Premiera najnowszego, jubileuszowego (25) filmu o super agencie 007, “No time to die ” miała mieć miejsce pierwotnie w Listopadzie 2019, potem przesunięta na Kwiecień 2020, tuż przed krytycznym momentem rozwoju pandemi . Obecnie premiera filmu planowana jest na 12tego Listopada w Wielkiej Brytanii i 25tego Listopada w USA.

Dlaczego doszło do przesunięcia oryginalnego terminu premiery ?
Kina jeszcze nie były wszędzie zamknięte, a jednak film, którego tematyka jest zawsze na wskroś futurystyczna i wizjonerska poszedł na kwarantanne. $ 250 milionów budżetu okazało się być mało istotną okolicznością. Straty z powodu przesunięcia premiery szacowane są obecnie na około $300 milionów.

Czyż chodzi tylko o zagrożenie zakażeniem wirusem w sali kinowej, czy też tematyka filmu jest być może zbyt gorąca?

Skromne informacje o filmie mówią ,że ludzkość miała się spotkać z niespotykaną dotąd sytuacją i zagrożeniem, związana z nową, niebezpieczną technologią .

James Bond ( Daniel Craig- ostatnia rola agenta 007) przebywający na wcześniejszej emeryturze zostaje poproszony o pomoc.

Przygotowania do kręcenia filmu rozpoczęto już w 2016 roku. Fantastyczna obsada jak zwykle, Daniel Craig, Rami Malek, Lashawna Lynch. Wydano majątek na produkcję i promocje, a termin premiery na Listopad 2020 jest przez niektórych uważany za nie realistyczny. Podnosi się np. argument, że October Fest w Niemczech został odwołany, a jest to impreza, jakby nie było o znaczeniu ponad regionalnym.

Film jako jedna ze sztuk nie od dziś jest potencjalnie zawsze mocno powiązany z daną sytuacją polityczno – społeczną.

I nie tylko film, weźmy np. muzykę jak ostatnio miało to miejsce w Polsce. Będący blisko zasłużonej emerytury raperskiej Kazik Staszewski, okazał się być bystrym obserwatorem rzeczywistości i jednym tekstem rozpalił polską scenę polityczną do czerwoności, a sobie zapewnił nieprawdopodobny rozgłos. Czy Kazik był samoistnym kompozytorem czy też jacyś inni totalni artyści mu w tym pomagali jest akurat tutaj bez znaczenia, ponieważ dorosły szczupak musi rozróżniać przynęty, żeby nie skończyc na patelni.

Utwór “ Twoj ból jest większy niż mój ” czy to się komuś podoba czy nie, trafnie opisuje zdarzające się oderwanie polityków z najwyższych szczebli władzy od rzeczywistości. Ktoś zabrania ludziom chodzić na cmentarz, a sam to robi, w dość szerokim gronie. Ktoś zabrania ludziom jeździć na cottage, a sam jedzie sprawdzić czy na jego posiadłości rury nie popękały.

Można zrozumieć błędy osób na świeczniku, ale gdy do nich dochodzi w tak spektakularny sposób to jest to wystarczający powód na wymianę doradców, a gdy do tego nie dochodzi to szef bierze wszystko na siebie.

Wróćmy jednak do filmu, ponieważ czas kryzysu takiego jak obecnie zawsze powoduje polowanie na wizjonerów, czyli kogoś kto był w stanie przewidzieć przyszłość, na długo przed zaistnieniem jakąkolwiek “ sytuacji”.

Filmem czy raczej “ instytucją” filmową bardzo przydatną na takie okazje , okazał się “The Simpsons”, czy bardziej precyzyjnie odcinek o Osaka Flu. Odcinek pochodzi z 1993 i opisuje sytuację wypisz wymaluj podobna do naszej obecnie, z tym że trzeba wziąć pod uwagę, że The Simpsons właściwie mają odcinki na każdy temat dowolnie wybrany, co jest ogroma siłą tego serialu i powodem jego długowieczności.

To co jest charakterystyczne w stosunku do tego odcinka o Osaka Flu jest to ,że nagle odcinek ten stał się strasznie poszukiwany w internecie i bardzo trudno dostępny. Wszelkiej maści cwaniaki na YouTube wykorzystać chcą okazję i sprzedać nam treści Simpsono podobne, także nie będzie łatwo zanim dotrzemy do właściwego filmu, ale warto.

https://deadline.com/2020/05/fans-claim-the-simpsons-predicted-coronavirus-in-1993-1202848816/

Okazuje się ,że rok 1993 był bardzo proroczy w przemyśle rozrywkowym do którego film z pewnością należy i dostarcza nam obecnie jeszcze jedną bardzo ciekawą produkcję o tematyce sience – fiction . Film z założenia lekki, łatwy i przyjemny okazał się całkiem interesującą projekcją przyszłości. Bardzo łatwo można się przekonać o tym próbując znaleźć w internecie możliwość jego obejrzenia i to w dodatku darmowego, bo któż ma ochotę płacić z fantazje filmowe z 1993 roku. Trzeba się będzie trochę wysilić.
Demolition Man występuje w internecie w wersji polskiej jako Człowiek Demolka i jest to dobra opcja. W tej wersji napewno nie umknie nam kwestia “ hot dogs “, a właściwie określenie czyj hit ze starej listy przebojów jest lepszy.

Totalna gwiazda lat 90tych i nie tylko czyli Sylwester Stallone spotka na swojej policyjnej ścieżce zły charakter czyli Wesley Snipes, na wskutek intrygi którego obaj kończą jako więźniowie przeznaczeni do resocjalizacji w wersji zamrożonej.

Gdy po blisko 30tu latach zostają odmrożeni, znajdują się w rzeczywistości co by nie mówić kompletnie nie znanej. Fakt ten nie był by sam w sobie najgorszy , gdyby nie to ,że są przedmiotem manipulacji i rozgrywek ludzi z czasu przyszłego . Ich celem jest stworzenie nowego , lepszego świata, ludzi poddanych całkowitej kontroli , totalnej inwigilacji i manipulacji. Reżyserzy społecznej inżynierii napotykają jednak trudności jak np podziemną grupę dekadencką ( coś na wzór naszej Seksmisji). Odmrożenie psychopatycznego mordercy Simona Phoenixa miało służyć zastraszeniu społeczeństwa I zwiększenie bezwzględnego sterowania I nadzoru. Sprawy jednak wymykają się spod kontroli , gdyż John Spartan uzyskuje wsparcie Lenina Huxley ( młodziutka ,piękna Sandra Bullock) i razem postanowią przywrócić chociaż część normalnego świata. Film kończy się happy endem I całe szczęście bo perspektywa życia w sztucznej ,bezdotykowej rzeczywistości, gdzie seks jest tylko wirtualnym, iluzorycznym doświadczeniem i nawet pocałunek jest be.. napawa niepokojem. Co bardzo ciekawe twórcy tego sztucznego świata wprowadzili zakaz aborcji, chociaż prokreacja była ściśle kontrolowana przez państwo.

Film dostarczy napewno sporo rozrywki, a gdyby ktoś odkrył tajemnice używania trzech muszelek zamiast papieru toaletowego, proszę dać znać.
Ps.
Wiadomość z ostatniej chwili : Sylwester Stallone pracuje nad nową wersją Demolition Man, tak więc film który był początkowo lekceważony stał się klasyką gatunku .
Ciekawe jakie nowe nieznane zagrożenia dla ludzkości pojawią się w bliżej nieokreślonej filmowej czaso-przestrzeni ?
https://ew.com/movies/demolition-man-sequel-sylvester-stallone/
https://theplaylist.net/sylvester-stallone-demolition-man-2-20200504/