W legendarnym serialu Polskie drogi jest taki dialog

Kuraś: – Grasz w gałę?
Władek: – Gram
Kuraś: – Widzisz, a ja nie i wiesz dlaczego? Bo chce mieć całe nogi.

Najważniejszych dar, jaki nam Bóg dał to wolna wola. Niestety są sytuacje kiedy jesteśmy przedmiotem czyjejś decyzji a nie podmiotem. Możemy grać w gałę lub nie z własnej woli, ale Koronavirus podejmuje decyzje za nas.
Właśnie miał ruszyć w Chinach nowy sezon ligowy China Super League, ale wszystkie mecze zostały odwołane. Śledzę tę ligę, jak wiele innych, ale decyzja nie wywołała u mnie zdziwienia. Taka sytuacja.

Naprawdę, co zaczyna być bardzo niepokojące, to to że dziś odwołano mecze ligi włoskiej.

Myślałem, że chodzi o jakąś dużą wichurę, ale krótki sprawdzian Google wyjaśnia: “Inter vs Samodoria postponed due to Corona virus.”

Tak że sytuacja robi się poważna. Niby Chiny daleko, ale kto zagwarantuje, że i u nas w Kanadzie się nie pojawi na skalę niebezpieczną?
Nie jestem skłonny wpadać w panikę i zgodnie z zaleceniami Wojciecha Cejrowskiego zacząć robić zapasy na wypadek totalnej blokady antywirusowej, ale niepokój rośnie.

Początek sezonu MLS tuż tuż. Toronto Fc pierwszy mecz w domu planowany jest na 7-go marca. Czy na pewno do niego dojdzie? Na 100% nie jest to pewne.
Decyzje zapadną na najwyższym szczeblu. Tylko nie ma pewności czy ludzie, którzy tam są “dadzą radę “.

Kanada to piękny, wspaniały i wielki kraj. Około 1/3 zatrudnionych pracuje w “budżetówce”. Niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w Toronto, Kamloops, Kasper, Rimouski czy St.John to każdy chce od państwa pełni świadczeń. Szkoła, szpital, straż pożarna mają być zawsze dostępne na żądanie. I tak generalnie jest i funkcjonuje to całkiem sprawnie.

Tyle że w sytuacji krytycznej kluczowa rolę odgrywają nasi przywódcy polityczni. Po to są zresztą wybierani – żeby rządzić.
Jakoś dziwnie mam bardzo małą wiarę w ” Canadian leadership”.
W środę trzeba głowę posypać popiołem i modlić się o to (między innymi), aby Koronawirus nie zniszczył naszej wiary w państwo, w którym żyjemy

Andrzej Olender