Hemoroidy powstają w ostatnim odcinku jelita grubego. Odcinek jelita ten to prostnica ma ona dwa zwieracze górny i dolny.
Jeżeli jest wszystko w normie, po przejściu kału zamyka się zwieracz górny, a po wypróżnieniu dolny. Przy częstych zaparciach zwieracz górny się osłabia, i masy kałowe zatrzymują się w bańkowato rozszerzonym górnym odcinku prostnicy.
W miejscu tym znajduje się u kobiet przód macicy, i tylna ściana pochwy, a mężczyzn, z przodu pęcherzyków nasiennych i nasieniowodów, pęcherzyka moczowego, i gruczołu krokowego (prostata). Jest logiczne, że nawet niewielkie zmiany patologiczne (powiększone jelito) będą oddziaływać na narządy do których przylegają.
Zalegające, gnijące masy kałowe zawierają wiele toksyn i bakterii chorobotwórczych. Stąd dla ochrony przylegających narządów, w prostnicy utworzona jest silna, mocno rozgałęziona sieć żylna. Ma ona za zadanie zbierać toksyczne substancje i transportować je po przez żyłę wrotną do wątroby, gdzie są unieszkodliwiane.Sieć żylna tworzy trzy sploty: zewnętrzny, wewnętrzny i dolny. Wewnętrzny splot żylny wygląda jak szereg guzków ułożonych w formie pierścieni. Przy uciśnięciu, podrażnieniu, przy nadmiarze toksyn, guzki powiększają się na podobieństwo kiści winogron, powodując utworzenie się hemoroidów wewnętrznych. Guzki są bolesne i często krwawią, niekiedy bardzo silnie. Jeżeli zaparcia nawykowe trwają nadal to zaczynają się powiększać także zewnętrzne kanaliki żylne przejmując postać kłębuszków. Podczas parcia, przy nawykowych zaparciach, powiększeniu ulega dolny splot żylny, tworząc guzki, czasem bolesne i krwawiące. Dolne żyły prostnicy nie wpadają do żyły wrotnej, a do żyły głównej dolnej. Krew nie dostaje się do wątroby w celu oczyszczenia, a dostaje się do prawego przedsionka, a stąd przez prawą komorę serca do płuc. Oznacza to, że czystość jelita grubego jest rękojmią zdrowia płuc, a w ślad za tym nosa, gardła i jamy ustnej.
źle funkcjonujące jelito grube jest przyczyną 90% problemów zdrowotnych. Należy o nie dbać nie tylko jak pojawią się problemy, ale w szczególności jak ich jeszcze nie ma.
W dzisiejszych czasach prawie wszystko co dostarczamy do naszego organizmu jest nasączone konserwantami. Produkcja rolnicza bez środków chemicznych by nie istniała. Dlatego tak istotne jest dla naszego organizmu oczyszczanie z toksyn. Jest to łatwe, bo źródło naszego największego zatoksycznienia gromadzi się w jelicie grubym i tkance tłuszczowej. Rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste, prawidłowa waga ciała (program kontroli wagi Shapeworks).
Hydrokolonoterapia jest ważnym i skutecznym procesem oczyszczającym nasz organizm.

Biovis Wellnes Centre
www. nadwaga.ca
Bogdan Szpirak www.colontherapy.ca
905 804 8885