to będzie bardzo kosztowne, a gdy odchodzili, hetman Zamoyski wyprawił pod murami miasta im ucztę, ale nie mieli krzeseł i odtąd uczta na stojąco jest zwana "szwedzkim stołem".

sobota, 20 lipiec 2013 22:13

Z Częstochowy

Napisane przez

pruszynski13 i 14 lipca odbyła się XXI Pielgrzymka słuchaczy Radia Maryja do sanktuarium na Jasnej Górze. Zjechali setkami autobusów rodacy z wszystkich zakątków Polski i po pielgrzymkach na święto Matki Boskiej 26 sierpnia jest to największy zlot rodaków na Jasnej Górze.

Msze Świętą koncelebrowali metropolita częstochowski abp Wacław Depo i abp gdański Leszek Głódź, który przypomniał, że mówienie o państwie prawa może być co najmniej dziwne, bo w myśl swego "prawa" zarówno hitlerowcy, jak i Sowieci wysyłali ludzi do gułagów i mordowali.

pruszynskiSzanowny Panie Prezydencie

Jak zapewne Pan wie, w ostatnich dniach odbywał się w Pana mieście Festiwal Kultury Żydowskiej, gdzie nie omieszkano mówić o polskim antysemityzmie, a wśród panelistów nie zabrakło takich polakożerców jak pani Alina Cała.

Może Pan zapyta organizatorów, czemu nawet jednej z setki sesji nie poświęcono temu, co Polacy zrobili dla Żydów w czasie wojny, i pozwalam sobie przesłać Panu broszurę Żyda, profesora Datnera, pt. "Las sprawiedliwych". Mówiąc szczerze, to powinien Pan Prezydent spowodować, by utrzymywane za polskie pieniądze centrum kultury żydowskiej na Kazimierzu zorganizowało raz sympozjum poświęcone ratowaniu Żydów w czasie Holokaustu.

sobota, 06 lipiec 2013 12:23

Problemy Czerskiej

Napisane przez

pruszynskiOkazuje się, że nie jest zbyt dobrze z organem Michnika, choć nadal ma moc ogłoszeń, to nakład idzie w dół. 

Kiedyś za akcje Agory płacono 150 złotych, a teraz są po osiem. Cóż, może kupić kilka i być na zebraniu akcjonariuszy i usłyszeć, jak Michnik będzie chwalił się swymi "wynikami".

 

sobota, 06 lipiec 2013 12:23

Problemy Czerskiej

Napisane przez

pruszynskiOkazuje się, że nie jest zbyt dobrze z organem Michnika, choć nadal ma moc ogłoszeń, to nakład idzie w dół. 

Kiedyś za akcje Agory płacono 150 złotych, a teraz są po osiem. Cóż, może kupić kilka i być na zebraniu akcjonariuszy i usłyszeć, jak Michnik będzie chwalił się swymi "wynikami".

piątek, 28 czerwiec 2013 16:01

Czyj prezydent?

Napisane przez

pruszynskiJak podała "Gazeta Warszawska", na spotkanie z przedstawicielami Polaków Kresowych Jaśnie Oświecony Pan Prezydent wysyła swego doradcę, pseudohistoryka, ekskomucha pana Nałęcza, zaś na spotkanie z przedstawicielami polskich Ukraińców sam się pofatygował.

Czy imć Komorowski nie zdaje sobie sprawy, że Ukraińców niczym nie udobrucha, nawet oddaniu Przemyśla i Rzeszowa oraz otaczających ich powiatów.

Kolejne ukłony do Ukraińców powodują tylko zwiększanie się ich apetytu, a ich marzeniem jest drobiazg, podział Polski między Niemców i Ukrainę.

piątek, 21 czerwiec 2013 23:29

Kolejny marsz za Trwam

Napisane przez

pruszynskiW Krakowie w niedzielę była najpierw msza przed kościołem Na Skałce, a potem marsz na Rynek Główny. Zebrało się na tym bodaj 170. marszu poparcia dla TV Trwam z 10 tysięcy ludzi, ale koło ołtarza było z piętnaście foteli dla księży, bo zapewne ojciec Rydzyk liczył, że więcej księży na mszę przybędzie.

Co jednak było SKANDALEM, to że zabrakło choć JEDNEGO biskupa, a przecież obok kardynała Dziwisza jest, jeśli się nie mylę, pięciu biskupów pomocniczych.

piątek, 14 czerwiec 2013 22:36

Na Łączce

Napisane przez

pruszynskiZ cmentarza Wojskowego w piątek po częściowo zakończonych ekshumacjach na "Łączce" zebrano kości pomordowanych w małe trumienki. Po małej ceremonii, w której wzięli udział drugorzędni urzędnicy administracji kraju oraz prezes IPN, złożono je do samochodów. 

Potem w asyście motocyklistów Rajdu Katyńskiego odwieziono na cmentarz Północny, gdzie będą czekać na wydobycie dalszych szczątków, które prawdopodobnie leżą pod mogiłami oprawców. Będąc na tej uroczystości, sam przeniosłem jedną z trumienek, z numerem 153, do samochodu i będę się za tego człowieka modlić.

piątek, 07 czerwiec 2013 22:21

Prawda w oczy kole

Napisane przez

pruszynskiProf. Krzysztof Jasiewicz nie będzie kierował Zakładem Analiz Problemów Wschodnich w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Kierownictwo Instytutu odwołało go z dniem 1 czerwca.

Sprawa dotyczy wywiadu z historykiem i politologiem prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn "Focus Historia Ekstra", gdzie profesor powiedział m.in., że holokaust "nie byłby możliwy bez aktywnego udziału Żydów w mordowaniu swego narodu".

Pod koniec kwietnia Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN potępiła wypowiedzi profesora. Całkowitą dezaprobatę dla poglądów Jasiewicza wyraziło również prezydium PAN.