21go Maja geniusz polskiej kinematografii obchodzi 90te urodziny.
W cieniu urodzin naszego największego Polaka w historii, łatwo zapomnieć o jubileuszach innych wspaniałych obywateli naszego kraju.
90 lat temu na Lubelszczyźnie we wsi Susiec urodziły się Sylwester Chęciński. Niektórzy znajomi artysty nie mają wątpliwości ,że Kargul i Pawlak pochodzą z Suśca. Ponoć kiedyś żyły tam dwie rodziny ,które nieustannie procesowały się o pasek ziemi szerokości …stopy.
Wojna przyniosła mu traumatyczne doświadczenia, dręczące go przez całe życie. Na przełomie 41/42 go roku rodzice podpisali volkslistę , aby przeżyć, nie dla korzyści. Fakt ten jednak zawsze napawał go wstydem.
Po zawierusze wojennej znalazł się na Dolnym Śląsku gdzie w 1950tym roku ukończył 1Liceum Ogólnokształce w Dzierżoniowie.
W 1956 roku ukończył Wydział Reżyserii w Łodzi. Kończąc studia podjąć brzemienną w skutkach decyzję przyjęcia zatrudnienia we wrocławskiej wytwórni filmowej.
Asystował u Andrzeja Wajdy co musialo wywrzeć znaczący wpływ artystyczny na niego. Mówił : “ u Wajdy poczułem się artystą”.
Całe życie starał się być trochę na uboczu, nie tęsknił za blaskiem kamer skierowanych w jego stronę.
Przystępując do pracy chciał wiedzieć przede wszystkim czy ludzie będą chcieli to zobaczyć?
Oto jego niektóre osiągnięcia filmowe :
Historia żółtej ciżemki – 1961
Sami swoi – 1967
Droga – 1973
Nie ma mocnych – 1974
Kochaj albo rzuć– 1977
Roman I Magda – 1978
Wielki Szu – 1982
Rozmowy kontrolowane – 1991

Jego twórczość charakteryzuje się ogramną uniwersalnością, od filmu dla dzieci, poprzez dramat psychologiczny do komedii.
Geniusz Samych Swoich opisywał tak “ Komizm filmu wynika z umiejętnego połączenia trzech elementów :
sarmackiej komedii obyczajowej, usytuowania jej w określonych warunkach historycznych I okraszenia tego wszystkiego charakterystyczną kresową gwarą, która- przynajmniej dla uszu współczesnego pokolenia ma w sobie niejakie akcenty humorystyczne”
Przez krytyków nazywany “ malarzem polskich charakterów”.
https://photos.app.goo.gl/o6LS7uuMKS69uRAAA
Pracował I tworzył również w teatrze telewizji.
Nagrodzony między innymi :
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1983
Honorowy Obywatel Dolnego Slaska – 2015
Order Odrodzenia Polski – 2014
Platynowe Lwy – 2014
Ostatnie lata już na “ wolnym rynku” to nie czas usłany różami dla artysty. Nie chciał ganiać za tanimi produkcjami, tylko po to aby nabić konto.
W życiu rodzinnym niezbyt szczęśliwy, ma syna Igora, który został lekarzem. Samotnik, bojący się kobiet, pesymista, bałaganiarz, zamknięty w sobie, serdeczny, subtelny, ciepły, bezpośredni.
Dla Wrocławia, który stał się jego oazą , jest mistrzem.
Na pytanie co jest ważne w życiu odpowiedział : “ Ład w człowieku”

Wszystkiego najlepszego Mistrzu !