Żyjesz w ciągłym stresie?

Odżywiasz się nieregularnie i niezdrowo?

Nękają Cię na przemian zaparcia i biegunki?

Być może cierpisz na zespół nadwrażliwości jelita grubego?

Objawy zespołu jelita drażliwego odczuwa 20% osób dorosłych, chociaż podczas badań lekarskich zwykle nie wykrywa się żadnych zaburzeń. Dolegliwości obserwowane są  zazwyczaj u osób pomiędzy 30, a 40, rokiem życia; co istotne występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Co to jest zespół jelita drażliwego?

– Treść pokarmowa przesuwa się w jelitach dzięki rytmicznym, zsynchronizowanym skurczom mięśni gładkich jelit – nazywanych falą perystaltyczną. U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego skurcze poszczególnych odcinków jelit stają się bezładne. Treść pokarmowa jest przesuwana zbyt szybko lub zbyt wolno, co powoduje biegunkę lub zaparcia.

Jako przypuszczalne powody wymienia się zakażenie bakteryjne lub wirusowe, zakażenie pasożytami, nadużywanie antybiotyków, nietolerancję laktozy lub innych związków zawartych w pożywieniu np. w mące, brokułach. Wiadomo na pewno, że stres zaostrza objawy zespołu jelita drażliwego.

Do najczęstszych objawów należą: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, uczucie pełności nawet po niewielkim posiłku, nudności, wymioty.

Zespół nadwrażliwości  jelita grubego ma charakter przewlekły. Choć zazwyczaj przebiega łagodnie i nie stanowi podłoża dla innych, poważniejszych chorób, to jednak jest przypadłością bardzo uciążliwą i nieprzyjemną.

Dlatego tak ważne jest zarówno zapobieganie, jak i najszybsze wprowadzenie leczenia. Przede wszystkim należy  zmodyfikować dietę. Wzbogacić ją bakteriami probiotycznymi oraz błonnikiem.

Konieczne jest też picie przynajmniej  2.5 l wody dziennie.

Bardzo istotne znaczenie w profilaktyce jelit mają zabiegi hydrokolonoterapii, które wypłukują z jelit wszystkie niestrawione resztki pokarmu, oraz kamienie kałowe. W jelicie grubym  może nagromadzić się nawet do 15 kg kału.

Zabiegi hydrokolonterapi skutecznie oczyszczają jelito grube, jednocześnie wykonując masaż ich ścian i  pobudzając je do prawidłowej pracy. Ten terapeutyczny zabieg nawadnia jelito, zmiękcza wszystkie złogi i kamienie kałowe gromadzone   przez wiele lat, co w efekcie doprowadza do łatwego usuwania ich z naszego organizmu.

Podczas zabiegu podawane są również produkty probiotyczne mające na celu odbudowe flory bakteryjnej  jelita grubego. Utrzymywanie jelita grubego w higienie zawsze gwarantuje dobre zdrowie.

Tak więc, hydrokolonoterapia zapewnia zdrowe czyste i prawidłowo funkcjonujące jelito grube.

Bogdan Szpirak

BiovisWellnes Center

(905)804-8885

 www.colontherapy.ca  www.nadwaga.ca