Goniec

Register Login

Aleksander graf Pruszyński

OST FRONT

czwartek, 18 maj 2017 23:02

Wiosna w Mińsku (20/2017)

Napisane przez

        Już nawet zielono, na drzewach są liście, już na Prospekcie Skoryny czyli głównej arterii Mińska otwierane są „ogródki” koło restauracji-kawiarni, a tu śnieg. Co prawda, szybko topnieje ale dwa razy już nas zaskoczył.

        Tej niedzieli byłem w swym parafialnym kościele, a potem u księdza na obiedzie. Był tam oblat z Polski, który niekoniecznie uprzejmie zwrócił mi uwagę, bym mówił po białorusku. Odpowiedziałem, że księża przy stole znają polski więc czemu mam mówić w języku, który gorzej znam.

czwartek, 11 maj 2017 23:58

Przeoczyłem

Napisane przez

pruszynski        Przeoczyłem

        Pisząc o uroczystościach 3 maja, zapomniałem wspomnieć o tym, że Pan Prezydent zapowiedział zmianę konstytucji. Nie wiem, co ma on tym osiągnąć, bo teraz tę i wszelkie prawa RP administracja łamie nagminnie.

piątek, 05 maj 2017 14:16

Pytanie do imć Merkel

Napisane przez

pruszynskiPytanie do imć Merkel

        Czy nie lepiej było dać wolny wjazd Polakom, Ukraińcom i Rosjanom, a nie tym wszystkim Arabom, Murzynom itd.?

czwartek, 27 kwiecień 2017 22:32

Dla równiejszych

Napisane przez

pruszynski        2 maja to Dzień Polonii. Wspólnota Polska odmówiła załatwienia mi wejścia na uroczystości do Belwederu z udziałem prezydenta Dudy, więc drodzy czytelnicy, nie mogę Wam dostarczyć info, co tam było dla wybrańców.

 

        Po przegranej…

        Marine Le Pen nie zdobyła pierwszego miejsca w niedzielę i ma za dwa tygodnie stanąć w oko w oko nie tyle z sympatycznym panem Macronem, co całym na lewo od siebie elektoratem i, jak zapowiadają media, dostanie nie więcej niż 40 proc. głosów. Na jej miejscu wystąpiłbym w TV i powiedziałbym Francuzom: Boleję, nie mam takiego poparcia, jak bym chciała, i zapewne, mimo swych wysiłków i wysiłków mych zwolenników, w II turze przegram. Dlatego drodzy obywatele, postanowiłam wam oszczędzić sporo pieniędzy i wycofuję swą kandydaturę z drugiej tury, czyli gratuluję panu Macronowi zwycięstwa i życzę, by był najlepszym w historii kraju prezydentem. Taki postąpienie zaskarbiłoby multum poparcia dla niej i jej partii w nadchodzących wyborach parlamentarnych, choć są tacy, którzy twierdzą, że przed wyborami Trump miał gorsze notowania i zwyciężył.

czwartek, 20 kwiecień 2017 23:12

Wielkanoc (16/2017)

Napisane przez

pruszynski        Tego roku była ona nie tylko późna, ale wspólna, bo obchodzili ją katolicy i wszelkie odmiany prawosławnych.

        Jak zwykle moc rodaków przyszło święcić dary do kościołów. Ja byłem z córą w naszym parafialnym kościele, tzw. czerwonym, bo wykonany jest z nieotynkowanej czerwonej cegły, w śródmieściu Mińska, gdzie co pół godziny kościół zapełniał się wiernymi ze sporej wielkości koszykami.

czwartek, 13 kwiecień 2017 14:39

Wiosenna Warszawa

Napisane przez

pruszynskiDrzewa są już zielonawe, a nawet mirabelki zakwitły. Jest Niedziela Palmowa, ale niewiele ludzi chodzi z palmami, choć widać, że wiele palm pochodzi z Wilna, gdzie są naprawdę pięknie robione.

Pan Sommer, wydawca tygodnika „Najwyższy Czas”, zorganizował Targi Książek Patriotycznych w sali Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu, tej sali, gdzie w lutym 1919 roku zebrał się pierwszy Sejm Wolnej Polski pod batutą najstarszego posła, księcia Ferdynanda Radziwiłła. Tam starsi panowie z wrażenia płakali.

piątek, 07 kwiecień 2017 13:15

Równi i mniej równi

Napisane przez

pruszynskiWielkim skandalem rozpoczął się 4 kwietnia proces apelacyjny Piotra Rybaka, skazanego przez sąd pierwszej instancji na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności, za spalenie kukły „stereotypowego Żyda” podczas antyislamskich protestów na rynku we Wrocławiu. Nikt z rodziny i przyjaciół oskarżonego nie mógł przekroczyć kordonu policji. Na salę sądową mogli wejść jedynie posiadacze specjalnych przepustek, a te mieli Żydzi i KOD-ziarze. Wybuchła awantura, która szybko przerodziła się w obywatelski wiec.

Oskarżony twierdził, że kukła oznaczała nie Żyda, a konkretnie Sorosa, który walczy z narodem polskim.

piątek, 31 marzec 2017 14:29

Mówił dziad do obrazu

Napisane przez

pruszynskiList od Kancelarii Prezydenta Dudy:

Pan Aleksander Graf Pruszyński

Szanowny Panie,

        potwierdzamy wpływ Pana listu z 3 lutego 2017 roku nadesłanego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a przekazanego do Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Kancelarii Prezydenta RP w celu udzielenia odpowiedzi. Przepraszamy za długi okres oczekiwania na odpowiedź spowodowany licznym wpływem korespondencji kierowanej do Prezydenta RP i Kancelarii.

piątek, 24 marzec 2017 06:53

Białoruś (12/2017)

Napisane przez

pruszynskiBiałoruś

        Sytuacja jest już gorąca, mamy ponad 200 aresztowanych i już hasłem nie jest obalenie dekretu o podatku dla „nierobów”, a dymisja prezydenta.

        Napisałem do Niego otwarty list, który już został opublikowany na portalu „Białoruski Partyzant”, a we wtorek ma ukazać się w półtygodniku „Narodna Wola”.

        Oto tekst listu.

piątek, 17 marzec 2017 15:02

Czy to koniec Kołchoźnika?

Napisane przez

pruszynski       Niespodziewanie wódz Białorusi odwołał na rok podatek od „tych, co nie pracują co najmniej sześć miesięcy w roku, nierobów”, czyli uległ demonstracjom. Ci, co zapłacili i zaczną pracować, mają dostać pieniądze z powrotem, a inni nie będą musieli go płacić przez rok.

        Tymczasem opozycja odwołaniem podatku poczuła się silniejsza.

        W niedzielę były demonstracje w mniejszych miastach, jak Orsza i Słuck. Po demonstracjach ubrane na czarno „ludziki” napadały na przywódców demonstracji i odwoziły ich w nieznane.