Cukrzyca typu 2 zwana cukrzycą dorosłych, wraz z otyłością zostały uznane za plagi  XXI wieku. Charakterystyczne jest to że oba te schorzenia idą w parze. Jeżeli spożywamy nadmiar cukru lub produktów o wysokim indeksie glikemicznym to przyrost tkanki tłuszczowej, jest bardzo szybki. Z tego powodu ciągły    niekontrolowany nadmiar insuliny, w krwiobiegu napędza gromadzenie się tkanki tłuszczowej i wpływa na rozregulowanie całego układu hormonalnego. Ten system po pewnym czasie zaczyna napędzać się sam. Nasz organizm potrzebuje do życia trzy substancje które w procesie katabolizmu, „reakcji chemicznych” dostarczają nam energii, są to:  cukry, tłuszcze i białka. Składniki te   potrzebujem  w różnych ilościach,  i podlegają zupełnie różnym procesom np. do spalania cząsteczki tłuszczu, potrzebna jest cząsteczka glukozy, która służy jako podpałka. Jak wielkie szkody na naszym zdrowiu ponosimy z tytułu nadwagi a co z tym związane  – wysokiego poziomu cukru.

Cukrzyca – blokuje pozyskiwanie energii  z pokarmu w kluczowym momencie. Glukoza, aby pozyskać z niej energię musi być wprowadzona do komórki ciała. Jednak każda nasza komórka ma zwykle „zamknięte drzwi”dla glukozy, chyba że jest w pobliżu cząsteczka insuliny, która je otwiera. Brak insuliny spowodowany cukrzycą uniemożliwia pozyskiwanie energii.

Cukrzyca a choroba oczu – Poważnym powikłaniem w cukrzycy jest cukrzycowa choroba oczu i ma odzwierciedlenie, we wszystkich częściach oka. Najczęściej występuje jednak retinopatia, która ma charakter najgroźniejszy, powoduje znaczne osłabienie widzenia, co w pewnym momencie choroby jest już nieodwracalne. Dość często jest to zaćma cukrzycowa.


Cukrzyca a choroby serca – bezsprzecznie, jest chorobą metaboliczną, jej powikłania w większości dotyczą naczyń a zatem upośledzają krążenie. Wysoki, poziom cukru we krwi, jest zagrożeniem dla serca, pięciokrotnie w wypadku kobiet i dwukrotnie w wypadku mężczyzn. Cukrzyca niszczy, śródbłonek naczyń krwionośnych, który odpowiedzialny jest za produkcję tlenku azotu.

Cukrzyca również zwiększa ryzko: chorób nerek, uszkodzeń nerwów lub zaburzeń seksualnych. Dbałość o prawidłową wagę ciała jest fundamentalną zasadą uniknięcia poważny problemów zdrowotnych.

Program kontroli wagi Shapeworks uwzględnia wszystkie elementy prawidłowego odżywiania, przy optymalnym zapotrzebowaniu energetycznym.

Shapeworks –  to program dla każdej osoby bez względu na wiek czy płeć. To  kompozycja wysokiej jakości składników odżywczych pochodzenia roślinnego (zioła),  kluczowych witamin: A, C i E oraz witaminy B1, B2, B6, B12, niacyny, kwasu foliowego, i kwasu pantotenowego,  minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych,  zdrowych węglowodanów, błonnika, wysokiej jakości białka roślinnego oraz unikalna mieszanka ziół. Tak przygotowany program stanowi uzupełnienie naszego codziennego menu, zapewniając pełne oraz zbalansowane odżywienie przez cały dzień.  Wysoka zawartość białka roślinnego, a niska zawartość węglowodanów ma olbrzymi wpływ na sposób,  i jakość utraty nadwagi. Przekłada się to przed wszystkim na nasz dużo lepszy wygląd, ograniczenie apetytu, oraz znaczne zwiększenie  ilości energii. Dlatego tak skonstruowany zestaw pozwala na zgubienie tylko tkanki tłuszczowej. Program dobierany  jest indywidualnie dla każdej osoby.  System kontroli wagi Shapeworks zapewnia uczucie sytości przez cały dzień, dlatego jest programem wysoko-odżywczym, a nisko-kalorycznym. Osoby o ciągłym zapotrzebowaniu na słodycze otrzymują produkt regulujący tę skłonność.

Efekty w ciągu miesiąca  od 6 do 8 kg oraz od 2 – do 3 rozmiarów

Bogdan Szpirak

Bogdan Szpirak,

BIOVIS Wellness Centre

905 804 8885 Weight Loss

–  www. nadwaga.ca    www. colontherapy.ca