Na początku lat 2000 nikt w Warszawie i okolicach , że o całej Polsce nie wspominając, nawet nie śnił że skromny, nie specjalnie się wyróżniający, szczupły chłopak ( pseudonim Bobek) zostanie najbardziej rozpoznawalnym Polakiem na świecie w roku 2020.
Janusz Michalik….: “ to co Robert obecnie robi wymyka się całkowicie poza regularne ramy wyczynów sportowych. Pokazuje co to znaczy być profesjonalistą. A jest tym maksymalne wykorzystanie potencjału danego przez opaczność. Staje obecnie na równi z dokonaniami najlepszych w historii piłki nożnej takimi jak np. David Beckham. Mieć talent to jedno, wykorzystać go to zupełnie inna sprawa.”

Kiedyś już raz w historii tak było, że ludzie na świecie rozpoznawali 2 osoby z Polski. Niektórzy Jana Pawła 2 i Lecha Wałęsę, a niektórzy JP2 i Zbigniewa Bońka.
Obecnie postacią numer 1 z Polski na świecie jest Robert Lewandowski. Ważne żeby to zrozumieć i pielęgnować. Polska jako kraj nie ma zbyt dużo rozpoznawalnych marek w świecie takich jak np Samsung , Coca Cola, Adidas czy…Messi. Obecnie gdzie nie pojechalibyśmy na świecie ,Robert jest najbardziej rozpoznawalną polską marką. To jest bezsporny fakt, który należy akceptować I wykorzystać. Często mówi o tym redaktor Andrzej Kumor, że polskość musi być atrakcyjna żeby przetrwać. Czyż jest lepszy dowód na to, niż chłopcy różnej narodowości noszący koszulki piłkarskie z napisem “ Lewandowski “ na plecach ?
A co to znaczy dla nas? To całkiem proste, parę faktów z życiorysu naszego gladiatora całkowicie wystarczy. Niektóre dane statystyczne z kariery :
Ponad 600 meczy.., ponad 400 bramek,ponad 100 asyst…mniejsza o szczegóły bo Robert każdego tygodnia pisze swoją historię na nowo.
Ostatnio rozgorzała dyskusja wśród fachowców i kibiców dotycząca tego czy Robert Lewandowski może zostać uznany za piłkarza roku 2020 na świecie.
Janusz Michalik “ …dla mnie on jest obecnie najlepszy. Może nie doścignąć Gerda Müllera jeżeli chodzi o statystyki, ale być może dla Bayernu znaczy nawet więcej niż Gerd Müller wtedy”
Można usłyszeć ostatnio komentarze, że Lewandowski wygra Ballon d’Or ( Złotą piłkę) wtedy jak wygra Champions League i strzeli w finale 3 gole. To pokazuje wyraźnie jak bardzo jesteśmy dyskryminowani jako naród w swoich osiągnięciach czy to grupowych czy to indywidualnych. Mimo że jest najlepszy, to zazdrośnicy z całego świata oczekują że stanie jeszcze na głowie. Robert jest najlepszym piłkarzem świata nie dla tego że strzela najwięcej goli, ale że jest piłkarzem kompletnym czyli grającym dla sukcesu drużyny ( 112 wystepowy w reprezentacji, 61 goli, 21 asyst)

I to musi byś przykład dla nas , a w szczególności dla naszej młodzieży. Jesteśmy wszyscy członkami drużyny o nazwie Polska, każdy ma swoją rolę do odebrania i cokolwiek malkontenci czy też wrogowie nie powiedzą to grajmy swoje.
Zanosi się na to ,że już całkiem niedługo Robert Lewandowski po wygraniu wszystkiego co możliwe w Europie przeniesie się do Ameryki i do MLS. Perspektywa kibicowania mu w Toronto jest czymś co przyprawia już dziś fanów futbolu nie tylko w biało czerwonych barwach o gęsią skórkę.