Najbardziej niespodziewanie są sytuacje spodziewane. Wiadomo było że Coronavirus wywróci naszą rzeczywistość do góry nogami. Pytanie tylko, jak to się miało objawić ?
Ostatnio sprawy w swoje ręce zaczęli brać celebryci różnej maści, zaczynając od gwiazd piosenki, poprzez artystów od gotowania, na mistrzach parkietów kończąc.
Dość łatwo wyczuć gdzie jest autentyczny sprzeciw , reakcja obronna na opresję wywołaną przez Coronavirus , a gdzie tanie chwyty załapania się na medialne fale, w myśl zasady ,nie ważne dobrze czy źle, aby było głośno.
Polityka polska jest jaka jest, każdy widzi, od afery do afery. Miałkość intelektualna czasem każe zadać pytanie czy w Polsce nie ma już mądrych ludzi?
Widać wyraźnie , że ci co mają coś do powiedzenia omijają politykę szerokim łukiem. Czy są ludzie w Sejmie klasy chociażby Jacka Bartosiaka?
Robert Mazurek powiedział ostatnio , że jest jak jest i będzie, bo Kaczyński “przerasta” o głowę całą resztę.
Cała ta nienormalna sytuacja wokół Coronavirusem, np. z przełożeniem wyborów, rezygnacją pani Małgorzaty, musi znaleźć swoje ujście. Chodzi tylko o to jakie?
I proszę bardzo, zupełnie niespodziewanie, politycy w Polsce zaczynają śpiewać , co już samo w sobie jest czymś niezwykłym , a gdy nałożymy na to wybrany rodzaj muzyki, to jesteśmy bliscy przeistoczenia się w żonę Lota.
RAP .
To rodzaj muzyki pochodzący z lat 60tych i od Huberta G. Browna, który zmienił nazwisko na H.Rap Brown (aktualnie w więzieniu). Rodzaj melodeklamacji, na początku bardziej kojarzony z protestami społeczno -politycznymi, niż z jakąś dowolną tematyką, jak w przypadku hip hop. Obecnie oba terminy używane są zamiennie.
Łatwość wykonywania melodeklamacji jest pozorna, układanie słów, rymu i muzyki nie jest takie łatwe, jakby się wydawało.
Polski hip hop uzyskał począwszy od lat 90tych, bardzo mocną pozycję w Europie i nie tylko.
Wykonawcy tacy jak Kaliber, Paktofonika, O.S.T.R, Slums Attack, Liroy, 52 Dębiec, Fokus,Pezet, Grammatik, Molesta, K.A.S.T.A, Peja, Jeden Osiem L, Kazik Staszewski i inni do dziś są bardzo chętnie słuchani i to niezależnie od wieku.

Dla lepszego zrozumienia fenomenu polskiego hip-hopu doskonale posłuży nam film pt. “ Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida.
Tragiczna historia Magika (Piotr Łuszcz 1978- 2000), lidera zespołu Paktofonika , tłumaczy nie tylko fenomen muzyczny, ale jest również bezkompromisowym odzwierciedleniem ówczesnej polskiej rzeczywistości.

Kto podpowiedział politykom , żeby uderzyć w (rap) elektorat wykorzystując ten rodzaj muzyki, zapewne pozostanie przynajmniej przez jakiś czas w sferze domysłów, ale lepsze to niż obrzucanie rywali błotem i zniżanie polityki do poziomu rynsztoku.
Prezydent Andrzej Duda Rap
https://youtu.be/DjDSUqTcrv4
Janusz Korwin-Mikke Rap
https://youtu.be/Q-Q0wuruQ8o

Czyż nie lepszy byłby świat, gdyby rządziły nim mądrości narodu ?
A jedna z nich głosi :
Muzyka łagodzi obyczaje.