Goniec

Register Login

piątek, 04 maj 2012 13:49

UFO nad Smoleńskiem

Napisane przez

Jedno z piękniejszych przesłań cywilizacyjnych Zachodu streszcza się w powiedzeniu "ora et labora". Potrzebujemy tak modlitwy, jak i pracy. Jedno bez drugiego kuleje, jedno bez drugiego wynaturza się.

      Dlatego tak bardzo podoba mi się iście "benedyktyńskie" wezwanie do działania zawarte w powiedzeniu o. Tadeusza Rydzyka; módlmy się tak, jakby wszystko zależało od Pana Boga, a pracujmy tak, jakby wszystko zależało od nas. Przy okazji przypomniał mi się stary dowcip żydowski, kiedy to Icek modli się żarliwie o wygraną na loterii; w końcu Pan Bóg nie wytrzymuje i woła z nieba: "Icek, daj mi szansę, kup los".

      Modlitwa to wspaniała sprawa – powinniśmy codziennie nią zaczynać i nią kończyć, modlitwa to refleksja i medytacja, to porządkowanie świata słowem, ale Bóg wezwał nas do działania, dał świat, w którym mamy pracować na Jego chwałę – mamy walczyć ze złem. Realizacja wartości chrześcijańskich to przeciwieństwo bierności. Zostaliśmy posłani i mamy świadczyć czynem.

      Piszę o tym, bo cierpnę, gdy słyszę wezwania kółek patriotycznych, by skupić się wyłącznie na modlitewnej krucjacie, mózg mi się marszczy, gdy widzę, jak wiele osób zdaje się na tym poprzestawać i rozgrzeszać z bierności i bezczynności w obliczu wrogów kraju.

      Modlitwa powinna być w naszych czynach. Osoby, które troskę polityczną, starania o lepsze jutro chciałyby sprowadzić do wygodnego odmawiania pacierzy, są jak ten Icek, który "nie daje Bogu szansy", bo nawet losu nie kupił.

      Ani Pan Bóg, ani hetmanka Polski Matka Boża nie podaruje nam kraju na talerzu. Do tego trzeba jeszcze rycerstwa.

Musimy się modlić, by w tym doczesnym działaniu się nie pogubić i duszy nie zatracić, ale modlitwa nie zwalnia z obowiązku skutecznego działania, z kroczenia drogą sprawiedliwości – a zatem również walki o Polskę, dobro naszych rodzin, kraju, o interesy Ojczyzny.

      Ponieważ przez wieki naród nasz trwał podbity, pogrążony w traumie powstańczych klęsk, mamy tendencję do mesjanistycznego matrixu, kiedy to rekompensujemy sobie poczucie klęski grzechem pychy – przekonaniem o wybraństwie w oczach Pana Boga.

      Tymczasem powinniśmy zrobić rachunek sumienia i uczyć na błędach. Próbował tego Roman Dmowski, próbowało międzywojenne pokolenie polskiej inteligencji, a mimo to pierwiastek religijno-mesjanistyczny po dziś dzień napełnia nas niemocą.

      Widać to bez lornetki na przykładzie tragedii smoleńskiej. Powtórzę, co kilka razy już mówiłem; najważniejsze w tym zdarzeniu to dla nas odsłonięcie upiornej słabości państwa polskiego.

      Pierwsze, dlatego, że do tego zdarzenia (zamachu czy wypadku – nieważne) w ogóle doszło – to oznacza, że polskie państwo nie było w stanie chronić swej najważniejszej instytucji – urzędu prezydenta.

      Drugie, jak państwo to podeszło do wyjaśniania okoliczności zniknięcia Tu-154 z radarów.

      Ręce i nogi się uginają – Finis Poloniae!

      Dlatego gdy dzisiaj słyszę jakieś karkołomne teorie, rzekomo wyjaśniające okoliczności tych wypadków – jak profesorowie Trznadel czy Dakowski rozwodzą się nad możliwością kagebowskiej podmianki czy kombinacji operacyjnej, idę się napić wody.

      Aby wyjaśnić tragedię smoleńską (o ile to jeszcze możliwe), trzeba najpierw mieć państwo, otrzepać Polskę z pookrągłostołowego układu, wziąć władzę, zorganizować normalne instytucje bezpieczeństwa państwowego, zrekonstruować polski wywiad, siły zbrojne, tchnąć w ludzi wiarę w sens tego kraju, natchnąć młodzież – ideą wielkiego dziedzictwa. To są zadania na dzisiaj. Ględzenie o tym, jak to kagebowskie UFO uprowadziło nam i pomordowało elity, jest typową oznaką racjonalizacji niemocy, niemocy politycznej, militarnej, narodowej.

      Tymczasem dorosły człowiek, nawet jeśli opluwany leży w rynsztoku, powinien potrafić twarzą w twarz stanąć wobec tego faktu, a nie przekonywać, że się ułożył, bo mu tak lepiej.

      Oczywiście, że odmawianie różańca pomaga, dodaje sił, ale prócz tego potrzebne jest przezwyciężenie lenistwa ducha i ciała, konieczne jest, byśmy się łatwo nie rozgrzeszali z nicnierobienia stwierdzeniem – no przecież się modlę.

      Kiedyś w peerelu do mdłości doprowadzały mnie różne puste gesty protestu; palenie świeczek w oknach, noszenie oporników czy inne porozumiewawcze mrugnięcia, którymi wyładowywano frustracje; a jednocześnie zero programowego myślenia politycznego i zero koncepcji czy wspólnego działania politycznego.

      Wszystko sprowadzało się do nadziei, że ktoś za nas coś dla nas zrobi. No i wreszcie komuniści to zrobili – wzięli sobie banki, przemysł i środki przekazu – a nam pozostała ręka w nocniku.

      Podobnie jest dzisiaj. Katastrofa w Smoleńsku pokazała, że polskie państwo jest do bani, bo nie broni interesów Polaków. Tu jest pies pogrzebany i tu trzeba ogromu pracy politycznej, a nie bajek o smoleńskich kosmitach.

      Aby działać, trzeba wiedzieć, gdzie się jest. Połowa Polaków tego nie wie. I dlatego warto się o to dla nich pomodlić.

      Andrzej Kumor

Mississauga


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 16:22
piątek, 04 maj 2012 13:47

Krzysztof Ligęza: Gotowa koncepcja

Napisane przez

    220px-Kretschmer Ernst Kretschmer, niemiecki teolog, filozof i lekarz psychiatra, prezes Powszechnego Towarzystwa Psychoterapii, tuż przed złożeniem dymisji powiedział: "Zabawne rzeczy dzieją się z psychopatami. W normalnych czasach wydajemy o nich opinie. W czasach politycznie niespokojnych to oni nami rządzą".

      Był rok 1933. Wkrótce Stary Kontynent eksplodował, podpalony przez spółkę szaleńca z Berlina i kata z Moskwy, a wraz z nim eksplodowała cała ówczesna rzeczywistość białego człowieka. Od tamtej pory entropia Wszechświata znacznie wezbrała, zaś wariatów przybyło nam proporcjonalnie do rosnącego zamętu. Nie dziwota zatem, że samego szaleństwa daje się zauważyć dookoła nas coraz więcej

      Szaleństwa więcej, za to przyzwoitości i uczciwości coraz mniej. Tymczasem odwracając się plecami do przyzwoitości, w try miga traci się człowieczeństwo. Odnosząc tę regułę do władzy państwowej, można powiedzieć, że bez uczciwej władzy państwo niezwykle łatwo traci suwerenność.

      TO, CO MYŚLIMY

      W powyższym kontekście ludzie rozumni za największy problem naszych czasów słusznie uznają rządzących. A precyzyjniej – fakt, że rządzący dużo bardziej przejmują się dziś emocjami i uczuciami, niewspółmiernie do ich faktycznej roli marginalizując myśli i idee. "Myśli i idee, to mnie interesuje!" – powiada w kontrapunkcie podobnych postaw Meryl Streep, odtwarzająca postać Margaret Thatcher w filmie Phyllida Lloyda "Żelazna Dama". Po czym wyjaśnia: "Uważaj na myśli, bo stają się słowami. Uważaj na słowa, bo stają się działaniem. Uważaj na działania, bo stają się zwyczajami. Uważaj na zwyczaje, bo stanowią o charakterze. I uważaj na charakter, bo staje się twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy".

      O, to, to. A o czym myślał – myśli – będzie myślał, Donald Tusk? Jako szef rządu i człowiek szczerze zatroskany o kondycję Rzeczypospolitej, ostatnio niechybnie intensywnie myślał o likwidacji kilkuset posterunków policji i o tym, ile czasu mieszkańcy terenów wiejskich będą musieli czekać na ewentualną interwencję. Wcześniej pomyślał o likwidacji sądów i szkół, a jeszcze wcześniej o likwidacji paru gałęzi przemysłu, istotnych dla bytu i rozwoju państwa. Bez wątpienia premier myśli też o pnących się w górę cenach i równie szybko rosnącym bezrobociu. O rozłożonym na obie łopatki systemie ochrony zdrowia i bałaganie ze specyfikami stosowanymi w terapii nowotworów. O tym, że na sto tysięcy mieszkańców mamy w kraju dwustu lekarzy (w Czechach i Austrii ponad trzystu, w Belgii niemal czterystu, we Włoszech prawie sześciuset). I o tym, że Polacy zaciągają kredyty na wykupienie niezbędnych lekarstw. I o tym jeszcze, że między ujściem Świny a szczytem Rozsypańca na zakażenia szpitalne umiera dwa razy więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych. O najdroższych na świecie stadionach piłkarskich. O rozpadającej się infrastrukturze kolejowej, w tym zwłaszcza o semaforach nakazujących maszynistom jednocześnie "jedź" i "stój". O koniecznych remontach jeszcze nie oddanych do użytku autostrad. Wreszcie nasz ukochany Donald Tusk myśli o oszczędnościach budżetowych możliwych do uzyskania dzięki ograniczeniu czasu pobierania przez Polaków emerytur, a nikt przytomny nie żywi chyba wątpliwości, że w stosownym czasie premier starannie przemyślał efekty oraz rzetelność prowadzonego przez Rosjan śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

      DEFICYT ROZUMNOŚCI

      Obiektywnie ważąc problem, premier należycie dbający o stan państwa i bezpieczeństwo obywateli, o tylu rzeczach powinien nieustannie myśleć, że na jakiekolwiek sensowne działanie najwyraźniej czasu już mu nie wystarcza. Zwłaszcza gdy od czasu do czasu trzeba jeszcze dla utrzymania kondycji psychicznej koniecznie "haratnąć w gałę" z partyjnymi kumplami.

      Mówiąc bez ogródek: nie ma jak dobrze wymyślona koncepcja, kręcąca się wokół myślenia. Taka koncepcja przykryje każdy objaw niekompetencji, niechby najbardziej rażącej.

      Ale jeśli ktoś całego tego nadwiślańskiego bajzelowiska nie łączy z rządami Platformy Obywatelskiej i nie kojarzy z Donaldem Tuskiem, oznacza to, że albo ma poważny problem z percepcją, albo cierpi na deficyt rozumności. Albo nawet jedno i drugie równocześnie.

      I jeszcze uwaga a propos koncepcja. "Milczę, myślę i mam gotową koncepcję" – wyrzucił z siebie Lech Wałęsa w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską. Dużo zdrowia, Panie Prezydencie. I jeszcze więcej milczenia. Czasami naprawdę warto pomilczeć. Historia uczy, że kiedy milczy człowiek zwykle nie mający nic mądrego do powiedzenia, wówczas może on docenić wartość ciszy. A nawet może w tej ciszy usłyszeć coś wartościowego. I wtedy coś wartościowego może w tym człowieku pozostać na zawsze, na zawsze zmieniając jego ogląd świata i stosunek do bliźnich. Czego Lechowi Wałęsie życzyć i wypada, i koniecznie należy.

      Weźmy dla przykładu to zdanie Jarosława Kaczyńskiego. Wypisz, wymaluj – koncepcja jak znalazł: "Parę lat w Polsce dobrze funkcjonującego rynku bez przywilejów dla wybranych i korupcji lub ze zredukowaną korupcją i dobrze działającymi sądami, policją i wolnymi mediami, które będą podawały do informacji publicznej wiadomości na temat różnych ludzi, zjawisk i spraw z historii, a te dziś tak czczone, kultowe elity same się posypią".

      Zaiste, najwyższa po temu pora.

      Krzysztof Ligęza

Kontakt z autorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Ostatnio zmieniany piątek, 11 maj 2012 11:16

pomnikW Ottawie powstanie wielki, reprezentacyjny pomnik: "Ofiarom komunizmu". Ogłoszony został konkurs na jego projekt, zawiązał się odpowiedni komitet. Zbieraniem funduszy nie tylko na powstanie, ale i utrzymanie tego monumentu żywo zainteresowane są wszystkie grupy etniczne w Kanadzie, które były dotknięte zarazą komunizmu. Rząd federalny Kanady popiera akcję i obiecał dać kwotę wyrównawczą.

      Nie wszyscy wiedzą, że w Scarborough, w malowniczym czeskim ośrodku nazwanym Masaryk Town, wśród rozległej zieleni parkowej, czescy emigranci wznieśli już ponad 20 lat temu nieduży, ale znamienny i wyrazisty pomnik nagiego człowieka, przykutego do sierpa i młota jak do krzyża. A pod nim napis: "Ofiarom komunizmu". Bo też mały czeski kraj miał ich szczególnie dużo. Dziś przedstawiamy jedną z nich – Miladę Horakovą. Należy ona do 140 tysięcy uwięzionych i 8 tys. straconych na początku lat 50. w byłej Czechosłowacji.

piątek, 04 maj 2012 13:34

Andrzej Kumor: Na bezczelnego

Napisane przez

dysydentŚwiat realny staje się coraz bardziej "poznawalny". Poznaliśmy właśnie niedawno, jak to nasze kochane mocarstwo zstępujące dygnęło (zresztą nie pierwszy raz) przed mocarstwem wstępującym. Oto do ambasady US w Pekinie schował się w nadziei na opiekę pewien "dysydent", który dotychczas podpadał pod chiński areszt domowy. Zrobił się z tego dyplomatyczny klincz, no bo Pekin natychmiast zażądał wydania zbiega. Ten w porę zreflektował się i po kilku dniach "dobrowolnie" opuścił amerykańską placówkę.

 Pokaz siły, że palce lizać. Wiadomo już, co może Wujek Sam w krainie wschodzącego smoka – może sobie co najwyżej puścić bąka.

      Jest to też oczywiste, gdy człowiek obejrzy relację z niedawnego salonu samochodowego w Chinach. Kitajcy z dumą prezentują tam podróbki wszystkich czołowych europejskich marek, kopiowane toczka w toczkę bez żadnej żenady. W końcu gros części i tak jest tam produkowane w ramach różnych pokracznych joint-venture, przy których jest obowiązek transferu technologii do Chin. Wystarczy więc tylko "poskładać inaczej" i zamiast bmw, volkswagena, mini morrisa czy hummera wychodzą chińskie marki. Te bliźniacze samochody mają kopiowane wszystko od A do Z. Nie ma przeproś.

      Amerykanie i Europejczycy opluwani takimi targami, z uśmiechem na buzi twierdzą, że to tylko deszczczyk. W przeciwnym wypadku wywaliliby ich interesy z Chin na zbity pysk.

      Wszystko to korumpuje prawo międzynarodowe i zachęca innych do rozkradania zachodniej technologii.

      A my tu będziemy się ścigać jakimiś PIPA-mi czy SOPA-mi za kopiowanie piosenek. Śmiać się chce.

      Niektórzy twierdzą, że ta sytuacja pachnie wojną i zaraz zaczniemy się walić po łbach. Niestety nie. Dlaczego? Otóż, dzisiejsze wojny nie będą "między narodami", ponieważ władze polityczne nie reprezentują interesów społeczeństw, one będą "z narodami". – To znaczy rządzące koterie ponadnarodowych elit będą sobie uzgadniały interesy, a jak się komuś nie spodoba 25-procentowe bezrobocie i 50-procentowe obniżenie poziomu życia – to – jeśli w ogóle zdobędzie się na jakąś ruchawkę – dostanie piskiem po uszach albo zagonią go do jakiegoś obozu.

      Obozy takie już są gotowe. Na przykład, w takiej Grecji zrobiono ostatnio wielkie obozy na kilkanaście tysięcy osób – oficjalnie na nielegalnych imigrantów – no ale gdyby trzeba było kontrolować grecką populację – będą pod ręką.

      To samo dotyczy innych krajów.

      Bo wojna dzisiejsza to nie wojna między "królestwami", lecz walka o panowanie globalne jednej elity nad całą populacją. W tym celu prowadzić się będzie wojny zewnętrzne i wojny wewnętrzne, przy użyciu różnych metod – od bomb, po depopulacyjne mechanizmy kulturowe.

•••

      - Obchodzimy właśnie Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Tylko na marginesie wspomnę, że nie ma się czym chwalić, choć zawszeć to jakaś próba odrodzenia. Tak to jest, że nie zawsze w historii wyglądało to tak, jak potem niektórzy mówią. Konstytucja była masońskim dziełem – spośród czterech głównych autorów tekstu tylko Hugo Kołłątaj nie był masonem – koronującym oświeceniowe kretynizmy, wprowadzała np. "ministerstwo oświaty". Konstytucja burzyła też dotychczasowy porządek demokracji szlacheckiej, wprowadzając monarchię dziedziczną.

•••

      Żeby pokazać, że historia "potem" wygląda zupełnie inaczej niż "w trakcie" przypomnę trochę informacji o państwie Vichy, wojennej "wersji" państwa francuskiego – jak ulał pasującym do PRL-u.

      Otóż, to utworzone na mocy układu pokojowego z III Rzeszą państwo zarządzało administracyjnie wszystkimi prawie ziemiami Francji (za wyjątkiem Alzacji i Lotaryngii), a więc i tymi, które znajdowały się pod okupacją Wehrmachtu. Zaś w swej nieokupowanej południowej części jego władze cieszyły się znacznym poparciem społecznym (czym może różniło się od wspomnianego PRL-u). Co również ciekawe, Vichy do października 1944 roku było uznawane oficjalnie za Francję przez szereg państw alianckich, w tym przez Kanadę, ze wszystkimi tego konsekwencjami protokolarnymi i dyplomatycznymi. Jest to szczególnie interesujące, ponieważ w tym czasie państwa te prowadziły wojnę z Niemcami.

      Ciekawe, że kiedy dzisiaj myślimy o Francji, to potężny udział Francuzów w wysiłku wojennym państw osi jest najczęściej zupełnie pomijany.

•••

      W rocznicę zwycięskich wyborów Partii Konserwatywnej premier Stephen Harper ostrzegł posłów swego klubu parlamentarnego, że muszą być przygotowani na "gwałtownie zmieniający się świat", z czym wiąże się niepewna sytuacja gospodarcza.

      Cóż, z pewnością premier ma rację – widać to gołym okiem. Oznaką zmieniających się czasów jest na przykład propozycja zamontowania na dachach bloków mieszkalnych w Londynie nowoczesnych zestawów rakiet przeciwlotniczych – oficjalnie po to, by strzelać do celów terrorystycznych. Gdy już jesteśmy przy lataniu, polecam stronę www.flightradar24.com gdzie na żywo możemy sobie śledzić ruch lotniczy nad głowami – słowo daję, lepsze to od telewizji.

      Wracając zaś do słów premiera – świat rzeczywiście się zmienił i produkcja z Azji już do nas nie wróci – co będziemy mieli zamiast niej?

      No cóż, to jest dobre pytanie, bo prawdopodobnie nic – bezrobocie w Hiszpanii sięga 25 proc., wśród młodzieży 50, w USA pewnie jest podobnie, też ok. 20 proc. – tylko sposób obliczania inny – idzie nowe.

      Dlatego młodzi ludzie powinni dzisiaj uważnie ważyć racje, wybierając zawód – żeby przypadkiem nie wdepnąć w coś, co im pożytku nie przyniesie...

Andrzej Kumor

Mississauga


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 maj 2012 23:15

stefanowiczRozmowa z pełniącym obowiązki prezesem Związku Polaków na Ukrainie (ZPU) Antonim Stefanowiczem

- Jak doszło do tego, iż Polacy z ZPU zostali wyrzuceni na bruk ze swojego lokalu w Kijowie?

      - Po tym, jak prezes ZPU Stanisław Kostecki odszedł ze swojego stanowiska i zostałem wybrany przez Zarząd 11 grudnia 2011 roku na pełniącego obowiązki prezesa ZPU, spadły na mnie różne problemy, związane z funkcjonowaniem ogólnoukraińskiej organizacji mniejszości polskiej. To przede wszystkim sprawy lokalu dla ZPU oraz pytania organizacyjne. Z byłym prezesem ZPU 21.05.2007 r. była podpisana umowa 154/3 o dzierżawie lokalu dla ZPU w Kijowie na ul. Gogolewskiej 23, który mieścił się w suterenie i zajmował 52 m kw. Cenę wynajęcia lokalu ustalono na 5690,56 hrywny (1138 USD na tamte czasy), ale z uwzględnieniem opłaty komunalnej i inflacji na koniec 2009 r. czynsz wynosił 8200 hrywien. ZPU od stycznia 2008 r. nie był w stanie płacić za lokal. Odmówiono nam także pomocy od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. Dlatego długi nasze za dzierżawę stale rosły. Muszę przyznać się, że za poprzedniego prezesa ta sprawa była zaniedbana: nie było we właściwym momencie ostrej reakcji do władz miejskich w sprawie siedziby ZPU. Dla wyjaśnienia sytuacji 18 stycznia i 28 lutego 2012 roku zwróciłem się z listem do prezesa szewczenkowskiej dzielnicy miasta Kijowa – Serhija Zimina. Otrzymałem oficjalną odpowiedź, iż z powodu zadłużenia, które na 18.08.2010 r. wynosiło 261.552,83 hrywny (32.700 USD), 2.11.2010 r. lokal siedziby ZPU przy ulicy Gogolewskiej 23 w Kijowie został sprzedany firmie biznesowej. W liście do władz dzielnicowych zaznaczyłem, iż w sposób bezprawny organizacja mniejszości polskiej na Ukrainie została wyrzucona na bruk. Także napisałem, jak władze polskie traktują u siebie mniejszość ukraińską i jak hojnie ją finansują. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku władze polskie sfinansowały z budżetu państwowego (w sumie 650 tys. USD) kupno całego domu w Warszawie dla Związku Ukraińców w Polsce (ZUP). O czymś takim Polacy na Ukrainie nawet marzyć nie mogą. Także przy opłacie czynszu za lokale organizacje mniejszości ukraińskiej nie płacą tyle co firmy biznesowe, jak to jest na Ukrainie. W Polsce są także stałe dotacje rządowe na zachowanie tożsamości narodowej i kultury mniejszości. Np. w 2011 r. organizacje mniejszości ukraińskiej w Polsce otrzymały dotacje na finansowanie swojej działalności, w tym i na utrzymanie lokali, wydawnictwo gazet itd.: ZUP – ponad 1 mln 590 tys. złotych, Stowarzyszenie Łemków – 830 tys. zł, Związek Ukraińców "Podlasia" – 337 tys. zł.

      - A jakie było finansowanie Związku Polaków na Ukrainie przez rząd w 2011 roku?

      - Nic nie otrzymaliśmy od rządu ukraińskiego w 2011 roku. Tylko jakieś nieznaczne kwoty na imprezy kulturalne, mizerne finansowanie gazety "Dziennik Kijowski". W ogóle finansowania Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie nie ma co porównywać. Są tylko obiecanki finansowania bez żadnego pokrycia w rzeczywistości ukraińskiej. Gdyby nie finansowanie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", to ZPU nie mógłby w ogóle funkcjonować. Ale, niestety, z powodu kryzysu finansowego w Polsce, ta pomoc jest co roku uszczuplana.

      Właśnie, sprawę finansowania polskiej mniejszości na Ukrainie i na odwrót warto byłoby rozpatrywać na szczeblu państwowym obu krajów.

      - Niech Pan powie konkretnie, jaką pomoc finansową otrzymał ZPU w 2011 roku od władz ukraińskich?

      - Ta kwota za 2011 rok wynosi zero.

      - Z czego w takim razie utrzymuje się ZPU?

      - Jak powiedziałem, nieduże finansowanie otrzymujemy od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". W 2011 roku otrzymaliśmy na utrzymanie biura ZPU tylko 10 tys. złotych i 8 tys. złotych na imprezy kulturalne. To nie jest wielka kwota, ale i za to jesteśmy wdzięczni Polsce. Bardzo dziękujemy za opiekę i pomoc kierownikowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie Rafałowi Wolskiemu, iż próbuje stale nam pomagać. Także kijowskie biuro otrzymuje pomoc dobroczynną od swoich organizacji obwodowych. Ale to w sumie nie rozwiązuje trudności finansowych ZPU w warunkach dzikiego kapitalizmu na Ukrainie, gdzie ceny przekraczają granice normalności.

      - To znaczy, iż Polacy na Ukrainie nie są finansowani przez państwo ukraińskie, nie mają także bogatych sponsorów i są skazani na łaskę losu...

      - Aby wyjść z tej krytycznej sytuacji zadłużenia wobec władz kijowskich za czynsz za poprzedni lokal w suterenie, szukamy pomocy finansowej od firm polskich pracujących na rynku ukraińskim i przedsiębiorców polskiego pochodzenia. Wreszcie udało mi się odnaleźć takich sponsorów i wynająłem lokal na ich koszt o pow. 26 m kw. przy ul. Iwana Franki 40b, tel. 486-31-77, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W sumie mamy ambitne plany, ale jednak musimy uzyskać stałe finansowanie państwowe, jak to jest w Polsce.

      - Ilu członków liczy obecnie Związek Polaków na Ukrainie?

      - Są różne szacunki. Wg mych szacunków, ZPU liczy 15 tys. członków na całej Ukrainie. Teraz, aby wyjaśnić konkretną liczbę członków, wydaliśmy specjalną kartę rejestracyjną członka ZPU. Uważamy, iż obecne szacunki będą o wiele większe niż te parę lat temu, bo coraz więcej Polaków na Ukrainie uświadamia sobie swoją tożsamość narodową. I temu procesowi trzeba sprzyjać, a bez pomocy państwowej to trudno uczynić.

      - Ale trudno odradzać polskość na Ukrainie bez finansów. Muszą być jakieś stałe źródła finansowe, aby działacze ZPU nie byli zmuszeni do żebrania o środki finansowe na utrzymanie swojej organizacji. Jakie Pan widzi wyjście z zaistniałej sytuacji?

      - Teraz pracujemy wyłącznie w oparciu o entuzjazm, ale to nie może trwać długo, bo ludzie muszą z czegoś żyć. ZPU istnieje już od 1991 roku i jakoś w różnych trudnych czasach dawał sobie radę, ale na Ukrainie teraz liczy się tylko pieniądz i nikogo nie interesują w rzeczywistości mniejszości narodowe, które nie przynoszą żadnego zysku.

      Do 2007 roku, gdy dzierżawa lokalu przy ulicy Gogolewskiej nie była zbyt wysoka, to Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" płaciło za czynsz wyznaczony przez władze dzielnicowe Kijowa. Ale gdy za czynsz za dzierżawę lokalu w suterenie trzeba było płacić kwoty przekraczające wszelkie granicy normalności, "Wspólnota Polska" odmówiła finansowania tej dzierżawy. Od tego czasu, jak to się mówi, jesteśmy na lodzie. Jesteśmy faktycznie bezdomni, a władz kijowskich i centralnych nie obchodzi nasz los.

      - To znaczy, iż władze ukraińskie traktują ZPU – ogólnoukraińską organizację mniejszości polskiej – tak samo jak firmę biznesową?

      - Tak. I żadne argumenty, iż w Polsce mniejszość ukraińska jest traktowana w sposób ulgowy, nie trafiają do władz kijowskich, dla których liczy się tylko pieniądz, a nie sprawy wzajemnych relacji ukraińsko-polskich. Oprócz tego ZPU wg statutu nie ma prawa zajmować się działalnością biznesową i jest organizacją, która nie ma żadnych zysków finansowych.

      - Czy jeżeli chodzi o długi ZPU, wszystko naliczono sprawiedliwie?

      - Nie. Wg danych administracji dzielnicy szewczenkowskiej, za to, iż nie spłacaliśmy długów, lokal został sprzedany w przetargu, ale i po tym musieliśmy płacić za już sprzedany lokal. A teraz, aby dalej prowadzić negocjacje z władzami dzielnicy szewczenkowskiej Kijowa, musimy najpierw spłacić tak wysoki dług za dzierżawę dwóch pokojów w suterenie.

      Ale, nie bacząc na trudności o charakterze finansowym, ZPU pozostaje liczącą się organizacją mniejszości polskiej na Ukrainie. Chcemy w krytycznym dla nas momencie skonsolidować wszystkie organizacje polskie na Ukrainie, aby wspólnie walczyć o swoje prawa.

      - Dziękuję za rozmowę.

      Rozmawiał:

Eugeniusz Tuzow-Lubański

Kijów

piątek, 04 maj 2012 13:11

Andrzej Załęski: Krucjata chamstwa

Napisane przez

mascierewiczwnewsweekuMój przyjaciel podrzucił mi "Newsweek" z dnia 29 kwietnia br., na okładce którego emanuje twarz ministra Macierewicza w turbanie z dorobioną brodą a la bin Laden. Wizerunek ma swój cel. Ma skierować reakcje czytelników na fałszywe tory efektów prac komisji smoleńskiej, przyrównując całokształt badań i analiz do prywatnej fobii pana Macierewicza i nic nieznaczących dywagacji. Premier Tusk stwierdził, że analiza katastrofy według ministra Millera jest jedyną wiążącą ekspertyzą państwową, a każda inna będzie traktowana jako działania przeciwko państwu polskiemu i będą z tego tytułu wyciągane konsekwencje.

  Minister Macierewicz, człowiek wielkiego intelektu, precyzji myśli i wypowiedzi, jest ośmieszany przez media będące na garnuszku rządowym. Zjadliwe sugestie, że jest nienormalny psychicznie, łącznie z potraumatycznym stanem Jarosława, mają ośmieszyć, zdyskredytować, wykpić i poniżyć w oczach społeczeństwa, wreszcie zjednać sobie warchołów wszelkiej maści, tworząc opozycję przeciwko opozycji. Takie działania w PO stały się standardem, a nawet w wielu kołach PO powinnością. I są od początku istnienia PO zjawiskiem uporządkowanym, codziennym w odniesieniu do wielu przeciwników politycznych.

niedziela, 29 kwiecień 2012 20:57

Viva la Patria!

Napisał

marinelepenByłem u dziecka w przedszkolu na "koncercie wiosennym"; dzień otwarty szkoły, pełna rodziców sala gimnastyczna, no i występujące kilka klas...Niestety, koncertu nikt nie oglądał. Dlaczego? Wszyscy zajęci byli filmowanie występów. Gromady rodzicieli, niczym watahy dziennikarzy na najbardziej agresywnie obsługiwanych konferencjach prasowych, walczyły o najlepsze ujęcie, wiele osób stało, zasłaniając innym, niektórzy na krzesłach; wyciągnięte ręce, z aparatami, smartfonami, kamerami, czym kto tam mógł się pochwalić. A jest gadżetów elektronicznych multum. Cała sala jarzyła się więc małymi kolorowymi ekranikami. 

Szkoła usiłowała nieco nad tym panować, ale rodzice byli o wiele bardziej nieposłuszni niż dzieci. I tak, zamiast oglądać koncert, oglądałem imprezę światło i dźwięk pt. amatorskie filmowanie koncertu.
Jest to zmora tego rodzaju uroczystości, zmora coraz częściej wkraczająca nawet do kościołów i innych miejsc, gdzie powinno być cicho, dostojnie i w skupieniu.

Filmujemy te dzieci, wkładamy zdjęcia gdzieś tam do youtuba, wysyłamy facebookiem czy inaczej – tak jakbyśmy na wieczność usiłowali zatrzymać tę podniosłą chwilę, którą właśnie swoim zachowaniem zepsuliśmy.
Życie składa się z momentów, które pamiętamy i które wgryzają się nam w pamięć i potem nas przywołują. Ale jak je możemy zapamiętać, skoro zamiast przeżywania, nagle wszyscy stajemy się obsługującymi imprezę fotoreporterami? Uroczystość to przede wszystkim chwila refleksji, a nie czas nerwowego poszukiwania najlepszego ujęcia.


Dostęp tylko dla użytkowników z subskrypcją. Kup teraz!

Ostatnio zmieniany niedziela, 29 kwiecień 2012 21:04

drrathZ naszego spotkania w Berlinie wzywam mieszkańców Niemiec do przejęcia odpowiedzialności.Dwukrotnie w historii nasz naród dał się zaprząc do wozu ciągnącego interesy gospodarcze, które miały na celu podbój Europy i świata za pomocą siły. Dwukrotnie w historii Niemcy, podburzani przez nienasyconą zachłanność przemysłu farmaceutyczno-medycznego i żądzę władzy jego stronników politycznych, ściągnęli na Europę i świat milionkrotne cierpienie.

Mój dziadek walczył we Włoszech w czasie I wojny światowej – pierwszej próby militarnego podboju świata przez kartel chemiczno-farmaceutyczny. Takie gospodarcze "plany podboju świata" tego kartelu były zręcznie skrywane za lojalnością wobec cesarza, fałszywie pojmowanym patriotyzmem i wszechobecnym hasłem o "miejscu w słońcu".

 


W czasie II wojny światowej mój ojciec walczył we Francji, w Rosji i w Afryce Płn. Cesarza zastąpił w międzyczasie Adolf Hitler – jako nowa polityczna marionetka kartelu. Ojciec i dziadek nie chcieli rozmawiać z nami, dziećmi, o wojnie, gdyż obaj przez długie lata odczuwali na własnej skórze jej koszmar.
Dla mnie jednak najstraszniejszy jest fakt, że żaden z nich do końca swego życia nie miał szansy zrozumieć, jak był wykorzystywany – dla tych samych interesów gospodarczych, mających na celu militarny podbój świata.
Także z tego powodu stoję dzisiaj w tym miejscu i mówię do Państwa dobitnie.
My, ludzie w Niemczech, mamy dzisiaj wyjątkową szansę pokazania ludziom w Europie i na świecie, że historia czegoś nas nauczyła. Już nigdy więcej nie damy się zmanipulować w imię interesów, których celem jest gospodarczy i polityczny podbój całych narodów i które dla osiągnięcia swego celu poświęcają miliony istnień ludzkich.

niedziela, 29 kwiecień 2012 20:50

Czyja wina, gdzie przyczyna?

Napisane przez

Zdarza się w życiu – pełnym wszak zaskakujących sytuacji – że na ten przykład – dwaj adwersarze ścierający się na serio i z tragicznym skutkiem, obaj są "w prawie", obaj mają rację i postępują racjonalnie. Obaj niewinni, a trup pada.

Jak to możliwe? Ano, tak: W jednym z amerykańskich miast czarne tzw. getto murzyńskie (oni lubią się skupiać) sąsiaduje z "białą" dzielnicą. Ponieważ często zdarzają się kradzieże, napady i rabunki dokonywane przez czarnych (co za niespodzianka!), biali powołali cywilne patrole, których celem jest prowadzenie obserwacji i współpraca z policją. Prewencja.


Dzień jak co dzień. Jeden ze strażników-ochotników postrzega, jak to się poprawnie politycznie mówi: gentlemana of color, dźwigającego coś wydaje się podejrzanego, do tego z kapturem naciągniętym na kędzierzawą głowę. Co on tam niesie? Może np. wideo-stereo z któregoś z domów? Strażnik dzwoni na policję i nie czekając na nią, podąża za podejrzanym. Chce sprawdzić, co jest na rzeczy. Młody Murzyn jednak nie widzi powodu, żeby poddawać się oględzinom jakiegoś cywila. Właśnie dokonał zakupów w sklepie i spokojnie wraca do domu. Powinien białemu natrętowi powiedzieć (gdyby umiał to wymówić!) – spieprzaj dziadu! Jednak konfrontacja nie ogranicza się do słów. Wiadomo, Murzyni mają tzw. krótki temperament – short temper. Reaguje więc czynnie, gwardzista-strażnik czuje się zagrożony i wyciąga pistolet. Szarpanina, broń w ręku, efekt nietrudny do przewidzenia. Pada (przypadkowy?) strzał, jak wynika z późniejszego protokołu – ze skutkiem śmiertelnym. Pech. Ludzie połykają (nie dosłownie!) po kilka kul i przeżywają. Tu stało się inaczej.

niedziela, 29 kwiecień 2012 20:44

Z Ost Frontu Goniec nr 17/2012

Napisane przez

absurdyWażniejsi
W Warszawie odbył się w niedzielę koncert poparcia białoruskiej opozycji. Nie przybył premier Tusk, ale dobił dawny premier Łobuzek i trochę mniejszych łobuzków. Było moc muzyków, kilka tysięcy rodaków, ale nie słyszałem, by ktoś zapytał, czemu nie było takiego koncertu dla poparcia Rodaków na Litwie czy Białorusi.

Dwie godziny śmiechu
Pan Tomasz Sommer wydał ostatnio książkę, która sprawiła mi dwie godziny radości, jej tytuł "Absurdy Unii Europejskiej".
Podam kilka przykładów jako reklamę, bo chcę podreperować budżet, przywożąc kilkanaście tych książek dla czytelników "Gońca". Ci będą płacili po znajomości tylko 20 dol., a inni, zwłaszcza czytelnicy "Gazety", już 33 dol.